Ανέκδοτα & Χιούμορ

-Το χιόνι
-Του χιονιού
-Το χιόνι
-Χιόνι
-Τι κάνεις ρε μλκ;
-Χιονοπτώσεις
Επειδη εισαι καλο κοπελι θα σου στειλω την Χιον-ατη που κανει χιονο-ανυψωσεις.big smile.

Ρεντιφηηηη
Πισω και σε εφαγα!
Αυτη ειναι του Χρισταρα.big smile..sarcastic.
 

Attachments

  • 5AED0A9A-2B8A-436C-97C8-844A1D697F7D.jpeg
    5AED0A9A-2B8A-436C-97C8-844A1D697F7D.jpeg
    75,9 KB · Προβολές: 77
Είναι 3 φίλοι και ετοιμάζουν την καθιερωμένη τους εξόρμηση για κυνήγι, χωρίς τις γυναίκες τους. Ο ένας όμως αντιμετώπισε μεγάλο πρόβλημα και λέει στους άλλους δύο μες στην στενοχώρια, πως δεν θα πάει φέτος μαζί τους. «Αν πας και φέτος για κυνήγι και με αφήσεις μόνη μου, στην επέτειό μας, θα σε χωρίσω..» του είπε η γυναίκα του και αυτός δεν ήθελε να τη χάσει.
Ετοιμάστηκαν οι άλλοι 2 με κρύα καρδιά και πήγαν όπου πήγαιναν κάθε χρόνο, έστησαν τις σκηνές τους, έφτιαξαν τα σκυλιά τους, άνοιξαν τα όπλα, όταν ξαφνικά βλέπουν και τον τρίτο να έρχεται μέσ’ την καλή χαρά!

«Τι έγινε;» του λένε, «πώς και ήρθες τελικά; Σε άφησε η γυναίκα σου;» «Ναι!» τους λέει, «είχαμε επέτειο σήμερα και είχε φέρει στο σπίτι κάτι μαστίγια που φοβήθηκα και σχοινιά χοντρά, κάτι αλυσίδες, κάτι λουκέτα, κάτι χειροπέδες και μου λέει: «Γδύσε με» και εγώ την έγδυσα. Μετά μου λέει: «Δέσε με με το σχοινί» και εγώ την έδεσα. Μετά μου λέει: «Δέσε με και με την αλυσίδα και βάλε και το λουκέτο» την έδεσα και με την αλυσίδα και έβαλα και το λουκέτο. Μετά μου λέει: «Φόρα μου και τις χειροπέδες» και τις έβαλα και αυτές. Μετά μου λέει: «Τώρα κάνε ό,τι πραγματικά θες» και να ‘μαι!!!»
 
Δυο φίλοι ερωτοτροπούν σε διπλανά δωμάτια ξενοδοχείου με τις νέες τους κατακτήσεις...
Οι τοίχοι τσιγαρόχαρτα...
Αργότερα φύγουν μαζί χωρίς τα κορίτσια, και λέει ο ένας στον άλλον:
Ρε συ τι τις έκανες της γκόμενας , αυτή τρελάθηκε! την άκουγα που φώναζε "Είσαι τέλειος!Που τα έμαθες?"...
Άσε ρε φίλε, απαντά ο άλλος, εγώ από 2 χρονών...

η συνέχεια στο επόμενο πόστ...:)
 
ΚΑΚΕΝΤΡΧΕΙΕΣ
(πραγματικό περιστατικό - ανέκδοτο!)

Επιστέφει ο Γιάννης "άκοπος' από το Σαββατιάτικο απογευματινό "ποδαροκάρτερο" του Αγριοκούνελου , και περνά από τον φίλο του τον Αντώνη τον Κουρέα για μια καλησπέρα...

Στο κουρείο είναι και ο "άσπονδος" φίλος Μιχάλης, και τα λέει με τον Αντώνη...

Πως πήγε; ρωτά ο Αντώνης...

Μπα, τίποτα, ένα τουφέκισα, αλλά δεν...

Καλά, Αρσενικός ήτανε!!!
, πετάγεται ο Μιχάλης, και κατευθύνεται προς την έξοδο με το "χαμόγελο μέχρι τα αυτιά", Καληνυχτίζοντας!

Την επομένη το απόγευμα, ο Αντώνης περιεργάζεται έξω από το κουρείο, στο πορτ-μπαγκάζ του αυτοκινήτου του Γιάννη τα δυο κουνέλια που χτύπησε ο φίλος του στο απογευματινό...

Ο Μιχάλης περνά με το μηχανάκι, σταματά, κατεβαίνει, ρίχνει μια ματιά στα τα θηράματα, ξανανεβαίνει βιαστικά στο μηχανάκι και φεύγοντας λέει απευθυνόμενος στον Αντώνη με στόμφο:

Έλα, τι τα κοιτάς ρε, Θηλυκά είναι!!!
'
 
Last edited:
ΚΑΚΕΝΤΡΧΕΙΕΣ
(πραγματικό περιστατικό - ανέκδοτο!)

Επιστέφει ο Γιάννης "άκοπος' από το Σαββατιάτικο απογευματινό "ποδαροκάρτερο" του Αγριοκούνελου , και περνά από τον φίλο του τον Αντώνη τον Κουρέα για μια καλησπέρα...

Στο κουρείο είναι και ο "άσπονδος" φίλος Μιχάλης, και τα λέει με τον Αντώνη...

Πως πήγε; ρωτά ο Αντώνης...

Μπα, τίποτα, ένα τουφέκισα, αλλά δεν...

Καλά, Αρσενικός ήτανε!!!
, πετάγεται ο Μιχάλης, και κατευθύνεται προς την έξοδο με το "χαμόγελο μέχρι τα αυτιά", Καληνυχτίζοντας!

Την επομένη το απόγευμα, ο Αντώνης περιεργάζεται έξω από το κουρείο, στο πορτ-μπαγκάζ του αυτοκινήτου του Γιάννη τα δυο κουνέλια που χτύπησε ο φίλος του στο απογευματινό...

Ο Μιχάλης περνά με το μηχανάκι, σταματά, κατεβαίνει, ρίχνει μια ματιά στα τα θηράματα, ξανανεβαίνει βιαστικά στο μηχανάκι και φεύγοντας λέει απευθυνόμενος στον Αντώνη με στόμφο:

Έλα, τι τα κοιτάς ρε, Θηλυκά είναι!!!
'
Η παροιμια εδω που παει ειναι
´´αν ηταν η αζουλα πουζά´´

Αζουλα ειναι η ζηλια! Η μεγαλη ζηλια
Πουζα ειναι η κυλη- το λεγομενο τσακρισμα- λεγετε οταν καποιος σκαει απο το κακο του μεταφορικα;)
 
Καλεί η δασκάλα, τον Πατέρα του Λούλη, στο σχολείο και του λέει:
-Κύριε,έχω ένα κακό κι ένα καλό νέο,για τον γιό σας.
-Πείτε μου λέει ο Πατέρας.Ανησυχώ.Ποιό είναι το κακό;
-Τα άλλα παιδιά,φωνάζουν συνεχώς,τον γιό σας,Μαίρη.
-Και ποιό είναι το καλό;
-Σήμερα, ανακηρύχθηκε, Μις Απρίλιος!!!
 
Παιδιά 3πλα εμβολιασμενος αλλά δυστυχώς σε καραντίνα λόγω covid με βήχα και χωρίς όσφρηση και γεύση.
Και πάνω σε αυτό θυμήθηκα ένα ανέκδοτο.
,_Δυο φίλες συζητανε για το σεξ και η μια κάνει παράπονο ότι δεν την έχει γλύψει ποτέ άντρας.
_Γιατι? λέει η άλλη.
_Ολοι οι άντρες όταν φτάνουν εκεί χαμηλά μου λένε ότι μυρίζει κρεμμύδια , απαντά εκείνη.
_Κοιτα να δεις, λέει η φίλη της.
Έχω έναν γνωστό που ο covid του άφησε κουσουρι, και δεν έχει ούτε όσφρηση, ούτε γεύση.
Θα στον γνωρίσω και πάνω στις ορέξεις θα τον καταφέρεις να στο κάνει,να το ευχαριστηθεις και εσύ.
Όντως,τους γνωρίζει,τα φτιάχνουν, πάνε στο κρεβάτι κάνουν τα γούστα τους, και όπως κατεβαίνει ο τύπος χαμηλά και αυτή περιμένει με ανυπομονησία να την γλύψει σταματά ξαφνικά και της λέει.
_Μωρη ,το μ,@@νι σού μυρίζει κρεμμυδια?
_Μα καλά, αφού δεν έχεις όσφρηση και οσμή, που το κατάλαβες?
Και εκείνος απαντά_
-Δακρυσαν τα μάτια μου!!!
 
Το δώρο του Λασκαράτου

1650304180697.jpeg


Είχε την ονομαστική του εορτή ο Ανδρέας Λασκαράτος, όταν έλαβε από έναν βαμμένο εχθρό του ένα δώρο. Άνοιξε περίεργος το δέμα κι έμεινε έκπληκτος από το περιεχόμενό του. Ήσαν... κέρατα. Το ξανάκλεισε και περίμενε. Σε λίγες ημέρες ερχόταν η ονομαστική εορτή του χυδαίου αυτού ανθρώπου. Κατέβηκε, λοιπόν, στον κήπο του ο Λασκαράτος, έφτιαξε μία ωραία ανθοδέσμη και του την έστειλε μαζί με ένα σημείωμα, στο οποίο ο κεφαλλονίτης ποιητής έγραφε: «Έκαστος προσφέρει από αυτά που έχει. Χρόνια Πολλά».
 
sokrates_gaidaros.jpg

Στο βιβλίο του Πλουτάρχου «Περί παίδων αγωγής», και συγκεκριμένα στο κεφάλαιο 10γ, εντοπίζουμε το εξής απόσπασμα:

Σωκράτης μὲν γάρ, λακτίσαντος αὐτὸν νεανίσκουθρασέος μάλα καὶ βδελυροῦ, τοὺς ἀμφ᾽ αὑτὸν ὁρῶν ἀγανακτοῦντας καὶσφαδάζοντας ὡς καὶ διώκειν αὐτὸν ἐθέλειν, ‘ἆρ᾽’ ἔφησε ‘καὶ εἲ μ᾽ ὄνος ἐλάκτισεν, ἀντιλακτίσαι τοῦτον ἠξιώσατ᾽ ἄν;’ οὐ μὴν ἐκεῖνός γε παντελῶςκατεπροίξατο, πάντων [p. 23] δ᾽ αὐτὸν ὀνειδιζόντων καὶ λακτιστὴν ἀποκαλούντων ἀπήγξατο.

(Κάποτε ένας θρασύτατος και κακομαθημένος νεαρός κλώτσησε τον Σωκράτη. Αυτός όμως, βλέποντας τους παραβρισκόμενους να αγανακτούν για αυτήν την πράξη και να θέλουν να τον καταδιώξουν τον νεαρό, τους είπε τα εξής: «Επειδή με κλώτσησε ένα γαϊδούρι, θέλετε να του ανταποδώσω την κλοτσιά;»)
 
Back
Top