Franchi Team

Φάση πριν πολλά χρόνια.
Είχαμε πάει σε ένα μέρος που κρατούσε νερό και φαλαρίδες με 2 φίλους.
1187 εγώ, super 90 ο ένας, 48al ο άλλος.
Αποθήκες φουλ στο πυρομαχικό (επιτρέπονταν τότε).
Σκυφτοί πίσω από το ανάχωμα και βγαίνουμε και οι 3 ταυτόχρονα.
Ξεκινάμε το τουφεκίδι.
Αποτέλεσμα, 1187 πέντε, super 90 ένα, 48al ένα.
Στην super 90 είχε ξεβιδώσει το πιστόνι πάνω από το επανατατικό (φωτό), η 48al δεν ξέρω τι έπαθε, μάλλον την έπιασαν τα ψυχολογικά της.
Το δούλεμα που τους έριξα το θυμούνται ακόμα.

Κάποιες φάσεις είναι αδύνατο να τις ξεχάσεις.

Screenshot_2021-12-21-09-58-38-766_org.mozilla.firefox~2.jpg
 
Φάση πριν πολλά χρόνια.
Είχαμε πάει σε ένα μέρος που κρατούσε νερό και φαλαρίδες με 2 φίλους.
1187 εγώ, super 90 ο ένας, 48al ο άλλος.
Αποθήκες φουλ στο πυρομαχικό (επιτρέπονταν τότε).
Σκυφτοί πίσω από το ανάχωμα και βγαίνουμε και οι 3 ταυτόχρονα.
Ξεκινάμε το τουφεκίδι.
Αποτέλεσμα, 1187 πέντε, super 90 ένα, 48al ένα.
Στην super 90 είχε ξεβιδώσει το πιστόνι πάνω από το επανατατικό (φωτό), η 48al δεν ξέρω τι έπαθε, μάλλον την έπιασαν τα ψυχολογικά της.
Το δούλεμα που τους έριξα το θυμούνται ακόμα.

Κάποιες φάσεις είναι αδύνατο να τις ξεχάσεις.

View attachment 38126
Δεν φταίνε τα άλλα όπλα, απλά η Ρεμί είδε τα παπάκια και αφηνιασε ;)
 
Περα απο την πλακα πιστευω οτι η 48al ειναι πολυ καλο τουφεκι αν το δουλευεις σωστα και το συντηρεις οπως πρεπει. Ειναι ιδιας φιλοσοφιας με την browning auto 5 αλλα πιστευω οτι ειναι καλυτερη εκτελεση. Δεν εχω χρησιμοποιησει καμια απο τις δυο απ' αυτα που εχω δει στο internet εχω σχηματισει αυτη την αποψη. Επισης πιστευω οτι πολλα οπλα εχουν αποκτησει κακη φημη λογω των τεμπελιδων ή ασχετων κατοχων. Παρα πολλοι ακομα και σημερα αξιολογουν ενα οπλο με κριτήριο αν θα λειτουργει ασυντήρητο για παντα. Ειχα μια rem 1100 και ειχα ακουσει απο καποιους μπαρμπαδες οτι δεν ειναι καλο και κανει εμπλοκες πουλα το και παρε μπενελι ελεγαν. Εμενα δε μου εκανε ποτε εμπλοκη. Επισης φιλος με ιδιο οπλο ειχε χορτασει εμπλοκη γιατι του ειχε φθαρει το ο ριγκ του πιστονιου και ειχε βαλει ενα απο μαγαζι με υδραυλικα το οποιο επλεε πάνω στην αποθηκη φυσιγγιων και φυσικα δεν σφραγιζε. Γιατι ρε δε παιρνεις ενα γνησιο? Τι λε ρε μαλακα να δωσω τοσα λεφτα για μια μαλακια? Δεν ειναι ακριβη η βασικη συντηρηση του οπλου. Ενα καλο λαδι, μια ορειχαλκινη βουρτσα, μερικα πατσαβουρια, μια οδοντοβουρτσα παλια και μιση ωρα αρκουν.
 
Σωστός εξάλλου αυτό το όπλο σχεδιάστηκε για 32γρ αν δε κάνω λαθος
Σιγουρα την εποχη που κατασκευάστηκε το οπλο αυτο, τα 28γραμμαρια δεν ηταν νομιζω κατι που το προτιμούσαν στο κυνήγι...
Παρολα αυτα οσοι μιλουν για εμπλοκες, δεν εννοούν στα 28γραμμαρια αλλα σε εμπλοκες με 32-34-36 γραμμαρια....
Δεν το αμφισβητώ, απλα ναι μου φαίνεται απιθανο βασει της δικης μου εμπειριας να φταιει το όπλο κατασκευαστικά...
Πιθανολογω φταιει η ελλειπης συντηρηση...αν και εγω ας πουμε δεν εχω αλλαξει ουτε ελατηριο στην ουρα του κλειστρου ουτε τπτ...απο το '70 λεμε τωρα ...ε δεν εξηγειται....
 
Εγώ τις εμπλοκές τις έχω μονο στα 28γρ. τα 32γρ τα πάει νερό.Με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω βίδες, λάδια και καθαριστικά εχω από τα αεροβόλα μου, θα του αλλάξω κι ενα επανατατικό - αν βρω πρώτα - θα του δώσω και μπόλικη αγάπη και οψόμεθα.
Το κακό με τα πυροβόλα είναι οτι κάνουν πολύ θόρυβο στο ρίξιμο.
Εγω όλες τις βελτιώσεις - διορθώσεις στα όπλα μου (αεροβόλα) τις έκανα με το ρίξιμο, κλικ και ρίξιμο, εδώ τώρα ή στο σκοπευτήριο πρέπει να παω ή στο βουνό...
 
Last edited:
Εγώ τις εμπλοκές τις έχω μονο στα 28γρ. τα 32γρ τα πάει νερό.Με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω βίδες, λάδια και καθαριστικά εχω από τα αεροβόλα μου, θα του αλλάξω κι ενα επανατατικό - αν βρω πρώτα - θα του δώσω και μπόλικη αγάπη και οψόμεθα.
Το κακό με τα πυροβόλα είναι οτι κάνουν πολύ θόρυβο στο ρίξιμο.
Εγω όλες τις βελτιώσεις - διορθώσεις στα όπλα μου (αεροβόλα) τις έκανα με το ρίξιμο, κλικ και ρίξιμο, εδώ τώρα ή στο σκοπευτήριο πρέπει να παω ή στο βουνό...
Καλημέρα φιλε
Έχεις ένα από τα καλύτερα όπλα (βλητικα) με πολύ καλή κάννη το οποίο δουλεύει πολύ καλά με 30/36 γρ σε σκάγια (το μέγιστο θα το πάρεις με 33/34 γρ) κ δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς πολύ ελαφρές γομωσεις γιατί πολύ απλά την εποχή που κατασκευαστήκε τα 28 γρ τα έριχναν μόνο με 16αρια.
Μπορείς να βρεις ένα σχετικά ελαφρύ κ στενό βλήμα από μολύβι που να περνάει πιο άνετα από το φουλ τσοκ χωρίς να είναι τόσο αδύναμο όσο αυτο που περιγραφεις, να ξέρεις όμως ότι το οπλο σου κ το τσοκαρισμα που έχει δεν είναι κατάλληλο για σκοποβολή.
Το οπλο σου έχει πολύ απλό μηχανισμό δοκιμασμένο κ πολύ αξιόπιστο.
Δεν κάνει εμπλοκές αρκεί ένα λάδωμα με σπρευ καθαρισμού με λίγο λάδι κ καλό σκούπισμα στην αποθήκη εκεί που είναι το ελατήριο.
Το ίδιο μπορείς να κάνεις κ μέσα στη βάση του όπλου.(λιγο σπρευ, πολύ καλό σκούπισμα)
Μην πειράξεις τα δαχτυλίδια κ μην κάνεις πειράματα με σκάνδαλοθήκες σκανδάλες κτλπ κ δεν θα έχεις πρόβλημα σχεδόν ποτέ.
Το είχα για πολλά χρόνια με πολλές χιλιάδες φυσιγγια κ χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
 
Καλημέρα φιλε
Έχεις ένα από τα καλύτερα όπλα (βλητικα) με πολύ καλή κάννη το οποίο δουλεύει πολύ καλά με 30/36 γρ σε σκάγια (το μέγιστο θα το πάρεις με 33/34 γρ) κ δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς πολύ ελαφρές γομωσεις γιατί πολύ απλά την εποχή που κατασκευαστήκε τα 28 γρ τα έριχναν μόνο με 16αρια.
Μπορείς να βρεις ένα σχετικά ελαφρύ κ στενό βλήμα από μολύβι που να περνάει πιο άνετα από το φουλ τσοκ χωρίς να είναι τόσο αδύναμο όσο αυτο που περιγραφεις, να ξέρεις όμως ότι το οπλο σου κ το τσοκαρισμα που έχει δεν είναι κατάλληλο για σκοποβολή.
Το οπλο σου έχει πολύ απλό μηχανισμό δοκιμασμένο κ πολύ αξιόπιστο.
Δεν κάνει εμπλοκές αρκεί ένα λάδωμα με σπρευ καθαρισμού με λίγο λάδι κ καλό σκούπισμα στην αποθήκη εκεί που είναι το ελατήριο.
Το ίδιο μπορείς να κάνεις κ μέσα στη βάση του όπλου.(λιγο σπρευ, πολύ καλό σκούπισμα)
Μην πειράξεις τα δαχτυλίδια κ μην κάνεις πειράματα με σκάνδαλοθήκες σκανδάλες κτλπ κ δεν θα έχεις πρόβλημα σχεδόν ποτέ.
Το είχα για πολλά χρόνια με πολλές χιλιάδες φυσιγγια κ χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Πόσο δίκιο έχεις φίλε Στέλιο!

Ψάχνοντας λοιπόν για το θέμα μου βρήκα ένα manual για το όπλο μου στο οποίο αναφερόταν πως τοποθετούμε τα φρένα ανάλογα με την γόμωση που ρίχνουμε.

Η αναφορά στις γομώσεις ήταν ξεκάθαρη

“ Use half-brake with loads charged with 33-34 gr. Shot.” --> ελαφριές

“ Use full-brake with loads charged with 35-36 gr. Shot.” --> βαριές

Το όπλο λοιπόν κατά την κατασκευή του δοκιμάστηκε στις παραπάνω γομώσεις και δεν παρουσίασε πρόβλημα εμπλοκής.
Έρχομαι τώρα εγώ ο “έξυπνος” και του βάζω 28γρ. και έχω και την απαίτηση το όπλο να δουλεύει άψογα…
... και αφού φάω όλες τις εμπλοκές στη μάπα, χωρίς να πάρω χρόνο τι συμβαίνει τα ρίχνω όλα στο όπλο! ΜΑΠΑ ΤO 48 AL!!

Kάποια όπλα όμως – κατά τα λεγόμενα των κατόχων τους - δεν παρουσιάζουν εμπλοκές με τα 28γρ φαίνεται πως ανήκουν στην εξαίρεση του κανόνα και όχι στον κανόνα που επιβάλει το εργοστάσιο με τις προδιαγραφές του.

Άρα για να μην προσπαθώ να διορθώσω το ανύπαρκτο πρόβλημα που έχω σταματάω να ρίχνω 28γρ.
 
Κώστα και λοιποί φίλοι την εποχή που κατασκευάστηκε η 48 AL ta 28 γρ ήταν στην γκάμα των κυνηγετικών γομώσεων!
Δουλεύαν περισσότερο τα 30 έως 34 το πολύ 35 γρ! ειδικά δίκαννα το πολύ 32γρ
η φράνκι για να είναι καλυμμένη έβαλε όριο από 33 έως 36, αυτό είναι πονηριά! ειδικά στην εποχή που η "σταθερή" γόμωση ήταν τα 32γρ
σου λέει ας είμαστε καλυμμένοι..
 
την εποχή που κατασκευάστηκε η 48 AL ta 28 γρ ήταν στην γκάμα των κυνηγετικών γομώσεων!
Στο εξωτερικό σίγουρα.....
Για εμάς εδώ θεωρείτο η γομωση του cal.16...
Σε ειδικές περιπτωσεις γέμιζαν καμμιά "μισοριξιά"....
Δουλεύαν περισσότερο τα 30 έως 34 το πολύ 35 γρ!
Σωστα, αν κ θα έλεγα από 32γρ κ πανω...
ειδικά δίκαννα το πολύ 32γρ
Και οχι μονο..........
+2γρ δεν ήταν καθόλου παραξενο.....
Και ιδιαίτερα αν μιλάμε για " Χειμεριναι γομωσεις" κ αναλόγως του κυνηγιου.....


Αυτά τα γνωρίζω από τα τότε " Κυνηγετικά νέα", αφενός κοιτάζοντας τις τότε διαφημίσεις των φυσιγγιων, αφετέρου διαβάζοντας τις ερωταπαντησεις των αναγνωστών έβλεπα τι χρησιμοποιουσαν κ για τι γομωσεις ζητουσαν συνταγές.....
 
Last edited:
Το 80 κ 90 που ήταν κ η εποχή της επανάστασης σε βυσματα κάλυκες φυσιγγια κτλ η πλειοψηφία έριχνε 32-33γρ+ στις τσίχλες. Κ σήμερα η πλειοψηφία το ίδιο κάνει.
Μερικοί προπονημενοι ρίχνουν από 25-28γρ όπως κ κάποιοι ευαίσθητοι στην ανάκρουση η με ευαισθησία στα αυτιά.
Δεν νομίζω ότι η 48al λειτουργεί μόνο με 33-36γρ όπως λέει στο manual. Αυτό είναι ενδεικτικό. Όπως κ δεν νομίζω ότι υπήρχε κάποιο είδος πονηριάς στις κατασκευές όπλων εκείνης της εποχής που οι εταιρείες σκιζοταν να δώσουν την καλύτερη ποιότητα.
Πονηριά υπάρχει σήμερα με τις ψευτοκατασκευες που υπάρχουν κ πολλές από αυτές βγάζουν πρόβλημα από την πρώτη κιόλας ημέρα χρήσης.

Πάντα φιλικά.....
 
αναφορά στις γομώσεις ήταν ξεκάθαρη

“ Use half-brake with loads charged with 33-34 gr. Shot.” --> ελαφριές

“ Use full-brake with loads charged with 35-36 gr. Shot.” --> βαριές
Φιλε δε ξερω ποιο εγχειρίδιο βρήκες αλλα της 48al που εχω εγω δεν τα λεει ετσι...διπλα φρενα (δαχτυλιδια στο φρενο βασικα) εχει η auto5 και μαλλον καπου εχει γινει μπερδεμα...
Εχω ανεβάσει καποιες σελιδες πισω το αποσπασμα με τις οδηγιες για τα φρενα της 48AL...
 
Φιλε δε ξερω ποιο εγχειρίδιο βρήκες αλλα της 48al που εχω εγω δεν τα λεει ετσι...διπλα φρενα (δαχτυλιδια στο φρενο βασικα) εχει η auto5 και μαλλον καπου εχει γινει μπερδεμα...
Εχω ανεβάσει καποιες σελιδες πισω το αποσπασμα με τις οδηγιες για τα φρενα της 48AL...
δωσε link Στεφανε
 
Back
Top