Πόσο χρήσιμα είναι τα ψιλά νούμερα σκαγίων στα κυνήγια

Έχει σημασία για αυτους τι πιστευω εγώ κ τι πιστευει ο καθένας?
Άκουσαν, δοκίμασαν, τους βόλεψε για το κυνήγι που κάνουν κ γιατί να το αλλάξουν? ..........Αλλα αυτό είναι καθαρά δική μου επιλογή κ αφορά εμένα κ μόνο εμένα...

Τάσο αυτό ακριβώς που περιγράφεις είναι η διαφορά του τσοπανίστικου και του επιστημονικού τρόπου αντιμετώπισης των πραγμάτων.
Με τον τσοπανίστικο τρόπο δεν βγαίνουν γενικώς αποδεκτά συμπεράσματα.
Με τον επιστημονικό βγαίνουν.
Το αν τα δεχόμαστε είναι άλλο πράγμα.

Για να μην παρεξηγηθώ και εγώ τον τσοπανίστικο δουλεύω.
Βλέπω όμως με πολύ προσοχή και τον άλλο τρόπο.

Παράδειγμα για να καταλάβουμε τι εννοώ.
Ο πατέρας μου είναι 81 χρονών και συνεχίζει να πιστεύει ότι η μακριά κάνη κόβει πολύ μακρύτερα.
Πούλησε κάνη 71cm πριν χρόνια για να πάρει 75cm.
Κάποιος έρμος άνθρωπος ασχολήθηκε με το θέμα, έστησε πείραμα, μέτρησε και έβγαλε συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει τόσο σημαντική διαφορά στην αρχική ταχύτητα.
Αν δεν είχε ασχοληθεί και δεν είχε μετρήσει ακόμα θα ανταλλάσαμε ΑΠΟΨΕΙΣ και ΘΕΩΡΙΕΣ.

Λόρδος Kelvin

I often say that when you can measure what you are speaking about, and express it in numbers, you know something about it; but when you cannot measure it, when you cannot express it in numbers, your knowledge is of a meagre and unsatisfactory kind

Λέω συχνά ότι όταν μπορείς να μετρήσεις αυτό για το οποίο μιλάς και να το εκφράσεις με αριθμούς, ξέρεις κάτι για αυτό. Αλλά όταν δεν μπορείτε να το μετρήσετε, όταν δεν μπορείτε να το εκφράσετε με αριθμούς, οι γνώσεις σας είναι πενιχρές και μη ικανοποιητικές
 
Στις φάρμες Nilo στο USA θανατώθηκαν (τουφεκίστηκαν) 2000 πάπιες αν δεν κάνω λάθος για να βγάλουν συμπέρασμα για το ποιό σκάγι "σκοτώνει καλύτερα" τις πάπιες.
Δεν είναι το μοναδικό πείραμα που έχει γίνει με ζωντανά θηράματα.
Έγινε το 73 .

Initial Test (1950-51)
Lead 1-1/4oz (#4, 6) vs Iron 1-1/4oz (#4, 6) - (Ref. Bellrose 1959)

Iron Shot Test, Field at Nilo Farms (1964-65)
Lead 1-1/4oz (#4) vs Iron 1oz (#2) - (Ref. Mikula 1965)

Patuxent (1969)
Lead 1-1/4oz (#4, 6) vs Steel 1oz (#4) - (Ref. Andrews & Longcore 1969)

Remington Farms (1972)
Lead 1-1/4oz (#6) vs Steel 1-1/8oz (#4) - (Ref. USFWS 1976)

Nilo Efficiency Test (1972-73)
Lead 1-1/2oz (#4) vs Steel 1-1/8oz (#4, 6) - (Ref. Kazicky & Madson 1973)

Τώρα οι γνώσεις μας είναι τόσο μεγάλες που δεν χρειάζεται να θανατώνουμε πουλιά.
Κάνουμε εξομοίωση σε υπολογιστές.

Δεν αναρωτήθηκες ποτέ γιατί σταμάτησαν οι πυρηνικές δοκιμές από χώρες που διαθέτουν πυρηνικά;
Για να μην μολύνουν την ατμόσφαιρα νομίζεις ;;;;;
Όχι, σταμάτησαν γιατί τώρα έχουν τα πειραματικά δεδομένα και κάνουν τις εξομοιώσεις σε υπολογιστές.

Θες άλλο παράδειγμα.
"Μαλώνουμε" για τους κώνους.
Αν κάποιος έπαιρνε 2 πανομοιότυπες κάνες με διαφορά μόνο στην γωνία του κώνου και έβγαζε το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχουν διαφορές με 30 διαφορετικά φυσίγγια διαφόρων γομώσεων πόσοι θα το δεχόντουσαν;
Ακόμα καλύτερα 10 ζευγάρια κανών με διαφορετικό κώνο και αυλό.

Ακόμα θα υπήρχαν κάποιοι που θα έλεγαν, "εγώ έκανα κώνο και είδα τρομερή διαφορά".
Εγώ θα δεχόμουν το αποτέλεσμα της μελέτης, όποιο και να ήταν αυτό.
Νομίζει κάποιος οτι οι εταιρίες κολοσσοί δεν το έχουν κάνει.
Η γνώση υπάρχει αλλά ΔΕΝ μοιράζεται !!!

Δεν υπάρχουν μαγικά στον μακρόκοσμο.
Τα πάντα μπορούν να μετρηθούν, να αναλυθούν και να καταλήξουμε σε ασφαλέστατα συμπεράσματα.
Χρειάζονται απλά μέσα, χρόνος, χρήματα και γνώση.
 
Last edited:
Τάσο αυτό ακριβώς που περιγράφεις είναι η διαφορά του τσοπανίστικου και του επιστημονικού τρόπου αντιμετώπισης των πραγμάτων.
Με τον τσοπανίστικο τρόπο δεν βγαίνουν γενικώς αποδεκτά συμπεράσματα.
Με τον επιστημονικό βγαίνουν.
Το αν τα δεχόμαστε είναι άλλο πράγμα.

Για να μην παρεξηγηθώ και εγώ τον τσοπανίστικο δουλεύω.
Βλέπω όμως με πολύ προσοχή και τον άλλο τρόπο.

Παράδειγμα για να καταλάβουμε τι εννοώ.
Ο πατέρας μου είναι 81 χρονών και συνεχίζει να πιστεύει ότι η μακριά κάνη κόβει πολύ μακρύτερα.
Πούλησε κάνη 71cm πριν χρόνια για να πάρει 75cm.
Κάποιος έρμος άνθρωπος ασχολήθηκε με το θέμα, έστησε πείραμα, μέτρησε και έβγαλε συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει τόσο σημαντική διαφορά στην αρχική ταχύτητα.
Αν δεν είχε ασχοληθεί και δεν είχε μετρήσει ακόμα θα ανταλλάσαμε ΑΠΟΨΕΙΣ και ΘΕΩΡΙΕΣ.

Λόρδος Kelvin

I often say that when you can measure what you are speaking about, and express it in numbers, you know something about it; but when you cannot measure it, when you cannot express it in numbers, your knowledge is of a meagre and unsatisfactory kind

Λέω συχνά ότι όταν μπορείς να μετρήσεις αυτό για το οποίο μιλάς και να το εκφράσεις με αριθμούς, ξέρεις κάτι για αυτό. Αλλά όταν δεν μπορείτε να το μετρήσετε, όταν δεν μπορείτε να το εκφράσετε με αριθμούς, οι γνώσεις σας είναι πενιχρές και μη ικανοποιητικές
Βασιλη κάποια πραγματα που αφορουν την επιλογή πυρομαχικων, τα τσοκ, μήκος καννης, αυλός, κλπ είναι γνωστά εδω κ δεκαετίες κ έτσι όλοι μας έχουμε έναν μπουσουλα να πορευομαστε....


Από εκεί κ περα ολα επιβεβαιώνονται η όχι στον κυνηγοτοπο κ στο θήραμα που μας απασχολεί....
Πχ τι μου είπε ο τάδε για το 7αρι κ τι για το 9αρι θα το δω κ ο ίδιος στην πραξη..
Καλά κ τα χαρτονια κ οι πινακες αλλά εμενα δεν μου κάνουν....

Και βέβαια υπάρχει κ η θεωρία μου μας λέει ότι τα μήκη των καννών δεν έχουν να κάνουν με το βεληνεκες εφόσον πλέον μιλάμε για ακαπνες κ μαυρες πυριτιδες...
Οπλο με κάννη άνω των 71εκ δεν είχα κ ουτε προκειται να έχω αλλά κ να είχα δεν θα καθόμουν να το ψειρισω με δοκιμές γιατί για εμενα είναι άνευ σημασίας κάτι τέτοιο...
Και πάλι ομως,ο κυνηγοτοπος θα μου εδινε κάποιες ενδείξεις...

Επίσης δεν πρεπει παραβλεπουμε κ το γεγονός ότι όλες αυτές οι επιλογές έχουν να κάνουν και με τον ψυχολογικό παραγοντα κ αυτό είναι παρα πολυ βασικό για την επιτυχια.... Ίσως το βασικότερο όλων.......

Για αυτό κ λεω πως αν ακουσετε ότι κάποιος κυνηγάει την τσίχλα με πχ 34γρ ν10..
Μην νομίζετε ότι ο άλλος που χρησιμοποιεί πχ 30γρ ν9 ειναι καλυτερος σκοπευτικα από αυτον....

Γιατί ο πρωτος μπορει στο κυνήγι με αυτό τον συνδιασμο "να παταει γερά στα ποδια του" και να του έχει σφηνωθεί η ιδεα οτι θα αποτυχει αν δοκιμάσει κάτι άλλο οπότε κ φοβαται να το κάνει...

Και είμαι βεβαιως ότι αν παλεψει με τον εαυτό του κ κάνει την μεγάλη αλλαγή το αποτέλεσμα θα τον τρομάξει ευχάριστα....

Και κάτι άλλο πανω σε αυτό......

Προσωπικα εξεπλάγην με τα 24γρ(οπως κ με τα 28γρ παλαιοτερα)στην τσιχλα κ δεν είδα να υστερούν κάπου σε σχέση με τα 30,32γρ που χρησιμοποιουσα πριν....

Και με ρωτατε,αφου ρε φίλε σου αρεσαν γιατί δεν τα καθιερωνεις,είναι κ φθηνοτερα???

Και η απάντηση είναι.... οχι(!!!!) δεν μπορω.....
γιατί εδώ και χρόνια μου έχει σφηνωθεί στο μυαλό ότι τα 32γρ είναι η καλυτερη επιλογή για αυτό το πουλι κ νιώθω σιγουριά,
χωρίς όμως να μπορέσω να σας αναλυσω αυτή μου την επιλογή ώστε να σας πεισω να κάνετε το ίδιο κ εσεις........
 
Συγνωμη για το ασχετο αλλα εχω βρεί καλυκα απο Ιταλούς που ερχονται Ελλαδα για τσιχλες 35γρ. Ν.11 ή 12!
Tα Ιταλικά φυσιγγια 35-36γρ γεμιζονται κ με ψιλά έως πολυ ψιλά σκάγια κυρίως για το κυνήγι της τσίχλας....
Εκτός του ότι υπάρχουν κ φυσιγγια 36γρ με την ονομασία tordo....

Και πάλι όμως δεν θα τους κατηγορήσω ότι δεν πράττουν σωστά....
Ωστόσο δεν μπορώ να σκεφτω κ τον λόγο που το κάνουν...

Διότι όπως καταλαβαίνεται ένα τέτοιο φυσίγγι όχι τσίχλα δεν αφήνει να περασει "απο μεσα του" αλλά ουτε τρυποκαρυδος...

Αυτό εμένα μου βγάζει ότι όσοι τα χρησιμοποιουν θέλουν το κάθε φυσίγγι που θα κάψουν να τους δώσει κ από μια τσίχλα...παση θυσία....
Συν οτι οι Ιταλοί έχουν κ μια φήμη στο ότι δεν αφήνουν πουλι πετουμενο...

Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο...

Και βέβαια δεν σημαίνει πως όλοι οι Ιταλοί κυνηγάνε έτσι η έχουν όλοι τους την ίδια νοοτροπια...
Βλέπουμε κ Ιταλούς να κυνηγάνε κ με πολυ λιγότερα γραμμαρια,μικρά διαμετρηματα κλπ...
 
Εχω κ εγω την εντυπωση οτι καποιοι που πέτυχα πριν κανα δυο χρονια εριχναν σε οτι βρεθεί μπροστά τους, μπορεί να κανω και λαθος ή να μην το κανουν όλοι. Η αληθεια ειναι οτι εχω βρει και 24 γραμ καλυκα τους.Κανα δυό φορές που ανταμωθηκαμε παντως σε κοιτανε σαν βρεμμένες γατες, πρεπει να εχουν και λιγο φόβο μη φανε και κανενα εννιαράκι απο κανεναν ευέξαπτο. Αυτο που μου εκανε εντύπωση ειναι οτι περπατανε με το πασο τους σαν να μην τους πολυνοιάζει να προλαβουν τα πουλια που τους εχουν παρει χαμπάρι και φευγουν απ τους θαμνους.Εχω ακουσει οτι κουβαλανε πάνω τους κράχτη με υπερήχους που δεν ακουγεται απο ανθρωπινο αυτί και τα πουλιά ερχονται πανω τους, γι αυτο και δεν βιάζονται στο περπάτημα.
Συγνώμη για το άσχετο του θέματος.
 
έγω έχω την εντύπωση πως έχουν 11αρια 12αρια γιατί ακριβώς τουφεκάνε ότι βρεθεί μπροστά τους τσίχλες, σταρήθρες, σπουργίτια, σπίνους, παπαδίτσες, γουστερίτσες, χελώνες, γεωσκώληκες, βλητα, ραδίκια κ.ο.κ. (χμ το παράκανα λίγο, σβήστε τις χελώνες αυτές τις κυνηγάνε με καμάκι)....

πάντως σε όσα φυσίγγια με 11αρια σκάγια έχω ανόιξει, έχω πάθει πλάκα με την διάμετρο των σκαγίων που δεν είναι μόνο 1,50 χιλ (ιταλικό #12) α΄λλά έχει και άλλα ακόμα πιο ψιλά σκάγια 1,0 χιλ 0,5 χιλ και ακόμα πιο ψιλά! προφανώς ότι περνάει από την κρισάρα - από το πιο ψιλό κόσκινο το βαφτίζουν νο 11 ή νο 12.....
 
Εχω ακουσει οτι κουβαλανε πάνω τους κράχτη με υπερήχους που δεν ακουγεται απο ανθρωπινο αυτί και τα πουλιά ερχονται πανω τους, γι αυτο και δεν βιάζονται στο περπάτημα.
Συγνώμη για το άσχετο του θέματος.
Android play store αναζήτηση με τον όρο "ultrasonic detector".
Οι καριόληδες.

ps
Δεν ξέρω αν δουλεύει η εφαρμογή.
Προφανώς εξαρτάται και από το hardware του τηλεφώνου.
Αν βρω γεννήτρια υπερήχων θα το δοκιμάσω.
 
skagia-oplognosia-vlitikh2-620x330.jpg

ΠΟΣΟ ΧΡΗΣΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΨΙΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΣΚΑΓΙΩΝ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ;

Του Μπάμπη Αιγινήτη

Έχουν ακουστεί πολλά χρόνια τώρα, από μεγάλο αριθμό κυνηγών για το ποιο είναι το ιδανικό νούμερο σκαγίων για τη φάσσα, για την μπεκάτσα και γενικά για τα δημοφιλή φτερωτά θηράματα. Άλλοι επαινούν τα πλεονεκτήματα των ψιλών νούμερων έναντι των χονδρών και άλλοι τα καταδικάζουν και χωρίς δοκιμή.

Βέβαια, η προσωπική προτίμηση στην επιλογή του νούμερου των σκαγίων που περιέχει το φυσίγγι που έχουμε επιλέξει για το θήραμα που κυνηγάμε, είναι μια αντικειμενική για τον ίδιο αλλά υποκειμενική για τους άλλους άποψη όταν δεν αποδεικνύεται. Η άποψη αυτή σχετίζεται με το βαθμό των επιτυχιών που έχει ο κυνηγός, τις συμπτώσεις που συνετέλεσαν σε μια κάρπωση, την συνήθεια αλλά και την εμμονή, που σε πολλά θέματα κυριαρχεί στον κυνηγό.

Έχω ακούσει αρκετούς που ασχολούνται αποκλειστικά με το κυνήγι της μπεκάτσας να διατείνονται ότι μόνο τα δεκάρια τους δίνουν πουλιά, ενώ άλλους να είναι αδιάλλακτοι ότι μόνο τα εφτάρια κάνουν δουλειά, όταν περνούν από τα κλαδιά. Σαφώς υπάρχει δόση υπερβολής, ενίοτε και τα δύο νούμερα σκοτώνουν μπεκάτσες.

Σύμφωνα με τους ειδικούς
Τελικά τα χοντρά ή τα ψιλά σκάγια έχουν συγκριτικά πλεονεκτήματα σε ένα δημοφιλές θήραμα;

Πρόσφατα σε συζήτηση με παρέα λαγοκυνηγών άκουγα περιστατικά καταβολής λαγού σε μεσαίες αποστάσεις με εξάρια σκάγια και άλλους βετεράνους στο λαγό να χρησιμοποιούν μόνο τα δυάρια ανεξαρτήτως αποστάσεων. Όπως και εσείς θα διαπιστώνετε από τις συζητήσεις που διεξάγονται, οι απόψεις και οι προσωπικές εμπειρίες οδηγούν σε κάποια συμπεράσματα, και θα πρέπει κάποιος να ξέρει να ακούει, όπως και να «αφουγκράζεται» τον μύθο από τη πραγματικότητα.

Δεν είναι ευφυές να είναι αδιάλλακτος ένας κυνηγός από την στιγμή που μεγάλοι βλητικοί και κυνηγετικοί αρθρογράφοι (S. Fadala, C. Rees, D. Zutz, G. Thouca, S. Baker, T. Roster, E. Keith κ.ά.) ήξεραν να ακούν κάποιον, όταν βέβαια αυτός τεκμηρίωνε με επιχειρήματα και με εμπειρίες στο βουνό τα λεγόμενά του. Υπάρχουν χιλιάδες περιπτώσεις στο κυνήγι όπου τα ψιλά σκάγια σαν δέσμη απέδωσαν ανέλπιστα αποτελέσματα λόγω πολλαπλών τραυμάτων απ’ ότι ένα μεμονωμένο χοντρό σκάγι που βρήκε ζωτικό σημείο του θηράματος και το κατέβαλε.

Η ισχύς καταβολής (ή φονική ισχύς) δεν πρέπει να εκτιμάται μόνο για το κάθε σκάγι ξεχωριστά και την ενέργεια μεταφέρει αυτό στο θήραμα, αλλά για το σύνολο των τεσσάρων σκαγίων που θα επιφέρουν το 4πλό τραύμα. Ο εξαίρετος Αμερικανός βλητικός-αρθρογράφος και κυνηγός D. Zutz, (τον οποίο έχασε πρόσφατα η διεθνής κυνηγετική οικογένεια από ανακοπή καρδιάς), θεωρούσε πιο απαραίτητο και κατ’ ελάχιστο το 4πλό τραύμα, ως στοιχείο άμεσης καταβολής χωρίς τραυματισμούς θηραμάτων.

Αυτό επιβεβαιώνεται και από περιπτώσεις κυνηγών που ενώ έκαναν περπατητό για τσίχλες με σκάγια Νο 8 να πάρουν λαγό που έφυγε μπροστά και μάλιστα στα 25 μ. Από πολύ παλιά το συγκεκριμένο θέμα, απασχολούσε τους κυνηγούς γι’ αυτό και ο Γάλλος στρατηγός και βλητικός Ζουρνέ (Journee), είχε γράψει ότι σε σχετικά πειράματα με τα νούμερα των σκαγίων στο κυνήγι (είχε βέβαια εκείνη την εποχή πληθώρα θηραμάτων), για την άμεση καταβολή απαιτούνται πέντε σκάγια. Υπολόγιζε ότι το κατώτερο όριο ισχύος που έπρεπε να αναπτύξει το κάθε σκάγι απαιτεί το 4πλό (5 σκάγια) τραύμα για να είμαστε βέβαιοι ότι θα το πάρουμε.

Γι’ αυτό λοιπόν συναντάμε κυνηγούς να τάσσονται επιμόνως προς τα ψιλά σκάγια που έχουν στη γόμωση των 32 γραμ. ενός φυσιγγίου περισσότερα Νο 9 από Νο 6 και ενώ βέβαια έχουν μειωμένη διεισδυτική ικανότητα τα εννιάρια απ’ ότι τα εξάρια, πολλές φορές λόγω των πολλαπλών τραυμάτων καταβάλλουν ακαριαία το θήραμα.



Σύμφωνα με την εμπειρία
Προσωπικά μου έχει τύχει σε κυνήγι ορτυκιού στα Χανιά να ντουφεκίσω με Νο 9 πέρδικα τσούκαρ που σηκώθηκε στα 25 μ. και να πέσει ακαριαία. Ίδια περίπτωση σε κυνήγι ορτυκιού με καταβολή πέρδικας με Νο 9 μου έχει αναφέρει ένας φίλος κυνηγός από την Εύβοια σε βολή στα 22 μ.

Υπάρχουν πολλά περιστατικά που έχω ακούσει από κυνηγούς σοβαρούς και αξιόπιστους και δεν θεωρώ ότι υπάρχει ίχνος υπερβολής. Εφόσον ο κυνηγός σκοπεύει σωστά και διαθέτει ψυχραιμία στο σήκωμα του θηράματος, τότε αυτό θα βρίσκεται στο κέντρο της ντουφεκιάς του. Με ένα δωδεκάρι όπλο και τσοκάρισμα βελτιωμένου κυλίνδρου (****) μία γόμωση με 32 γραμ. Νο 9 (διάμετρος 2 χιλ.) θα βάλει 15 σκάγια σε μια απόσταση 30 μ. και σε μια επιφάνεια 10 τετρ. Εκατοστών όσο δηλαδή είναι το σώμα μιας πέρδικας. Τώρα μαζί αυτά τα 15 σκάγια όταν πλήξουν ταυτόχρονα το πουλί μεταφέρουν τόση συνολική ισχύ που είναι ικανή να το καταβάλλει ακαριαία.

Ο Αμερικανός Tom Roster (Τομ Ρόστερ) αναφέρθηκε σε σχετικό άρθρο του κυνηγετικές περιπτώσεις προς ανάλυση στο περιοδικό «Shotgun Sports», για βολές που έκανε ο ίδιος σε κυνήγι φάσας με φυσίγγια Νο 9, εξ’ ανάγκης διότι του τελείωσαν τα εξάρια που είχε, να παίρνει πουλιά με άμεση καταβολή στα 30 μ.

Στον αντίποδα οι υποστηρικτές του χοντρού σκαγίου ισχυρίζονται ότι όσο πιο χοντρό είναι το σκάγι, τόσο μακρύτερα πηγαίνει λόγω της κινητικής ενέργειας που διαθέτει από το μεγάλο του βάρος. Αυτό είναι σωστό και στηρίζεται πάνω στους βλητικούς κανόνες.

Στη φέρμα
Όμως όταν κάποιος κυνηγά με σκύλο φέρμας τα αντίστοιχα θηράματα (μπεκάτσα, ορτύκι, πέρδικα, φασιανό) πόσο μακρύτερα από τα 30 μ. θα ντουφεκίσει; Αναρωτηθείτε πόσες φορές έχετε ντουφεκίσει αυτά τα θηράματα στα 20-25 μ. και πόσες στα 35. Σίγουρα η συχνότητα των περιστατικών βολής κλείνει προς τις κοντινές και μεσαίες αποστάσεις. Όταν το πουλί δεχθεί φέρμα και επιστρέψουν στον κυνηγό ο τόπος και οι συνθήκες να πάρει θέσει κοντά στο σκυλί, τότε από το σήκωμα μέχρι και τα 30 μ. έχει ήδη κάνει δύο και τρεις βολές. Αν δεν το πάρει τότε δεν του αξίζει να βάλει το πουλί στην τσάντα και του χρειάζεται σκοπευτική εκπαίδευση.

Στο Tiro
Για όσους κυνηγούς προτιμούν το στατικό κυνήγι καρτεριού (τσίχλες, τρυγόνια, φάσες, πάπιες) υπάρχουν στοιχεία ότι το πιο ψιλό «επιτρεπόμενο» σκάγι για τα συγκεκριμένα θηράματα είναι σοφότερη επιλογή. Για να γίνω σαφής, όταν η φάσα θέλει σαν πιο ψιλό σκάγι το Νο 7, σαν το πιο χοντρό το Νο 5 και κανονικό το Νο 6 είναι εξωφρενικό να κυνηγούν κάποιοι με Νο 2 και 3, γιατί λέει έτσι τις «κόβουν» μακρύτερα. Για όνομα του Θεού να είμαστε λογικοί και ευσυνείδητοι στο κυνήγι μας. Το κυνήγι στην πράξη μας δίνει την ευχέρεια να διαπιστώσουμε πολλά πράγματα τα οποία αποτελούσαν θεωρητικά μέρη της βλητικής, όπως και κανόνες που όμως στηρίζονται πάνω στο μέσο όρο επιτυχίας στα θηράματα. Όμως τις υπερβολές κανείς δεν πρέπει να τις υιοθετεί.

Συμπέρασμα
Σε λογικές αποστάσεις με μέγιστη τα 40 μ. το ψιλότερο «επιτρεπόμενο» μέγεθος για ένα συγκεκριμένο θήραμα θα λειτουργήσει δραστικότερα απ’ ότι τo χοντρότερο και θα μας δώσει περισσότερες επιτυχίες. Έχει αποδειχθεί ότι σε μεσαίες αποστάσεις ένα ψιλό σκάγι σε συνδυασμός με ανοικτά τσοκαρίσματα δικαιώνει τον κυνηγό. Όμως παρ’ όλα αυτά δεν συνεπάγεται ότι τα χοντρά σκάγια είναι άχρηστα ή περιττά και πρέπει να χρησιμοποιούμε μόνο τα ψιλά. Απλά συνιστάται η προτίμηση προς το ψιλότερο ενδεικνυόμενο σκάγι για κάποιο συγκεκριμένο θήραμα. Αν τώρα κάποιος διαφωνεί, το οποίο είναι σεβαστό, ας δοκιμάσει να κυνηγήσει μια περίοδο πειραματικά με μια κλίμακα ψιλών σκαγίων ανεξαρτήτως του βάρους γόμωσης που έχουν τα φυσίγγια του. Μόνο να αλλάξει το νούμερο στα σκάγια.

Για παράδειγμα να κυνηγήσει με Νο 10 τις τσίχλες, με Νο 8 τις πέρδικες, με Νο 6 τον λαγό, με Νο 7 τις φάσες και Νο 10 τις μπεκάτσες. Είμαι πεπεισμένος ότι τα αποτελέσματα θα τον δικαιώσουν και θα του δείξουν τελικά τι πρέπει να επιλέγει. Χωρίς πειραματισμούς και αναλύσεις τίποτα δεν κατακτήθηκε στο κυνήγι και τη βλητική. Πολλοί αρθρογράφοι και βλητικοί σε προηγμένες κυνηγετικά χώρες συνιστούν στου κυνηγούς ένα-δύο πράγματα τα οποία οι κυνηγοί τα δοκιμάζουν και αν κάποιο του ταιριάζει το κρατούν.

Προσωπικά έχω δοκιμάσει πολλές φορές νούμερα σκαγίων που αρκετοί θεωρούν υπερβολικά ψιλά για ορισμένα γνωστά θηράματα. Όμως τελικά τα αποτελέσματα με εξέπληξαν κι εμένα με τη θετικότητά τους. Έχετε σκεφτεί ποτέ ότι ο κυνηγός με δύο μόνο νούμερα σκαγίων θα μπορούσε να κάνει όλα τα κυνήγια πτερωτού και τριχωτού; Και ποια είναι αυτά; Σας πληροφορώ ότι αυτός ο προβληματισμός και η στατιστική επιλογή έχει γίνει αρκετές φορές στις χώρες με κυνηγετική παράδοση και τα δύο Νούμερα που βγήκαν νικητές ήταν το Νο 5 και Νο 9.

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΡΘΡΟ ..????
ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΚΕΠΤΙΚΟ..???

Αργυρή Καλημέρα!

Στα αρχεία μου , έχω αυτά...

Πίνακας 1..jpg

Πίνακας 2..jpg

Πάμε λοιπόν π.χ στην Πέρδικα...
Με ελάχιστη ενέργεια για καταβολή 1 (μια) ποδολίβρα (0,138 Kg/m) , ο πίνακας 2 δείχνει ότι ένα φυσίγγιο με ταχύτητα 365 μ/δ με σκάγια Νο 8 την καταβάλει ως τα 27,5 μέτρα δίνοντας ενεργεία 1,07 ποδολίβρες. Ο πίνακας 1 το επιβεβαιώνει αναφέροντας ότι μπορεί να θηρευτεί με τσόκ SK/IC/M από τα 18 ως τα 28 μέτρα και με σκάγια Νο 8...
Προσωπικά , για την Πέρδικα που κυνηγάω βάζω πρώτο φυσίγγι Νο 7, αλλά περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους και από συνήθεια!

Φιλικότατα,

Γιάννης
 
Last edited:
Αργυρή Καλημέρα!

Στα αρχεία μου , έχω αυτά...

View attachment 37843

View attachment 37844

Πάμε λοιπόν π.χ στην Πέρδικα...
Με ελάχιστη ενέργεια για καταβολή 1 (μια) ποδολίβρα (0,138 Kg/m) , ο πίνακας 2 δείχνει ότι ένα φυσίγγιο με ταχύτητα 365 μ/δ με σκάγια Νο 8 την καταβάλει ως τα 27,5 μέτρα δίνοντας ενεργεία 1,07 ποδολίβρες. Ο πίνακας 1 το επιβεβαιώνει αναφέροντας ότι μπορεί να θηρευτεί με τσόκ SK/IC/M από τα 18 ως τα 28 μέτρα και με σκάγια Νο 8...
Προσωπικά , για την Πέρδικα που κυνηγάω βάζω πρώτο φυσίγγι Νο 7, αλλά περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους και από συνήθεια!

Φιλικότατα,

Γιάννης
Γιάννη, αυτό που το βρήκες, τα πάντα όλα, δεν αφήνει κανέναν παραπονεμένο, η ακρίβεια του φαίνεται και στις φωτογραφίες, ελληνικό άρθρο, ιταλικές ονομασίες, αγγλικά στάνταρ, εικόνες αμερικανικες. Συλλεκτικό.
 
Γιάννη, αυτό που το βρήκες, τα πάντα όλα, δεν αφήνει κανέναν παραπονεμένο, η ακρίβεια του φαίνεται και στις φωτογραφίες, ελληνικό άρθρο, ιταλικές ονομασίες, αγγλικά στάνταρ, εικόνες αμερικανικες. Συλλεκτικό.
Λευτέρη καλό απόγευμα!

Ότι είναι ιταλικό και αμερικάνικο, τα έχω πάρει από βιβλία και από το ίντερνετ...αυτούσια.
Τα ελληνικά τα προσέθεσα εγώ (pdf τα έκανα και έκανα edit...)...
Χαίρομαι που σου αρέσουν...
 
Γιάννη, αυτό που το βρήκες, τα πάντα όλα, δεν αφήνει κανέναν παραπονεμένο, η ακρίβεια του φαίνεται και στις φωτογραφίες, ελληνικό άρθρο, ιταλικές ονομασίες, αγγλικά στάνταρ, εικόνες αμερικανικες. Συλλεκτικό.
Λευτέρη να σε ρωτήσω κάτι με αφορμή τους πίνακες...
Πιστεύεις λοιπόν ότι είναι "ρεαλιστικό" ότι το 28αρι , μπορεί να καταβάλει την Πέρδικα & το Αγριοκούνελο ως και τα 28 μέτρα;
Θυμάμαι ένας παλιός κυνηγός , χάρισε πολύ παλιά σε έναν ξάδελφο μου ένα 28αρι HARRINGTON & RICHARDSON , μονόκαννο κοκοροτούφεκο, φουλ τσόκ νομίζω, για τις τσίχλες, και "εκθειάζοντας" το τουφεκάκι του έλεγε:.."...μέχρι και Πέρδικα στα 30 μέτρα χτυπάς, άνετα!"
Πρέπει να ήταν αυτό...η παρόμοιο...

HARRINGTON & RICHARDSON, 28 gauge single barrel shotgun.jpg

Υ.Γ: Ρωτώ εσένα , με την ευκαιρία, γιατί καταλαβαίνω από τα γραφόμενα σου στο φόρουμ, ότι είσαι ρεαλιστής και ακριβολόγος...

Φιλικότατα,

Γιάννης
 
Λευτέρη να σε ρωτήσω κάτι με αφορμή τους πίνακες...
Πιστεύεις λοιπόν ότι είναι "ρεαλιστικό" ότι το 28αρι , μπορεί να καταβάλει την Πέρδικα & το Αγριοκούνελο ως και τα 28 μέτρα;
Θυμάμαι ένας παλιός κυνηγός , χάρισε πολύ παλιά σε έναν ξάδελφο μου ένα 28αρι HARRINGTON & RICHARDSON , μονόκαννο κοκοροτούφεκο, φουλ τσόκ νομίζω, για τις τσίχλες, και "εκθειάζοντας" το τουφεκάκι του έλεγε:.."...μέχρι και Πέρδικα στα 30 μέτρα χτυπάς, άνετα!"
Πρέπει να ήταν αυτό...η παρόμοιο...

View attachment 37853

Υ.Γ: Ρωτώ εσένα , με την ευκαιρία, γιατί καταλαβαίνω από τα γραφόμενα σου στο φόρουμ, ότι είσαι ρεαλιστής και ακριβολόγος...

Φιλικότατα,

Γιάννης
Γιάννη μια απλή σκέψη αν μου επιτρέπεις παροτι δεν έχω cal.28...
Ωστόσο, αν εχεις δει τι μπορεί να κάνει το "μικρουλικο" 36αρακι(που δεν μας γεμιζει κ τόσο το μάτι..) τοτε γιατι να μην μπορεί κ το 28αρι??
θεωρώ ότι φίλος σου ειχε δίκιο...

Βασική κ απαραίτητη προϋπόθεση να είμαστε πανω στο στόχο.....
Αν δεν το εχεις κυνηγησει ακόμη να το κάνεις κ θα δεις....
Απλώς δεν θέλει να το παρεις απο "φόβο" ότι δεν θα έχεις επιτυχία κλπ....
 
Γιάννη ,και στα 40 μέτρα με συνδυασμό κάνης- φυσιγγίου που θα φτάνει το 70+% στα 35 μέτρα. Τηρώντας τις αναλογίες γόμωσης, όλα τα διαμετρηματα βγάζουν ίδιες αρχικές ταχύτητες, η διαφορά έγκειται στα βάρη σκαγιων, άρα στα 40 μέτρα αν θεωρήσουμε πως αρκούν στον κύκλο των 76 εκατοστών 125 σκάγια, αυτό μας το προσφέρει μια γόμωση σε 28αρι 20 γραμμαρίων ν7 με συγκέντρωση στα 35μετρα 70% . Το 12αρι προτιμάται γιατί έχοντας πολύ περισσότερα σκάγια μπορεί να πετύχει το ίδιο με μια γόμωση 35 γραμμαρίων και συγκέντρωση στα 35 μέτρα 45% ,κύλινδρο, άρα με μεγαλύτερο εύρος τουφεκιας. Η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο πολλοί νομίζουν, στο 28αρι η παραπάνω τουφεκιά στα 40 μ ανοίγει περίπου 130 εκατοστά, στο 12αρι 165 με 170.
 
Back
Top