Ζευγάρωμα σκύλου.

Αυτα βλεπουν και ακουν οι μαλ@κες και θελουν να στειρωσουν τα σκυλια μας. Και οπως παμε μονοι μας τρωμε το κεφαλι μας, αλλα γιατι μεσα σε αυτους να παρει και εμενα η μπαλα? Η φυση εχει προνοηση και τα παραξενα και αλλοκοτα τα απορριπτει απο μονη της.
 
Συναδερφε δεν ειναι ουτε ασπρο ουτε μαυρο
Η κλειστη αναπαραγωγη εχει χρησιμοποιηθει και εχει δωσει αποτελεσματα στα οποια εχουν βασιστει οι γραμμες ολοκληρων καθαροαιμων φυλων
Το θεμα ειναι οτι εμεις ειμαστε κυνηγοι και σιγουρα ερασυτεχνες στο θεμα της εκτροφης
Η εκτροφη ειναι ενα τεραστια κεφαλαιο με γνωσεις και σιγουρα το να την κανει καποιος απαιτει γνωσεις σε βαθος ωστε να μπορει να αποφυγει ανεπιθυμητα αποτελεσματα
Ακομη και οι εκτροφεις εχουν αποτυχιες παρολας τις γνωσεις τους
Συνηθως εμεις δεν τις εχουμε τουλαχιστον στο βαθος που απαιτουνται
Εαν εχεις τις γνωσεις για μια τοσο μεγαλη μελετη και σιγουρα αξιολογηση αρκετων γενιων πισω στο πεντιγκρι των ζωων και των αποτελεσματων τους ωστε να μειωσεις το ρισκο να μην παει κατι καλα τοτε εφοσον εσυ το γνωριζεις ετσι θα πραξεις

Ομως θελει πολυ κοπο και πολυ αντικειμενικοτητα για να εχεις τις παραμετρους που θα λαβεις υποψην

Ακομη και το να γνωριζεις κατα ποσον στις γεννες του πατερα μεταβιβαζε αυτος κυριως τα προτερηματα του εναντι της μανας

Και ειναι κατι πολυ δυσκολο να το επιβεβαιωσουμε εμεις αυτο σαν ερασιτεχνες

Το τι θα κανεις ειναι καθαρα στην δικη σου κριση
Δεν θα παρω θεση ουτε εαν μπορεις να το κανεις ουτε οχι
Δεν μπορω να σου πω εαν θα βγουν αστερια τα σκυλακια η οχι

Σιγουρα ομως αποτελει αιμομιξια
 
Οκ μη μιλαμε εκ του ασφαλους συναδερφε, εδω εμεις ειμαστε με την Δαμοκλειο σπαθι στο κεφαλι μας και στο στοχαστρο του καθενα ασχετου που το παιζει φιλοζωος μην ξεχναμε την περιπτωση Κουμπερτι οκ που συγκλωνησε ολη την Ιταλια με αυτο και κλεινω ΜΗΝ δινεται λαβες να μας κρινουν ΜΗΝ αφηνεται να διχασουν την κυνηγητικη οικογενεια με χαζα πραγματα και να ερθουμε αντιμετωποι.
 
Μιλάμε για ημίαιμα η καθαρόαιμα? Έαν πρόκειται για ημίαιμα δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά να προσέξεις οι σκύλες να είναι αστέρια...Εαν πρόκειται για καθαρόαιμα τότε γίνεται πιο σύνθετο το θέμα.Θες να το κάνεις γιατί είσαι σε συγκεκριμένη γραμμή αίματος που σού αρέσουν τα στοιχεία τους? Φαντάζομαι όχι γιατί τότε θα πήγαινες σε γραμμική και όχι σε σκύλες που δεν έχουν καμία σχέση με τον αρσενικό κ μεταξύ τους και με τον επιπλέον κίνδυνο μιας ψιλοαιμομιξιας..
Συζήτηση για ατελείωτες ώρες.............κ μέρες.....
 
σε αυτα τα ζευγαρωματα πρεπει να κρατας ολη την γεννα εως τα κυνηγια τους. αξιολογης τα παντα και αν υπαρχει το παραμικρο θα πρεπει να εξαφανιζεται η εστω να μην ζευαρωνεται. ειναι αλλα κολπα αυτα που θελει βαθια γνωση κυνοτεχνιας
 
Μπορώ να ζευγαρωσω την σκύλα μου με τον αδερφό της που είναι από τον ίδιο πατέρα αλλά από διαφορετικές μητέρες;
μπορείς αλλά ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!
αυτά είναι κόλπα ζόρικα που κάνουν στην Ινδία
το κάνεις για να βάλεις περισσότερο αίμα του πατέρα στην εκτροφή σου
το κάνεις εαν ο πατέρας είναι σουπερ ντούπερ πρωταθλητής και οι 2 μητέρες τουλαχιστον στο πολύ καλός και τα παιδιά τους στο εξαίρετος
το κάνεις εαν ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!!
συνεπώς:
ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!!!

Πρόβλημα
Πατέρας Α + Μητέρα Β = Κουτάβι ΑΒ
Πατέρας Α + Μητέρα Γ = Κουτάβι ΑΓ

ΠΟΛΥ χοντρικά τα γονίδια:
Κουτάβι ΑΒ+ Κουτάβι ΑΓ = Κουτάβι ΑΑ ή Κουτάβι ΑΒ ή Κουτάβι ΑΓ ή Κουτάβι ΒΓ

ΌΣΕΣ ΤΟ ΔΟΚΙΜΆΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΚΑΡΊΤΗ ΤΟΝ ΠΑΤΈΡΑ ΜΟΥ ΑΠΟΤΎΧΑΜΕ ΟΙΚΤΡΆ
κάπως καλύτερα τα πήγαμε με θείες και ανίψια,
τα καλύτερα σκυλιά τα βγάλαμε από εντελώς διαφορετικά αίματα με κοινά όμως εμφανισιακά και κυνηγετικά χαρακτηριστικά
το "εμφανισιακά" δεν το έβαλα τυχαία πρώτο

Υ.γ. τι ράτσα έχεις;
 
μπορείς αλλά ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!
αυτά είναι κόλπα ζόρικα που κάνουν στην Ινδία
το κάνεις για να βάλεις περισσότερο αίμα του πατέρα στην εκτροφή σου
το κάνεις εαν ο πατέρας είναι σουπερ ντούπερ πρωταθλητής και οι 2 μητέρες τουλαχιστον στο πολύ καλός και τα παιδιά τους στο εξαίρετος
το κάνεις εαν ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!!
συνεπώς:
ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!!!

Πρόβλημα
Πατέρας Α + Μητέρα Β = Κουτάβι ΑΒ
Πατέρας Α + Μητέρα Γ = Κουτάβι ΑΓ

ΠΟΛΥ χοντρικά τα γονίδια:
Κουτάβι ΑΒ+ Κουτάβι ΑΓ = Κουτάβι ΑΑ ή Κουτάβι ΑΒ ή Κουτάβι ΑΓ ή Κουτάβι ΒΓ

ΌΣΕΣ ΤΟ ΔΟΚΙΜΆΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΚΑΡΊΤΗ ΤΟΝ ΠΑΤΈΡΑ ΜΟΥ ΑΠΟΤΎΧΑΜΕ ΟΙΚΤΡΆ
κάπως καλύτερα τα πήγαμε με θείες και ανίψια,
τα καλύτερα σκυλιά τα βγάλαμε από εντελώς διαφορετικά αίματα με κοινά όμως εμφανισιακά και κυνηγετικά χαρακτηριστικά
το "εμφανισιακά" δεν το έβαλα τυχαία πρώτο

Υ.γ. τι ράτσα έχεις;
Εχω σεττερ απλά αυτό που μου αρέσει είναι ο χαρακτήρας που έχε ι ο πατέρας την υπακοή και την ευκολία στην εκπαίδευση και πάνω απ'όλα ότι και με τις δύο διαφορετικές μητέρες τα σκυλιά είναι πολύ καλή χαρακτήρες . Μόνο και μόνο για αυτό.
 
Εχω σεττερ απλά αυτό που μου αρέσει είναι ο χαρακτήρας που έχε ι ο πατέρας την υπακοή και την ευκολία στην εκπαίδευση και πάνω απ'όλα ότι και με τις δύο διαφορετικές μητέρες τα σκυλιά είναι πολύ καλή χαρακτήρες . Μόνο και μόνο για αυτό.
Βάλε και τα 2 σκυλιά με άλλους σκύλους και μετά βάλε τα καλύτερα από κάθε γέννα να σταυρωσουν οι γεννητορες σου
 
Back
Top