Fabarm Team

Υποθέτω ότι δεν την δουλεύεις κιόλας αλλιώς θα ήταν το πιο κακοσυντηρημένο όπλο που υπάρχει το δικό σου. Οπότε θα ήταν πολύ περίεργο να είχες και προβλήματα.
Το αντιθετο.Οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ,11 χρονια τωρα εχει ριξει καραβιες φυσιγγια.Σχεδον μονο αυτο το οπλο δουλευω.
 
Εχω Browning, είχα μπενελι, τι ακριβώς θέλεις να μάθεις ; ότι δεν υπάρχει το μπενελι κλικ αλλά το μαλακας κλικ όπως το λέω εγώ ;;;
Η αλήθεια είναι ότι και από την δικιά μου εμπειρία με την Benelli αυτή την άποψη έχω. Και είμαι σίγουρος ότι η πλειοψηφία που το αναφέρει σαν πρόβλημα ίσως και να μην έχει χρησιμοποιήσει ποτέ Benelli για να έχουν προσωπική εμπειρία ώστε να ξέρουν τί πραγματικά είναι το Benelli click όπως και ο Γιώργος παραπάνω που το αναφέρει και ο ίδιος ότι δεν είχε ποτέ Benelli. Και απλά του έχει δημιουργηθεί μία προκατάληψη όπως συνήθως συμβαίνει όταν ακούγεται από κάποιον κάτι αρνητικό (όπως έχει συμβεί και σε μένα άλλωστε με τα Fabarm και την αξιοπιστία τους). Μόνο που εδώ δεν μιλάμε για ένα πρόβλημα του όπλου αλλά τρόπο λειτουργίας του όπλου και μάλιστα των περισσότερων αν όχι όλων των αυτογεμων.
Παρόλο όμως που ακόμη και αυτό φαίνεται να το έχει βελτιώσει η Benelli με το περιστροφικό κλειστρο εμένα μου φαίνεται πιο πολύ σαν δικαιολογία των haters της Benelli ψάχνοντας να βρουν κάτι να την κατηγορήσουν διυλίζοντας τον κώνωπα.

Ποτέ δεν το θέωρησα πρόβλημα αλλά λάθος χειρισμό του χρήστη που αν το ξέρεις και το προσέξεις κατα το γέμισμα του όπλου (να μην αφήσεις δηλαδή σιγα σιγά να πέσει το κλειστρο και να ελέγξεις ότι έχει κουμπώσει σωστά το κλείστρο πάνω στο φυσίγγι όπως πρέπει να κάνεις σε όλα τα αυτογεμή άλλωστε) δεν πρόκειται ποτέ να σου συμβεί. Τουλάχιστον εμένα 10 χρόνια περίπου που κυνηγούσα με το benelli sl80 του πατέρα μου δεν είχα ποτέ "Benelli click". Οπότε πιο πολυ το θεωρώ απροσεξία , λάθος χειρισμό ή και άγνοια του χρήστη σε περίπτωση που δεν το ξέρει παρά πρόβλημα του όπλου. Eίναι το ίδιο πράγμα με την αυτόματη ασφάλεια που πάντα πρέπει να την ελέγξεις πριν πατήσεις την σκανδάλη ή να ελέγξεις ότι έχει κλείσει και ασφαλίσει σωστά το δίκαννο. Όπως και αν δεν γυρίσεις το μπιστόνι σε μερικά αερίων στις πιο ελαφρυες γομώσεις και σου κάνει εμπλοκές δεν φταίει το όπλο αλλά ο χρήστης. Ακριβώς έτσι πρέπει να κάνεις σε κάθε αυτογεμή έναν έλεγχο στο κλειστρο ότι έχει ασφαλίσει σωστά και τέλος. Δεν φταίει το όπλο αλλά ο χρήστης. Απλά ειδικά στα παλιότερα Benelli χωρίς περιστροφικό κλείστρο αυτός ο έλεγχος είναι πιο επιτακτικός γιατί το κλειστρο ασφαλίζει-κουμπώνει πιο δυσκολα στο φυσίγγι που καμιά φορά αυτό μπορεί να ωφείλεται και στον ελλειπή καθαρισμό που όπως είναι γνωστό δεν κάνουν συχνά οι χρήστες Benelli. Αυτό είναι όλο.
 
Η αλήθεια είναι ότι και από την δικιά μου εμπειρία με την Benelli αυτή την άποψη έχω. Και είμαι σίγουρος ότι η πλειοψηφία που το αναφέρει σαν πρόβλημα ίσως και να μην έχει χρησιμοποιήσει ποτέ Benelli για να έχουν προσωπική εμπειρία ώστε να ξέρουν τί πραγματικά είναι το Benelli click όπως και ο Γιώργος παραπάνω που το αναφέρει και ο ίδιος ότι δεν είχε ποτέ Benelli. Και απλά του έχει δημιουργηθεί μία προκατάληψη όπως συνήθως συμβαίνει όταν ακούγεται από κάποιον κάτι αρνητικό (όπως έχει συμβεί και σε μένα άλλωστε με τα Fabarm και την αξιοπιστία τους). Μόνο που εδώ δεν μιλάμε για ένα πρόβλημα του όπλου αλλά τρόπο λειτουργίας του όπλου και μάλιστα των περισσότερων αν όχι όλων των αυτογεμων.
Παρόλο όμως που ακόμη και αυτό φαίνεται να το έχει βελτιώσει η Benelli με το περιστροφικό κλειστρο εμένα μου φαίνεται πιο πολύ σαν δικαιολογία των haters της Benelli ψάχνοντας να βρουν κάτι να την κατηγορήσουν διυλίζοντας τον κώνωπα.

Ποτέ δεν το θέωρησα πρόβλημα αλλά λάθος χειρισμό του χρήστη που αν το ξέρεις και το προσέξεις κατα το γέμισμα του όπλου (να μην αφήσεις δηλαδή σιγα σιγά να πέσει το κλειστρο και να ελέγξεις ότι έχει κουμπώσει σωστά το κλείστρο πάνω στο φυσίγγι όπως πρέπει να κάνεις σε όλα τα αυτογεμή άλλωστε) δεν πρόκειται ποτέ να σου συμβεί. Τουλάχιστον εμένα 10 χρόνια περίπου που κυνηγούσα με το benelli sl80 του πατέρα μου δεν είχα ποτέ "Benelli click". Οπότε πιο πολυ το θεωρώ απροσεξία , λάθος χειρισμό ή και άγνοια του χρήστη σε περίπτωση που δεν το ξέρει παρά πρόβλημα του όπλου. Eίναι το ίδιο πράγμα με την αυτόματη ασφάλεια που πάντα πρέπει να την ελέγξεις πριν πατήσεις την σκανδάλη ή να ελέγξεις ότι έχει κλείσει και ασφαλίσει σωστά το δίκαννο. Όπως και αν δεν γυρίσεις το μπιστόνι σε μερικά αερίων στις πιο ελαφρυες γομώσεις και σου κάνει εμπλοκές δεν φταίει το όπλο αλλά ο χρήστης. Ακριβώς έτσι πρέπει να κάνεις σε κάθε αυτογεμή έναν έλεγχο στο κλειστρο ότι έχει ασφαλίσει σωστά και τέλος. Δεν φταίει το όπλο αλλά ο χρήστης. Απλά ειδικά στα παλιότερα Benelli χωρίς περιστροφικό κλείστρο αυτός ο έλεγχος είναι πιο επιτακτικός γιατί το κλειστρο ασφαλίζει-κουμπώνει πιο δυσκολα στο φυσίγγι που καμιά φορά αυτό μπορεί να ωφείλεται και στον ελλειπή καθαρισμό που όπως είναι γνωστό δεν κάνουν συχνά οι χρήστες Benelli. Αυτό είναι όλο.
Τα έγραψες όλα, κ για αυτό πρεπει να λέγεται το μαλακας κλικ
 
Η αλήθεια είναι ότι και από την δικιά μου εμπειρία με την Benelli αυτή την άποψη έχω. Και είμαι σίγουρος ότι η πλειοψηφία που το αναφέρει σαν πρόβλημα ίσως και να μην έχει χρησιμοποιήσει ποτέ Benelli για να έχουν προσωπική εμπειρία ώστε να ξέρουν τί πραγματικά είναι το Benelli click όπως και ο Γιώργος παραπάνω που το αναφέρει και ο ίδιος ότι δεν είχε ποτέ Benelli. Και απλά του έχει δημιουργηθεί μία προκατάληψη όπως συνήθως συμβαίνει όταν ακούγεται από κάποιον κάτι αρνητικό (όπως έχει συμβεί και σε μένα άλλωστε με τα Fabarm και την αξιοπιστία τους). Μόνο που εδώ δεν μιλάμε για ένα πρόβλημα του όπλου αλλά τρόπο λειτουργίας του όπλου και μάλιστα των περισσότερων αν όχι όλων των αυτογεμων.
Παρόλο όμως που ακόμη και αυτό φαίνεται να το έχει βελτιώσει η Benelli με το περιστροφικό κλειστρο εμένα μου φαίνεται πιο πολύ σαν δικαιολογία των haters της Benelli ψάχνοντας να βρουν κάτι να την κατηγορήσουν διυλίζοντας τον κώνωπα.

Ποτέ δεν το θέωρησα πρόβλημα αλλά λάθος χειρισμό του χρήστη που αν το ξέρεις και το προσέξεις κατα το γέμισμα του όπλου (να μην αφήσεις δηλαδή σιγα σιγά να πέσει το κλειστρο και να ελέγξεις ότι έχει κουμπώσει σωστά το κλείστρο πάνω στο φυσίγγι όπως πρέπει να κάνεις σε όλα τα αυτογεμή άλλωστε) δεν πρόκειται ποτέ να σου συμβεί. Τουλάχιστον εμένα 10 χρόνια περίπου που κυνηγούσα με το benelli sl80 του πατέρα μου δεν είχα ποτέ "Benelli click". Οπότε πιο πολυ το θεωρώ απροσεξία , λάθος χειρισμό ή και άγνοια του χρήστη σε περίπτωση που δεν το ξέρει παρά πρόβλημα του όπλου. Eίναι το ίδιο πράγμα με την αυτόματη ασφάλεια που πάντα πρέπει να την ελέγξεις πριν πατήσεις την σκανδάλη ή να ελέγξεις ότι έχει κλείσει και ασφαλίσει σωστά το δίκαννο. Όπως και αν δεν γυρίσεις το μπιστόνι σε μερικά αερίων στις πιο ελαφρυες γομώσεις και σου κάνει εμπλοκές δεν φταίει το όπλο αλλά ο χρήστης. Ακριβώς έτσι πρέπει να κάνεις σε κάθε αυτογεμή έναν έλεγχο στο κλειστρο ότι έχει ασφαλίσει σωστά και τέλος. Δεν φταίει το όπλο αλλά ο χρήστης. Απλά ειδικά στα παλιότερα Benelli χωρίς περιστροφικό κλείστρο αυτός ο έλεγχος είναι πιο επιτακτικός γιατί το κλειστρο ασφαλίζει-κουμπώνει πιο δυσκολα στο φυσίγγι που καμιά φορά αυτό μπορεί να ωφείλεται και στον ελλειπή καθαρισμό που όπως είναι γνωστό δεν κάνουν συχνά οι χρήστες Benelli. Αυτό είναι όλο.
Πριν 10-11 χρονια εχει παει καινουργιο ES vitoria στον αντιπροσωπο γιατι εκανε εμπλοκη στο τριτο φυσιγγι, γυρισε πισω και σε δοκιμη με ενα φιλο εμπειρο τελικα δεν ειχε καποιο προβλημα απλα δεν πιεζε σωστα το οπλο πανω στον ωμο.
 
Ούτε μαύρο ούτε άσπρο σε ότι αφορά το μπενελι κλικ. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Κυνηγάς καρτέρι ή περπατητο και παθαίνεις κλικ; Φταις εσύ. Χωνεσαι μέσα στα πυκνά να πας στη στάμπα και παθαίνεις κλικ; Πολύ πιθανόν να μην φταις εσύ. Αν κάπου χτυπήσει ελαφρά το κοντάκι ( με το πέλμα) το κλείστρο ξεκλειδώνει. Το έχω ξανά γράψει. Έχω την άδεια αγοράς στο χέρι και πάω σε μεγάλο κατάστημα των Αθηνών αποφασισμένος να πάρω τη M2. Την επωμιζω, την χουφτωνω όλα ωραία. Την ακουμπάω πάνω στον πάγκο όρθιο το όπλο εννοείται με το πέλμα και ξεκλειδώνει ελαφρά το κλείστρο. Τι είναι αυτό; Τίποτα. Τι τίποτα; Ρίχνει το όπλο; Όχι. Αν κάποιος πιστεύει ότι κάρφωσα το όπλο σαν πασαλο στον πάγκο του καταστήματος και ξεκλείδωσε το κλείστρο κανει λάθος. Είμαι περίεργος; Το δέχομαι. Δεν το πήρα το όπλο όχι γιατί είναι κακο όπλο, όχι γιατί δεν κάνει, απλά δεν κανει αυτό το σύστημα για εμένα. Την επαναληπτική που πήρα, δεν πα να την κοπανας κάτω σαν χταπόδι; ΘΑ ΡΊΞΕΙ όταν πατήσεις τη σκανδάλη.
 
Ρε παιδια συγνωμη δηλαδη συγκρηνουν την φαμπαρ με την μπενελι..αμαν πια..η μπενελι το μονο που εχει ειναι αξιοπηστια και οχι σε ολλα τα οπλα..η φαμπαρμ ειναι μια κλαση ανωτερη σε ντουφεκες και εχει φτιαξη την αξιοπηστια της πολυ ...η τριμπορ ειναι μια απο της 3 καλητερες κανες μαζικης παραγωγης της αλλες δυο δεν της γραφο γιατι θα εχουμε θεματα
 
για ποιό benelli click μιλάμε ; αυτή η δοκιμή μετράει ;

Το κάνει πολύ έντονα και έτσι το κλείστρο αποκτά την επιτάχυνση που χρειάζεται και ξανά κλείνει. Εγώ μίλησα για ένα ελαφρύ χτύπημα. Στο ελαφρύ χτύπημα δεν πάει πίσω το κλείστρο αρκεί όμως για να ξεκλειδώσει η περιστροφική κεφαλή. Όλα τα συστήματα έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους.Είναι πολύ αξιόλογα όπλα και τα αδράνειας, κουβέντα κάνουμε.
 
δικό μου ναι,,μόνο breda σε αδράνεια από το '96 μέχρι σήμερα έχω περάσει από όλα τα μοντέλα εκτός την xanthos που δεν μπόρεσα να βρω Ελλάδα ,,κανένα παράπονο απροβλημάτιστα όπλα !
Είχα Μπρέντα αλταιρ αν το λέω σωστά. Ωραίο όπλο, ελαφρύ και ζυγισμένο, για τουφεκιά δεν χρειάζεται να πω, ξέρεις. Το μόνο θέμα που είχε ήταν τα πιστόνια αλουμινίου που είχε,τριβονταν ( και πάλι εμπλοκή δεν έκανε). Ήταν το αδύναμο σημείο αυτού του όπλου και έτσι την έδωσα. Βέβαια η δική σου δεν συγκρίνεται με αυτή που είχα, είναι άλλη κατηγορία.
 
δικό μου ναι,,μόνο breda σε αδράνεια από το '96 μέχρι σήμερα έχω περάσει από όλα τα μοντέλα εκτός την xanthos που δεν μπόρεσα να βρω Ελλάδα ,,κανένα παράπονο απροβλημάτιστα όπλα !
Πολύ όμορφο όπλο η xanthos,εάν θυμάμαι καλά όμως καποιο προβληματακι είχε βγάλει.
 
Ρε παιδια συγνωμη δηλαδη συγκρηνουν την φαμπαρ με την μπενελι..αμαν πια..η μπενελι το μονο που εχει ειναι αξιοπηστια και οχι σε ολλα τα οπλα..η φαμπαρμ ειναι μια κλαση ανωτερη σε ντουφεκες και εχει φτιαξη την αξιοπηστια της πολυ ...η τριμπορ ειναι μια απο της 3 καλητερες κανες μαζικης παραγωγης της αλλες δυο δεν της γραφο γιατι θα εχουμε θεματα
Το θέμα το ξεκίνησα εγώ γιατί είμαι υπο έρευνα αγοράς Fabarm και ζήτησα την γνώμη του Fabarm club σχετικά με την αξιοπιστία της σε σύγκριση πχ με μία Benelli και κάπως έτσι το έφερε η κουβέντα για τα Benelli που κακώς το συζητάμε εδώ. Δεν μιλάμε για τις κάννες που αυτός ειναι και ο λόγος που σκέφτομαι Fabarm. Αλλά για την αξιοπιστία μιας και έχουν αναφέρει κάποια παιδιά ότι αντιμετώπισαν πρόβλημα με τον μηχανισμό που πήγαινε να φορτώσει και το τρίτο φυσίγγι στην θαλάμη μαζί με το δεύτερο και έκανε εμπλοκή και έπρεπε να πάει οπλουργό για να φτιαχτεί. Αυτός είναι ο μόνος αποτρεπτικός λόγος ή καλυτερα δυσταγμός για εμένα ώστε να πάρω Fabarm. Αλλιώς τα υπόλοιπα θετικά τα ξέρω από πρώτο χέρι.
 
Ούτε μαύρο ούτε άσπρο σε ότι αφορά το μπενελι κλικ. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Κυνηγάς καρτέρι ή περπατητο και παθαίνεις κλικ; Φταις εσύ. Χωνεσαι μέσα στα πυκνά να πας στη στάμπα και παθαίνεις κλικ; Πολύ πιθανόν να μην φταις εσύ. Αν κάπου χτυπήσει ελαφρά το κοντάκι ( με το πέλμα) το κλείστρο ξεκλειδώνει. Το έχω ξανά γράψει. Έχω την άδεια αγοράς στο χέρι και πάω σε μεγάλο κατάστημα των Αθηνών αποφασισμένος να πάρω τη M2. Την επωμιζω, την χουφτωνω όλα ωραία. Την ακουμπάω πάνω στον πάγκο όρθιο το όπλο εννοείται με το πέλμα και ξεκλειδώνει ελαφρά το κλείστρο. Τι είναι αυτό; Τίποτα. Τι τίποτα; Ρίχνει το όπλο; Όχι. Αν κάποιος πιστεύει ότι κάρφωσα το όπλο σαν πασαλο στον πάγκο του καταστήματος και ξεκλείδωσε το κλείστρο κανει λάθος. Είμαι περίεργος; Το δέχομαι. Δεν το πήρα το όπλο όχι γιατί είναι κακο όπλο, όχι γιατί δεν κάνει, απλά δεν κανει αυτό το σύστημα για εμένα. Την επαναληπτική που πήρα, δεν πα να την κοπανας κάτω σαν χταπόδι; ΘΑ ΡΊΞΕΙ όταν πατήσεις τη σκανδάλη.
Αν και δεν θυμάμαι πολύ καλά γιατί πάνε χρόνια και δεν την έχω κοντά μου την sl80 για να το επιβεβαιώσω άμεσα αλλά νομίζω ότι εφόσον κουμπώσει το κλειστρο την πρώτη φορά και κουμπώσει και ο εξολκέας του κλειστρου στο φυσίγγι τότε δεν υπάρχει περίπτωση από μετακίνηση του κλειστρου να κάνει benelli click γιατί σε όποιαδηποτε μετακίνηση του κλειστρου παρασύρει μαζί του και το φυσίγγι οπότε δεν αφήνει απόσταση μεταξύ του κλειστρου και του φυσιγγίου ώστε να μην φτάνει η βελόνα να χτυπήσει το καψούλι. Αυτο που δεν ξέρω όμως σίγουρα (γιατί δεν μου είχε συμβεί ποτέ) είναι αν ενώ έχει κλειδωσει το φυσίγγι στον εξολκέα του κλειστρου και ταυτόχρονα ξεκλειδώσει το κλειστρο από την κάννη αν σε αυτή την περίπτωση κάνει benelli click που ίσως ακούγεται πιο λογικό. Όμως την είχα κυνηγίσει αρκετά την sl80 και μάλιστα με πολύ ελαφρυες γομώσεις των 28 γραμμαρίων στις τσίχλες και πιστεύω ότι αν είχε τέτοιο θέμα θα μου το είχε κάνει κάποια στιγμή.

Τέλος πάντων δεν νομίζω ότι αξίζει να το συζητάμε αυτό σχετικά με τα benelli σε θέμα της Fabarm οπότε εγώ προσωπικά το σταματάω για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος.
 
Νομίζω πως πλέον υπάρχει η τεχνογνωσία και όλα τα προβλήματα λύνονται πάρε ότι σου αρέσει με την προϋπόθεση ότι όταν παίρνεις όπλο αερίων πρέπει να είσαι και εσύ τακτικός στο καθαρισμα όσο για αξιοπιστία αποφάσισε πια παράμετρο θέτεις 1ωτη προϋπόθεση είναι η κανη είναι ο μηχανισμός είναι το ντιζαιντ γιατί αν βαζεις πρώτο το μηχανισμό και την αξιοπιστία η αδρανεια είναι δύο αιώνες μπροστά όπως και να το δεις και από λειτουργείας και από αντοχή στο χρόνο άστο για καθάρισμα και μια φορά την τριετία να κάνεις πρόβλημα δεν θα χεις.Ιταν βλέπεις την γουινστιστερ να γράφει 30000 βολές τεστ ακαθάριστη βάλε μια αδράνειας να ρίχνεις μισή ζωή φυσίγγια .
 
Back
Top