Διάφορα μηνύματα

Οι προειδοποιήσεις στάλθηκαν σε όλους αλλά αυτό είναι θέμα της διαχείρισης. Να εθελοτυφλώ γτ; έχω κάτι μαζί σου; ίσα ίσα που έχουμε ανταλλάξει απόψεις και συζητήσεις αρκετές φορές εδώ μέσα. ακόμα κι αν κάποιος σχολιάζει σε δικό σου μνμ δεν πάει να πει αυτομάτως ότι σου επιτίθεται, όλοι από κάπου παίρνουμε αφορμή να γράψουμε κάτι. Αν σου έγραφε κάποιος είσαι ανθέλληνας επειδή πήρες τούρκικο όπλο τότε θα είχε βάση αυτό που λες. Επίσης σαν Μάνος πριν λίγο καιρό είχα στην κατοχή μου ένα retay και ήμουν έτοιμος να το αγοράσω, αυτό για να καταλάβεις την προσωπική μου άποψη όσον αφορά ένα τούρκικο όπλο, το αντιμετωπίζω σαν όλα τα άλλα.
Το να σταλεί προειδοποίηση σε όλους δεν είναι το θέμα.
Το θέμα είναι να σταλούν εκεί που πρέπει και μάλιστα πριν γίνει όλο αυτό.

Είναι ποτέ δυνατόν να κάνει άνθρωπος αρνητικο σχόλιο για κάτι επειδή είναι από κάποια χώρα;

Δηλαδή αν κάποιος από αυτή τη χώρα ανακάλυπτε το φάρμακο για τον καρκίνο δεν θα έπρεπε να το πάρουμε.

Οκ να μην το πάρει αυτός....Αλλά αυτό δεν τους αρκεί.

Θέλουν να μην το πάρω κι εγώ.

Μην το πάρεις ρε φίλε.

Εγώ που το πήρα πρέπει να δέχομαι μπόουλινγκ;

Πότε είπα εγώ σε κάποιον συνάδελφο ότι δεν έκανε καλή επιλογή οποία και να εκανε;

Μήπως συμφωνώ με ολα;

Όχι βέβαια αλλά σέβομαι τη γνώμη τους.

Εδώ κοντεύουν να με βάλουν να πάρω σκύλο με το ζόρι χωρίς να έχω που να μείνει.

Χωρίς να μπορώ να τον προσέχω...

Χωρίς να έχω γνώμη και όρεξη να ασχοληθώ.

Δηλαδή τι να πω.
 
Στις κλειστές κοινωνίες ( όπως εδώ στα νησιά) ο ένας γνωρίζει τον άλλον και δύσκολα μένουν κρυφά ακόμη και μυστικά. Η γνώμη του καθενός είναι σεβαστή μπορούμε όμως απλά και μόνο να την εκφράζουμε χωρίς να πέφτουμε στο επίπεδο που κατηγορούμε.Εγω ήμουν αυτός από τους πρώτους που έγραψα στο ποστ ότι τράβηξε νύχτα και σε μέρος που μπορεί να συμβούν πολλά....
 
Με αφορμή τα προηγούμενα σχόλια ( είναι το τελευταίο σχόλιο μου στην ομάδα γιατί δεν μου αρέσει να υποκρίνομαι) δεν μπορείς να κρεμάς με αυτά που γράφεις στο ποστάριμα σου ( ακόμη και ο χειρότερος να είναι του νησιού) και μετά να δηλώνεις καλά έπραξε η διαχείριση και έσβησε τα σχόλια πάντα με αγάπη και οχι με κακία ήταν τα σχολιά μου....
 
Ok δεν εχω κανένα θέμα.
το καλός έπραξε η διαχείριση το έγραψα γενικότερα για τέτοια θέματα που αφήνουν υπόνοιες παρανομίας. Αυτή την κίνηση από μέρους της διαχείρισης την έλαβα ως προστασία του φόρουμ, και τον κυνηγών γενικότερα.
Εχει ξαναγραφτεί εδώ ότι ο γραπτός λόγος πολλές φορές είναι παρεξηγησιμος.
 
Σαν τις δικές μου ποτέ νερό και φάρμακα μόνο κλάδεμα .Καλοπουλητο φίλε η ποικιλία αυτή κορονεικη να ξέρεις είναι η καλύτερη ελιά που υπάρχει και βγάζει το καλύτερο λάδι αγουρελαιο κυρίως αφού τις μαζεύουμε από αρχές Νοέμβρη .
 
Σαν τις δικές μου ποτέ νερό και φάρμακα μόνο κλάδεμα .Καλοπουλητο φίλε η ποικιλία αυτή κορονεικη να ξέρεις είναι η καλύτερη ελιά που υπάρχει και βγάζει το καλύτερο λάδι αγουρελαιο κυρίως αφού τις μαζεύουμε από αρχές Νοέμβρη .
Συνάδελφε όταν λες 'ποτέ φάρμακα' εννοείς πως δεν κάνεις καθόλου χημική καταπολέμηση ασθενειών ή καθόλου καταπολέμηση; Γιατί αν με το καθόλου φάρμακα εννοείς ούτε χαλκό, ούτε φερομονική η βιολογικη καταπολέμηση δάκου, γλοιοσπορίου κτλ τότε το λάδι θα έχει σοβαρά θέματα οξύτητας και ποιότητας τα οποία θα αυξομειώνονται σε ένταση και σοβαρότητα με βάση τις καιρικές συνθήκες... Παρεμβάσεις πρέπει να γίνονται, αλλά με τα σωστά μέσα αλλιώς η ποιότητα είναι μόνο στο μυαλό μας.

Τώρα για το νερό, επίσης δεν υπάρχει κανένα συνεπές ερευνητικό εύρημα που να λέει πως το λελογισμένο πότισμα μειώνει την ποιότητα του ελαιολάδου ή πως το διψασμένο και καταπονημένο από το θερμικό στρες δέντρο θα βγάλει φάρμακο...
 
Μόνο για δαγκο και νερό ότι ρίξει ο θεός λίπασμα όχι μόνο κοπριά αν και τα λιπάσματα έχουν εξελιχθεί.Αυτο εννοώ εγώ βιολογικό .Οι ελιές που ποτίζονται συστηματικά δεν έχει καμία σχέση το λάδι που βγάζουν με τις ελιές που αναφέρω εγώ .
 
Οι ελιές που ποτίζονται συστηματικά δεν έχει καμία σχέση το λάδι που βγάζουν με τις ελιές που αναφέρω εγώ .
Ως προς ποιο οργανοληπτικό τους χαρακτηριστικό και σε τι ποσοστιαία μεταβολή;
 
Οι ελιές οι ποτιστικες με σύστημα το λάδι τους μου φαίνεται και είναι σαν νερό σε σχέση με το λάδι το δικό μου από τη μέσα Μάνη έχω και φίλους κρητικούς και το γαμπρό μου από τον πύργο με ελιές και έχω δει και δοκιμάσει τα λάδια τους δεν μιλάω για οξέα κτλ μιλάω για γεύση και πυκνότητα καθαρά τα υπόλοιπα οξέα κτλ εννοείτε ότι βρίσκονται σε καλά επίπεδα .
 
Οι ελιές οι ποτιστικες με σύστημα το λάδι τους μου φαίνεται και είναι σαν νερό σε σχέση με το λάδι το δικό μου από τη μέσα Μάνη έχω και φίλους κρητικούς και το γαμπρό μου από τον πύργο με ελιές και έχω δει και δοκιμάσει τα λάδια τους δεν μιλάω για οξέα κτλ μιλάω για γεύση και πυκνότητα καθαρά τα υπόλοιπα οξέα κτλ εννοείτε ότι βρίσκονται σε καλά επίπεδα .
Οκ μιλάμε καθαρά για προσωπικό γούστο και προτίμηση. Γιατί γεύση και πυκνότητα δεν έχουν σχέση με την ποιότητα και την ανωτερότητά του
 
βγάζει αι ότι παίζει ρόλο και πως βγαίνει το λάδι του καθενός εννοώ με τι τρόπο διότι από τότε που μπλέξαμε με τα φυγοκεντρικό σύστημα οποίος δε παίζει με τις σωστές θερμοκρασίες και το ανάλογο νερό και προσπαθεί να βγάλει περισσότερο λάδι αναιβαζιντας θερμοκρασία παπαρελαιο το χω δει και αυτό.
 
βγάζει αι ότι παίζει ρόλο και πως βγαίνει το λάδι του καθενός εννοώ με τι τρόπο διότι από τότε που μπλέξαμε με τα φυγοκεντρικό σύστημα οποίος δε παίζει με τις σωστές θερμοκρασίες και το ανάλογο νερό και προσπαθεί να βγάλει περισσότερο λάδι αναιβαζιντας θερμοκρασία παπαρελαιο το χω δει και αυτό.
Τώρα μιλάμε για τρόπο έκθλιψης και επεξεργασίας τώρα όμως όχι για ποτιστικές και μη ποτιστικές... εντελώς άλλο θέμα αυτό... Γεύση και πυκνότητα θα υπαρχει διαφορετική ακόμα και με την ίδια έκθλιψη ως διαδικασια και παραμέτρους χωρίς να το ένα να πασχει έναντι του αλλου σίγουρα.

έχει αποδειχθει πως απο μόνο του το χρώμα, το άρωμα, η γέυση και η πυκνότητα δεν αποτελούν αξιόπιστες ενδείξεις ποιότητας και ανωτερότητας. Μόνο ο χημικός έλεγχος λέει την αλήθεια.
 
Εννοείται η χημική ανάλυση και οι τρεις δείκτες με πρώτο των οξέων καθορίζουν την ποιότητα αλλά σε δεύτερο χρόνο η γεύση και η πυκνότητα δεν είναι αμελητέες αυτό στο λέω από συζήτηση με δοκιμαστή όπως υπάρχει και για το μέλι και το κρασί Αλλά εμείς επειδή δεν τα κατέχουμε αυτά προχωράμε με ότι έχουμε συνηθίσει και τρώμε από μικροί το ίδιο συμβαίνει και με το μέλι και το τσίπουρο και το κρασί κτλ .
 
Για να θεωρηθεί μια καλλιέργεια βιολογική και να επιδοτηθεί επίσημα από το κράτος, απαγορεύει την χρήση χημικών σκευασμάτων. Δεν διαφωνώ με αυτά που λες, αλλά ούτε λέμε επίσης ότι γα πετύχουν σε κάθε περιοχή. Έχουμε την τύχη το κλίμα της περιοχής να ευδοκιμεί τις ελιές μας και να βγάζουμε ένα προϊόν ποιοτικότατο χωρίς χημικά και ποτίσματα.. παρά μόνο ότι δίνει η γη και το καιρός
Ο χαλκός και οι παγίδες δεν επηρεάζουν το βιολογικό χαρακτηρισμό όπως και εγκεκριμένα βιολογικά λιπάσματα. Το να αφεθούν κάποια πράγματα στην τύχη ή στις συνθήκες και να είναι απλά βιολογικό από μόνο του δεν αρκεί για να υπάρχει σταθερή ποιότητα παραγόμενου ελαιολάδου.
 
Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου ούτε το παίζω ειδήμων προς θεού, μην παρεξηγηθώ. Τα λες σωστά και είμαι σίγουρος ότι έχεις εμβαθύνει στο θέμα πολύ περισσότερο από εμένα
Κανενα θέμα Ζώη αλίμονο. Απόψεις, εμπειρίες και γνώσεις ανταλλάσουμε για να κατανοήσουμε μέσω της συζήτησης όλοι μαζι καλύτερα οτιδήποτε μας απασχολεί
 
Back
Top