Fabarm Team

Όποιος κάθεται και παίρνει στα σοβαρά πολλά που γράφονται εδώ (περί αξιοπιστίας, οπλων ,ακουσα, μου είπε, είδα ,ο μπάρμπας του θείου) θα πρέπει η νοημοσύνη του να είναι στα τάρταρα. Για τους σκεπτόμενους και γνωρίζοντες μονο γέλια προκαλούν αυτα που γράφονται κατα καιρους,χωρις παρεξήγηση απο τους συναδέλφους.
Προσωπικά όσα έχω αναφέρει είναι από προσωπικές εμπειρίες από όπλα που έχω πιάσει στα χέρια μου. Και τώρα που ψάχνω για κάποιο όπλο αν ακούσω κάτι αρνητικό ψάχνω να το διασταυρώσω και από άλλες πηγές όπως πχ. και σε ξένα forums. Δεν μπορεί να λέει κάποιος κάτι σε όλοκληρο τον κόσμο και να μην ισχύει.
 
Όχι το 58αρι του παππού δεν το δίνω.
Άλλωστε είχα ενα χτυπηματάκι στην αριστερή κάννη του το οποίο το διόρθωσα σε οπλουργό και δεν έχει κάποιο θέμα και κατα τα αλλα τα μέταλλα του είναι άριστα συντηριμένα αλλά παρόλα αυτά το σημάδι έχει μείνει και εξωτερικά και εσωτερικά της κάννης για να μου υπενθυμίζει να μην αγοράσω ποτέ πολύ ακριβό όπλο γιατί θα κλαίω τα λεφτά μου αν ξαναπέσω. Και ασφαλώς να είμαι και πιο προσεκτικός όταν περνάω από δύσβατα σημεία ή από γλυστερά σημεία peng.
Και σε συνδιασμό μετά από βάψιμο στα ξύλα του που για διάφορους λόγους το έτριψα αρκετά και πλέον δεν μου έρχεται 100% (αυτό όμως διορθώνεται εύκολα αλλά δεν αξίζει) θέλω να το αποσύρω από το κυνήγι και να το έχω απλά σαν δεύτερο όπλο και ενθύμιο. Ειχα σκεφτεί μάλιστα να αγοράσω ένα δεύτερο 58αρι σε καλύτερη κατάσταση αλλά δυστυχώς για γενικό κυνήγι θέλω και τσοκάκια και επίσης θέλω να ειναι και magnum και γενικά να έχω ενα όπλο που να τα βαράει όλα (απλά, magnum, μονοβολα, ατσαλένια σκάγια κλπ.) και να τα κάνει όλα.

Η Benelli θα ήταν πρώτη μου επιλογή σε ημιαυτόματο αν ήταν πιο φτηνή. Δυστυχώς για καινούριο έχω ταβάνι τα 1500 ευρώ και για μεταχειρισμένο περίπου τα μισά οπότε λίγο δύσκολο για συγχρονο benelli. Αλλα δεν είμαι κολημένος με τις μάρκες. Και το fabarm αν με πείσει κάποιος ότι θα είναι το όπλο που θα το έχω μια ζωή χωρίς προβλήματα όπως πχ. είναι και η benelli του πατέρα μου ή το baikal που έχω ήδη τότε θα την πάρω. Γιατί θέλω να πάρω ένα όπλο και τέλος. Δεν μου αρέσει να έχω πολλά όπλα. Το 2002 που έβγαλα πρώτη φορά άδεια κυνηγιού και σαν φοιτητής επειδή το χρειαζόταν το δικαννο ο παππους και δεν έμεναν χρήματα για καινούριο όπλο δανειζόμουν συνεχώς από συγγενείς και φίλους για να πάω κυνήγι με αποτέλεσμα να κυνηγάω κάθε φορά με διαφορετικό όπλο. Οπότε έχω κάποια εμπειρία χρήσης από αρκετά όπλα και από όλα τα ήδη όπλων και μηχανισμών οπότε ξέρω τα θετικά και αρνητικά τους. Αλλα δεν θέλω να το ξαναζήσω αυτό με τα πολλά όπλα και δεν μου αρέσει κιόλας γιατί έτσι δεν μπορείς να τα συνηθίσεις και εύκολα.
Τα εχεις παρουσιασει ολα απο μονος σου οσο αφορα τα Fabarm και benelli .Εμεις οι συναδελφοι που εχουμε την εμπειρια απο τη χρηση αυτων των οπλων δεν χρειαζεται να προσπαθήσουμε να σε πεισουμε διοτι εχεις βαλει προσωπικα κριτηρια για την αγορα σου και οχι αντικειμενικα.Τα οπλα αυτα ειναι δυο ξεχωριστες σχολες.Αξιόπιστα ποιοτικα με τα συν και τα πλην τους.Εσυ και μονο εσυ πρεπει να ζυγισεις τα θετικα και τα αρνητικα χωρις καμμια επιβεβαιωση.Προσωπικη μου συμβουλη για οπλο που το θελεις για το υπολοιπο της ζωης παρε ενα επώνυμό σουπερ ποζε μαθετο και δεν θα μετανιωσεις για τιποτα και ποτε.Πιστευω να μη παρερμηνευσεις και παρεξηγήσεις το λογο μου καλοπιστα και με καλωσυνη προσφερθηκα.
 
Τους εχω κανει ολους του φιλους φαμπαρμ , μαλλον θα ειμαστε οι τυχεροι της υποθεσης για να μην εχουμε θεματα ! Εκτος απο τον κουμπαρο που εχει την ευρολιον μκ2 η 3 οπου με λιγο λαδι στον σιδηροδρομο παραπανω δεν ειδε εμπλοκη ξανα ειτε καθαρισμενη ειτε ακαθάριστη !

Ετσι για την ιστορια γιατι αυτα κραταω εγω και τα θα τα λεω στα εγγονια μου αν ζησω .

Πέρυσι το καλοκαιρι πρωι πρωι παω για τρυγονια , ε περασε η ωρα και καθομαι στο αμαξι το οποιο ηταν μπροστα στα ηλιοσπορα να κανω ενα τσιγαρο και να φυγω ! Ερχεται ενας κυριος οπου τον πετυχαινα και τα λεγαμε αλλα δεν ειχαμε γνωριστει καλα. Ε πως πιανουμε συζητηση μου λεει τι φυσιγγια ριχνεις? Λεω βρηκα κατι απο πατρα ρουμελιωτης τα οποια πανε πολυ καλα , α μου λεει δεν τα ξερω αυτα αλλα σαν τα μπερετα 32 γραμμαρια δεν εχει φυσιγγι , μην ψαχνεσαι για αλλα . Ε του λεω μια χαρα ειναι για μενα δεν θα αλλαξω για αυτην την σεζον !

Τι οπλο εχεις? φαμπαρμ ! Α λεει αυτα βγαζουν εμπλοκες ! Ναι του λεω αλλα εχω γινει εξπερ και σε εμενα δεν κανει εμπλοκες ! Εσυ τι εχεις? Ε τι αλλο μπενελι , μια ειναι η καραμπινα!

Ξαφνου ερχονται δυο τρυγονια , σκυψε του λεω ερχονται ! Σηκωνω το οπλο ριχνω μια και τα παιρνω και τα δυο , εγω περιμενα να ακουσω και αυτον ! Λεω γιατι δεν εριξες? Ε λεει εχει αυτο το θεματακι με το ΚΛΙΚ , τι κλικ του λεω? Εγω ξερω απο εμπλοκες με τις φαμπαρμ αλλα κλικ πρωτη φορα το ακουω ! Με επιασε το νευρικο !

Παω να παρω τα τρυγονια και οπως γυρναω βλεπω κοιταζει το φυσιγγι ρουμελιωτης που ειχα ριξει , του λεω μην τα κοιτας δεν κανουν ! Δεν ειδες που πηρα τα δυο τρυγονια με μια? Φαντασου τι σκορπισμα κανουν τα σκαγια !

Αλλα επειδη εισαι εξηγημενος και εχεις φυσιγγαρες και οπλαρες παρε τα δυο τρυγονια παρε και ενα κουτακι να το δοκιμασεις και την επομενη να μου πεις εντυπωσεις !



Παρακατω ειναι μετα απο 300? καπου εκει φυσιγγια ! Χαλαλι της το καθαρισμα με αυτα που εχει χαρισει και η βρωμια της!



259481775_317526646863611_6688623508607523223_n.jpg
 
Και αν εβλεπες τι κατεβασε το φιλαρακι εχθες σε δυο διαφορετικες περιπτωσεις φασσες με την ΤΙΤΑΝ το στομα θα το αφηνες ανοιχτο κανα δυο μερες ! Ουτε εγω δεν το πιστεψα οτι αυτα τα πουλια επεσαν σκοτωμενα και οχι τραυματισμενα ! Μαμα τσοκ και μπι τουρμπο φυσιγγι!

Ολοι του λεγανε μην παρεις φαμπαρμ , τωρα ξερεις τι μου λεει? Σε ευχαριστω!
 
benelli click.. Λογικα λυθηκε με περιστροφικη κεφαλη στο κλειστρο.Ισως και προβλημα σε κανενα ελατηριο.Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κατι συνηθες, μπορει να τυχει σ'ολες τις εταιρειες καποιο προβλημα ή αστοχια, το θεμα ειναι να φτιαχνεται.
Και εγώ κάτι τετοιο υποψιάζομαι. Ίσως και να μην ήξερε να το χειρίζεται όπως ένα φίλος πρόσφατα που δεν ήξερε να γεμίσει την ιδια του την καραμπίνα και του έκανε εμπλοκές γιατί δεν έκλεινε το κλειστρο σωστά να μαγκώσει το φυσίγγι.
Τα εχεις παρουσιασει ολα απο μονος σου οσο αφορα τα Fabarm και benelli .Εμεις οι συναδελφοι που εχουμε την εμπειρια απο τη χρηση αυτων των οπλων δεν χρειαζεται να προσπαθήσουμε να σε πεισουμε διοτι εχεις βαλει προσωπικα κριτηρια για την αγορα σου και οχι αντικειμενικα.Τα οπλα αυτα ειναι δυο ξεχωριστες σχολες.Αξιόπιστα ποιοτικα με τα συν και τα πλην τους.Εσυ και μονο εσυ πρεπει να ζυγισεις τα θετικα και τα αρνητικα χωρις καμμια επιβεβαιωση.Προσωπικη μου συμβουλη για οπλο που το θελεις για το υπολοιπο της ζωης παρε ενα επώνυμό σουπερ ποζε μαθετο και δεν θα μετανιωσεις για τιποτα και ποτε.Πιστευω να μη παρερμηνευσεις και παρεξηγήσεις το λογο μου καλοπιστα και με καλωσυνη προσφερθηκα.
Δεν παρεξηγώ. Έχω κάποια προσωπικά κριτήρια τα οποία αν τελικά επιλεξω αυτογεμή με οδηγούν στην Fabarm L4S μιας και τα περισσότερα ειναι θετικά και για να με οδηγούν στην L4S πάει να πει ότι με έχει πείσει σε αυτα η L4S και δεν χρειάζομαι την βοήθεια σας σχετικά με αυτά. Δηλαδή η ομορφιά η καλή κάννη , τα καλά τσοκ και το καλό ζύγισμα που με βάση τα χαρακτηριστικά του όπλου με έχουν πείσει ότι αξίζουν οπότε δεν χρειάζομαι επιβεβαίωση από κατόχους αυτών των όπλων σχετικά με αυτά. Ενα από αυτά τα κριτήρια όμως είναι και η αξιοπιστία του όπλου λόγο ποιότητας κατασκευής και σχεδιασμού το οποίο δεν μπορώ ή δεν έχω την εμπειρία και την γνώση καθώς δεν το έχω πιάσει και στα χέρια μου το όπλο ούτε το έχω δουλέψει όπως εσείς για να κρίνω αν αξίζει ή όχι αγορά του και σε αυτό τον τομέα όπως ενδεχομενως εσείς που έχετε στην κατοχή σας Fabarm. Και πιστεύω ότι ειναι από τα πιο σημαντικά κριτήρια αυτό. Για αυτό χρειάζομαι την ειλικρινή άποψη και την βοήθεια σας σχετικά με αυτό.
 
Last edited:
Τους εχω κανει ολους του φιλους φαμπαρμ , μαλλον θα ειμαστε οι τυχεροι της υποθεσης για να μην εχουμε θεματα ! Εκτος απο τον κουμπαρο που εχει την ευρολιον μκ2 η 3 οπου με λιγο λαδι στον σιδηροδρομο παραπανω δεν ειδε εμπλοκη ξανα ειτε καθαρισμενη ειτε ακαθάριστη !

Ετσι για την ιστορια γιατι αυτα κραταω εγω και τα θα τα λεω στα εγγονια μου αν ζησω .

Πέρυσι το καλοκαιρι πρωι πρωι παω για τρυγονια , ε περασε η ωρα και καθομαι στο αμαξι το οποιο ηταν μπροστα στα ηλιοσπορα να κανω ενα τσιγαρο και να φυγω ! Ερχεται ενας κυριος οπου τον πετυχαινα και τα λεγαμε αλλα δεν ειχαμε γνωριστει καλα. Ε πως πιανουμε συζητηση μου λεει τι φυσιγγια ριχνεις? Λεω βρηκα κατι απο πατρα ρουμελιωτης τα οποια πανε πολυ καλα , α μου λεει δεν τα ξερω αυτα αλλα σαν τα μπερετα 32 γραμμαρια δεν εχει φυσιγγι , μην ψαχνεσαι για αλλα . Ε του λεω μια χαρα ειναι για μενα δεν θα αλλαξω για αυτην την σεζον !

Τι οπλο εχεις? φαμπαρμ ! Α λεει αυτα βγαζουν εμπλοκες ! Ναι του λεω αλλα εχω γινει εξπερ και σε εμενα δεν κανει εμπλοκες ! Εσυ τι εχεις? Ε τι αλλο μπενελι , μια ειναι η καραμπινα!

Ξαφνου ερχονται δυο τρυγονια , σκυψε του λεω ερχονται ! Σηκωνω το οπλο ριχνω μια και τα παιρνω και τα δυο , εγω περιμενα να ακουσω και αυτον ! Λεω γιατι δεν εριξες? Ε λεει εχει αυτο το θεματακι με το ΚΛΙΚ , τι κλικ του λεω? Εγω ξερω απο εμπλοκες με τις φαμπαρμ αλλα κλικ πρωτη φορα το ακουω ! Με επιασε το νευρικο !

Παω να παρω τα τρυγονια και οπως γυρναω βλεπω κοιταζει το φυσιγγι ρουμελιωτης που ειχα ριξει , του λεω μην τα κοιτας δεν κανουν ! Δεν ειδες που πηρα τα δυο τρυγονια με μια? Φαντασου τι σκορπισμα κανουν τα σκαγια !

Αλλα επειδη εισαι εξηγημενος και εχεις φυσιγγαρες και οπλαρες παρε τα δυο τρυγονια παρε και ενα κουτακι να το δοκιμασεις και την επομενη να μου πεις εντυπωσεις !



Παρακατω ειναι μετα απο 300? καπου εκει φυσιγγια ! Χαλαλι της το καθαρισμα με αυτα που εχει χαρισει και η βρωμια της!



View attachment 36405
Ναι ακριβώς αυτό το benelli click έκανε και του παιδιού που έγραψα πιο πάνω αλλά όχι σε benelli αλλά σε browning gold αερίων επειδή άφηνε με το χέρι σιγα σιγά το κλείστρο να κατέβει και δεν ασφάλιζε-κούμπωνε σωστά στο φυσίγγι. Νομίζω ότι αυτό το φαινόμενο είναι κοινό στα περισσότερα όπλα. Στην Benelli υπάρχει πιο έντονα αυτό φαινόμενο γιατί χρειάζεται περισσότερη δύναμη για να κλεισει το κλειστρο και να ασφαλίσει στο φυσίγγι και λόγο μηχανισμού έχει λίγο πιο αδύναμο ελατήριο επαναφοράς για να μπορεί να λειτουργίσει και με 24 γραμμάρια γόμωση. Αλλά όχι ότι δεν μπορεί να συμβεί και σε άλλη εταιρία. Είναι μία ιδιαιτερότητα των benelli που όμως αν το ξέρεις και αφήσεις το κλειστρο να κλείσει μόνο του πατώντας το κουμπί απασφάλισης κατά το γέμισμα όπως κανονικά πρέπει να γίνεται σε όλα τα αυτογεμή όπλα και αν χρησιμοποιείς πάνω από 28 γραμμάρια φυσίγγι όπως χρησιμοποιούν όλοι στο κυνήγι πλέον τότε δεν συμβαίνει το φαινόμενο αυτό. Και ειδικά κατα τον πυροβολισμό είναι πολύ απίθανο έως και αδύνατο να συμβεί γιατί το κλειστρο επανέρχεται με μεγάλη δύναμη μπροστά εκτός και αν έχει πρόβλημα το ελατήριο επαναφοράς του κλειστρου. Δεν ειναι όμως πιστεύω κατασκευαστικό πρόβλημα αυτό. Είναι τρόπος λειτουργίας των όπλων. Όπως το ίδιο ισχύει και σε κάποια δίκαννα με αυτόματη ασφάλεια που πρέπει να την απενεργοποιείς κάθε φορά που πρέπει να ρίξεις έτσι και στο Benelli αλλά και στα άλλα όπλα άλλω εταιριων πρέπει κατα το γέμισμα να ελέγξεις ότι έχει κουμπώσει σωστά το κλειστρο αν το αφήνεις σιγά σιγά με το χέρι να κλεισει. Όπως είπα από το 1984 που αγόρασε την SL80 ο πατέρας μου μόνο μια φορά έκανε εμπλοκή επειδη είχε μπλεχτεί μία χοντρή κλωστή 6 εκατοστών από στουπί κατα το καθάρισμα στο ελατήριο της βελόνας από δικιά μας απροσεξία και δεν το προσέξαμε καθώς την συναρμολογούσαμε. Εκτός από τότε δεν έκανε ποτέ εμπλοκή μέχρι και 28 γραμμάρια που τις ριχναμε στις τσίχλες. Νομίζω ότι μια φορά είχα πάρει και σκοπευτικά φυσίγγια 24γρ για εξάσκηση σε μπουκάλια μιας και δεν είχαμε σκοπευτήριο κοντά στο χωριό και είχα ρίξει δεν ειχε κάνει εμπλοκή αλλά το καταλάβαινες ότι ήταν στο όριο. Αλλά 28 γραμμαρια σκοπευτικά έπαιρνα συχνά μιας και τα έβρισκα πιο φτηνά για τις τσίχλες και ποτέ δεν μου έκανε εμπλοκή.
 
Ναι ακριβώς αυτό το benelli click έκανε και του παιδιού που έγραψα πιο πάνω αλλά όχι σε benelli αλλά σε browning gold αερίων επειδή άφηνε με το χέρι σιγα σιγά το κλείστρο να κατέβει και δεν ασφάλιζε-κούμπωνε σωστά στο φυσίγγι. Νομίζω ότι αυτό το φαινόμενο είναι κοινό στα περισσότερα όπλα. Στην Benelli υπάρχει πιο έντονα αυτό φαινόμενο γιατί χρειάζεται περισσότερη δύναμη για να κλεισει το κλειστρο και να ασφαλίσει στο φυσίγγι και λόγο μηχανισμού έχει λίγο πιο αδύναμο ελατήριο επαναφοράς για να μπορεί να λειτουργίσει και με 24 γραμμάρια γόμωση. Αλλά όχι ότι δεν μπορεί να συμβεί και σε άλλη εταιρία. Είναι μία ιδιαιτερότητα των benelli που όμως αν το ξέρεις και αφήσεις το κλειστρο να κλείσει μόνο του πατώντας το κουμπί απασφάλισης κατά το γέμισμα όπως κανονικά πρέπει να γίνεται σε όλα τα αυτογεμή όπλα και αν χρησιμοποιείς πάνω από 28 γραμμάρια φυσίγγι όπως χρησιμοποιούν όλοι στο κυνήγι πλέον τότε δεν συμβαίνει το φαινόμενο αυτό. Και ειδικά κατα τον πυροβολισμό είναι πολύ απίθανο έως και αδύνατο να συμβεί γιατί το κλειστρο επανέρχεται με μεγάλη δύναμη μπροστά εκτός και αν έχει πρόβλημα το ελατήριο επαναφοράς του κλειστρου. Δεν ειναι όμως πιστεύω κατασκευαστικό πρόβλημα αυτό. Είναι τρόπος λειτουργίας των όπλων. Όπως το ίδιο ισχύει και σε κάποια δίκαννα με αυτόματη ασφάλεια που πρέπει να την απενεργοποιείς κάθε φορά που πρέπει να ρίξεις έτσι και στο Benelli αλλά και στα άλλα όπλα άλλω εταιριων πρέπει κατα το γέμισμα να ελέγξεις ότι έχει κουμπώσει σωστά το κλειστρο αν το αφήνεις σιγά σιγά με το χέρι να κλεισει. Όπως είπα από το 1984 που αγόρασε την SL80 ο πατέρας μου μόνο μια φορά έκανε εμπλοκή επειδη είχε μπλεχτεί μία χοντρή κλωστή 6 εκατοστών από στουπί κατα το καθάρισμα στο ελατήριο της βελόνας από δικιά μας απροσεξία και δεν το προσέξαμε καθώς την συναρμολογούσαμε. Εκτός από τότε δεν έκανε ποτέ εμπλοκή μέχρι και 28 γραμμάρια που τις ριχναμε στις τσίχλες. Νομίζω ότι μια φορά είχα πάρει και σκοπευτικά φυσίγγια 24γρ για εξάσκηση σε μπουκάλια μιας και δεν είχαμε σκοπευτήριο κοντά στο χωριό και είχα ρίξει δεν ειχε κάνει εμπλοκή αλλά το καταλάβαινες ότι ήταν στο όριο. Αλλά 28 γραμμαρια σκοπευτικά έπαιρνα συχνά μιας και τα έβρισκα πιο φτηνά για τις τσίχλες και ποτέ δεν μου έκανε εμπλοκή.
Βρε σιδερα ειναι σιγουρα καποιο θα βγει ελλαττωματικο , δεν αντιλεγω ! Εγω ειμαι αλλης φιλοσοφιας και την παταω στο τελος ! Μου αρεσε? Το παιρνω ε και μετα μαθαινω τα προβληματα χαχαχ αλλα οσο το φτιαχνω το αγαπαω περισσοτερο!

Οσο για το κλικ δεν ξερω πως λειτουργει το προβλημα αυτο απλα ο κυριος μου εξηγησε οτι δεν ειχε κουμπωσει καλα η κεφαλή για να κανει την πυροδοτηση ειχε αφησει ενα ελαχιστο κενο ! Ωστοσο μου λεει να κοιτα και τραβαει ευκολα λιγο πισω το κλειστρο και αφησε αυτο το κενο που θα εκανε το κλικ , δηλαδη θα μπορουσε να κυνηγας γουρουνια μπεκατσα κτπλ να ακουμπουσε το κλειστο σε κανα δεντρο και θα ακουγες κλικ θαρρω ! Τελος παντων παρε οτι αγαπας και οτι νιωθεις εσυ σιγουρος! Μην παρεις φαμπαρμ και μας ψαχνεις με το τουφεκι μετα χαχα
 
Για benelli click λεμε οχι για browning click, διεθνεις ορολογια, οι μπενελακιδες ξερουν αλλα δεν βλεπω να μιλανε....
Ναι εγώ σου λέω ότι το είδα να συμβαίνει και σε browning αυτό όμως. Το ότι συμβαίνει πιο συχνά σε benelli ή πρωτοεμφανίστηκε στα benelli και το έχουν ονομάσει έτσι δεν συμαίνει ότι δεν μπορεί να συμβεί σε άλλο όπλο.
Όπως το εχω παρατηρήσει και στα Benelli ότι συμβαίνει και μάλιστα πιο έντονα όπως είπα και είναι κάτι που το προσέχω πάντα σε όποιο αυτογεμή και αν πιάσω στα χέρια μου. Ελέγχω δηλαδή πάντα ότι έχει κλεισει σωστά το κλειστρο αλλιώς φυσιολογικό είναι να έχεις "benelli click". Πάντως ψέματα δεν λέω. To ειδα με τα μάτια μου αυτό την πρώτη φορά που πήγαμε κυνήγι πριν 2 βδομάδες με το παιδί αυτό και του εξηγούσα μάλιστα πως να γεμίζει το όπλο του για να μην συμβαίνει αυτό. Και επειδή θα ξαναβρεθώ με το παιδί αυτό αρκετές φορές γιατί πλέον πάμε μαζί κυνήγι όταν το θυμηθώ θα το βγάλω ένα video να σας το αποδείξω κιόλας ότι μπορεί να συμβεί και σε άλλα όπλα αν δεν με πιστεύετε.
Βρε σιδερα ειναι σιγουρα καποιο θα βγει ελλαττωματικο , δεν αντιλεγω ! Εγω ειμαι αλλης φιλοσοφιας και την παταω στο τελος ! Μου αρεσε? Το παιρνω ε και μετα μαθαινω τα προβληματα χαχαχ αλλα οσο το φτιαχνω το αγαπαω περισσοτερο!

Οσο για το κλικ δεν ξερω πως λειτουργει το προβλημα αυτο απλα ο κυριος μου εξηγησε οτι δεν ειχε κουμπωσει καλα η κεφαλή για να κανει την πυροδοτηση ειχε αφησει ενα ελαχιστο κενο ! Ωστοσο μου λεει να κοιτα και τραβαει ευκολα λιγο πισω το κλειστρο και αφησε αυτο το κενο που θα εκανε το κλικ , δηλαδη θα μπορουσε να κυνηγας γουρουνια μπεκατσα κτπλ να ακουμπουσε το κλειστο σε κανα δεντρο και θα ακουγες κλικ θαρρω ! Τελος παντων παρε οτι αγαπας και οτι νιωθεις εσυ σιγουρος! Μην παρεις φαμπαρμ και μας ψαχνεις με το τουφεκι μετα χαχα
Είναι ακριβώς όπως το εξηγησα παραπάνω και στο εξήγησε και ο κύριος αυτό και το εξηγείς και εσύ. Κλεινει το κλειστρο με το χέρι σιγα σιγά και δεν ασφαλίζει- κουμπώνει-κλειδώνει σωστά το κλειστρο με το φυσίγγι. Αν χτυπίσεις το κλείστρο ελαφρυά μπροστά με το χέρι σου θα μετακινηθεί λίγο πιο μπροστά και θα κουμπώσει σωστά και τότε το καταλαβαίνεις ότι έκλεισε σωστά. Είναι πολύ σπάνιο έως και αδύνατο όμως να συμβεί αν αφού βάλεις το φυσίγγι στην θαλάμη πατήσεις το κουμπί απασφάλισης του κλειστρου ώστε να κατέβει με δύναμη και να κουμπώσει.

Όχι απαξ και κλειδώσει στο φυσίγγι το κλείστρο μετά δεν γίνεται από κάποιο κλαδί η αν μπερδευτεί κάπου να ξεκουμπώσει από το φυσίγγι γιατί το τραβάει μαζί του το κλειστρο πίσω. Το πρόβλημα είναι να μην κουμπώσει στην αρχή αν κουμπώσει μετά τέλος δεν υπάρχει πρόβλημα ξανά.
 
Ναι εγώ σου λέω ότι το είδα να συμβαίνει και σε browning αυτό όμως. Το ότι συμβαίνει πιο συχνά σε benelli ή πρωτοεμφανίστηκε στα benelli και το έχουν ονομάσει έτσι δεν συμαίνει ότι δεν μπορεί να συμβεί σε άλλο όπλο.
Όπως το εχω παρατηρήσει και στα Benelli ότι συμβαίνει και μάλιστα πιο έντονα όπως είπα και είναι κάτι που το προσέχω πάντα σε όποιο αυτογεμή και αν πιάσω στα χέρια μου. Ελέγχω δηλαδή πάντα ότι έχει κλεισει σωστά το κλειστρο αλλιώς φυσιολογικό είναι να έχεις "benelli click". Πάντως ψέματα δεν λέω. To ειδα με τα μάτια μου αυτό την πρώτη φορά που πήγαμε κυνήγι πριν 2 βδομάδες με το παιδί αυτό και του εξηγούσα μάλιστα πως να γεμίζει το όπλο του για να μην συμβαίνει αυτό. Και επειδή θα ξαναβρεθώ με το παιδί αυτό αρκετές φορές γιατί πλέον πάμε μαζί κυνήγι όταν το θυμηθώ θα το βγάλω ένα video να σας το αποδείξω κιόλας ότι μπορεί να συμβεί και σε άλλα όπλα αν δεν με πιστεύετε.

Είναι ακριβώς όπως το εξηγησα παραπάνω και στο εξήγησε και ο κύριος αυτό και το εξηγείς και εσύ. Κλεινει το κλειστρο με το χέρι σιγα σιγά και δεν ασφαλίζει- κουμπώνει-κλειδώνει σωστά το κλειστρο με το φυσίγγι. Αν χτυπίσεις το κλείστρο ελαφρυά μπροστά με το χέρι σου θα μετακινηθεί λίγο πιο μπροστά και θα κουμπώσει σωστά και τότε το καταλαβαίνεις ότι έκλεισε σωστά. Είναι πολύ σπάνιο έως και αδύνατο όμως να συμβεί αν αφού βάλεις το φυσίγγι στην θαλάμη πατήσεις το κουμπί απασφάλισης του κλειστρου ώστε να κατέβει με δύναμη και να κουμπώσει.

Όχι απαξ και κλειδώσει στο φυσίγγι το κλείστρο μετά δεν γίνεται από κάποιο κλαδί η αν μπερδευτεί κάπου να ξεκουμπώσει από το φυσίγγι γιατί το τραβάει μαζί του το κλειστρο πίσω. Το πρόβλημα είναι να μην κουμπώσει στην αρχή αν κουμπώσει μετά τέλος δεν υπάρχει πρόβλημα ξανά.
νομιζω οτι ξερεις περισσοτερα για αλλα οπλα , καλυτερα να κοιταξεις κατι αλλο εκτος φαμπαρμ .yel..yel..yel.
 
νομιζω οτι ξερεις περισσοτερα για αλλα οπλα , καλυτερα να κοιταξεις κατι αλλο εκτος φαμπαρμ .yel..yel..yel.
Καλα αυτό το θέμα το ξέρω γιατί έχει ο πατέρας μου benelli και κυνηγούσα με αυτή αρκετά όποτε πήγαινα μόνος μου κυνήγι και δεν την χρειαζόταν ο πατέρας μου και το είχα παρατηρήσει και εγώ αυτό. Αλλά δεν ήξερα ότι είχε βγει και ορολογία "benelli click" για αυτό το θέμα. Τώρα το άκουσα αυτό και μάλιστα το έψαξα για να δω σε τι αναφέρεστε γιατί νόμιζα ότι ήταν κάτι καινούριο που δεν ήξερα για τα καινούρια benelli. Αλλά αυτό είναι παλιό θέμα από τα πρώτα όπλα της benelli με αδράνεια πιστεύω. Αλλα όπως είπε ενα παιδί παραπάνω λογικά αυτό είναι το πρόβλημα που ήθελαν να διορθώσουν με το περιστροφικό κλειστρο και πιθανότατα να έχει διορθωθεί στα πιο καινούρια όπλα. Δεν θυμάμαι όμως να ήταν τόσο ενοχλητικό μιας και αν το ηξερες ώστε να το προσέξεις δεν δημιουργούσε πρόβλημα.

Τέλος πάντων αυτό είναι ενα θέμα το οποίο θα έπρεπε να το συζητάμε στο club της Benelli και όχι εδώ.
Για να επιστρέψουμε στα Fabarm όπως καταλαβαίνεις και για αυτα γνωρίζω κάποια πράγματα μιας και είχε πάρει ο θείος μου την Τιταν που είχε και πορτινγκ στην κάννη και το είχα ψάξει τότε και εγώ. Όμως πέρα από 2-3 τουφεκιες σε καρτέρι τσίχλες (που είχα και πολύ μεγάλο ποσοστο επιτυχίας, από όσο θυμάμαι τις είχα πάρει όλες αλλά στην πρώτη τσίχλα τις είχα ρίξει πάνω απο 1-2 φυσίγγια) μου είχε κάτσει πάρα πολύ καλά και είχα εντυπωσιαστεί και εγώ από τις τουφεκιές της μιας και ριχναμε τα ίδια φυσίγγια τότε και εγώ με το baikal. Για αυτό απο τότε την είχα βάλει στο μάτι για την κάννη της. Όμως θυμάμαι τότε το θέμα με το Τιτανιο στην βάση που είχε σε ένα μικρό κομάτι ξεφτίσει κάτι όμως που το διόρθωσαν από την αντιπροσωπια αυτό το θέμα. Πέρα απο αυτό δεν θυμάμαι να μου είχε αναφέρει ο θείος μου κάποιο άλλο πρόβλημα και ήταν απόλυτα ευχαριστημένος. Αλλα άλλο όπλο η Τιταν και άλλο το l4s. Για αυτό ενδιαφέρομαι και ρωτάω για την αξιοπιστία του l4s. Γιατί είναι το μόνο θέμα για το οποίο δεν ειμαι 100% σίγουρος.
 
Ε να τέτοια αν διαβάζεις σε κάνουν να μην θέλεις όχι μονο Fabarm αλλά όποιοδήποτε ημιαυτόματο και ειδικά αερίων. Και αυτός μάλλον είναι ο λόγος που πλέον από τότε που έπαψε να ισχύει η ευρεσιτεχνία της Benelli με το αδρανείας σχεδόν όλες οι εταιρίες το γυρνάνε στα αδρανείας όπως η Franchi ,η Browning μέχρι και η Baikal έβγαλε αδρανείας.
Αλλά οκ δεν νομίζω να είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα και με την Fabarm. Είναι όμως κρίμα γιατί κατα τ'αλλα βγάζει τρομερά όπλα με χαρακτηριστικά που άλλες μάρκες θα τα ζήλευαν.
Τα fabarm μια χαρά όπλα είναι , και η εμπλοκή από ελλιπή καθαρισμό δεν είναι ελάττωμα του όπλου, ιδίως η αριστερή xlr είναι μέσα στην καρδιά μου .
 
Φέτος στα μπασιματα κάτοχος fabarm έβριζε που την άφησε αλαδωτη μάλλον ακαθάριστη και του δούλευε σαν μονοκαννο.
Εγω 11 και βαλε χρονια,μια φορα την εχω καθαρισει και αυτη σε οπλουργο,στον Λιακο στον Ασπροπυργο.
Εμπλοκες μηδεν τοσα χρονια...
 
Εγω 11 και βαλε χρονια,μια φορα την εχω καθαρισει και αυτη σε οπλουργο,στον Λιακο στον Ασπροπυργο.
Εμπλοκες μηδεν τοσα χρονια...
Υποθέτω ότι δεν την δουλεύεις κιόλας αλλιώς θα ήταν το πιο κακοσυντηρημένο όπλο που υπάρχει το δικό σου. Οπότε θα ήταν πολύ περίεργο να είχες και προβλήματα.
 
Για benelli click λεμε οχι για browning click, διεθνεις ορολογια, οι μπενελακιδες ξερουν αλλα δεν βλεπω να μιλανε....
Εχω Browning, είχα μπενελι, τι ακριβώς θέλεις να μάθεις ; ότι δεν υπάρχει το μπενελι κλικ αλλά το μαλακας κλικ όπως το λέω εγώ ;;;
 
Εχω Browning, είχα μπενελι, τι ακριβώς θέλεις να μάθεις ; ότι δεν υπάρχει το μπενελι κλικ αλλά το μαλακας κλικ όπως το λέω εγώ ;;;
Δεν ειχα ποτε benelli και δεν σκοπευω να αγορασω, το benelli click δεν ειναι κατι που λεω εγω και δεν εχω αντιρηση οτι μπορει να φταιει ο ''μαλακας''.Και δεν με ενδιαφερει να μαθω εγω αλλα ο καθε ενδιαφερομενος που σκοπευει να αγορασει καραμπινα.Προσωπικα δεν προκειται να αγορασω ποτε καινουργια benelli, ισως ουτε μεταχειρισμενη, ειναι πολυ αξιοπιστο οπλο για μενα και δεν μου κανει....
 
Back
Top