Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εισαι τυχερος φιλε μου καλε.Απο μικρος ημουν διπλα στους παπουδες μου λαγοκυνηγοι και οι δυο και γεμιζαμε φυσιγγια.Τα εργαλεία τους τα εχω κρατησει ως αναμνηση αλλα η ιδιογωμοση απαιτεί χρονο και μερακι και ιδιαίτερη γνωση πραγμα που δεν εχω .Για το λογο αυτο σε αποκαλεσα εξ αρχής Τυχερο.

Καλημερα Παναγιωτη!!!
ΑΚΟΥ φιλε.....8 ωρε;ς δουλεια....8 ωρες υπνο.....8 ωρες για σενα και την οικογενεια....ετσι παει....
Λοιπον απο το 8ωρο της οικογενειας 2 ωρες για σενα.....Πιασε την ρελιαστρα του παπου και ξεκινα...
Ιδιαιτερη γνωση δεν χρειαζεται.....τωρα με το ιντερνετ τα εχεις ολα διπλα σου....
Παρε μια πυριτιδα....καλυκες - σκαγια ...και ξεκινα....αποφαση θελει......και να θυμασαι την ''τυχη'' μας
εμεις την φτιαχνουμε φιλαρα μου!!!! ;)
 
Καλημέρα σας, έχω μια απορία και θα ήθελα αν ξέρεις κάποιος να με βοηθήσει, έχω πάρει μια κούτα 20αρα φυσίγγια με μπαρούτι g3000, από τον Σεπτέμβρη έως και τώρα ή με ζέστη, ή με υγρασία και μέχρι 7 βαθμούς, όπου το σηκώσω θάνατος, αλλά πολύ αίμα,και γουρούνια να έσφαζαν λιγότερο θα είχε!!!!!!! Αλλά δεν χαρίζει όμως, ούτε ζωντανά ούτε τίποτα, γιατί;;;;;
 
Ο Κένταυρος όμως αν τον έπαιρνε κάποιος τηλέφωνο αλλά και αν πήγαινες εκεί μεχρι πριν ένα διάστημα σε ενημέρωνε πως το 5,2 για τα 28 και το 4,80 για τα 24 θα ίσχυαν όσο είχε αποθεμα από τα παλιά και οτι μετά θα αυξάνονταν οι τιμές. Αυτά με την παλιά τιμή τα είχε σε χωριστό χώρο και φαινόταν η μείωσή τους όσο έπαιρνε ο κόσμος. Αυτά είχα δει και μου είχε πει όταν αρκετό καιρό πριν πήγα και φόρτωσα αρκετά να υπάρχουν.
Δεν έχω κανένα παράπονο από τον τύπο εκεί (δεν ξέρω το όνομά του). Αντιθέτως, φαίνεται σωστό και τίμιο παιδί. Ήδη προειδοποίησε και για ενδεχόμενες επιπλέον ανατιμήσεις στο μέλλον.
 
το να πάνε φετος τα 28αρια απο 4.90 στα 5.50 το θεωρω "φυσιολογικο"
Πάντως η αμέσως προηγούμενη τιμή από το €5,50 ήταν το €5,20. Μέχρι και πριν 3 βδομάδες περίπου δλδ είχαν €5,20. Το €4,90 πρέπει να είναι αρκετά παλιότερη τιμή. Σίγουρα πάντως δεν πήγε απευθείας από το €4,90 στο €5,50.
 
34gr για τσίχλα και δίκαννο δεν είναι πολλά; Με 32 gr και imperial δεν βολευόμαστε;
Αν είναι πολλά τα 34γρ για τσίχλα; Χαχα με το δίκαννο το δικό μου που ήθελα σώνει και καλά να ρίχνω από 34 και πάνω σε μια καλή μέρα ήθελα δύο ντεπον για τον πονοκέφαλο. Και μην μου πεις κάνεις ότι έφταιγε το κοντάκι, είναι το μοναδικό μου όπλο που του έφτιαξα κοντάκι στα μέτρα μου. Στο δίκαννο για τσίχλα θα έβαζα οριακά μέχρι 32 γραμμαρια αν και θεωρώ ιδανικά τα 30.
 
Αν είναι πολλά τα 34γρ για τσίχλα; Χαχα με το δίκαννο το δικό μου που ήθελα σώνει και καλά να ρίχνω από 34 και πάνω σε μια καλή μέρα ήθελα δύο ντεπον για τον πονοκέφαλο. Και μην μου πεις κάνεις ότι έφταιγε το κοντάκι, είναι το μοναδικό μου όπλο που του έφτιαξα κοντάκι στα μέτρα μου. Στο δίκαννο για τσίχλα θα έβαζα οριακά μέχρι 32 γραμμαρια αν και θεωρώ ιδανικά τα 30.
Κώστα το πει κ το πιστευω απόλυτα ότι είναι λάθος παντοτε να συγχέουμε το βάρος των σκαγιων με το λάκτισμα...
....Ναι μεν αλλά...........

Εγώ πχ με το baikal μπορώ να ρίξω με άνεση τα rottweil waindmannsheil 36γρ , όταν την ίδια στιγμή τα nsi sipe 32γρ θα κάνουν το όπλο να θέλει να..φυγει απο τα χέρια μου.......

34αρια με ανεκτή ανάκρουση είχα βρει τα bp f2, rc2, rottweil Δορκας(τα σημερινά r12 δεν ξερω) κ.α.....

Και το τέλειο κοντάκι να έχεις Κώστα δεν γίνεται να νικήσεις τους νόμους της φυσικής..
Ενα ελαφρυ δικαννο,ένα μπεκατσοντουφεκο, ένα μονοκαννο, δεν υπαρχει περιπτωση να δεχθεί "ζωηρά" φυσίγγια(και δεν μιλάω για semi και Magnum) κ να μην αποδώσει το ανάλογο λακτισμα στον κατοχο του...


Μην ξεχνάμε ότι οι διαφοροι τροποι μείωσης της ανάκρουση οπως ειναι τα διάφορα ποιοτικα ελαστικά πελματα που υπάρχουν στο εμπόριο,
και οι διαφορές πατεντες που έχουν βγάλει κάποια εργοστάσια κατασκευής όπλων(πχ Beretta-benelli κλπ) δεν αφορουν μόνο αυτους που δεν έχουν φτιάξει κοντάκι στα μέτρα τους......
 
Κώστα το πει κ το πιστευω απόλυτα ότι είναι λάθος παντοτε να συγχέουμε το βάρος των σκαγιων με το λάκτισμα...
....Ναι μεν αλλά...........

Εγώ πχ με το baikal μπορώ να ρίξω με άνεση τα rottweil waindmannsheil 36γρ , όταν την ίδια στιγμή τα nsi sipe 32γρ θα κάνουν το όπλο να θέλει να..φυγει απο τα χέρια μου.......

34αρια με ανεκτή ανάκρουση είχα βρει τα bp f2, rc2, rottweil Δορκας(τα σημερινά r12 δεν ξερω) κ.α.....

Και το τέλειο κοντάκι να έχεις Κώστα δεν γίνεται να νικήσεις τους νόμους της φυσικής..
Ενα ελαφρυ δικαννο,ένα μπεκατσοντουφεκο, ένα μονοκαννο, δεν υπαρχει περιπτωση να δεχθεί "ζωηρά" φυσίγγια(και δεν μιλάω για semi και Magnum) κ να μην αποδώσει το ανάλογο λακτισμα στον κατοχο του...


Μην ξεχνάμε ότι οι διαφοροι τροποι μείωσης της ανάκρουση οπως ειναι τα διάφορα ποιοτικα ελαστικά πελματα που υπάρχουν στο εμπόριο,
και οι διαφορές πατεντες που έχουν βγάλει κάποια εργοστάσια κατασκευής όπλων(πχ Beretta-benelli κλπ) δεν αφορουν μόνο αυτους που δεν έχουν φτιάξει κοντάκι στα μέτρα τους......

Κι όμως Τάσο η μεγαλύτερη μείωση την ανάκρουσης έρχεται απ' το κοντάκι στα μέτρα μας. Βάλτου ότι πέλμα θες αν δεν είναι στα μέτρα σου θα κλοτσαει περισσότερο
 
Ε
Κι όμως Τάσο η μεγαλύτερη μείωση την ανάκρουσης έρχεται απ' το κοντάκι στα μέτρα μας. Βάλτου ότι πέλμα θες αν δεν είναι στα μέτρα σου θα κλοτσαει περισσότερο
Ειδικά τα μπαικαλ, έχουν ιδιαίτερο σχήμα στο κοντακι αυτά τα όπλα, με μια μικρή παρέμβαση γίνονται από ξεδοντιαστρες αεροβολα, όποιος θέλει κ έχει τέτοιο όπλο ας με ρωτήσει κ θα λάβει το φάρμακο
 
Κι όμως Τάσο η μεγαλύτερη μείωση την ανάκρουσης έρχεται απ' το κοντάκι στα μέτρα μας. Βάλτου ότι πέλμα θες αν δεν είναι στα μέτρα σου θα κλοτσαει περισσότερο
Σταμάτη ειναι σεβαστή η άποψη σου...


Τότε ας να μην καθόμαστε να λέμε ότι τα αυτογεμη αερίων παράγουν μικρότερο λακτισμα από τα αδρανείας, ελατηρίου κ επαναληπτικα...
Τα ελαφρια όπλα να τα προτιμουμε κ αυτα στα κυνηγια εκείνα που ρίχνουμε πολλες τουφεκιές κ να βάζουμε ότι φυσιγγια θέλουμε...
Αρκεί το κοντακι στα μέτρα μας
και εμείς ρίχνουμε κ με σκέτο το ξυλο αμα λάχει κ διαλέγουμε φυσίγγια με κλειστά ματια......



Εδώ κ 20 ολόκληρα χρόνια κυνηγω με δεξί όπλο και είμαι..αριστεροχειρας,κ με 18,2 αυλό....
Αν υπήρχε περιπτωση να με ενοχλούσε η ανάκρουση με κάθε φυσιγγι ειλικρινά κ με το χέρι στην καρδιά θα ψάχνομουν περισσοτερο η θα το ειχα παρατησει....


Δεν μιλάω για 24,28γρ..
Ναι υπάρχουν κ φυσίγγια 32γρ που θα με ενοχλησουν αρκετα, όπως κ 34γρ που είναι ανεκτά....

Υπάρχουν πολλες επιλογές στο εμπόριο κ βρίσκω αυτό που θέλω κ για την δουλειά που το θελω.....

Τα θηράματα έχουν μειωθει... Αυτό είναι μου με νοιάζει......

Αυτά... Και παντα φιλικά...
Έχουμε μιλήσει μαζί κάποιες φορές κ καταλαβενεις πως το λέω.......
 
Last edited:
Σταμάτη ειναι σεβαστή η άποψη σου...


Τότε ας να μην καθόμαστε να λέμε ότι τα αυτογεμη αερίων παράγουν μικρότερο λακτισμα από τα αδρανείας, ελατηρίου κ επαναληπτικα...
Τα ελαφρια όπλα να τα προτιμουμε κ αυτα στα κυνηγια εκείνα που ρίχνουμε πολλες τουφεκιές κ να βάζουμε ότι φυσιγγια θέλουμε...
Αρκεί το κοντακι στα μέτρα μας
και εμείς ρίχνουμε κ με σκέτο το ξυλο αμα λάχει κ διαλέγουμε φυσίγγια με κλειστά ματια......



Εδώ κ 20 ολόκληρα χρόνια κυνηγω με δεξί όπλο και είμαι..αριστεροχειρας,κ με 18,2 αυλό....
Αν υπήρχε περιπτωση να με ενοχλούσε η ανάκρουση με κάθε φυσιγγι ειλικρινά κ με το χέρι στην καρδιά θα ψάχνομουν περισσοτερο η θα το ειχα παρατησει....


Δεν μιλάω για 24,28γρ..
Ναι υπάρχουν κ φυσίγγια 32γρ που θα με ενοχλησουν αρκετα, όπως κ 34γρ που είναι ανεκτά....

Υπάρχουν πολλες επιλογές στο εμπόριο κ βρίσκω αυτό που θέλω κ για την δουλειά που το θελω.....

Τα θηράματα έχουν μειωθει... Αυτό είναι μου με νοιάζει......

Αυτά... Και παντα φιλικά...
Έχουμε μιλήσει μαζί κάποιες φορές κ καταλαβενεις πως το λέω.......

Καταλαβαίνω πως το λες. Ούτε εγώ είμαι απ' τα άτομα που θα διαμαρτυρηθεί για την ανάκρουση. Αλλά το όπλο γίνεται ποιο ξεκούραστο με σωστό κοντάκι. Και η διαφορά φαίνεται σε συνθήκες με πολλές τουφεκιές.
 
Καταλαβαίνω πως το λες. Ούτε εγώ είμαι απ' τα άτομα που θα διαμαρτυρηθεί για την ανάκρουση. Αλλά το όπλο γίνεται ποιο ξεκούραστο με σωστό κοντάκι. Και η διαφορά φαίνεται σε συνθήκες με πολλές τουφεκιές.
Πρώτα σωστή επωμιση και μετά σωστό κοντάκι Σταμάτη, από την επωμιση ξεκινάνε όλα. Τα ελαφριά όπλα κλωτσάνε περισσότερο, έτσι είναι.
 
Πρώτα σωστή επωμιση και μετά σωστό κοντάκι Σταμάτη, από την επωμιση ξεκινάνε όλα. Τα ελαφριά όπλα κλωτσάνε περισσότερο, έτσι είναι.

Σωστά αν δεν έχεις σωστή επωμιση δεν μπορείς να φτιάξεις σωστό κοντάκι. Και φυσικά όσο ποιο βαρύ είναι το όπλο τόσο ποιο λίγο κλωτσαει.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top