Cal.36

Καλημερα,
ρε παιδια λύστε μου μια απορία τα field magnum γράφουν στο κουτι στις προδιαγραφες πιεσεις 1050 bar. Μπαινω στο site της εταιρειας βλεπω προδιαγραφες για τα συγκεκριμένα Pmax bar 800. Τελικα τι απο τα δυο ισχυει ?
Το ρωταω γιατι το οπλάκι μου εχει χτυπημενο απο κατω 900bar πιεσεις καθημερινης χρήσης. Τουλάχιστον να ξερω να τα χρησιμοποιώ η όχι..View attachment 35595View attachment 35596
Κώστα κάπου υπάρχει λάθος (τυπογραφικό) ... Και σίγουρα το λάθος είναι στο κουτί. Στο κουτί συνήθως αναγράφεται ο Μέσος όρος ανώτατων πιέσεων (Average maximum pressure) μιας συγκεκριμένης παρτίδας φυσιγγίων, και αυτός δεν μπορεί επουδενί να είναι 1050 bar, για να πάρει πιστοποίηση CIP.
To "max 1050 bar" που αναγράφεται σε κάποια φυσίγγια είναι άλλο πράγμα. Είναι ανώτατο όριο. Δηλαδή σημαίνει ότι κανένα μεμονωμένο φυσίγγι της παρτίδας δεν θα ξεπεράσει τα 1050 bar. Και χρησιμοποιείται για να δηλώσει ότι τα φυσίγγια αυτά πρέπει να ρίχνονται μόνο από όπλα που έχουν δοκιμαστεί σύμφωνα με τα νέα όρια της CIP, που είναι τα 1370 bar.
Όσο για το όπλο σου, που μου είπες ότι είναι το μονόκαννο Baikal, μην ανησυχείς καθόλου!!! Μπορείς να τα ρίχνεις άφοβα. Όπως βλέπεις έχει τόσο μεγάλο πάχος θαλάμης - κάννης και τεράστια κλειδιά, που αντέχει να ρίχνει, όχι 1050, αλλά 2050 ή και 3050 bar, χωρίς να καταλάβει τίποτα !!! :cool:
Στα ρώσικα όπλα μπορεί να διατηρούνται ακόμη οι σφραγίδες 900 bar (ή 90 Mpa) στα μάγκνουμ, αλλά ακολουθούν τους κανονισμούς της CIP (και επομένως δοκιμάζονται στα 1370 bar). Εξάλλου το γράφουν και στο manual, ότι "όπλα με θαλάμες 76 mm μπορούν να ρίχνουν όλα τα φυσίγγια με κάλυκα μέχρι 76 mm, συμπεριλαμβανομένων αυτών που αναγράφουν "max 1050 bar" ... ;)
 
Ευχαριστω πολύ ρε παιδιά να 'στε καλά !
Εχω ρίξει μπόλικα φυσίγγια 3" κ με την ένδειξη 1050 bar κ χωρίς με αυτό το όπλο (κατασκευής του '96)......
Δεν τίθεται προβληματισμος..
Σαφώς κ προκειται για οπλο με θαλαμη 3" αλλά όπως βλέπεις είναι και ενισχυμένο......
Πανίσχυρα τοιχώματα θαλαμης κ κλειδί...
Ότι λέει κ ο Στέλιος!
 
Last edited:
Εχω ρίξει μπόλικα φυσίγγια 3" κ με την ένδειξη 1050 bar κ χωρίς με αυτό το όπλο (κατασκευής του '96)......
Δεν τίθεται προβληματισμος..
Σαφώς κ προκειται για οπλο με θαλαμη 3" αλλά όπως βλεπει είναι ενισχυμένο..
Πανίσχυρα τοιχώματα θαλαμης κ κλειδί...
Ότι λέει κ ο Στέλιος!
Θενκς Τασο !
 
Ευχαριστω πολύ ρε παιδιά να 'στε καλά !
Αν έχεις μπαικαλ μη μασάς καθόλου βάρα ολόκληρη τράπεζα δωκιμων της Αγγλίας έπαθε σοκ με την αντοχή των κανών μπαικαλ και να φανταστείς η κάννη είχε πρόβλημα δλδ προσπάθησαν να τη σκάσουν γτ δεν ήταν εντως ασφαλών προδιαγραφών και θα πηγενε για καταστροφή ρίξε άφοβα φυσίγγια με εγγριση cip πάντα μη σου δώσει ο Μήτσος Κανα φουρνελο που δε λυπατε τη μπαρούτι ούτε και σένα όμως μόνο πιστοποιημένα θέλω να πω
 
Αν έχεις μπαικαλ μη μασάς καθόλου βάρα ολόκληρη τράπεζα δωκιμων της Αγγλίας έπαθε σοκ με την αντοχή των κανών μπαικαλ και να φανταστείς η κάννη είχε πρόβλημα δλδ προσπάθησαν να τη σκάσουν γτ δεν ήταν εντως ασφαλών προδιαγραφών και θα πηγενε για καταστροφή ρίξε άφοβα φυσίγγια με εγγριση cip πάντα μη σου δώσει ο Μήτσος Κανα φουρνελο που δε λυπατε τη μπαρούτι ούτε και σένα όμως μόνο πιστοποιημένα θέλω να πω
ναι baikal. οκ θενκς !!!
 
Γνώμες για το Fiocchi Performance 410 Slug?
και γω θελω να τα δοκιμασω αυτα. ψιλοακριβά και αυτα βεβαια οπως γενικα ολα.
Μεχρι στιγμης απο slug που εχω δοκιμασει κορυφαια ειναι τα barnaul, και πολύ καλά επίσης τα slug magnum της lambro.
Τα barnaul δεν παιζονται ειδικα για σκοποβολή ειναι μάνα. ευθυβολία και δυναμη. (μπάμ και 1.5 ευρώ ομως χαχαχα)
 
Last edited:
και γω θελω να τα δοκιμασω αυτα. ψιλοακριβά και αυτα βεβαια οπως γενικα ολα.
Μεχρι στιγμης απο slug που εχω δοκιμασει κορυφαια ειναι τα barnaul, και πολύ καλά επίσης τα slug magnum της lambro.
Τα barnaul δεν παιζονται ειδικα για σκοποβολή ειναι μάνα. ευθυβολία και δυναμη. (μπάμ και ευρώ ομως χαχαχα)
Tα barnaul είναι αυτά με τον μεταλλικό κάλυκα; Σκεφτομουν καποτε να αρχίσω με ιδιογόμωση σε μεταλλικούς κάλυκες για .410, μια και έχω σχεδον 1000 large pistol καψύλια. Θα τα αγοράσω για να σφάξω κανα-δυό και μετά βλέπουμε τι μέλλει γενέσθαι...
 
Tα barnaul είναι αυτά με τον μεταλλικό κάλυκα; Σκεφτομουν καποτε να αρχίσω με ιδιογόμωση σε μεταλλικούς κάλυκες για .410, μια και έχω σχεδον 1000 large pistol καψύλια. Θα τα αγοράσω για να σφάξω κανα-δυό και μετά βλέπουμε τι μέλλει γενέσθαι...
ναι αυτα ειναι. εξαιρετικα.
https://www.barnaulammo.com/shotgun-ammo/barnaul-410.php
https://airgunshop.gr/45.-fusiggia-kunigiou/cal.36/barnaul-monovola-410-73/
 
Φίλε Κώστα, εσυ μπορεί να νομίζεις ότι σου αρέσει το ποζε, αλλα στην πραγματικοτητα κάτι βαθιά μέσα σου σε σπρώχνει προς το πλαγιοκαννο χωρίς να το καταλαβενεις.........:p
Μόλις το αγοράσεις θα ησυχάσεις........ .yel.


Συμβαίνει αυτό....... .yelling.
Το λέει κ ο καθηγητής μυλλέρ..... .sarcastic.
 
Φίλε Κώστα, εσυ μπορεί να νομίζεις ότι σου αρέσει το ποζε, αλλα στην πραγματικοτητα κάτι βαθιά μέσα σου σε σπρώχνει προς το πλαγιοκαννο χωρίς να το καταλαβενεις.........:p
Μόλις το αγοράσεις θα ησυχάσεις........ .yel.


Συμβαίνει αυτό....... .yelling.
Το λέει κ ο καθηγητής μυλλέρ..... .sarcastic.
Μπα τα σεττερακια μαρεσουν ποιο πολύ , με ένα όπλο της σειράς ανεξαρτητως διαταξης κανων η μόνη κανείς την δουλειά σου αξιοπρεπώς ., ενώ το σκυλί πρέπει να είναι στην πένα σε όλα του .
 
Μπα τα σεττερακια μαρεσουν ποιο πολύ , με ένα όπλο της σειράς ανεξαρτητως διαταξης κανων η μόνη κανείς την δουλειά σου αξιοπρεπώς ., ενώ το σκυλί πρέπει να είναι στην πένα σε όλα του .
Εξου και οι τουρκοι 1 λιρα οπλο 10 λιρες σκυλο λενε το πανε κατα γραμμα παντως πολυ καλα σκυλια εχουν και οπλα ........
 
Back
Top