Cal.36

D09CF567-1FB9-4284-BD7D-CCBD69BC7B3C.jpegΕτσι για την ιστορια, παρέλαβα προχθες τα winchester τα απλα σε high brass 7,5αρια καθως και ενα κουτι μπαρναουλ για να υπαρχουν .., σημερα δοκιμασα τα winchester, (στο δευτερο την πληρωσε μια καργια χαχα!) . Τα φυσσιγγια εξαιρετικα το οπλο ανοιγει μετα τον πυροβολισμο οπως ανοιγει αδειο.. ουτε μπλοκαρισμα ουτε τιποτε.
Το μονο «προβλημα» η τιμη..
δυστυχως δεν δοκιμασα τα ρωσικα (ετσι κίαλλιως τα πηρα για δοκιμες) οταν τα δοκιμασω θα επανελθω. Την καλησπερα μου σε ολους.
 

Attachments

  • B29B813C-4327-4688-A2E8-68825DCBA6F2.jpeg
    B29B813C-4327-4688-A2E8-68825DCBA6F2.jpeg
    322,6 KB · Προβολές: 19
View attachment 35343Ετσι για την ιστορια, παρέλαβα προχθες τα winchester τα απλα σε high brass 7,5αρια καθως και ενα κουτι μπαρναουλ για να υπαρχουν .., σημερα δοκιμασα τα winchester, (στο δευτερο την πληρωσε μια καργια χαχα!) . Τα φυσσιγγια εξαιρετικα το οπλο ανοιγει μετα τον πυροβολισμο οπως ανοιγει αδειο.. ουτε μπλοκαρισμα ουτε τιποτε.
Το μονο «προβλημα» η τιμη..
δυστυχως δεν δοκιμασα τα ρωσικα (ετσι κίαλλιως τα πηρα για δοκιμες) οταν τα δοκιμασω θα επανελθω. Την καλησπερα μου σε ολους.
Αυτό το φυσιγγάκι, το Winchester, σε νο.7,5 είναι ότι πρέπει για αγριοκούνελα! Πρέπει να έχει γύρω στα 170 - 175 σκάγια (14γρ x 12,5) θεωρώ ότι είναι αρκετά ως τα 30 μέτρα ίσως και παραπάνω. Εδώ δεν έχουμε κουνέλια, αλλά σε νησιά που υπάρχουν πολλά θα είναι απόλαυση να τα κυνηγάς με το 36αρι, πιστεύω.
Τα μονόβολα Barnaul έχω κι εγώ ένα κουτί, τα είχα πάρει από περιέργεια, αν και δεν τα παίρνει το όπλο μου, γιατί έχει θαλάμη 2,5 ίντσες (63,5 mm) ενώ αυτά είναι 70. Είχα σκεφτεί να τα μετατρέψω, κόβοντας τους κάλυκες, έκοψα ένα με χίλια βάσανα, αλλά είχε πρόβλημα τροφοδοσίας από την αποθήκη στην θαλάμη, και τα παράτησα. Έχουν βλήμα τύπου Foster όπως τα αμερικανικά, αλλά μικρότερης διαμέτρου, που περιβάλλεται από πλαστικό κέλυφος χωρισμένο στα 2, απορριπτόμενο (τύπου sabot). Δεν έχω αμφιβολία πάντως για την ευθυβολία τους.
 
Αυτό το φυσιγγάκι, το Winchester, σε νο.7,5 είναι ότι πρέπει για αγριοκούνελα! Πρέπει να έχει γύρω στα 170 - 175 σκάγια (14γρ x 12,5) θεωρώ ότι είναι αρκετά ως τα 30 μέτρα ίσως και παραπάνω. Εδώ δεν έχουμε κουνέλια, αλλά σε νησιά που υπάρχουν πολλά θα είναι απόλαυση να τα κυνηγάς με το 36αρι, πιστεύω.
Δηλ και για λαγο φανταζομαι θα δουλεψει;
 
Δηλ και για λαγο φανταζομαι θα δουλεψει;
Έχουν παρθεί κ λαγοί με 36αρι σε κοντινές αποστάσεις....
Πανε αρκερα χρόνια ένας γνωστός μου φερματζης πηρε έναν σε κυνήγι ορτυκιου με ένα ποζε baikal (που το είχε παρει για ορτυκια) κ δεν το πιστευε....

Κ ενα ωραίο αρθρακι.....
https://www.kynigesia.gr/index.php/kynigi/mikra-diametrimata/3220-me-ena-410-gia-lago
 
Βρεθηκε στο μπαουλο του μακαριτη.
Δυστυχως η κληρονομος , ασχετη απο οπλα δεν μπορει να αποφασισει την τιμη που πρεπει να το πουλησει.
Και οπως γινεται συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις, νομιζει οτι εχει στα χερια της εναν μικρο θησαυρο που αξιζει μια περιουσια!

1.jpg2.jpg3.jpg
 
Βρεθηκε στο μπαουλο του μακαριτη.
Δυστυχως η κληρονομος , ασχετη απο οπλα δεν μπορει να αποφασισει την τιμη που πρεπει να το πουλησει.
Και οπως γινεται συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις, νομιζει οτι εχει στα χερια της εναν μικρο θησαυρο που αξιζει μια περιουσια!

View attachment 35408View attachment 35409View attachment 35410
Ωραίο όπλο και σε καλή κατάσταση!!!
 
Βρεθηκε στο μπαουλο του μακαριτη.
Δυστυχως η κληρονομος , ασχετη απο οπλα δεν μπορει να αποφασισει την τιμη που πρεπει να το πουλησει.
Και οπως γινεται συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις, νομιζει οτι εχει στα χερια της εναν μικρο θησαυρο που αξιζει μια περιουσια!

View attachment 35408View attachment 35409View attachment 35410

5η ερώτηση...

http://www.oplognosia.com/ea/ea176.php
 
Στην ερωτηση μου αν το πουλα, και ποσο, η απαντηση ηταν επι λεξει:

- Δεν ξερω, αλλα αυτο το οπλο δεν ειναι σαν τα σημερινα που τα φτιαχνουν ψευτικα!

Και επειδη τα βαριεμαι αυτα, της ειπα οταν αποφασισει να μου πει...
Δείξε της αυτό που σου έστειλε ο φίλος πιο πάνω και θα στο πουλήσει.
 
Ονομαστικά είναι 19 γρ. αλλά στην πράξη τις περισσότερες φορές λιγότερα !!! ...
Π.χ. το Lambro Field Magnum είναι γύρω στα 17,5 γρ.
Άνοιξα μόλις τώρα ένα τετοιο σε 7αρι..
Ζυγιστηκε 18γρ ακριβώς...
Αλλά και το Club Magnum του Κύργια, το είχα βρει ακόμη λιγότερο, γύρω στα 16,5 γρ. από όσο θυμάμαι.
Και το Δορκάς ΑΑΑ Magnum επίσης, δε θυμάμαι τώρα ακριβώς, αλλά κι αυτό γύρω στα 17-18 γρ. πρέπει να ήταν. ;)
Και είχα κάποτε club magnum αλλά τα τελείωσα, δεν άνοιξα κάποιο..
Πάντως μιλάμε για "καλές" αποκλίσεις..
 
Καλημερα,
ρε παιδια λύστε μου μια απορία τα field magnum γράφουν στο κουτι στις προδιαγραφες πιεσεις 1050 bar. Μπαινω στο site της εταιρειας βλεπω προδιαγραφες για τα συγκεκριμένα Pmax bar 800. Τελικα τι απο τα δυο ισχυει ?
Το ρωταω γιατι το οπλάκι μου εχει χτυπημενο απο κατω 900bar πιεσεις καθημερινης χρήσης. Τουλάχιστον να ξερω να τα χρησιμοποιώ η όχι..IMG_4181.jpgIMG_4182.jpg
 
Από την lambro:

Η ένδειξη max 1050 Bar, πρέπει να αναγράφεται υποχρεωτικά σε κάθε φυσίγγι του οποίου ο μέσος όρος πίεσης υπερβαίνει τα 740 bar. Πρόκειται για μια ένδειξη ασφαλείας του C.I.P. η οποία εννοεί ότι το φυσίγγι μπορεί να φτάσει μέχρι και τα 1050 Bar, με σκοπό να προειδοποιήσει το χρήστη ότι πρέπει να διαθέτει όπλο που είναι δοκιμασμένο στα 1320 Bar. Αυτή η κατηγορία φυσιγγίων ονομάζεται “Υψηλής απόδοσης” (High performance). Στην συσκευασία των φυσιγγίων Lambro αυτής της κατηγορίας αναγράφεται και ο πραγματικός μέσος όρος πίεσης του φυσιγγίου (πχ 800 bar).​

 
Back
Top