Baikal Team

Καλησπέρα έχω ένα πλάγιο baikal made in USSR δεν ξέρω το μοντέλο έχει σταθερά τσοκ 1-3 ξέρει κανένας πως πάνε τα τσοκ ανα κάνη και σκανδάλη για τι δεν μπορω να βγάλω άκρη με τις σφραγίδες΄;
Δεξια κάννη-μισό τσοκ-πρωτη (μπροστινη)σκανδαλη
Αριστερή κάννη - φουλ τσοκ-δευτερη(πισω) σκανδαλη
 
Last edited:
IMG_20211030_204625.jpg
IMG_20211030_204701.jpg

IMG_20211030_204642.jpg


Καλησπέρα , ξέρει κανείς τι όπλο είναι αυτό? Δικό μου είναι αλλά ποτέ δεν έψαξα μοντέλο χαχα το έβαψα με κεραμική βαφή γιατί είχε σκουριάσει αλλά η πάπια είναι ραγισμένη! Υπάρχουν συνθετικά μέρη για αυτό το μοντέλο ή παπιά καινούργια?
 
View attachment 35034
View attachment 35036

View attachment 35037


Καλησπέρα , ξέρει κανείς τι όπλο είναι αυτό? Δικό μου είναι αλλά ποτέ δεν έψαξα μοντέλο χαχα το έβαψα με κεραμική βαφή γιατί είχε σκουριάσει αλλά η πάπια είναι ραγισμένη! Υπάρχουν συνθετικά μέρη για αυτό το μοντέλο ή παπιά καινούργια?
mp 27 ειναι , συνθετικα μερη δεν υπαρχουν ελλαδα εκτος και αν τα φερεις απο εξωτερικο
 
View attachment 35034
View attachment 35036

View attachment 35037


Καλησπέρα , ξέρει κανείς τι όπλο είναι αυτό? Δικό μου είναι αλλά ποτέ δεν έψαξα μοντέλο χαχα το έβαψα με κεραμική βαφή γιατί είχε σκουριάσει αλλά η πάπια είναι ραγισμένη! Υπάρχουν συνθετικά μέρη για αυτό το μοντέλο ή παπιά καινούργια?
Καθάρισε τον εξολκέα θα σου περάσει αλλού την σκουριά.
 
Ανταλλακτικά υπαρχουν σε καποιο σαιτ?
υπαρχουν αλλα ρωτησε καλητερα εδω μεσα τα παιδια γιατι και εγω πριν λιγο καιρο ειδα οτι ηταν η παπια μου ραγησμενη και ο εισαγωγεας ζητουσε οσο κανει ενα καινουριο οπλο
 
υπαρχουν αλλα ρωτησε καλητερα εδω μεσα τα παιδια γιατι και εγω πριν λιγο καιρο ειδα οτι ηταν η παπια μου ραγησμενη και ο εισαγωγεας ζητουσε οσο κανει ενα καινουριο οπλο
και με σπασμενη ριχνει δεν εχω θεμα χαχαχα.sarcastic.
 
ij 27 Σοβιετικό με 18,2 αυλό κ τσοκ 1-3...
Δεν βρίσκω τον λόγο να σου χρειαστουν καινουργια ξυλινα μέρη, κοστίζουν ακριβά κ δεν συμφέρει.....
Το ραγισμα στην παπια προφανως κ είναι επισκευασιμο με την κατάλληλη κόλλα ....
Ένα φρεσκαρισματακι κάνε του κ είσαι μάγκας...
 
ij 27 Σοβιετικό με 18,2 αυλό κ τσοκ 1-3...
Δεν βρίσκω τον λόγο να σου χρειαστουν καινουργια ξυλινα μέρη, κοστίζουν ακριβά κ δεν συμφέρει.....
Το ραγισμα στην παπια προφανως κ είναι επισκευασιμο με την κατάλληλη κόλλα ....
Ένα φρεσκαρισματακι κάνε του κ είσαι μάγκας...
Να σου πω την αληθεια δεν ρωτησα ποσο θα μου βγει για να κανω την ιδια , οπως βλεπεις εχει βαλει κολλα ο κυριος που με το εβαψε αλλα δεν ειναι και μαστορας για ξυλα και μου ειπε αν σε κρατησει εχει καλως . αλλα στα πρωτα 10 σπασιματα ανοιξε ξανα !
 
Να σου πω την αληθεια δεν ρωτησα ποσο θα μου βγει για να κανω την ιδια , οπως βλεπεις εχει βαλει κολλα ο κυριος που με το εβαψε αλλα δεν ειναι και μαστορας για ξυλα και μου ειπε αν σε κρατησει εχει καλως . αλλα στα πρωτα 10 σπασιματα ανοιξε ξανα !
Καθαρισε το σημειο και τριψε να φυγει η παλια κολλα... παρε διαφανες κολλα 2 συστατικων και αφου την εφαρμοσεις σφιξε με ενα σφιχτηρακι.....για κανα 24ωρο....
 
Εχω ενα θεμα με την mp155 τις τελευταιες μερες κανω κατι δοκιμες με δραμια σε μαγκνουμ καλυκες και 2 φορες μου εχει φρακαρει το κλειστρο πισω στο στοπ που εχει λιγο πριν το κοντακι ,τα φυσιγγια ηταν δυνατα αλλα οχι τοσο για να κανουν ζημια και λεω τωρα εγω !! ειχα κανει 2 στροφες το πιστονι προς τις ελαφριες λετε να φταιει αυτο να το γυρισω μια στροφη πισω προς τις βαριες ;
 
View attachment 35034
View attachment 35036

View attachment 35037


Καλησπέρα , ξέρει κανείς τι όπλο είναι αυτό? Δικό μου είναι αλλά ποτέ δεν έψαξα μοντέλο χαχα το έβαψα με κεραμική βαφή γιατί είχε σκουριάσει αλλά η πάπια είναι ραγισμένη! Υπάρχουν συνθετικά μέρη για αυτό το μοντέλο ή παπιά καινούργια?
Κατά πάσα πιθανότητα είναι IZH-27 δες την βάση αν γράφει made in USSR
αυτό το όπλο δεν είναι για συνθετικά μέρη, κεραμικές βαφές κ.λ.π.
αυτό το όπλο το πας στον Παπατσαρούχα και στο μετασκευάζει και φτιάχνεις ΟΠΛΑΡΑ.......
η επισκευή της πάπιας είναι εύκολη υπόθεση με μια καλή εποξεική και δύο μπρούτζινες καβίλιες....
μόνο επισκευή δεν είναι αυτό το "κόλλημα".... τσαπατσουλιά
αν είσαι κοντά θα χαλαλίσω ένα απόγευμα να στην φτιάξω.......
 
Εχω ενα θεμα με την mp155 τις τελευταιες μερες κανω κατι δοκιμες με δραμια σε μαγκνουμ καλυκες και 2 φορες μου εχει φρακαρει το κλειστρο πισω στο στοπ που εχει λιγο πριν το κοντακι ,τα φυσιγγια ηταν δυνατα αλλα οχι τοσο για να κανουν ζημια και λεω τωρα εγω !! ειχα κανει 2 στροφες το πιστονι προς τις ελαφριες λετε να φταιει αυτο να το γυρισω μια στροφη πισω προς τις βαριες ;
Φίλε Δημήτρη ακριβώς αυτό φταίει!!! ασφαλώς και θα το γυρίσεις προς τις βαριές κι όχι μόνο μια στροφή...
Δεν έχω όπλο που να ρυθμίζεται για βαριές ή ελαφριές γομώσεις, αλλά τον κανόνα τον ξέρω: "ρυθμίζεις το όπλο για τόσο πιο βαριά γόμωση μέχρις του σημείου να μην παθαίνει εμπλοκές"
τουτέστιν είναι προτιμότερο να ρισκάρεις εμπλοκή έχοντας το στις βαριές παρά να πάθεις ζημιά έχοντας το στις ελαφριές.....
 
Back
Top