Παρουσίαση Φυσιγγίων

Για τον φίλο Απόστολο @Kastoras το 35αρι του Ρουμελιώτη












Τα σκάγια σε διάφορες μετρήσεις ηταν 2.85, 2.87, 2.89, 2.93
Ωρε φίλε στήσιμο!
Φορτωμένο είναι για αυτό και το ψηλό πάτημα...
Πρέπει να κόβει κώλους χειμώνα!!!

Ευχαριστώ Άρη!

* Θα το έπαιρνα σε 4 και κάτω.
 
8 ευρώ η δεκάδα έχουν Νίκο
Για ποια λες σταματη
Εδω τα ροτβαιλ φετος εχουν παει 13 η 10αδα
Η ειρωνια ειναι που ειναι περσυνα και πανω απο την περσυνη ηδη αυξημενη τιμη που ηταν 12 εβαλαν το 13.hair.
Τι να κανω ομως που ειναι φυσιγγαρα
Εχω 2-3 κουτακια
Θα παρω ακομη 1-2 για τα επομενα χρονια
Δεν ριχνω πολλα αλλα καλιο να τα χω παρα να τα ψαχνω
 
Για ποια λες σταματη
Εδω τα ροτβαιλ φετος εχουν παει 13 η 10αδα
Η ειρωνια ειναι που ειναι περσυνα και πανω απο την περσυνη ηδη αυξημενη τιμη που ηταν 12 εβαλαν το 13.hair.
Τι να κανω ομως που ειναι φυσιγγαρα
Εχω 2-3 κουτακια
Θα παρω ακομη 1-2 για τα επομενα χρονια
Δεν ριχνω πολλα αλλα καλιο να τα χω παρα να τα ψαχνω

B&p για το mg2 λέω φίλε μου. Πολύ ωραίο φυσιγγακι με νίκελ σκάγια. συγκεντρωτηρα με προ- κομμένα πτερύγια και γρήγορο
 
Νέο βιντεάκι Lambro... Τα αριστουργήματα συνεχίζονται... (λέμε τώρα)

κυρ Νίκο, Άρη και λοιποί ιδιογομωτες τσάμπα κάθεστε και ασχολείστε με τις ώρες για το πως θα καταφέρετε να βγάλετε σφιχτό και φονικό φυσιγγιο που να επαρκεί για τα 50+ μέτρα στη φασσα/παπια κτλ. Παίρνετε ένα λαμπρο μπλε ή α1 σπεσιαλε και καθαρισατε. Αντε καιρος να κρεμασετε τα εργαλεία σας .yel..yelling..sarcastic..very funny.
 
Παιδιά αφήστε και τις εταιρείες να κάνουν το μάρκετινγκ τους δεν είναι κακό. Άλλωστε αν δεν δοκιμάσει κάποιος ενα φυσιγγι δεν μπορεί να το κρίνει. Η ιδιογομωση είναι ότι καλύτερο εφόσον ασχοληθεί κάποιος σοβαρά.
 
Παιδιά αφήστε και τις εταιρείες να κάνουν το μάρκετινγκ τους δεν είναι κακό. Άλλωστε αν δεν δοκιμάσει κάποιος ενα φυσιγγι δεν μπορεί να το κρίνει. Η ιδιογομωση είναι ότι καλύτερο εφόσον ασχοληθεί κάποιος σοβαρά.
Μάνο να κάνεις προσπάθειες και ενέργειες μάρκετινγκ, εννοείται δεν είναι κακό... Αντίθετα χωρίς μάρκετινγκ και ο καλύτερος να είσαι δεν θα σε μάθει κανείς και θα κλείσεις... Ο Peter Drucker (o πατέρας του σύγχρονου μάνατζμεντ) είπε πως μόνο μια επιχείρηση που έχει μάρκετινγκ και καινοτομία επιβιώνει... Όλα τα άλλα είναι αχρειάστα έξοδα... Μαρκετίστας είμαι και εγώ και βγαζω το ψωμι μου έτσι...

Αλλά πάντα underpromise and overdeliver (υποσχέσου λιγότερα, πράξε/δώσε περισσότερα)... Μην λες μακριά, πολύ μακριά η βαλίτσα και long range και 50 μέτρα και δεν ξέρω και εγώ τι και ενω στα 30 μέτρα μου βάζεις επιστήμη, ποσοστά σε υπολογιστή, πας μετά στα 50 μέτρα και το κάνεις όλο το επιστημονικό αβαβα και μου βάζεις το πουλί αριστερά/δεξιά και λες θα πάρει σκαγια...

Πιο πολύ μου τη σπάει προσωπικά ο Ναυπλίώτης ως προσέγγιση μάρκετινγκ παρά ως βλητική...
 
Οι μεγάλες εταιρείες,με τους βλητικους σταθμούς, εγχώριες ή του εξωτερικού παράγουν πρώτα ασφαλή και μετά αποτελεσματικά φυσίγγια. Χτύπησα ένα γουρούνι πριν λίγες μέρες με γνωστό αμερικανικό 8 Βόλο. Μόλις με ρώτησαν φίλοι κυνηγοί που ασχολούνται με το θήραμα αυτό με τι φυσίγγι το πήρα και τους είπα, η επόμενη κουβέντα ήταν ότι είμαι πολύ τυχερός, ότι αυτά δεν τρυπάνε κλπ. Πάω λοιπόν στο μαγαζί που το πήρα ( για άλλο λόγο όχι για φυσίγγια) και επί τη ευκαιρία χαζεύα τα γουρουνοφυσιγγα. Του λέω έχεις τα τάδε; Όχι μου λέει φίλε, Φυσίγγι που γεμίζει ένας στο χέρι εγώ δεν τα φέρνω γιατί αν πάθει ζημιά το όπλο σου ή τραυματιστείς εσύ τι θα σου πω μετά; Ωραία η ιδιογομωση σε όλα της και θαυμάζω τους ιδιογομωτες για την υπομονή και το μεράκι τους. Τώρα πόσα κλείστρα έχουν σπάσει, πόσες βάσεις έχουν ραγίσει, πόσα δικαννα έχουν κοπεί στα δύο κλπ στην προσπάθεια να βγει το υπέρτατο φυσίγγι; Οπότε συμβιβάζομαι και θα την αφήσω τη φασσα να πάει στο καλό όταν θα περάσει στα πενήντα μέτρα. Πάνω από όλα η ασφάλεια.
 
Οι μεγάλες εταιρείες,με τους βλητικους σταθμούς, εγχώριες ή του εξωτερικού παράγουν πρώτα ασφαλή και μετά αποτελεσματικά φυσίγγια. Χτύπησα ένα γουρούνι πριν λίγες μέρες με γνωστό αμερικανικό 8 Βόλο. Μόλις με ρώτησαν φίλοι κυνηγοί που ασχολούνται με το θήραμα αυτό με τι φυσίγγι το πήρα και τους είπα, η επόμενη κουβέντα ήταν ότι είμαι πολύ τυχερός, ότι αυτά δεν τρυπάνε κλπ. Πάω λοιπόν στο μαγαζί που το πήρα ( για άλλο λόγο όχι για φυσίγγια) και επί τη ευκαιρία χαζεύα τα γουρουνοφυσιγγα. Του λέω έχεις τα τάδε; Όχι μου λέει φίλε, Φυσίγγι που γεμίζει ένας στο χέρι εγώ δεν τα φέρνω γιατί αν πάθει ζημιά το όπλο σου ή τραυματιστείς εσύ τι θα σου πω μετά; Ωραία η ιδιογομωση σε όλα της και θαυμάζω τους ιδιογομωτες για την υπομονή και το μεράκι τους. Τώρα πόσα κλείστρα έχουν σπάσει, πόσες βάσεις έχουν ραγίσει, πόσα δικαννα έχουν κοπεί στα δύο κλπ στην προσπάθεια να βγει το υπέρτατο φυσίγγι; Οπότε συμβιβάζομαι και θα την αφήσω τη φασσα να πάει στο καλό όταν θα περάσει στα πενήντα μέτρα. Πάνω από όλα η ασφάλεια.
Και η σταθεροτιτα που παει????
 
Και η σταθεροτιτα που παει????
Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε Γιάννη, αλλά εγώ είμαι πιο ασταθής από τα φυσίγγια του εμπορίου:) Ας στείλω εγώ τα σκαγια εκεί που πρέπει και θα πέσει το θήραμα σε λογική απόσταση. Ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι το ελαττωματικό φυσίγγι και περισσότερο από αυτό, το φυσίγγι - δυναμίτης.
 
Νέο βιντεάκι Lambro... Τα αριστουργήματα συνεχίζονται... (λέμε τώρα)

Το Α1-34 νο7 είναι τα τελευταία χρόνια ίσως το αγαπημένο φυσίγγι του πατέρα μου. Οκτώβρη μήνα δε ρίχνει άλλο για τσίχλες και καμιά φάσσα. Και καλοκαίρι τα πάει εξίσου καλά που το έχει δοκιμάσει, όπως και καταχείμωνο με πολύ κρύο.
Εγώ έριξα αυτό το μήνα το νέο αδερφάκι του στα 32γρ και νο8, το κόκκινο.
Εξαιρετικό σε όλες τις αποστάσεις.
 
Και η σταθεροτιτα που παει????
Οπως εγιναν οι εταιρειες παραγωγης που καθε αλλαζουν καθε λιγο λοτ και αυτη περιπατο παει
Εκτος και αν μπορεις να στοκαρεις υλικα
Εχει και η ιδιογομωση πολλα κακα δεν ειναι μονο τα ετοιμα
Ουτε ολοι οι ιδιογομωτες ειναι το ιδιο
Θεματα ασφαλειας
Θεματα διαθεσιμοτητας υλικων
Και θεματα φυσικα λεφτων. Ξερω πολλους που εδωσαν ενα καρο λεφτα στην ουσια χωρις αντικρυσμα
Και στην ιδιογωμωση υπαρχει το μαρκετιγκ και η ανουσια σπαταλη χρονου λεφτων και κοντρας για το καλυτερο


Το καλο της ιδιογομωσης ειναι
Πρωτον
Ξερεις τι εχει μεσα και
Μπορεις να το βελτιωσεις
Δευτερον το μερακι
Για μενα το μερακι ειναι το παν

Γιατι ειναι μεγαλη η ικανοποιηση να περνεις θηραματα με κατι που εσυ εφτιαξες

Θελει ενα πραμα μονο
Μετρο!!!
 
Όλες οι παραπάνω σκέψεις έχουν τη λογική και το δίκιο τους γιατί προέχει η ασφάλεια όλων . Αλλά όταν είσαι ιδιογομωτης και τηρείς τους κανόνες και τις επίσημες δοσολογιες σκαγιων και πυριτιδων δεν θα πάθεις ποτέ τίποτα . Και για να μη τα ισιωνουμε όλα εννοείται ότι αν ψάξεις βρίσκεις πολύ καλό εργοστασιακό φυσίγγι για το όπλο σου . Αυτό που σου τη δίνει και πας στην ιδιογομωση είναι ότι δεν είσαι σίγουρος ότι του χρόνου θα είναι ίδιο γιατί αν ήταν ίδιο και ψάχνονταν λίγο περισσότερο οι κατασκευαστές οι ιδιογομωτες θα τανε λιγότεροι.
 
Όταν πληρώνεις ένα φυσίγγι να έχει μέσα σκάγια νούμερο 7 και έχει οτιδήποτε άλλο από νούμερο 7 εκεί δεν έχει δίκιο ο ιδιογομωτης; Απόλυτο. Αλλά η ιδιογομωση δεν είναι για όλους θέλει σοβαρότητα και μέτρο, θέλει γνώσεις δεν είναι απλά τα πράγματα.
 
Back
Top