Παρουσίαση Φυσιγγίων

Ε τότε τα silver του Κενταυρου πρέπει να μαμανε και να δέρνουν.
Θα με κάνεις να ρίξω κανένα σε χαρτί και θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι..

Και γιατι δεν το ριχνεις ??? Τι σε εμποδιζει Κυριακο μου ???
Καθε δοκιμη σε στοχο.....μονο συν εχει....
Ειτε καλο , ειτε μετριο , ειτε φολα....θα στο δειξει ο στοχος φιλε!!! :)
 
Ε τότε τα silver του Κενταυρου πρέπει να μαμανε και να δέρνουν.
Θα με κάνεις να ρίξω κανένα σε χαρτί και θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι..
Σε τι απόσταση και με τι τσοκ έχεις κατά νου να το ριξεις Κυριάκο?
 
Σίλβερ παρόλο που έχω ρίξει παλαιότερα κυριολεκτικά μερικές χιλιάδες πάνω από 4 σίγουρα ήταν πάντα 9αρια μια φορά δεν είχε και πήρα 2 κουτιά 8αρια και το ενάμισι το άφησα στο καρτέρι στη Σωτηρίτσα τόσο διάφορα δεν έχω ξαναδεί για να μην πετάξω το όπλο λέω δε με μάτιασε και κανείς δεν έχει περάσει κανένας άρα πετας τα 8αρια και όλα καλά.Και δανείστηκα από τον ξάδερφο μιλάω για πριν το 2010.
 
Και γιατι δεν το ριχνεις ??? Τι σε εμποδιζει Κυριακο μου ???
Καθε δοκιμη σε στοχο.....μονο συν εχει....
Ειτε καλο , ειτε μετριο , ειτε φολα....θα στο δειξει ο στοχος φιλε!!! :)
Γιατί αν βγει φόλα θα πρέπει να σε καλέσω για κυνήγι να δεις τι κάνει στα πουλιά :D
Σε τι απόσταση και με τι τσοκ έχεις κατά νου να το ριξεις Κυριάκο?
Κώστα πολύ σπάνια βγάζω το 4αρι από πάνω. Νομίζω 25-30 μέτρα θα είναι υπεραρκετά....
Σίλβερ παρόλο που έχω ρίξει παλαιότερα κυριολεκτικά μερικές χιλιάδες πάνω από 4 σίγουρα ήταν πάντα 9αρια μια φορά δεν είχε και πήρα 2 κουτιά 8αρια και το ενάμισι το άφησα στο καρτέρι στη Σωτηρίτσα τόσο διάφορα δεν έχω ξαναδεί για να μην πετάξω το όπλο λέω δε με μάτιασε και κανείς δεν έχει περάσει κανένας άρα πετας τα 8αρια και όλα καλά.Και δανείστηκα από τον ξάδερφο μιλάω για πριν το 2010.
Γιάννη εγώ μόνο 8αρια ρίχνω. Τί να πω, άβυσσος η ψυχή της κάνης, εμένα η 302 τα λατρεύει.
 
Γιατί αν βγει φόλα θα πρέπει να σε καλέσω για κυνήγι να δεις τι κάνει στα πουλιά

Εαν ειναι φολα....τα ''θαυματα'' μας τελειωσαν.....φολα θα ειναι και στον κυνηγοτοπο.

Υπαρχουν σε ορισμενες περιπτωσεις που ασχημες κατανομες δουλεψαν στον κυνηγοτοπο...αυτο ομως
ειναι η εξαιρεση του κανονα....και λεω για κατανομες....και οχι για συγκεντρωσεις.
Ενα φυσιγγιο το οποιοδηποτε φυσιγγιο εαν δεν εχει στα 30 μετρα με 3* αστρα μαμα ενα τουλαχιστον
60% σε συγκεντρωση...για μενα ειναι για τα σκουπιδια και παγανα - γαμους - πανυγηρια - κτλ κτλ
Κυριακο μου!!!! :)
 
Γιατί αν βγει φόλα θα πρέπει να σε καλέσω για κυνήγι να δεις τι κάνει στα πουλιά

Εαν ειναι φολα....τα ''θαυματα'' μας τελειωσαν.....φολα θα ειναι και στον κυνηγοτοπο.

Υπαρχουν σε ορισμενες περιπτωσεις που ασχημες κατανομες δουλεψαν στον κυνηγοτοπο...αυτο ομως
ειναι η εξαιρεση του κανονα....και λεω για κατανομες....και οχι για συγκεντρωσεις.
Ενα φυσιγγιο το οποιοδηποτε φυσιγγιο εαν δεν εχει στα 30 μετρα με 3* αστρα μαμα ενα τουλαχιστον
60% σε συγκεντρωση...για μενα ειναι για τα σκουπιδια και παγανα - γαμους - πανυγηρια - κτλ κτλ
Κυριακο μου!!!! :)
Λοιπόν σε τι απόσταση προτείνεις να το ρίξω; Με 4*, 8#, 32γρ.
 
Λοιπόν σε τι απόσταση προτείνεις να το ρίξω; Με 4*, 8#, 32γρ.

Εαν εχεις Μπενελι με φουλ τσοκ στα 20 - 25 μετρα....η αγορασε τα τσοκ της μπερετα και βαλτεις τα επανω!!! :D

Εαν εχεις μπερετα στα 30 μετρα με 3* αστρα και στα 25 με 4* αστρα.

Θα ελεγα επισεις....να το ριξεις στα μετρα που κυνηγας!!! :)

ΥΓ, Παλικαρια....για την μπενελι πλακα κανω..... ;)
 
Εαν εχεις Μπενελι με φουλ τσοκ στα 20 - 25 μετρα....η αγορασε τα τσοκ της μπερετα και βαλτεις τα επανω!!! :D

Εαν εχεις μπερετα στα 30 μετρα με 3* αστρα και στα 25 με 4* αστρα.

Θα ελεγα επισεις....να το ριξεις στα μετρα που κυνηγας!!! :)

ΥΓ, Παλικαρια....για την μπενελι πλακα κανω..... ;)
Τί είναι το μπενέλι; .yel.
Όπως είπα και πιο πάνω κυνηγάω με Α302 και 4 άστρα σχεδόν πάντα.
 
Τί είναι το μπενέλι; .yel.
Όπως είπα και πιο πάνω κυνηγάω με Α302 και 4 άστρα σχεδόν πάντα.

Το μπενελι ειναι παλιο....υπαρχει και καινουργιο μοντελο ποτισματος....:p

Με την Α302 εχεις καποιες ελπιδες να βρεις στοχο !!!.yel.
 
Περσινη η πριν δυο χρονια η δοκιμη, δεν θυμαμαι...λαμπρο καφε νο5 51 μετρα
View attachment 33524

Αλεξ καλη ειναι....με εξτρα φουλ τσοκ φανταζομαι...
33 γραμμαρια Ν5 = 234 σκαγια 234 -117 =50%....με την προυποθεση να εχει Ν5 μεσα και οχι διάφορα
νουμερα....Γιατι εαν εχει και Ν7 και Ν6 μεσα τα πραγματα αλλαζουν και το ποσοστο συγκεντρωσης
ειναι πολυ μικροτερο!!!
Και για μην νομιζετε οτι εχω κατι προσωπικο με τα φυσιγγια του Lambro....Κανουν και αλλοι δοκιμες
και το ψαχνουν το πραγμα...
Βρηκα μια δοκιμη στο ιντερνετ του 2015...Ν6 - στα 36,5 μετρα με φουλ τσοκ και μολις 58% συγκεντρωση!!!

εικόνα_Viber_2021-10-04_22-31-19-554.jpgεικόνα_Viber_2021-10-04_22-45-18-272.jpg
 
Περσινη η πριν δυο χρονια η δοκιμη, δεν θυμαμαι...λαμπρο καφε νο5 51 μετρα
View attachment 33524
Αλεξ το 50% στα 50 μετρα είναι το ιδανικό για μένα γιατί μπορεις να τουφεκισεις και στα 35 και στα 60. Ωραία τουφεκιά... Θυμησε μου το περκορσο στα ίδια μέτρα τι συγκέντρωση σου δίνει?
 
Γιατί αν βγει φόλα θα πρέπει να σε καλέσω για κυνήγι να δεις τι κάνει στα πουλιά :D

Κώστα πολύ σπάνια βγάζω το 4αρι από πάνω. Νομίζω 25-30 μέτρα θα είναι υπεραρκετά....

Γιάννη εγώ μόνο 8αρια ρίχνω. Τί να πω, άβυσσος η ψυχή της κάνης, εμένα η 302 τα λατρεύει.
DSC_0574.JPGDSC_0588.JPG
Αυτές τις δύο δοκιμές βρήκα στο αρχείο μου με το σιλβερ 32 του κενταυρου προ 4 ετών. Τότε ξεκίνησα τις πρώτες δοκιμές σε χαρτιά και φαίνεται από τους κύκλους κτλ. Την κατανόηση σας.. Στην πρώτη φότο η δοκιμή είναι στα 35 μέτρα με το ανακοντα mid range που στο όπλο μου έδινε απόδοση LM (3.5 αστρα) και έχουμε μια συγκέντρωση της τάξης του 67%. Η 2η δοκιμη ήταν με το εργοστασιακό ic (4αστρα) στα 30 μέτρα με συγκέντρωση 63%. Όπλο beretta 391 18.3. Υψόμετρο δοκιμής 700 μέτρα
 
Αλεξ καλη ειναι....με εξτρα φουλ τσοκ φανταζομαι...
33 γραμμαρια Ν5 = 234 σκαγια 234 -117 =50%....με την προυποθεση να εχει Ν5 μεσα και οχι διάφορα
νουμερα....Γιατι εαν εχει και Ν7 και Ν6 μεσα τα πραγματα αλλαζουν και το ποσοστο συγκεντρωσης
ειναι πολυ μικροτερο!!!
Και για μην νομιζετε οτι εχω κατι προσωπικο με τα φυσιγγια του Lambro....Κανουν και αλλοι δοκιμες
και το ψαχνουν το πραγμα...
Βρηκα μια δοκιμη στο ιντερνετ του 2015...Ν6 - στα 36,5 μετρα με φουλ τσοκ και μολις 58% συγκεντρωση!!!

View attachment 33534View attachment 33536
Δεν εχεις κι αδικο, ειχα σφαξει ενα και τα σκαγια ηταν οτι να ναι...
Αλεξ το 50% στα 50 μετρα είναι το ιδανικό για μένα γιατί μπορεις να τουφεκισεις και στα 35 και στα 60. Ωραία τουφεκιά... Θυμησε μου το περκορσο στα ίδια μέτρα τι συγκέντρωση σου δίνει?
Πολυ καλυτερη τουφεκια βγαζει το περκορσο και εχει και τα σκαγια που πρεπει μεσα, το καφε ηταν για τον γαιδαρο τα σκαγια, σαν κι αυτο που εσφαξε ο Νικος.
 
View attachment 33556View attachment 33557
Αυτές τις δύο δοκιμές βρήκα στο αρχείο μου με το σιλβερ 32 του κενταυρου προ 4 ετών. Τότε ξεκίνησα τις πρώτες δοκιμές σε χαρτιά και φαίνεται από τους κύκλους κτλ. Την κατανόηση σας.. Στην πρώτη φότο η δοκιμή είναι στα 35 μέτρα με το ανακοντα mid range που στο όπλο μου έδινε απόδοση LM (3.5 αστρα) και έχουμε μια συγκέντρωση της τάξης του 67%. Η 2η δοκιμη ήταν με το εργοστασιακό ic (4αστρα) στα 30 μέτρα με συγκέντρωση 63%. Όπλο beretta 391 18.3. Υψόμετρο δοκιμής 700 μέτρα

Ωραιος Κωστή Μπραβο σου!!! ΜΟΝΟ εαν αστοχισεις δεν πεφτει το θηραμα σε αυτες τις τουφεκιες φιλε μου!!! :)
 
Rc 32 ν11....
Ο καλυκας φυσικά Rc με καψουλι χρώματος μαυρου-Πυριτιδα βάρους 1,55γρ ναι μοιάζει με Α1 αλλά........- Συγκεντρωτηρας drago- σκάγια 31,84γρ 1,66-1, 71mm κάτι λίγα που μετρησα-Κλεισιμο περιπου 57,6mm...

Όπως είπα κ εξαιτίας μεγάλης..περιεργειας θα δοκιμαστει για πρωτη φορα αυτο το νουμερο σε περπατητο τσίχλας που εκεί μπορεί να δοκιμάσει κάποιος "ταυτόχρονα" βολές "όλων των αποστασεων" αναλόγως τον τόπο κλπ...

Επειδή μιλαμε για μεγάλη πληθωρα σκαγιων σίγουρα ο στόχος θα δεχτεί αρκετά πλήγματα άρα κ κάτω αυτή την προυποθεση το 11αρακι δεν φαντάζει αδυναμο......

Το μόνο που με "καίει" είναι η κινητική ενέργεια όσο παμε να "δρασκελισουμε τα μετρα"......
Εννοειται πως δεν μιλάω για υπερβολές κ σίγουρα θα δοκιμαστει με φειδώ......


IMG_20211013_160932.jpg




IMG_20211013_160822.jpg
 
Last edited:
Back
Top