Remington Team

Έτσι είναι όταν είχα την 11-87 premier δοκίμασα να βάλω από 1100 και δεν έμπαινε
Για λίγο αν θυμάμαι καλά αλλά δεν έμπαινε πάντως
Ναι δεν κάθεται. Λογικά οφείλετε σε διαφοροποίηση στην βάση της κάννης και αντίστοιχα εσωτερικά στην βάση του όπλου. Έτσι και η 1100 g3 δεν συνδυάζεται με τα υπόλοιπα μοντέλα 1100 & 1187 της εταιρίας.
 
Εγώ έχω την bernanteli Vincent που είναι ίδια με την 1196 την ρεμινγτον .Σας λέω είχα και 1100 της οποίας οποίας έπαιρνα την κανη και την έβαζα και κυνηγούσα με τη bernadeli το μόνο ότι είχα φαει λίγο την πάπια εσωτερκα γιατί ήταν λίγο πιο χοντρή η κανη στο πίσω μέρος .Έχει φίλος την 1100g3 και από αυτόν για δοκιμή μια μέρα είχα πάρει την κανη και κυνήγησα και ταίριαζε μόνο από 1187 δεν έχω δοκιμάσει.Και θα σας γράψω και κάτι τώρα και όποιος καταλάβει κατάλαβε όσον αφορά τις αντιπροσωπείες .Μου χει σπάσει το δακτυλίδι της κάνης στη bernadeli και παίρνω τη ρεμινγτον προχτές έχετε δαχτυλίδι κάνης απάντηση φίλε έχουμε για 1100 μόνο όχι για 1187 και 1196 .Του λέω είναι διαφορετικά ναι μου λέει και πως βάζω του λέω την κανη της 1100 στην δική μου και δουλεύει ρολόι .Έκπληκτος μπαίνει η κανη της 1100 στην 1196 που είναι ίδια με την 1187 φυσικά του λέω .Έμεινε εκεί λέγοντας φίλε αν έχεις δακτυλίδι εσύ για 1100 θα το πάρω και ας μη κάνει του λέω άσε να ξέρω εγώ τι κάνει και τι όχι.Συμπερασμα τα δακτυλίδια είναι όλα ίδια της κάνης στη ρεμινγτον και η μόνη ρεμινγτον που δεν ταιριάζει με τις άλλες η κανη λόγω βάσης είναι η 1187 .Η η bernadeli που έχω ως δια μαγείας παίρνει όλες τις κανες εκτός από 1187 και ο αντιπρόσωπος δεν ξέρει ότι 1187 και 1196 δεν ταιριάζουν οι κανες μεταξύ τους λόγο βάσης και μόνο .
 
Καλησπέρα σε όλους. Έπεσε στα χέρια μου από συγγενή μια Remington 1100 .αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου πει τι σημαίνουν αυτά που γράφει πανω η κανη..View attachment 33889View attachment 33890View attachment 33891View attachment 33889
Κατασκευής 2001 ή 1979.
Προσοχή όχι magnum φυσίγγια.

https://www.rem870.com/gun-manufacture-date/remington-serial-number-lookup/

https://www.remingtonsociety.org/manufacture-dates/

Έχει σταθερό mod. Αριστερή πλευρά της κάνης ...
 
Καλησπέρα σε όλους. Έπεσε στα χέρια μου από συγγενή μια Remington 1100 .αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου πει τι σημαίνουν αυτά που γράφει πανω η κανη..View attachment 33889View attachment 33890View attachment 33891View attachment 33889
Βγάλε την πάπια και τράβηξε μια φωτό την ένωση της αποθήκης με την βάση, από την κάτω και από την πάνω μεριά.
Επίσης μια φωτό της βάσης και από τις 2 πλευρές
 
Βγάλε την πάπια και τράβηξε μια φωτό την ένωση της αποθήκης με την βάση, από την κάτω και από την πάνω μεριά.
Επίσης μια φωτό της βάσης και από τις 2 πλευρές
 

Attachments

  • IMG_20211011_140533.jpg
    IMG_20211011_140533.jpg
    180,2 KB · Προβολές: 53
  • IMG_20211011_140523.jpg
    IMG_20211011_140523.jpg
    200,2 KB · Προβολές: 53
  • IMG_20211011_140505.jpg
    IMG_20211011_140505.jpg
    167,1 KB · Προβολές: 54
  • IMG_20211011_140447.jpg
    IMG_20211011_140447.jpg
    124,4 KB · Προβολές: 53
  • IMG_20211011_135351.jpg
    IMG_20211011_135351.jpg
    171,2 KB · Προβολές: 53
Αν την κρατήσεις το πρώτο πράγμα που θα κάνεις είναι να αλλάξεις επανατατικό ελατήριο (αυτό μέσα στο κοντάκι).
Επίσης να ρίξεις αρκετά φυσίγγια περισσότερα ελαφρά, λιγότερα βαριά για να δεις αν κάνει εμπλοκές.
 
Αν την κρατήσεις το πρώτο πράγμα που θα κάνεις είναι να αλλάξεις επανατατικό ελατήριο (αυτό μέσα στο κοντάκι).
Επίσης να ρίξεις αρκετά φυσίγγια περισσότερα ελαφρά, λιγότερα βαριά για να δεις αν κάνει εμπλοκές.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές..θα την κρατήσω σίγουρα.θα αλλάξω το ελατήριο και μετά θα την δοκιμάσω και ελπίζω να μην κάνει εμπλοκές.
 
Αν την κρατήσεις το πρώτο πράγμα που θα κάνεις είναι να αλλάξεις επανατατικό ελατήριο (αυτό μέσα στο κοντάκι).
Επίσης να ρίξεις αρκετά φυσίγγια περισσότερα ελαφρά, λιγότερα βαριά για να δεις αν κάνει εμπλοκές.
Καθε ποτε θελει αλλαγη Βασιλη? Αν πχ θελει το δικο μου πως το τσεκαρω?
 
Καθε ποτε θελει αλλαγη Βασιλη? Αν πχ θελει το δικο μου πως το τσεκαρω?
Το κλυστρο ερχεται πισο πολη ποιο ελαφρια ..καλο ειναι καθε 6/10 χρονια να αλαζονται ολλα αυτα ελατυριο κοντακιου/αποθυκης φυσηγγιον επικρουστηρας
 
Το κλυστρο ερχεται πισο πολη ποιο ελαφρια ..καλο ειναι καθε 6/10 χρονια να αλαζονται ολλα αυτα ελατυριο κοντακιου/αποθυκης φυσηγγιον επικρουστηρας
Για την ωρα εχει την ιδια δυναμη Ηλια, αλλα θα παρω τηλ να ρωτησω αν εχουν να τα εχω
 
Για την ωρα εχει την ιδια δυναμη Ηλια, αλλα θα παρω τηλ να ρωτησω αν εχουν να τα εχω
Ότι δεν μας πειράζει,δεν το πειράζουμε...
Όταν θέλει αλλαγή θα σου το πει μόνο του...
Συνήθως οταν εξασθενίσει,δεν έχει την δύναμη να σπρώξει το κλείστρο μπροστά
 
Ότι δεν μας πειράζει,δεν το πειράζουμε...
Όταν θέλει αλλαγή θα σου το πει μόνο του...
Συνήθως οταν εξασθενίσει,δεν έχει την δύναμη να σπρώξει το κλείστρο μπροστά
Δεν είναι ακριβώς έτσι, αν και φαίνεται απόλυτα λογικό αυτό που λες.
Όταν έχει εξασθενίσει κοπανάει το κλείστρο στην βάση, το action bar sleeve στην βάση, οι 2 λάμες του action bar έχουν πάντα την τάση να ανοίξουν και πιέζουν τα πολύ λεπτά τοιχώματα των αυλακιών της βάσης προς τα έξω.
Άσκοπα κοπανήματα, χάλια ανοχές, λίγο κακοτεχνία και καταλήγεις με ξεκολλημένη αποθήκη και σπασμένη βάση.

Για του λόγου το αληθές ...
https://www.shotgunworld.com/threads/1100-longevity-tips.113015/

Όποιος θέλει μπορεί να κάνει μετάφραση σε αυτά που δεν γράφουν τα manual.

Εγώ τα ξέρω από πρώτο χέρι σε 4 όπλα 1187, 1100.

Συμπέρασμα: κάθε 5-10 χρόνια αλλαγή το επανατατικό, μπας και σώσεις κάτι.
Φθηνό είναι.
 
Last edited:
Δεν είναι ακριβώς έτσι, αν και φαίνεται απόλυτα λογικό αυτό που λες.
Όταν έχει εξασθενίσει κοπανάει το κλείστρο στην βάση, το action bar sleeve στην βάση, οι 2 λάμες του action bar έχουν πάντα την τάση να ανοίξουν και πιέζουν τα πολύ λεπτά τοιχώματα των αυλακιών της βάσης προς τα έξω.
Άσκοπα κοπανήματα, χάλια ανοχές, λίγο κακοτεχνία και καταλήγεις με ξεκολλημένη αποθήκη και σπασμένη βάση.

Για του λόγου το αληθές ...
https://www.shotgunworld.com/threads/1100-longevity-tips.113015/

Όποιος θέλει μπορεί να κάνει μετάφραση σε αυτά που δεν γράφουν τα manual.

Εγώ τα ξέρω από πρώτο χέρι σε 4 όπλα 1187, 1100.

Συμπέρασμα: κάθε 5-10 χρόνια αλλαγή το επανατατικό, μπας και σώσεις κάτι.
Φθηνό είναι.
Μήπως γνωρίζεις που μπορώ να το βρω το επανατατικό ελατήριο?
 
Back
Top