Λαγός

καλά πήγαμε αυτό το ΣΚ... πρώτες έξοδοι για μένα φέτος, δεν ήρθε σε μένα να κάνω σεφτέ αλλά κάναμε κυνήγι τουλάχιστον....
πιο πολύ ζορίζομαι που δεν στριμωξαμε το γουρούνι που σήκωσε ο αρσενικός.... ραντεβού στην επόμενη έξοδο
 
Το προσεχές ΣΚ με κάλεσαν Πελοπόννησο, να συμμετάσχω σε κυνήγι λαγού. Δεν έχω πάει ποτέ ξανά. Ωστόσο, βλέπω ότι θα βρέχει όλο το ΣΚ, άλλοτε πιο πολύ και άλλοτε λιγότερο. Προφανώς δεν μπορεί να γίνει κυνήγι λαγού έτσι, σωστά;

Ρωτάω, ώστε, αν ακυρωθεί, να κλείσω στο αγαπημένο μου ιταλικό εστιατόριο τουλάχιστον, που και με βροχή τέλειο φαγητό σερβίρει :)
 
Το προσεχές ΣΚ με κάλεσαν Πελοπόννησο, να συμμετάσχω σε κυνήγι λαγού. Δεν έχω πάει ποτέ ξανά. Ωστόσο, βλέπω ότι θα βρέχει όλο το ΣΚ, άλλοτε πιο πολύ και άλλοτε λιγότερο. Προφανώς δεν μπορεί να γίνει κυνήγι λαγού έτσι, σωστά;

Ρωτάω, ώστε, αν ακυρωθεί, να κλείσω στο αγαπημένο μου ιταλικό εστιατόριο τουλάχιστον, που και με βροχή τέλειο φαγητό σερβίρει :)

Αν βρέχει συνεχόμενα και πολύ όχι δεν μπορεί να γίνει κυνήγι λαγού. Αν όμως είναι ψιλόβροχο γίνεται γλέντι κανονικό. Οι λαγοί σέρνουν πολύ εύκολα και τα σκυλιά δεν τους χάνουν με τίποτα.
 
Οπως στα λεει ο Σταμος.
Εαν ειναι ψηλοβροχο και την προηγουμενη και στο κυνηγι ολα οκ
Εαν ειναι πρωτοβροχια και ειναι περιοχη που ειχε ξηρασια και χερο χορτο μην πας - οι πιθανοτητες ειναι να μην εχετε αποτελεσμα
Εαν οι βροχες ειναι εντατικες και δυνατες ολο το βραδυ μεχρι το ξημερωμα και παλι εχετε πιο λιγες πιθανοτητες
Εαν ομως σταματησουν νωρις πριν το χαραμα η συνεχισουν σαν ψιλοβροχο τοτε πολλαπλασιαζονται
Επιπλεον ειναι και η φυλη/ ειδος των σκυλων που θα εχει η ομαδα
Εαν κανουν ανεμιστο το ψαξιμο τους ακομη και με εντονες βροχες, εαν ξερετε τα κοματια που τοξ κρατανε εχετε πιθανοτητες
 
Οπως στα λεει ο Σταμος.
Εαν ειναι ψηλοβροχο και την προηγουμενη και στο κυνηγι ολα οκ
Εαν ειναι πρωτοβροχια και ειναι περιοχη που ειχε ξηρασια και χερο χορτο μην πας - οι πιθανοτητες ειναι να μην εχετε αποτελεσμα
Εαν οι βροχες ειναι εντατικες και δυνατες ολο το βραδυ μεχρι το ξημερωμα και παλι εχετε πιο λιγες πιθανοτητες
Εαν ομως σταματησουν νωρις πριν το χαραμα η συνεχισουν σαν ψιλοβροχο τοτε πολλαπλασιαζονται
Επιπλεον ειναι και η φυλη/ ειδος των σκυλων που θα εχει η ομαδα
Εαν κανουν ανεμιστο το ψαξιμο τους ακομη και με εντονες βροχες, εαν ξερετε τα κοματια που τοξ κρατανε εχετε πιθανοτητες
Το έχεις αναγάγει σε επιστήμη, Χρύσανθε!
 
Το έχεις αναγάγει σε επιστήμη, Χρύσανθε!
Απλα μερακκι Λεωνιδα
Τιποτε αλλο
ΟΛΟΙ οι λαγαδες τα ξερουν οσα λεω
Αλλο που αρκετοι δεν τα λενε(οχι στο φορουμ-γενικα στις παρέες των κυνηγων) μην χασουν την τεχνη….
 
Το προσεχές ΣΚ με κάλεσαν Πελοπόννησο, να συμμετάσχω σε κυνήγι λαγού. Δεν έχω πάει ποτέ ξανά. Ωστόσο, βλέπω ότι θα βρέχει όλο το ΣΚ, άλλοτε πιο πολύ και άλλοτε λιγότερο. Προφανώς δεν μπορεί να γίνει κυνήγι λαγού έτσι, σωστά;

Ρωτάω, ώστε, αν ακυρωθεί, να κλείσω στο αγαπημένο μου ιταλικό εστιατόριο τουλάχιστον, που και με βροχή τέλειο φαγητό σερβίρει :)
Πάρε μια pizza πακέτο και να πάς βουνό!
 
Ο λαγος σε εμας μας και ειδικα στα μερη μου εχει μειωθει ενω υπηρξε μια μεγαλη αυξηση των κυνηγων του
Η αυξηση στα καυσιμα οδηγησε πολλους να ερχονται στα πρωτα χωρια εξω απο την πολη
Και αλλοι παραγοντας που οδηγησαν σε αισθητη μειωση του στα μερη μου

Αναγκαστηκα να φευγω μακρια για λαγο σε αλλα μερη και ειχα επιτυχιες καλες

Αλλα ενα περιστατικο με σοβαρο κτυπημα του μικρου στο σπιτι με οδηγησε στο να μενω ξανα κοντα για ασφαλεια
Οσο γινεται!

Το να πηγαινω για λαγο και να διεκδικουμε ενα ντορο 4-5 παρεες και να χει πεσει η καρπωση στους 2-3 την σεζον ενω ηταν πολυ μεγαλυτερη δεν με τραβουσε

Εκεινο το καιρο το ποιντερ μου εμαθε την περδικα
και απο τοτε κολλησα

Ταυτοχρονα Δοξα Το Θεο τους ιδιους λαγους βρισκω και ενω κυνηγω περδικες
Αν ξερεις κατι το ξερεις και αν το αγαπας δεν το ξεχνας

Προτιμω να χορταινουν τα σκυλια μου θηραμα και να περνω και 1-2 λαγους

Παρα να περνω ενα δυο τρεις λαγους και τα σκυλια να μην περνουν τιποτε αλλο

Γιατι οταν κυνηγουσα λαγο δεν βαρουσα αλλα θηραματα. Εξαιρετικα σπανια

Ειμαι παθιασμενος ανθρωπος με οτι βαλω σκοπο
Οταν το ποιντερ μου εμαθε την περδικα και με εκανε να την αγαπησω μεχρι την επομενη σεζον ειχα χασει 30 κιλα βαρος κλγια να μπορω να την τρεχω εκει που ανεβαινει!

Σημασια εχει να κανουμε αυτο που μας γεμιζει
Πλεον αυτο για μενα ειναι να τρεχω την περδικα και αν βρω φρεσκα ιχνη λαγου να τον ψαξω και αυτον

Μικτο κυνηγι ενδημικου θηραματος

Οπως γινοταν καποτε δηλαδη στηξ κυπρο
Χρυσανθε , τι εννοεις φρεσκα ιχνη λαγου με το ποιντερ ; Ντοριαζει μονο φρεσκο, ή εννοεις κατι αλλο;
 
Τα μυστικά της NASA ........o_Oo_Oo_O.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Εκεί έχουμε καταντήσει ...
Μην γελάς καθόλου Λάμπη.

Ρωτάω το καλοκαίρι έναν μπάρμπα 75 χρονών πως έφτιαχνε ένα ζυμάρι που το έβλεπα να το χρησιμοποιεί πριν 40 χρόνια και το ζωντόβολο δεν μου είπε.
Ζυμάρι για κεφαλόπουλα ρε γαμώτο !!!!
 
Εκεί έχουμε καταντήσει ...
Μην γελάς καθόλου Λάμπη.

Ρωτάω το καλοκαίρι έναν μπάρμπα 75 χρονών πως έφτιαχνε ένα ζυμάρι που το έβλεπα να το χρησιμοποιεί πριν 40 χρόνια και το ζωντόβολο δεν μου είπε.
Ζυμάρι για κεφαλόπουλα ρε γαμώτο !!!!
Θα το παρει μαζι του κ αυτος....
Ειναι σαν κ αυτους που όταν δολωνουν κ πας κοντα γυρίσουν την πλάτη....

Ηταν ένας μπάρμπας που την ερώτηση που του έκανες στην έκανε παλι ερώτηση ενώ ήξερε πολυ καλα..
Πχ
-Είναι καλό δόλωμα η γαρίδα?
- Αλήθεια μωρε είναι καλό??? Δεν ξέρω... Χαχαχαχα
 
Εκεί έχουμε καταντήσει ...
Μην γελάς καθόλου Λάμπη.

Ρωτάω το καλοκαίρι έναν μπάρμπα 75 χρονών πως έφτιαχνε ένα ζυμάρι που το έβλεπα να το χρησιμοποιεί πριν 40 χρόνια και το ζωντόβολο δεν μου είπε.
Ζυμάρι για κεφαλόπουλα ρε γαμώτο !!!!
Περίοδος με ελάχιστα καλαμάρια συνήθως οι περισσότεροι πιάνουν 1 ή κανένα εγώ 3-4 μέρες έχω πάρει από 1 ως 3 κάθε βράδυ (μάλον τυχαία) ένα βράδυ βλέπω να με παρατηρεί ένας πιτσιρικάς Αλβανός σχετικά διακριτικά, συμπαθητικό παιδί και προσπαθεί να δει τι κάνω ...
...του λέω ρώτα τι θέλεις να σου πω και μου απαντά "η τέχνη κλέβεται!"
 
Περίοδος με ελάχιστα καλαμάρια συνήθως οι περισσότεροι πιάνουν 1 ή κανένα εγώ 3-4 μέρες έχω πάρει από 1 ως 3 κάθε βράδυ (μάλον τυχαία) ένα βράδυ βλέπω να με παρατηρεί ένας πιτσιρικάς Αλβανός σχετικά διακριτικά, συμπαθητικό παιδί και προσπαθεί να δει τι κάνω ...
...του λέω ρώτα τι θέλεις να σου πω και μου απαντά "η τέχνη κλέβεται!"
Επρεπε να του πεις ναι η τέχνη κλέβεται αλλά κοίτα μην μου κλέψεις κ καμια καλαμαριερα κ τις ψάχνω.... .sarcastic.
 
Περίοδος με ελάχιστα καλαμάρια συνήθως οι περισσότεροι πιάνουν 1 ή κανένα εγώ 3-4 μέρες έχω πάρει από 1 ως 3 κάθε βράδυ (μάλον τυχαία) ένα βράδυ βλέπω να με παρατηρεί ένας πιτσιρικάς Αλβανός σχετικά διακριτικά, συμπαθητικό παιδί και προσπαθεί να δει τι κάνω ...
...του λέω ρώτα τι θέλεις να σου πω και μου απαντά "η τέχνη κλέβεται!"
 
Back
Top