Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Δημήτρη έχεις καμιά φωτό με γνωστό φυσίγγι εμπορίου να δούμε και εμείς τι κάνει το όπλο σου ;
Θέλω να δω τι εννοείς αποκορύφωση.

Σε ρωτάω γιατί με την 1187 και την Μ2 δεν είδα και καμιά φοβερή διαφορά στο χαρτί, με διάφορα τσοκ και διάφορα φυσίγγια.

Το μόνο όπλο που μου έχει κάνει εντύπωση για τις τουφεκιές του με φυσίγγια εμπορίου είναι η Rem 1100 G3 του @Alex76

Πως εξηγείς επίσης το ότι κάποια όπλα δεν σκοτώνουν στα κρύα ;
Τα φυσίγγια δεν σκοτώνουν στα κρυα, οχι τα όπλα
 
Ναι κι εμείς λάχανα κυνηγάμε.

Μεγαλύτερη πυκνότητα αέρα !

Υλικά κ γεωμετρία κάννης,όσο καλύτερη ποιότητα σκαγιων τόσο μεγαλύτερη σφαιρικότητα ταχύτητα πρόσκρουση, διευρυμένη άυλοι κώνοι ελαστικά μέταλλα,μείωση της ατράκτου.

Κι αν ισχύει αυτό που λέει ο φίλος άνωθεν ,στα - δεν θα κυνηγούσε κανενας
 
Χωρίς ίχνος αντιπαραθεσης να ανεβάσω και από μια τουφεκιά που κάναμε με τον φίλο εχτές στο βουνό. Φυσιγγιο οσκαρ jk6 νο8 στα 35 μετρα. Οπλα beretta 391 και benelli vinci. Πιθανόν του φίλου να του έχει φύγει πάνω ή τουφεκιά αλλά όχι σε βαθμό να δικαιολογεί αυτή την εικόνα. Στην beretta έχω κάνει κωνο αλλά και πριν να κάνω πολύ δύσκολα έπαιρνα συγκέντρωση κάτω του 55-58% σε αυτά τα μέτρα DSC_2061.JPGDSC_2059.JPG
 
Χωρίς ίχνος αντιπαραθεσης να ανεβάσω και από μια τουφεκιά που κάναμε με τον φίλο εχτές στο βουνό. Φυσιγγιο οσκαρ jk6 νο8 στα 35 μετρα. Οπλα beretta 391 και benelli vinci. Πιθανόν του φίλου να του έχει φύγει πάνω ή τουφεκιά αλλά όχι σε βαθμό να δικαιολογεί αυτή την εικόνα. Στην beretta έχω κάνει κωνο αλλά και πριν να κάνω πολύ δύσκολα έπαιρνα συγκέντρωση κάτω του 55-58% σε αυτά τα μέτρα View attachment 33631View attachment 33632
Και η μία τουφεκιά σκοτώνει και η αλλη, απλά όλες οι κάννες δεν είναι ίδιες, άποψη μου πάντα. Προσωπικά βρίσκω απαγορευτικες τις τιμές σε κάποια μοντέλα μπενελι χωρίς λόγο αφού μετά θα χρειαστεί να αγοράσεις και μερικά τσοκ ( σημαντικού κόστους) αν κάνεις απαιτητικά κυνήγια και ψάχνεις τον " αιθέρα"
 
Και οι δύο σκοτώνουν απλά η beretta θα σκοτώσει και στα +10 μέτρα πιο μακρυά με αυτή την αποτύπωση. Βέβαια μπορεί το ***αρι τσοκ της benelli να είναι πιο ανοιχτο, μπορεί να μην πήγαινε το φυσίγγι κτλ. Θα ξαναδοκιμασουμε και με άλλο φυσιγγιο να δουμε.. Από την άλλη σε έναν μέτριο σκοπευτικα κυνηγό που το κοντάκι ειναι στο περίπου και τουφεκαει σε μέτριες αποστάσεις η benelli να του δώσει πουλιά που με την beretta να μην έπαιρνε..
 
Και η μία τουφεκιά σκοτώνει και η αλλη, απλά όλες οι κάννες δεν είναι ίδιες, άποψη μου πάντα. Προσωπικά βρίσκω απαγορευτικες τις τιμές σε κάποια μοντέλα μπενελι χωρίς λόγο αφού μετά θα χρειαστεί να αγοράσεις και μερικά τσοκ ( σημαντικού κόστους) αν κάνεις απαιτητικά κυνήγια και ψάχνεις τον " αιθέρα"
Στην απόσταση των 35 μέτρων σκοτώνουν και οι δύο στα 40 όμως???? Στα 45????? Εκεί σκοτώνει μόνο η μία...... Επειδή είχα στην κατοχή μου benelli με δύο κανες αλλά δοκίμασα και άλλες benelli φίλων δυστυχώς αυτά τα φτωχά αποτελέσματα έχουν απειραχτες και με μαμά τσοκ...... Έχω την αίσθηση επίσης ότι διαλέγουν φυσίγγια ......... Τώρα έχω μια beretta tecnis AL391! Οι διαφορές σε βλητική απόδοση τεράστιες!!! Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης ...... Οι benelli σίγουρα υπερτερούν σε μηχανισμό ,βάρος,ζύγισμα, αξιοπιστία από τα περισσότερα όπλα,αλλά βλητικα δεν........
 
Στην απόσταση των 35 μέτρων σκοτώνουν και οι δύο στα 40 όμως???? Στα 45????? Εκεί σκοτώνει μόνο η μία...... Επειδή είχα στην κατοχή μου benelli με δύο κανες αλλά δοκίμασα και άλλες benelli φίλων δυστυχώς αυτά τα φτωχά αποτελέσματα έχουν απειραχτες και με μαμά τσοκ...... Έχω την αίσθηση επίσης ότι διαλέγουν φυσίγγια ......... Τώρα έχω μια beretta tecnis AL391! Οι διαφορές σε βλητική απόδοση τεράστιες!!! Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης ...... Οι benelli σίγουρα υπερτερούν σε μηχανισμό ,βάρος,ζύγισμα, αξιοπιστία από τα περισσότερα όπλα,αλλά βλητικα δεν........
Εγώ είμαι από αυτούς που δεν ψάχνουν τις οριακές τουφεκιές και σαν εμένα σίγουρα είναι αρκετοί. Άρα δεν θα είχα πρόβλημα, τώρα ένας που κυνηγάει φασσα, παπί σαν κύριο κυνήγι σίγουρα κάποτε θα μπει στη διαδικασία να αγοράσει δύο τρία τσοκ με σημαντικότατο κόστος. Πιστεύω ότι η μπενελι είναι σε καλό δρόμο με τα όπλα προσφοράς, είναι η πραγματική αξία τους αυτή και όχι οι τιμές που είχαν παλαιότερα τα ίδια μοντέλα.
 
Last edited:
Στην απόσταση των 35 μέτρων σκοτώνουν και οι δύο στα 40 όμως???? Στα 45????? Εκεί σκοτώνει μόνο η μία...... Επειδή είχα στην κατοχή μου benelli με δύο κανες αλλά δοκίμασα και άλλες benelli φίλων δυστυχώς αυτά τα φτωχά αποτελέσματα έχουν απειραχτες και με μαμά τσοκ...... Έχω την αίσθηση επίσης ότι διαλέγουν φυσίγγια ......... Τώρα έχω μια beretta tecnis AL391! Οι διαφορές σε βλητική απόδοση τεράστιες!!! Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης ...... Οι benelli σίγουρα υπερτερούν σε μηχανισμό ,βάρος,ζύγισμα, αξιοπιστία από τα περισσότερα όπλα,αλλά βλητικα δεν........
Ακριβώς αυτό Βαγγέλη. Για κάποιον που αρέσκεται να τουφεκαει στις μεσαίες αποστάσεις και δεν σηκώνει όπλο μετά τα 35 μέτρα πιθανόν να είναι και καλύτερη λύση μια μπενελι γτ θα του διορθώνει και μικροσφαλματα σκοπευτικα με την πιο ανοιχτή κατανομή.
 
Ακριβώς αυτό Βαγγέλη. Για κάποιον που αρέσκεται να τουφεκαει στις μεσαίες αποστάσεις και δεν σηκώνει όπλο μετά τα 35 μέτρα πιθανόν να είναι και καλύτερη λύση μια μπενελι γτ θα του διορθώνει και μικροσφαλματα σκοπευτικα με την πιο ανοιχτή κατανομή.
Το πρόβλημα ήταν στα παλαιότερα μοντέλα της μπενελι ....στα καινούργια μοντέλα νομίζω ότι τίς κανες τίς φτιάχνει πλέον η Beretta στο δικό της εργοστάσιο!
 
Το πρόβλημα ήταν στα παλαιότερα μοντέλα της μπενελι ....στα καινούργια μοντέλα νομίζω ότι τίς κανες τίς φτιάχνει πλέον η Beretta στο δικό της εργοστάσιο!
Το θεμα δεν ειναι ποιος κατασκευαζει αλλα με ποια τεχνοτροπια κατασκευαζει. Εαν η Μπερεττα κατασκευαζε τις κανες οπως κατασκευαζει στα μοντελα τις δεν θα πουλαγε οπλο η μαμα εταιρεια αλλα η θυγατερα.
 
Το πρόβλημα ήταν στα παλαιότερα μοντέλα της μπενελι ....στα καινούργια μοντέλα νομίζω ότι τίς κανες τίς φτιάχνει πλέον η Beretta στο δικό της εργοστάσιο!
Ίσα ίσα τα παλιά μοντέλα έχω ακούσει ότι έβγαζαν καλές τουφεκιες. Η συγκεκριμένη benelli πάντως είναι η vinci μοντέλο 2018
 
Δημήτρη σε ευχαριστω και εσενα για την απαντηση σου! Στο σκοπευτηριο παρόλο,που βγαίνει ακριβώς 0,20 σύσφιξη έκανε πολυ καλα ,μακρινά σπασίματα καλυτερα εμφανώς απο τα μαμησια τσοκ..Το μαγαζί που το πήρα εχει αλλο ενα φουλ και το δίνει 25 η 30 ευρω αλλα τοσο κλειστο τσοκ δεν βαζω σχεδόν ποτε και το σκεφτομαι αν το παρω.
 
Δυστυχώς για κάποιον λόγο η εταιρεία που έκανε παγκόσμια γνωστό το σύστημα άνδρανειας που με την απλότητα του κέρδισε πάρα πολλούς κυνηγούς σε όλο τον κόσμο δεν θέλει να βγάλει κάννη που να μην σκορπάει τα σκαγια
 
που να μην σκορπάει τα σκαγια
Δηλαδή πχ ο κύλινδρος θες να αποδίδει 3* και τα 3* να αποδίδουν 1* ;

Τι διαφορές έχεις δει μεταξύ ονομαστικού τσοκ και αποδιδόμενου σε benelli με εμπορικά φυσίγγια ;
1 άστρο κάτω, 2 άστρα κάτω, 3 άστρα κάτω ;;;
 
Back
Top