Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα παίδες. Έχω μια benelli m2 με τα μαμά τσοκ κ θέλω να μου προτείνετε τσοκ για μακρινές βολές 50-60+μ. σε φασα, παπί κ κορακοειδή, έχω διαβάσει εδώ στο forum για διάφορα τσοκ όπως anaconda, briley, brain..... αλλά θα ήθελα τις γνώμες κ τις γνώσεις σας!
Επισης κοίταξε το briley super full turkey...
 
Καλησπέρα παίδες. Έχω μια benelli m2 με τα μαμά τσοκ κ θέλω να μου προτείνετε τσοκ για μακρινές βολές 50-60+μ. σε φασα, παπί κ κορακοειδή, έχω διαβάσει εδώ στο forum για διάφορα τσοκ όπως anaconda, briley, brain..... αλλά θα ήθελα τις γνώμες κ τις γνώσεις σας!
Ψάξε για φυσίγγι πρώτα και μετά τσοκ.
 
Αν είσαι ευχαριστημένος μην αλλάζεις ΤΙΠΟΤΑ.
Σωστός. Σημασία έχει το αποτέλεσμα. Όπως βολεύεται ο καθένας. Το λέει άνθρωπος που βλέπει το στόχαστρο αχνά κι εστιάζει στο θήραμα. Σίγουρα υπάρχει ο σωστός τρόπος που διδάσκουν οι δάσκαλοι. Αν όμως κι ο ανορθόδοξος τρόπος φέρνει αποτελέσματα και μας ικανοποιεί το σωστό είναι αυτό που έγραψες.
 
Ψάξε για φυσίγγι πρώτα και μετά τσοκ.
Για φυσίγγια ξέρω υπάρχουν πολύ καλά για τέτοιες αποστάσεις αλλά οι τιμές είναι απαγορευτικές για εμένα προσωπικά που ρίχνω αρκετά κάθε χρόνο, εγώ θέλω ένα τσοκ που θα μου δώσει αυτό το βεληνεκές σε πιο νορμάλ φυσίγγια
 
Για φυσίγγια ξέρω υπάρχουν πολύ καλά για τέτοιες αποστάσεις αλλά οι τιμές είναι απαγορευτικές για εμένα προσωπικά που ρίχνω αρκετά κάθε χρόνο, εγώ θέλω ένα τσοκ που θα μου δώσει αυτό το βεληνεκές σε πιο νορμάλ φυσίγγια
Ξέχνα το (δική μου γνώμη).

Μοναδική περίπτωση τα φρενάτα που δεν έχω άποψη, ούτε εμπειρία.
 
Για φυσίγγια ξέρω υπάρχουν πολύ καλά για τέτοιες αποστάσεις αλλά οι τιμές είναι απαγορευτικές για εμένα προσωπικά που ρίχνω αρκετά κάθε χρόνο, εγώ θέλω ένα τσοκ που θα μου δώσει αυτό το βεληνεκές σε πιο νορμάλ φυσίγγια
Πάνο για μεγάλες αποστάσεις θέλεις ιδιογομωση, ένα τσοκ φρένου που σου είπε ο Αρις και αν δεν έπεσες σε Καλή κάννη ,θέλεις και βελτίωση στην κάννη.

Εννοείται ότι θέλεις σωστά μέτρα στο όπλο σου, εμπειρία από εσένα κτλ
 
Πάνο για μεγάλες αποστάσεις θέλεις ιδιογομωση, ένα τσοκ φρένου που σου είπε ο Αρις και αν δεν έπεσες σε Καλή κάννη ,θέλεις και βελτίωση στην κάννη.

Εννοείται ότι θέλεις σωστά μέτρα στο όπλο σου, εμπειρία από εσένα κτλ
Σωστά αυτά που λες απλά εγώ θέλω να πειραματιστω μέχρι το τσοκ, ότι μπορεί να μου δώσει ένα τσοκ βέβαια
 
Απ' τα μαμά τσοκ πιστεύω να δώσει το κάτι παραπάνω έστω κ ελάχιστο
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-764#post-626576

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-764#post-626581

Ελάχιστο είναι πάνω από 10% για εμένα ...
Κάτω από 10% είναι μια από τα ίδια ...

Θα μου πεις με 2 φυσίγγια έβγαλες συμπέρασμα ;
Ναι έβγαλα ... γιατί αν υπήρχε τσοκ που θα μπορούσε να αυξήσει την συγκέντρωση στα 36μ κατά 15%-20%-30% όλοι θα είχαν το ίδιο και δεν θα ψαχνόμασταν.

Σου είπα ... μοναδική εξαίρεση τα φρένου που δεν τα ξέρω ... αλλά ούτε θα δώσω χρήματα να αγοράσω.
Αν βρω κανένα θα δοκιμάσω ...
 
Καταρχήν για να ψάχνεις για εξτριμ ντουφεκιες με τσοκ όπλα κτλ επειδή κανείς δεν γνωρίζει τις σκοπευτικές ικανότητες του άλλου στο κυνήγι δεν μιλώ για πιατακια πρέπει να τις έχεις σκοπευτικά καταλαβαίνεις ελπίζω τι εννοώ.Δηλαδη να μπορείς εσύ να υποστηρίξεις τα 50/60 κτλ μέτρα και να είσαι αυστηρός όσον αφορά τον εαυτό σου .Εάν τα έχεις ψάξου με ένα τσοκ φρένου τσεκαρε το με τα φυσίγγια σου σε έναν πίνακα να χεις ένα μπουσουλα και προχωρά . Πάντα μπορεί το κατάλληλο τσοκ να βοηθήσει αλλά δεν αρκεί από μόνο του.
 
Πάνο καλησπέρα. Η Μπενέλι λένε ότι δεν έχει καλά τσοκ, μετά από λίγες δοκιμές μάλλον ισχύει για τα περισσότερα καθώς θεωρώ ότι το 5άρι της είναι άριστο. Ότι παραπάνω αγοράζουμε σε ένα όπλο εφόσον είναι σωστό κάτι μπορεί να μας δώσει. Ένα τσοκ γενικά θεωρώ ότι δεν θα σου δώσει παραπάνω από 10%. Αυτό το 10% το εννοώ σε θηράματα. Εγώ έχω gemini και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά δεν έχω οριακές τουφεκιές για σου πω πόσο καλά δουλεύουν και εκεί. Μέχρι 45 μέτρα έχω καλές επιτυχίες εφόσον στείλω τα σκάγια εκεί που πρέπει. Το anaconda mid το έχω στην κατοχή μου αλλά δεν το έχω ρίξει γτ σε δοκιμές που κάνω στον πίνακα βλέπω ένα χάλι, μέχρι και τα μαμά καλυτερη αποτύπωση έχουν. κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω και στο τερέν. Τέλος τα kicks σίγουρα μαμάνε αλλά θέλουν και ανάλογα χεράκια καθώς είναι πιο αυστηρά στη σκόπευση.
 
Βασίλη κανένας κατασκευαστής δεν έψαχνε μέχρι πρότινος να αυξήσει τη συγκέντρωση με το τσοκ . Όλοι προσπαθούσαν να βελτιώσουν την κατανομή . Μέχρι που βγήκε το φρένου το οποίο είναι αυστηρό τσοκ και κάνει αυτό ακριβώς αυξάνει τη συγκέντρωση σε κάποια φυσίγγια μπορεί να την αυξήσει πολύ αλλά αυτό εξαρτάται και από τα σωθικά του φυσιγγίου αλλά και από την κάνη σε μικρότερο ποσοστό.
 
Καλησπέρα παίδες. Έχω μια benelli m2 με τα μαμά τσοκ κ θέλω να μου προτείνετε τσοκ για μακρινές βολές 50-60+μ. σε φασα, παπί κ κορακοειδή, έχω διαβάσει εδώ στο forum για διάφορα τσοκ όπως anaconda, briley, brain..... αλλά θα ήθελα τις γνώμες κ τις γνώσεις σας!
Ωτι σου είπε ο Άρης +ότι ανεβαίνεις σε γραμμάρια και σε νούμερα σκαγιων.
 
Μέχρι που βγήκε το φρένου το οποίο είναι αυστηρό τσοκ και κάνει αυτό ακριβώς αυξάνει τη συγκέντρωση σε κάποια φυσίγγια μπορεί να την αυξήσει πολύ αλλά αυτό εξαρτάται και από τα σωθικά του φυσιγγίου αλλά και από την κάνη σε μικρότερο ποσοστό.
Γιάννη συνήθως δεν τουφεκάω σε μεγάλες αποστάσεις ... οπότε δεν ψάχνομαι τόσο με τα τσοκ.
Θέλω όμως έναν συνδυασμό τσοκ φυσιγγίου που θα μου δίνει μεγάλες συγκεντρώσεις και διατρήσεις μακριά, μόνο για παπιά ...

Ξέρω ότι τουφεκιές στα 60+, όπως λέει ο Παναγιώτης, δεν τις πετυχαίνεις αλλάζοντας μόνο τσοκ, θες φυσιγγάρα φτιαγμένη για το όπλο σου ή κωλοφαρδία (πέρα από την ικανότητα).

Θα τα δοκιμάσω και τα φρένου ... θα τα δείτε τα χαΐρια τους.
Μακάρι να πάνε καλά ...

Σε μερικά video στο yt δεν είδα πάντως τις τουφεκιές που σου πέφτει το τσαούλι ... :)
Αν βρω το βίντεο θα το ανεβάσω ...
 
Στα 60 μ με φυσιγγι εμπορίου κ μαμά κάνη μόνο το ίσιο ραβδωτο Briley κάτι ψιλοκανει κ αυτο με το ζόρι, είναι πολλα τα μέτρα για Light full το οποίο παντα κατά την γνώμη μου κ παντα με εμπορικό φυσιγγι τελειώνει το πολυ στα 40 κ κάτι μέτρα, μιλαμε να έχουμε σκάγια στον δραστικό κυκλο σωστά όχι ανεμοδουρες
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top