Παλιά φυσίγγια


Για τους λατρεις του cal20 .SEARS TED WILLIAMS και FEDERAL
Το sears ειναι απο την ομωνυμη αλυσιδα καταστηματων της Αμερικης που νομιζω εκλεισε πριν καποια χρονια. Εχω σε cal 12 κοκκινα σε νο4 με λιπασμενη ταπα κ γραφουν sears 2 3/4 inch magnum με κλεισιμο αστερι περιπου σαν τα imperial. Με αυτα κυνηγουσε παπιες κ φασιανους ο παππους μου στην Αμερικη με μια auto 5 πριν απο 50 ισως κ παραπανω χρονια. Γυρω στο 1995 ειχα ριξει μερικα με την auto 5 σε περδικες κ ακομα δουλευαν καλα παρα την ηλικια τους.
 
Το sears ειναι απο την ομωνυμη αλυσιδα καταστηματων της Αμερικης που νομιζω εκλεισε πριν καποια χρονια. Εχω σε cal 12 κοκκινα σε νο4 με λιπασμενη ταπα κ γραφουν sears 2 3/4 inch magnum με κλεισιμο αστερι περιπου σαν τα imperial. Με αυτα κυνηγουσε παπιες κ φασιανους ο παππους μου στην Αμερικη με μια auto 5 πριν απο 50 ισως κ παραπανω χρονια. Γυρω στο 1995 ειχα ριξει μερικα με την auto 5 σε περδικες κ ακομα δουλευαν καλα παρα την ηλικια τους.
Ναι φασον παραγγελια στη federal αν δεν κανω λαθος Στελιο, Εχω και χαρτινα στη συλλογη μου Πριν πολλα χρονια ειχα και μια χραπα χρουπα καραμπινα sears αλλα τη εδωσα
 
Έπεσε στα χέρια μου (μαζί με άλλα χάρτινα :) ) και ένα ΕΠΚ IDEAL αλλά σε κακή κατάσταση. Λόγω πολυμερισμού του πλαστικού άνοιξε στα χέρια μου. Ιδού λοιπόν τα εσώψυχα του. Εντύπωση μου κάνανε όλα: από την πυρίτιδα μέχρι και τον συγκεντρωτήρα που με το ξεχωριστό του σχήμα κούμπωνε στον κωνικό πυθμένα. Τέλος και μια διαφήμιση του εν λόγω φυσιγγίου εν έτη 1980.
20210919_103155.jpg20210919_103237.jpg20210919_103337.jpg20210919_103540.jpgΠΥΡΚΑΛ ΙΝΤΕΑΛ.jpg
 
Έπεσε στα χέρια μου (μαζί με άλλα χάρτινα :) ) και ένα ΕΠΚ IDEAL αλλά σε κακή κατάσταση. Λόγω πολυμερισμού του πλαστικού άνοιξε στα χέρια μου. Ιδού λοιπόν τα εσώψυχα του. Εντύπωση μου κάνανε όλα: από την πυρίτιδα μέχρι και τον συγκεντρωτήρα που με το ξεχωριστό του σχήμα κούμπωνε στον κωνικό πυθμένα. Τέλος και μια διαφήμιση του εν λόγω φυσιγγίου εν έτη 1980.
View attachment 32670View attachment 32671View attachment 32672View attachment 32673View attachment 32674
Τα χάρτινα της πυρκαλ; ;
 
Περασα και μια βολτα απο την αποθήκη του ξαδερφου και δεν ηθελα να βγω εξω.View attachment 14995View attachment 14996View attachment 14997View attachment 14998View attachment 14999
θα εχει και συνεχεια.....
Tις προαλλες πετυχα τυχαία τα Norman κ το μαγαζί στο ίντερνετ κ σε θυμηθηκα....

https://country-life-markakis.business.site/

Τα κουτια τους θυμίζουν Καρδαρα,ίσως να του τα γεμίζει αυτός γιατί από ότι ειδα έχει στα ράφια κ τα imperial άρα "συνεργάζονται".....
 
Last edited:
Τα κουτια τους μου θυμίζουν Καρδαρα,ίσως να του τα γεμίζει αυτός γιατί από ότι ειδα έχει στα ράφια κ τα imperial άρα "συνεργάζονται".....
Πολύ πιθανό να τα γέμιζε αυτός……έχω περάσει 3 φορεσ φέτος για να παρω να τα δοκιμάσω αλλά όλο δεν έχει μου έλεγε.

Την πρώτη φορά γύρω στον Ιούλιο μου είπε ότι από Σεπτέμβρη θα φέρει, μετά πέρασα πάλι τέλος Αυγούστου και πάλι δεν είχε αλλά δεν με πείραξε και πολύ, απλώς πέρναγα και είπα να μπω να δω μήπως. Τελικα πέρασα παλι γύρω στις 10 Σεπτέμβρη και η απάντηση πάλι ήταν αρνητική……αποτι καταλαβα από τα λεγόμενα μάλλον τέλος τα συγκεκριμένα φυσίγγια. Λίγο ο Κορωνοίος, λίγο η αύξηση των πρώτων υλών…..κατα 99% αποτι καταλαβα εγώ τουλάχιστον δεν θα ξαναφερει φυσίγγια.
Δε βαριέσαι τόσοι και τόσοι έχουν κλεισει…….
 
Το αγαπημένο μου φυσίγγι εισαγωγής στα 32γρ, τόσο για την εμφάνιση του όσο κ για την απόδοση του(οχι πως τα σημερινά πάνε πισω...........)

Αριστερά είναι σε καλυκα uee κ βλέπουμε ότι το φυσίγγι είναι θαλάσσι, κ διπλα μπλε μόλις ανέλαβε η maxam....
Tα κουτιά ήταν τα ίδια με απαρατήρητες μικροδιαφορες στα χρώματα κ μια εμφανή διαφορά στον πατο του κουτιού...

IMG_20211003_183118.jpg
IMG_20211003_183210.jpg
 
Last edited:
Το αγαπημένο μου φυσίγγι εισαγωγής στα 32γρ, τόσο για την εμφάνιση του όσο κ για την απόδοση του(οχι πως τα σημερινά πάνε πισω...........)

Αριστερά είναι σε καλυκα uee κ βλέπουμε ότι το φυσίγγι είναι θαλάσσι, κ διπλα μπλε μόλις ανέλαβε η maxam....
Tα κουτιά ήταν τα ίδια με απαρατήρητες μικροδιαφορες στα χρώματα κ μια εμφανή διαφορά στον πατο του κουτιού...

View attachment 33415
View attachment 33416
Πολύ καλό Τάσο όντως, με το πλαγιοκαννο τα έριχνα αρκετά παλιότερα.
 
Το αγαπημένο μου φυσίγγι εισαγωγής στα 32γρ, τόσο για την εμφάνιση του όσο κ για την απόδοση του(οχι πως τα σημερινά πάνε πισω...........)

Αριστερά είναι σε καλυκα uee κ βλέπουμε ότι το φυσίγγι είναι θαλάσσι, κ διπλα μπλε μόλις ανέλαβε η maxam....
Tα κουτιά ήταν τα ίδια με απαρατήρητες μικροδιαφορες στα χρώματα κ μια εμφανή διαφορά στον πατο του κουτιού...

View attachment 33415
View attachment 33416
Πιστεύω ότι ακόμα και τα σημερινά έχουν την ίδια αξιοπιστία αν δεν κάνω λάθος, όσο για το κουτί;;;;; τέλειο.
 
Πιστεύω ότι ακόμα και τα σημερινά έχουν την ίδια αξιοπιστία αν δεν κάνω λάθος
Εννοείται....
Ίδια ισπανικά υλικά, πολυ σταθερα φυσίγγια σε βάθος χρόνου..
Τώρα η τιμη τους είναι υπερβολικη, αλλά αυτό μάλλον είναι κ θέμα του αντιπροσωπου.....
Οταν κυκλοφορουσαν τα παραπανω ήταν πιο φθηνά κ από πολλα Ελληνικά...
 
Back
Top