Ραβδωτό στο εξωτερικό, λειόκαννο στην Ελλάδα, γιατί;

Ενδιαφέρον η συζήτηση αλλά εδώ δεν ξέρουμε σε λίγο αν θα μας επιτρέπουν το φλομπερ κ μιλάμε για ραβδωτα...asking.
Αν επιτραπούν πάντως εγώ θέλω ένα mosin -nagant.sarcastic.

ε ενταξη ναι... να απαγορευσουν τα φλομπερ ... ναι ... μετα τι μενει? να βαλουν μεγαλητερο μιοτηρα σε συνολο 1+1 φυσιγγι... η οχι στην ελληνικη αγορα να ερχονται χωρης αποθηκη τα όπλα μονο ενα στην θαλαμη ... να απαγορευσουν τα μαγκνουμ , τα δικανα να βγαλουν τις επικυνδηνες και τρομακτικες μπιλιες μπροστα που εχουν για σκοπευση τα οπλα τι αλλο.... α και να μας αναγκαζουν μερα παρα μερα να δηλονουμε το παρον στο εφμπιαι για να βλεπουν το οπλο.....llk.
 
Δεν έχω μεγάλη πείρα αλλά έχω κάνει μερικά κυνηγια και πιο πολύ σκοποβολή με διαφορά διαμετρηματα όπως 30-06,308,
Εδώ είναι μια βολή στις 100 γιαρδες με όπλο browning 308 (για αριστεροχειρα )



photo uploading

θα μας πεις περισσοτερα? τι διαμετριμα .410 ειναι? λειοκανο? αυτα τι ειναι μονοβολα? γιατι αν απο 100 γιαρδες εχεις τεοια σιγεντροση με μονοβολο σε βλεπω να σε περνει ο αμερικανικος στρατος για ελευθερο σκοπευτη

εντιτ:
τωρα ειδα οτι λες 30-8 και 308 αρα για τυφεκιο μιλας... μια χαρα. με κλισιοσκοοιο η διοπτρα ειναι αυτο?
 
θα μας πεις περισσοτερα? τι διαμετριμα .410 ειναι? λειοκανο? αυτα τι ειναι μονοβολα? γιατι αν απο 100 γιαρδες εχεις τεοια σιγεντροση με μονοβολο σε βλεπω να σε περνει ο αμερικανικος στρατος για ελευθερο σκοπευτη

εντιτ:
τωρα ειδα οτι λες 30-8 και 308 αρα για τυφεκιο μιλας... μια χαρα. με κλισιοσκοοιο η διοπτρα ειναι αυτο?
Ηρακλή μην νομίζεις ότι είμαι κανένας John Wayne ,το 30-06 αν δεν κάνω λάθος είναι ίδια σφαίρα με το γνωστό m1 και το 308 με του G3.
 
Ηρακλή μην νομίζεις ότι είμαι κανένας John Wayne ,το 30-06 αν δεν κάνω λάθος είναι ίδια σφαίρα με το γνωστό m1 και το 308 με του G3.
καλα τα λες

Χα Χα Χα Χα Χα Χα!!!!όμορφα ειναι..Ειδικά το ξύλινο...shake hands.
Αυτά για τι κυνήγι κάνουν?
και τωρα φαντασου ελληνες κυνηγους με τετοια εργαλεια μεσα στο δασος να κυνηγανε και να τσακονονται για το αν η διοπτρα ειναι yamaha i honda οτι νανε....
 
Σκοπευτηρια θέλει και σωστή χρήση Ηρακλή, εδώ είναι ένα με διαφορετικές αποστάσεις 100 γιαρδες, 200 και 300 η μακρινή.

online photo sharing

Όπως βλέπεις δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο σε κάθε μέρος της Ελλάδας φτιάχνεται κάτι τέτοιο.
 
Σκοπευτηρια θέλει και σωστή χρήση Ηρακλή, εδώ είναι ένα με διαφορετικές αποστάσεις 100 γιαρδες, 200 και 300 η μακρινή.

online photo sharing

Όπως βλέπεις δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο σε κάθε μέρος της Ελλάδας φτιάχνεται κάτι τέτοιο.

μωρε εγω τα ξερω και τα ασπαζομαι κιολας αν ειμουν εγω υπεφθηνος θα ειχαμε απο το 2000 αυτα
 
μωρε εγω τα ξερω και τα ασπαζομαι κιολας αν ειμουν εγω υπεφθηνος θα ειχαμε απο το 2000 αυτα
Τοσο τους κόβει είναι μεγάλη αγορά, και πολλά τα παρελκόμενα να ανοίξουνε και το ζαρκαδι με ειδικές άδειες αλλά να γίνεται διαχείριση και όχι αφανισμος.
 
Η απαντηση για το γιατι δεν επιτρεπονται τα ραβδωτα στην Ελλαδασ ειναι γιατι κανενας δεν εχει ασχοληθει... Οπως κ για ολα τα κυνηγετικα δρωμενα που σαν φυσιολογικοι σκεπτομενοι ανθρωποι αδυνατουμε να εξηγησουμε... ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ... Αυτη ειναι η πραγματικοτητα...
Τωρα βεβαια για το θεμα των οπλων κ ειδικα των ραβδωτων που εχουν μια αλλη συμπεριφορα ειμαι λιγο δυστακτικος... Ψηφιζω ναι στη χρηση τους αλλα οχι με αυτο το καθεστως οπλοκατοχης... Να υπαρχει καποια υποτυπωδη εκπαιδευση στους ενδιαφερομενους κατοχους ραβδωτων...
 
Οταν θα αρχισουν οι Ελληνες κυνηγοι να πηγαινουν σε σκοπευτηρια, ωστε να μαθουν οτι το οπλο δεν ειναι ουτε γκλιτσα, ουτε μαγκουρα, ουτε ραβδι για να παραμεριζεις τα κλαδια, και δεχτουν οτι χρειαζεται να μαθουν 5 πραματα για τον ασφαλη χειρισμο του, τοτε να συζητησουμε για τα ραβδωτα. Εδω, παιρνεις οπλο, γινεσαι αυτοματα ειδημονας. Τι δασκαλοι, τι σεμιναρια, σιγα μη θελουμε τετοια.
 
Στο τελευταίο μου ταξίδι στο πλέον μακρινό κράτος της πρώην Σοβιετικής Ένωσης, βγήκαμε στα χιόνια για κυνήγι αγριοκάτσικου και ελαφιού με Ρώσσικο ραβδωτό, κατάλοιπο του πολέμου των Σοβιετικών στο Αφγανιστάν...
Για διάφορους λόγους δεν συναντήσαμε κάποιο τετράποδο και το γυρίσαμε σε σκοποβολή με διόπτρα , σε σταθερό στόχο στα 330 βήματα....
Η αίσθηση της δύναμης πυρός είναι εκπληκτική και συμφωνώ οτι δεν μπορούν να δοθούν τέτοια όπλα, ελαφρά τη καρδία, στον οποιονδήποτε...
Θα εκπλαγώ αν ποτέ υπάρξει σε αυτή τη χώρα ένα οργανωμένο σχέδιο εισαγωγής τέτοιων όπλων στην Ελλ κυνηγετική κοινότητα !!
 
Και η δική μου άποψη πάνω στο θέμα του να επιτραπεί δηλ. το ραβδωτό στο κυνήγι, μπορώ να πώ είναι αρνητική, τουλάχιστον με τον υφιστάμενο τρόπο διεξαγωγής του κυνηγιού στην Ελλάδα, αλλά και της παιδείας μεγάλου μέρους του κυνηγετικού κόσμου που θα χρησιμοποιήσει το ραβδωτό στο κυνήγι του.
Καταρχήν όταν μιλάμε στην Ελλάδα, για ραβδωτό στο κυνήγι, στην ουσία μιλάμε για κυνήγι αγριογούρουνου.
Με το τρόπο που διεξάγεται το γουρουνοκυνήγι στην Ελλάδα, παγάνα δηλ. σε πυκνά επί το πλείστον μέρη και τα γουρούνια να ντουφεκίζονται στα καρτέρια στο ''σωρό'' με βολές κοντινές, συνήθως κάτω τον 70-80 μέτρων, δεν νομίζω ότι το ραβδωτό έχει να προσφέρει κάτι πρακτικά καλύτερο από μια 12άρα (ή και 20άρα ακόμα) κάννη slug και μονόβολα φυσίγγια.
Η αύξηση των γουρουνιών τα τελευταία χρόνια και η μείωση των λοιπών θηραμάτων (βλέπε φετινή χρονιά), έχει οδηγήσει μοιραία πάρα πολλούς κυνηγούς και ιδιαίτερα της επαρχίας, να ενταχθούν σε μια από τις πολλές ''νεόκοπες'' γουρουνοπαρέες και από τη μια χρονιά που κυνηγούσαν κιχλες ή φάσσες, να βρεθούν με εννιάβολα και μονόβολα σε ένα καρτέρι χωρίς καμμία εκπση και παιδεία πάνω στο νέο είδος φυσιγγίων που χρησιμοποιούν και στη διαφορά φονικότητας που έχουν, σε σχέση με τα σκάγια που χρησιμοποιούσαν μέχρι πρόσφατα.
Αποτέλεσμα... κάθε χρόνο να σκοτώνονται μεταξύ τους ''γιατί κουνήθηκε ο θάμνος και τον περασε για γουρούνι''.
Αλλα και η παιδεία γενικά, πάνω στα όπλα και στη βλητική δεν είναι μπορώ να πω και το ''φορτε'' ακόμα και των παλιών γουρουνάδων (ρωτήστε σε μια γουρουνοπαρέα πόσα γρμ βγαίνουν τα εννιάβολα και πόσο τα οκτάβολα ή τι είδους βολίδα έχουν τα μονόβολα που χρησιμοποιούν και θα σας εκπλήξει το ποσοστό των απαντήσεων του τύπου''και τι με νοιάζει εμένα, εγώ το γουρούνι θέλω να σκοτώνει και ας έχει και πέτρες'').
Το ραβδωτό απαιτεί γνώσεις πάνω στη βλητική, στη σωστή σκόπευση και προπάντων πιστή εφαρμογή των κανόνων ασφαλείας και οπωσδήποτε βολές σε τέτοιες γωνίες που να εξασφαλίζουν τον ασφαλή τερματισμό της βολίδας, πετύχει- δε πετύχει το θήραμα.
Τέτοιες προϋποθέσεις δεν νομίζουν να πληρούν, τουλάχιστον στην μεγαλύτερη πλειοψηφία τους, ούτε οι κυνηγοί που κυνηγούν το αγριογούρουνο, ούτε ο τρόπος που γίνεται το κυνήγι του αλλά ούτε και τα κυνηγοτόπια που διεξάγεται.
Προσωπικά θα φοβόμουν να κυνηγήσω στο βουνό, αν ήξερα ότι η παγάνα της απέναντι πλαγιάς κρατάει όπλα που το μέγιστο βεληνεκές τους φτάνει τα 4000-5000 μετρα...
 
Last edited:
Σπύρο συμφωνώ , πιστεύω όμως ότι ο τρόπος κυνηγίου θα αλλάξει από το γιουρουσι και τις υπερβολικά μεγάλες παρέες που κλείνουν ολοκληρους νομούς σε ατομικό κυνήγι και καρτέρι αφού αυξάνονται οι δυνατότητες απόστασης βολής. Με μια σωστή διαχείριση δεν θα ήταν μόνο το αγριογουρουνο θηρευσιμο, αλλά και το ζαρκαδι το αγριογιδο, ακόμα και τα κόκκινα ελαφια. Πρό καιρού ήρθε και κυνηγησε στην χώρα μας ο Jim Shockey
γνωστός επαγκελματιας κυνηγός .


 
Back
Top