Remington Team

Έχω βρει μια Remington 11-87 premier 71εκ. Με τσοκ σε καινούρια κατάσταση ποια θα ήταν η γνώμη σας να την πάρω η να αποφύγω την αγορά της μιλάμε πάντα από άποψη αξιοπιστίας από τουφεκιά ξέρω έχει κορυφαία.
Ένα θα σου πω.
550 κάνει μονο το receiver.
ΑΝ είναι καινούργια αγόρασέ την.
Πολυετή αξιοπιστία δεν σου εγγυώμαι.
 
Το όπλο υπάρχει στο κατάστημα μπαρουταδικο στον Πειραιά όποιος θέλει μπορεί να πάει να το δει αλλά αν θέλει να το αγοράσει να μου στείλει pm γιατί το κατάστημα το δίνει ακριβότερα να το πάρει κατευθείαν από τον ιδιοκτήτη στα 550€. Τελικά θα πάρω καινούριο οπότε δεν θα την πάρω
 
Παίδες την βοήθειά σας. Από την 1100 έχασα - ακόμα απορώ πως- το λαστιχένιο, συνθετικό και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι , Ο-Ring που μπαίνει μετά τους δακτύλιους γύρω από την αποθήκη ( Barrel Gas Seal) . Είμαι πολύ τυχερός επειδή αυτός που μου την πούλησε μέσα σε φακελλάκι είχε και δύο τέτοια Ο-ring, οπότε είμαι οκ και έχω κι ένα εφεδρικό αλλά, επειδή δεν κατάλαβα πως χάθηκε άρχισα να αγχώνομαι. Οπως χάθηκε το ένα μπορεί να χαθούν και τα άλλα.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ τέτοια;

Επίσης ξέρει κανείς τι γίνεται αν δεν βάλουμε κατά την συναρμολόγηση το συγκεκριμένο λαστιχάκι;
το ρωτάω γιατί έχω την αίσθηση ότι το όπλο είναι χωρίς το λαστιχάκι εδώ και αρκετό καιρό κι εκτός από μία αφλογιστία (που την απέδωσα στο παλιό καψύλιο) μετά έρριξα καμιά 30 φυσίγγια και δεν είχα άλλο πρόβλημα. .think. .

ΥΓ Είναι η 1100 G3 αν αυτό παίζει κάποιον ρόλο.
 
Παίδες την βοήθειά σας. Από την 1100 έχασα - ακόμα απορώ πως- το λαστιχένιο, συνθετικό και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι , Ο-Ring που μπαίνει μετά τους δακτύλιους γύρω από την αποθήκη ( Barrel Gas Seal) . Είμαι πολύ τυχερός επειδή αυτός που μου την πούλησε μέσα σε φακελλάκι είχε και δύο τέτοια Ο-ring, οπότε είμαι οκ και έχω κι ένα εφεδρικό αλλά, επειδή δεν κατάλαβα πως χάθηκε άρχισα να αγχώνομαι. Οπως χάθηκε το ένα μπορεί να χαθούν και τα άλλα.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ τέτοια;

Επίσης ξέρει κανείς τι γίνεται αν δεν βάλουμε κατά την συναρμολόγηση το συγκεκριμένο λαστιχάκι;
το ρωτάω γιατί έχω την αίσθηση ότι το όπλο είναι χωρίς το λαστιχάκι εδώ και αρκετό καιρό κι εκτός από μία αφλογιστία (που την απέδωσα στο παλιό καψύλιο) μετά έρριξα καμιά 30 φυσίγγια και δεν είχα άλλο πρόβλημα. .think. .

ΥΓ Είναι η 1100 G3 αν αυτό παίζει κάποιον ρόλο.
Μήπως ήταν φθαρμένο και κόπηκε και σου έπεσε χωρίς να το καταλάβεις όταν έβγαλες την πάπια;
Λογικά χωρίς το λαστιχάκι έπρεπε να σου κάνει εμπλοκές έχω την εντύπωση
 
Παίδες την βοήθειά σας. Από την 1100 έχασα - ακόμα απορώ πως- το λαστιχένιο, συνθετικό και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι , Ο-Ring που μπαίνει μετά τους δακτύλιους γύρω από την αποθήκη ( Barrel Gas Seal) . Είμαι πολύ τυχερός επειδή αυτός που μου την πούλησε μέσα σε φακελλάκι είχε και δύο τέτοια Ο-ring, οπότε είμαι οκ και έχω κι ένα εφεδρικό αλλά, επειδή δεν κατάλαβα πως χάθηκε άρχισα να αγχώνομαι. Οπως χάθηκε το ένα μπορεί να χαθούν και τα άλλα.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ τέτοια;

Επίσης ξέρει κανείς τι γίνεται αν δεν βάλουμε κατά την συναρμολόγηση το συγκεκριμένο λαστιχάκι;
το ρωτάω γιατί έχω την αίσθηση ότι το όπλο είναι χωρίς το λαστιχάκι εδώ και αρκετό καιρό κι εκτός από μία αφλογιστία (που την απέδωσα στο παλιό καψύλιο) μετά έρριξα καμιά 30 φυσίγγια και δεν είχα άλλο πρόβλημα. .think. .

ΥΓ Είναι η 1100 G3 αν αυτό παίζει κάποιον ρόλο.
Oring 15/16" εσωτερική 1/16" πάχος
Υλικό κάτι που αντέχει σε θερμοκρασίες.
Αν δεν απαντήσουν τα παιδιά το έχω κάπου σημειωμένο ... πες μου να το βρω.
Το πιο πιθανό όταν αφαίρεσες την κάνη κόπηκε ή ήταν ήδη κομμένο και έπεσε.
Χωρίς αυτό ίσως κάνει εμπλοκές ίσως όχι ανάλογα το φυσίγγι.
 
Καλο απόγευμα. Εχω 2 κάνες 66 και 71 εκατοστών και οι 2 με τσοκ, για την REM 11-87 Premier του 2005.
Την 66 την απόκτησα φετος σε άριστη κατάσταση.
Για χρήση μονοβολου και 9-10βολων για κυνηγι αγριόχοιρου (REM Slugger, Slug και δράμια και FEDERAL, WINCHESTER δραμια). Τι λέτε να χρησιμοποιήσω?
Την μακρύτερη για μεγαλύτερη σκοπευτικη γραμμή ή την κοντύτερη όπως προβλέπεται για τις slug (που συνήθως είναι 50-56 εκατοστά)?
Με τι τσοκ (REM αλλά και Brilay που εχω και Midrange Anaconda) για μονοβολα και δράμια ?
Μεχρι περυσι δεν είχα θεμα (1 κάνη) : 3* για ολα τα φυσίγγια

Βεβαίως για τις κάνες η διαφορά από 71 σε 66 μικρή αλλά σε "δουλειά να βρισκόμαστε".
Εκτός από εδώ με τους REMigton..ακηδες θα το βάλω και στα "δράμια μονοβολα" για "ειδικούς" στο θήραμα
Υπόψη όχι μονόβολα με τα ανακοντα
 
Παίδες την βοήθειά σας. Από την 1100 έχασα - ακόμα απορώ πως- το λαστιχένιο, συνθετικό και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι , Ο-Ring που μπαίνει μετά τους δακτύλιους γύρω από την αποθήκη ( Barrel Gas Seal) . Είμαι πολύ τυχερός επειδή αυτός που μου την πούλησε μέσα σε φακελλάκι είχε και δύο τέτοια Ο-ring, οπότε είμαι οκ και έχω κι ένα εφεδρικό αλλά, επειδή δεν κατάλαβα πως χάθηκε άρχισα να αγχώνομαι. Οπως χάθηκε το ένα μπορεί να χαθούν και τα άλλα.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ τέτοια;

Επίσης ξέρει κανείς τι γίνεται αν δεν βάλουμε κατά την συναρμολόγηση το συγκεκριμένο λαστιχάκι;
το ρωτάω γιατί έχω την αίσθηση ότι το όπλο είναι χωρίς το λαστιχάκι εδώ και αρκετό καιρό κι εκτός από μία αφλογιστία (που την απέδωσα στο παλιό καψύλιο) μετά έρριξα καμιά 30 φυσίγγια και δεν είχα άλλο πρόβλημα. .think. .

ΥΓ Είναι η 1100 G3 αν αυτό παίζει κάποιον ρόλο.
Βρηκες λογο να αγχωθεις...εχω κυνηγησει και χωρις αυτο με 34γρ φασσες, μπορει να κοπηκε οπως ειπαν τα παιδια και να σου επεσε.

Ειχα παρει αποθεμα οταν ειχα ερθει Θεσ/νικη απο ενα μαγαζι με ρουλεμαν, τωρα που ειναι δεν ξερω να σου πω, αλλα ειναι οπως βγαινεις απο κεντρο και πας προς Σινδο, ισως σου κανει εμπλοκη σε λιγα γραμμ χωρις αυτο, στα 34 δεν μου ειχε κανει παντως.

Ρωτησε για το μαγαζι που σου λεω και πηγαινε με ενα δικο σου μαζι να παρεις να εχεις, καμια 15αρια ειχα παρει αλλα δεν εχω χρειαστει καποιο ακομα.
 
Γράψε λάθος για την ερώτηση καμία φορά δεν διαβάζω σωστά έγραψες έγινε στο Ήφαιστο ο αυλός .Εκεί έχω κάνει και εγώ δουλειές και πορτινγκ παλαιότερα είναι πολύ αξιόλογος οπλουργος και οι δουλειές του βρίσκονται σε αυστηρά στάνταρς ασφαλείας πάντα .
 
Παίδες την βοήθειά σας. Από την 1100 έχασα - ακόμα απορώ πως- το λαστιχένιο, συνθετικό και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι , Ο-Ring που μπαίνει μετά τους δακτύλιους γύρω από την αποθήκη ( Barrel Gas Seal) . Είμαι πολύ τυχερός επειδή αυτός που μου την πούλησε μέσα σε φακελλάκι είχε και δύο τέτοια Ο-ring, οπότε είμαι οκ και έχω κι ένα εφεδρικό αλλά, επειδή δεν κατάλαβα πως χάθηκε άρχισα να αγχώνομαι. Οπως χάθηκε το ένα μπορεί να χαθούν και τα άλλα.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ τέτοια;

Επίσης ξέρει κανείς τι γίνεται αν δεν βάλουμε κατά την συναρμολόγηση το συγκεκριμένο λαστιχάκι;
το ρωτάω γιατί έχω την αίσθηση ότι το όπλο είναι χωρίς το λαστιχάκι εδώ και αρκετό καιρό κι εκτός από μία αφλογιστία (που την απέδωσα στο παλιό καψύλιο) μετά έρριξα καμιά 30 φυσίγγια και δεν είχα άλλο πρόβλημα. .think. .

ΥΓ Είναι η 1100 G3 αν αυτό παίζει κάποιον ρόλο.
Όπως έγραψαν παραπάνω οι φίλοι, σε όποιο κατάστημα που πουλάει τσιμούχες, ρουλεμάν κλπ. Ή θα του πας ένα παλιό σαν δείγμα, ή θα το ζητήσεις με διαστάσεις. Με 2 ευρώ πήρα 4 τεμάχια και δεν ανησυχώ καθόλου πλέον. Περνάω άνετα μια κυνηγετική περίοδο με 1 τεμάχιο και απλώς το αλλάζω προληπτικά στην αρχή της σεζόν.
 
Βρηκες λογο να αγχωθεις...εχω κυνηγησει και χωρις αυτο με 34γρ φασσες, μπορει να κοπηκε οπως ειπαν τα παιδια και να σου επεσε.

Ειχα παρει αποθεμα οταν ειχα ερθει Θεσ/νικη απο ενα μαγαζι με ρουλεμαν, τωρα που ειναι δεν ξερω να σου πω, αλλα ειναι οπως βγαινεις απο κεντρο και πας προς Σινδο, ισως σου κανει εμπλοκη σε λιγα γραμμ χωρις αυτο, στα 34 δεν μου ειχε κανει παντως.

Ρωτησε για το μαγαζι που σου λεω και πηγαινε με ενα δικο σου μαζι να παρεις να εχεις, καμια 15αρια ειχα παρει αλλα δεν εχω χρειαστει καποιο ακομα.
Θυμήθηκα ότι , οταν βρεθήκαμε, μου είχες πεί ότι "τώρα που βρήκα όσες τσιμούχες θέλω είμαι μιά χαρά με την G3" και ξεαγχώθηκα :) . Απλά έλεγα μήπως θυμάσαι το μαγαζι. Μήπως ήταν ένα κοντά στον Σ. Σταθμό;

Και σε μένα ότι έριξα (σε 36γρ ήταν) δεν έβγαλε πρόβλημα. Την ελυσα να την καθαρίσω και ανακάλυψα ότι λείπει.

Πάντως ευχαριστώ όλα τα παιδιά για το ενδιαφέρον.
 
Last edited:
Back
Top