ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά ενός ανοιχτού τσοκ για την μ2 πιο πολύ για περπατητό τσίχλας και καρτέρι και για κανένα τρυγόνι…Είμαι ανάμεσα σε τσοκ από Super Sport ή Gemini χωρίς να αποκλείω και το ενδεχόμενο για κάποιο Briley…Έχει κάποιος να προτείνει κάτι;
Νίκο έχω ένα briley diffusion αυτό με τις ραβδώσεις σε σπείρωμα crio plus, αν σε ενδιαφέρει μιλάμε.
 
Θέλω κάτι που να μπορεί να μου δώσει πουλιά από τα 15-20 μέτρα έως βαριά τα 30+
Με τα μέτρα που αναφέρεις περιγράφεις ακριβώς την την περιοχή λειτουργίας ενός τσοκ skeet ή αλλιώς 4.5 αστρων. Ένα κλικ πιο κλειστό δλδ από τον κύλινδρο. Εγώ θα κοιτούσα κάτι από brain και ειδικότερα το Bell ή το CR της ίδιας εταιρείας
 
Θέλω κάτι που να μπορεί να μου δώσει πουλιά από τα 15-20 μέτρα έως βαριά τα 30+
Έναν κύλινδρο briley έχω κυνηγήσει κ ένα seminole spreader.... Ο κύλινδρος ήταν αρκετά σφιχτός στο όπλο μου, σκότωνε ακόμα κ στα 30 δυνατά... Το spreader άνοιγει πιο γρήγορα σε βοηθάει πιο πολύ, έχει ακριβώς αυτό που έψαχνα εγώ... Αυτά τα δύο τα έχω κυνηγήσει ολόκληρες χρονιές σε όλα τα κυνήγια... Μια μέση λύση είναι το briley diffusion, έχω κάνει κάποια κυνήγια με δανεικό, ωραίο ήταν... Το anacondas mid είναι σφιχτό για τη χρήση που το θες...
 
Έχει δοκιμάσει κανείς το kicks buck kicker xf με σκάγια να μας αναφέρει αν δουλεύει και μέχρι ποιο νούμερο σκαγιων? Βρήκα ένα και λέω να το χτυπήσω αν δουλεύει και τα σκάγια κανονικά από περιέργεια για να δω τι παραπάνω μπορεί να μου δώσει σε δραστικά μέτρα από το smoke το LF που εχω
 
Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά ενός ανοιχτού τσοκ για την μ2 πιο πολύ για περπατητό τσίχλας και καρτέρι και για κανένα τρυγόνι…Είμαι ανάμεσα σε τσοκ από Super Sport ή Gemini χωρίς να αποκλείω και το ενδεχόμενο για κάποιο Briley…Έχει κάποιος να προτείνει κάτι;
Για τις αποστασεις που λες χρησιμοποιω στη powerbore ενα carlsons skeet χωρις porting....πολυ τιμιο τσοκ με φοβερες κατανομες.Πιστευω οτι ειναι ενα κλικ πιο ανοικτο απ το briley skeet,ιδανικο για 20 εως 27 m.
 
Έχει δοκιμάσει κανείς το kicks buck kicker xf με σκάγια να μας αναφέρει αν δουλεύει και μέχρι ποιο νούμερο σκαγιων? Βρήκα ένα και λέω να το χτυπήσω αν δουλεύει και τα σκάγια κανονικά από περιέργεια για να δω τι παραπάνω μπορεί να μου δώσει σε δραστικά μέτρα από το smoke το LF που εχω
Σε τι σπειρωμα είναι το τσοκ ; δεν είναι καλό, θα το αγοράσω αν το πουλας
 
Σε τι σπειρωμα είναι το τσοκ ; δεν είναι καλό, θα το αγοράσω αν το πουλας
Δημήτρη σε mobil σπείρωμα το έχω το LF και εννοείται πως σε ανοιχτά καρτέρια δεν τίθεται καν θέμα σκέψης να το βγάλω από την κάνη. Το καλό είναι ότι και στα 25 μέτρα παίρνω πουλιά σχετικά εύκολα,δεν με δυσκολεύει δλδ ιδιαίτερα ούτε στις μεσαίες αποστασεις. Απλά θέλω να δω πόσο πιο μακρινά σκότωματα μπορεί να μου δώσει το XF σε σχέση με το LF μου που κάνει δυνατά σκότωματα στα 50-55 μετρα. Ως επί το πλείστον για την φασσα και κάνα υδροβιο το σκέφτομαι..
 
Κάτι που έλειπε από την Fabarm ήταν ένα ''καθαρό'' δυάρι!
Έτσι λοιπόν πήρα ένα απλό πλην τίμιο όμως Gemini IM!
View attachment 32796
Φάσσα παπί ο προορισμός του!
Προσεχώς δοκιμές...
Καλοριζικο Γιώργο να το χαρείς.. Όταν το δοκιμάσεις να μας πεις εντυπώσεις
 
Κάτι που έλειπε από την Fabarm ήταν ένα ''καθαρό'' δυάρι!
Έτσι λοιπόν πήρα ένα απλό πλην τίμιο όμως Gemini IM!
View attachment 32796
Φάσσα παπί ο προορισμός του!
Προσεχώς δοκιμές...
Καλορίζικο φιλαράκι,γράψε εντυπώσεις όταν το δοκιμάσεις γιατί ψήνομαι να βάλω ένα στην μ2
 
Κάτι που έλειπε από την Fabarm ήταν ένα ''καθαρό'' δυάρι!
Έτσι λοιπόν πήρα ένα απλό πλην τίμιο όμως Gemini IM!
View attachment 32796
Φάσσα παπί ο προορισμός του!
Προσεχώς δοκιμές...
Καλορίζικο με πολλά παπιά και φάσσες !!!
 
Καλημέρα πώς τα αναφέρουν στις εταιρείες γιατί έχει αρκετά για fabarm.! Από το εξωτερικό έχει παραγγείλει κάποιος;
 
Διαβάστε τα δύο πρώτα

https://brainchokes.com/el/sixnes-erotiseis/
Τα διαβασα αλλα δεν συμφωνω, ειδικα με το δευτερο, δηλαδη οταν γραφει καποιος ενα δικο του πορισμα πρεπει να το θεωρουμε σαν νομο της βλητικης πχ...?

Δοκιμασε Βασιλη ενα κλειστο Κικς και μετα γραψε τα συμπερασματα σου, πιστευω μπορεις να βρεις ευκολα απο καποιον ενα για δοκιμη.
 
Τα διαβασα αλλα δεν συμφωνω, ειδικα με το δευτερο, δηλαδη οταν γραφει καποιος ενα δικο του πορισμα πρεπει να το θεωρουμε σαν νομο της βλητικης πχ...?

Δοκιμασε Βασιλη ενα κλειστο Κικς και μετα γραψε τα συμπερασματα σου, πιστευω μπορεις να βρεις ευκολα απο καποιον ενα για δοκιμη.
Περίμενα ότι θα απαντήσεις ...
Δεν τα γράφω εγώ ... χθες τα είδα ...
Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε με ότι διαβάζουμε.
Χρειάζεται όμως να διαβάζουμε τι λένε οι ειδικοί άσχετα αν συμφωνούμε.
Δεν γράφεται κάπου ότι οι συγκεντρώσεις μειώνονται με τα φρενάτα.
Γράφει ότι δεν μπορείς να ρίξεις με ορισμένες βυσματώσεις που δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι.

Αν με ρωτήσεις τι πιστεύω εγώ με αυτά που έχω δει από εσένα και τον Άρη πιστεύω ότι κάνουν δουλειά και γι αυτό πάντα τα εξαιρώ όταν μιλάω για τσοκ. Δεν έχω κάνει δοκιμές ούτε έχω εμπειρία.
Μπορεί τα Χριστούγεννα να αγοράσω κανένα ...
 
Back
Top