Πλαγιόκαννο

Η παπια θέλει τράβηγμα από μπροστά να ξεκουμπώσει.
Σωστός !!! Αυτό θα του έγραφα κι εγώ. Έτσι βγαίνει η πάπια και στο μονόκαννό μου το καναδέζικο (Cooey), έχει μέσα ένα κυρτό έλασμα που η μια του άκρη πιάνει στην εγκοπή του γάντζου της κάννης, και πιέζεις την πάπια και κουμπώνει, την τραβάς και ξεκουμπώνει.
Η αλήθεια είναι ότι κάποτε το φοβόμουν αυτό το έλασμα- ελατήριο, μήπως κάποια στιγμή σπάσει ... αλλά 60+ χρόνια τώρα δεν έχει πάθει τίποτα !
 
Γιώργο νομίζω ότι είναι ίδιο με του παππου μου, και με πάμπολλες λαγοιστοριες και για το που έκοβαν αυτά τα τουφέκια προερχόμενα από Αμερική με δαμασκηνες καννες.
Αν μπορείς ανέβασε και μια φώτο από την άλληάλλη, πρεπει να γράφει BAKER
Η παπια θέλει τράβηγμα από μπροστά να ξεκουμπώσει.
20210420_094632.jpg
 
Σωστός !!! Αυτό θα του έγραφα κι εγώ. Έτσι βγαίνει η πάπια και στο μονόκαννό μου το καναδέζικο (Cooey), έχει μέσα ένα κυρτό έλασμα που η μια του άκρη πιάνει στην εγκοπή του γάντζου της κάννης, και πιέζεις την πάπια και κουμπώνει, την τραβάς και ξεκουμπώνει.
Η αλήθεια είναι ότι κάποτε το φοβόμουν αυτό το έλασμα- ελατήριο, μήπως κάποια στιγμή σπάσει ... αλλά 60+ χρόνια τώρα δεν έχει πάθει τίποτα !
Πήγα να το δοκιμάσω Στέλιο αλλά λόγω ότι είναι πολλά χρόνια παρατημένο ήταν πολύ σφιχτό και δεν ήθελα να το ζορίσω
Τελικά το άνοιξα αλλά μου έβγαλε την πίστη να το ξαναδεσω γιατί είχε κολλήσει ένα σιδερακι από κάτω και δεν έκανε επαναφορά
 
Κώστα για εμενα η μικροσκοπικη ακίδα που έχει με το πανω μέρος της να είναι πεπλατυσμενο κ οχι μπιλια είναι ότι καλυτερο έχω δει κ διακριτικό..


Δεν ξέρω ποσα mm ειναι το σπειρωμα, αλλά μπορείς να προσπαθησεις αφου πρωτα ψεκασεις με κάποιο σπρέι γιατι λογικά θα έχει "κολλησει" να την αφαιρέσεις με προσοχη για να την έχεις σαν δείγμα στο μαγαζί που θα πας κ εκει θα βρεις διάφορες ποικιλιες ...

Μην προτιμησεις κάτι ογκώδες....
 
Μπορει να μου πει κάποιος ποσο mm σκοπευτικη κουκιδα μπαινει στην καννη baikal ij43 made in cccp. Μάλλον γέρασα δεν βλεπω τοσο την κουκιδα ( σαν κουκιδα χρυσαφι)
Σε οπλουργο να στο τοποθετήσει κιόλας η αυτοκόλλητο υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη ,εγώ έχω βάλει αυτόIMG_20210422_211357.jpg
 
Ευχαριστώ πολύ, χάρισμα είναι και δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν θα το κρατησω
Πάρε 1 κουτί φυσίγγια και δοκίμασέ το στα αγριπερίστερα. Κατά προτίμιση μάλινο ή μεσόταπα για να δουλέψει καλά με το έξτρα φουλ. Ο πατέρας μου με 1/3 δεν του φεύγει τίποτα και είναι και 84χρονών
 
Καλημέρα σε όλους. Ένας γνωστός έχει ένα πλαγιοκαννο defourny.... πρώτη φορά το ακούω..... γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο; Σε ποια τιμή κυμαίνονται σαν μεταχειρισμένα ... απ'ότι μου είπε έχει 70 εκατοστά κάννες με αγγλε κοντάκι.IMG-6575cf14f0918e750c33b3a4d362a60f-V.jpgIMG-4209368e26f722bace7e82d52b97c09a-V.jpg
 
Back
Top