Ξηρά τροφή

Εγώ έχω ένα Μαλτεζάκι που δεν τρώει καμία ξηρά τροφή.
Τον ταίζω κόκκαλα, κονσέρβες και κιμά κοτόπουλο.
Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ;;;
Έχω δοκιμάσει ότι μπόρεσα να βρώ από κροκέτες πανάκριβες, ακριβές, φθηνές, μέτριες κτλ

Είχα διαβάσει εδώ κάποια στιγμή ότι πρέπει να την μουσκεύουμε.
Έτσι είναι ;
 
Εγώ έχω ένα Μαλτεζάκι που δεν τρώει καμία ξηρά τροφή.
Τον ταίζω κόκκαλα, κονσέρβες και κιμά κοτόπουλο.
Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ;;;
Έχω δοκιμάσει ότι μπόρεσα να βρώ από κροκέτες πανάκριβες, ακριβές, φθηνές, μέτριες κτλ

Είχα διαβάσει εδώ κάποια στιγμή ότι πρέπει να την μουσκεύουμε.
Έτσι είναι ;
Βάλτου όποια ξηρά τροφή να είναι και άσε του μόνο αυτή. Μην κάνεις πίσω και μόλις δεν τη φάει του δώσεις τα άλλα που έχει μάθει.
Σε 2 μέρες θα τρώει και παξιμάδια
 
Εγώ έχω ένα Μαλτεζάκι που δεν τρώει καμία ξηρά τροφή.
Τον ταίζω κόκκαλα, κονσέρβες και κιμά κοτόπουλο.
Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ;;;
Έχω δοκιμάσει ότι μπόρεσα να βρώ από κροκέτες πανάκριβες, ακριβές, φθηνές, μέτριες κτλ

Είχα διαβάσει εδώ κάποια στιγμή ότι πρέπει να την μουσκεύουμε.
Έτσι είναι ;
Άφησε το αταιστο 2 μέρες...και μετά θα τρώει και τα κρεμμυδοφυλλα....:eek::eek::eek::eek:
...πλάκα κάνω εννοείτε!!!
Λογικά η ποσοτητα τροφής που έχει ανάγκη ειναι πολύ μικρή, οπότε τάιζε τον κονσέρβα και κιμά κοτόπουλου και είναι κομπλέ.αν θες μπορείς να ανακατεύεις την ξηρή τροφή με τον κιμά για να πάρει κάποια συστατικά και από κει.
Νερό στην ξηρή τροφή βάζω πάντα στον δικό μου γιατί είναι λαίμαργος και πνίγεται καθώς τρώει αν δεν της ρίξω λίγο νερό...
Αποφεύγουμε τα κόκκαλα ειδικά τα πολύ σκληρά. Μπορείς να πάρεις λαιμούς από κοτόπουλο που είναι μαλακό κόκκαλο και καθαρίζουν και τα δόντια του....
 
Νέο μενού για δοκιμή από φέτος...για την συγκεκριμένη μου είπαν αρκετά καλά λόγια...παραθέτω τα συστατικά της...κάθε γνώμη δεκτή....
Τιμή 22€ τα 20kg...πουθενά αλλού πιο φθηνά η συγκεκριμένη.

View attachment 31832
View attachment 31833View attachment 31834
Βάλαμε κ το κολιέ μας... .big smile. View attachment 31830
View attachment 31831
Καλή τροφή είναι Κώστα. Λογικά θα χρειαστεί να της βάζεις λίγο παραπανω ποσότητα ειδικά από τώρα και μετά....
Δίνε της λίγο το πρωί και το υπόλοιπο το βράδυ.
 
Άφησε το αταιστο 2 μέρες...και μετά θα τρώει και τα κρεμμυδοφυλλα....:eek::eek::eek::eek:
...πλάκα κάνω εννοείτε!!!
Λογικά η ποσοτητα τροφής που έχει ανάγκη ειναι πολύ μικρή, οπότε τάιζε τον κονσέρβα και κιμά κοτόπουλου και είναι κομπλέ.αν θες μπορείς να ανακατεύεις την ξηρή τροφή με τον κιμά για να πάρει κάποια συστατικά και από κει.
Νερό στην ξηρή τροφή βάζω πάντα στον δικό μου γιατί είναι λαίμαργος και πνίγεται καθώς τρώει αν δεν της ρίξω λίγο νερό...
Αποφεύγουμε τα κόκκαλα ειδικά τα πολύ σκληρά. Μπορείς να πάρεις λαιμούς από κοτόπουλο που είναι μαλακό κόκκαλο και καθαρίζουν και τα δόντια του....
Μαλ@κία ερώτηση αλλά θα την τολμήσω.
Ο κιμάς ωμός ;
 
Λίγο βρασμένος δηλαδή ;
Δεν έχω ιδέα από μαγειρική :)
5 λεπτά στη χύτρα είναι αρκετά για τον κιμά κοτοπουλο... Αν θες μπορείς να του βάλεις και ρύζι και λαχανικά (όπως σπανάκι και φασολάκια) στο τέλος λίγο ηλιέλαιο ή ελαιόλαδο. Το κρατάς μέχρι 5 μέρες στο ψυγείο. Το μαλτεζακι θα κάνει τούμπες στον αέρα...αν πάλι όχι στειλε μου το να το πάω μια εβδομάδα στο χωριό στον ξάδερφό μου που έχει προβατα....θα δει με άλλο μάτι μετά αυτά που προσφέρεις....
 
Εγώ έχω ένα Μαλτεζάκι που δεν τρώει καμία ξηρά τροφή.
Τον ταίζω κόκκαλα, κονσέρβες και κιμά κοτόπουλο.
Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ;;;
Έχω δοκιμάσει ότι μπόρεσα να βρώ από κροκέτες πανάκριβες, ακριβές, φθηνές, μέτριες κτλ

Είχα διαβάσει εδώ κάποια στιγμή ότι πρέπει να την μουσκεύουμε.
Έτσι είναι ;
Οι κονσέρβες είναι πιο νόστιμες και ζουμερές από οποιαδήποτε ξηρά τροφή....φυσικό είναι ....ανακατεύεις ξηρά τροφή με την κονσέρβα ελλατώνοντας την κονσέρβα σταδιακά μέχρι να κυριαρχεί η γεύση και η μυρωδιά της ξηράς τροφής και επιμένεις σ' αυτήν όπως είπε και ο συμφορίτης παραπάνω,
 
Για αυτήν εδώ γνώμες;
Του την δίνω το καλοκαίρι.
View attachment 32322
Πολύ καλή τροφή.... κολυβο...15 κιλο σακί....αν ψαξεις πιο πίσω θα δεις ότι την έχω αναφέρει. Στα δέκα σακιά μας έδινε και ένα δώρο....
 
Πολύ καλή τροφή.... κολυβο...15 κιλο σακί....αν ψαξεις πιο πίσω θα δεις ότι την έχω αναφέρει. Στα δέκα σακιά μας έδινε και ένα δώρο....
Ναι τη βρήκα τη δημοσίευση Βασίλη, ευχαριστώ. Γιατί τη λες κόλυβο; Λόγω της υφής;
 
Οι αναγραφόμενες δικαιολογίες είναι ενδεικτικές. Δοκιμάστε και δείτε τα αποτελέσματα.
Καλές τροφές της ίδιας εταιρείας είναι και η profine και η sams field στην κατηγορία super premioum.
Στην κατηγορία premioum είναι η η brit και η nutrican.
Κωστή η συγκεκριμένη σειρά που αγόρασα της Brit ειναι Super premium τροφή...grain free...πάπια - ρύζι.... .
Και οι εντυπώσεις μέχρι τώρα...αν και σχετικά νωρίς ακόμα....είναι θετικότατες...

πολύ καλή σύνθεση τόσο η συντήρησης https://www.brit-petfood.gr/product/1441/brit-care-adult-medium.html

όσο και η ενέργειας https://www.brit-petfood.gr/product/1443/brit-care-endurance.html
 
Καλησπέρα σε όλους! Μήπως υπάρχουν γνώμες για αυτήν εδώ στους συναδέλφους;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Attachments

  • 741D89F6-CAA4-4AA2-AD3A-3C45042CFE0C.jpeg
    741D89F6-CAA4-4AA2-AD3A-3C45042CFE0C.jpeg
    239,1 KB · Προβολές: 25
  • 8F73B909-8623-4BEF-BC31-85AF4541934A.jpeg
    8F73B909-8623-4BEF-BC31-85AF4541934A.jpeg
    281,9 KB · Προβολές: 25
Back
Top