Ξηρά τροφή

Την ταιζω 4 χρόνια κ είμαι πολύ ευχαριστημένος! Είναι φτηνή αλλά όχι φτηνιαρικη! Ελπίζω να ταιριάζει κ στο σκυλάκι σου! Α παρεπιπτόντως τάιζα κ άλλες πολύ πιο ακριβές εισαγωμενες!
Γιάννη πιστεύω να τον κρατήσει στα κιλά του τον χειμώνα,γιατί πρέπει να αναπληρώσουμε τα περσινά κυνήγια....
 
Διάβασα για ...ακόμη ..μία φορά όλο το θέμα απο την αρχή και είδα οτι αναφέρθηκε η συγκεκριμένη μάρκα αρκετές φορές ....μια γρήγορη αναζήτηση και είδα την συγκεκριμένη...από τα συστατικά της πιστεύω οτι πρόκειται για κάτι αξιόλογο....εντυπώσεις θα γράψω κατόπιν δοκιμής μιας και...έρχεται σε λίγες μέρες και ο νέος.....σεττεράς...
View attachment 31651

Σύνθεση: πάπια (46%), ρύζι (30%), λίπος κοτόπουλου (συντηρημένο με τοκοφερόλες), αποξηραμένα μήλα, φυσικά αρώματα, έλαιο σολομού (2%), μαγιά μπύρας, υδρολυμένα όστρακα (πηγή γλυκοσαμίνης, 320 mg/kg), εκχύλισμα χόνδρου (πηγή χονδροϊτίνης, 190 mg/kg), mannan-ολιγοσακχαρίτες (180 mg/kg), βότανα και φρούτα (δενδρολίβανο, γαρύφαλλο, εσπεριδοειδή, κουρκουμάς, 180 mg/kg), φρουκτο-ολιγοσακχαρίτες (120 mg/kg), εκχύλισμα Yucca schidigera (120 mg/kg), ινουλίνη 110 mg/kg), γάλα γαϊδουράγκαθου (90 mg/kg).

Αναλυτικά συστατικά: πρωτεΐνη 32%, λίπος 22%, υγρασία 10%, τέφρα 7,0%, ακατέργαστες ίνες 2,0%, ασβέστιο 1,8%, φώσφορος 1,3%.

Σύνθεση διατροφής: βιταμίνη A (E672) 23.000 IU, βιταμίνη D3 (E671) 1.800 IU, βιταμίνη E (α-τοκοφερόλη) (3a700) 600 mg, βιταμίνη C (E300) 300 mg, L-καρνιτίνη 200 mg, χλωριούχος χολίνη 700 mg, βιοτίνη 0,75 mg, βιταμίνη B1 1,2 mg, βιταμίνη B2 4,5 mg, νιασίνη (3a315) 15 mg, παντοθενικό ασβέστιο 12 mg, βιταμίνη B6 (3a831) 1,2 mg, φολικό οξύ (3a316) 0,6 mg, βιταμίνη B12 0,05 mg, ψευδάργυρος (E6) 100 mg, σίδηρος (E1) 90 mg, μαγγάνιο (E5) 45 mg, ιώδιο (E2) 0,8 mg, χαλκός (E4) 18 mg, σελήνιο (3b8.10) 0,3 mg.

Μεταβολιστέα ενέργεια: 4.200 kcal/kg, Ω3: 0,36%, Ω6: 2,75%.


και η άποψη μιας σελίδας που αξιολογεί τις τροφές..... https://www.allaboutdogfood.co.uk/dog-food-reviews/2066/brit-care-endurance

όλες οι τροφές BRIT είναι καλές, τις ταϊζω χρόνια
από που την αγόρασες αυτή την την τροφή που έχει και προσφορά και είναι και σε καλή τιμή?
 
όλες οι τροφές BRIT είναι καλές, τις ταϊζω χρόνια
από που την αγόρασες αυτή την την τροφή που έχει και προσφορά και είναι και σε καλή τιμή?

Σημεία πώλησης σε Νέα Ιωνία

ΣΤΟΥΠΑΣ ΛΑΜΠΡΟΣ

Υπεύθυνος: PET SHOP
ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ 117, Νέα Ιωνία, Ελλάδα
2102720350
Brands: Brit Care
 
Έχεις δίκιο Νίκο....τώρα μίλησα μαζί τους...βγαίνει 55 ευρώ τα 14 κιλά....δίνει δώρο 2 κιλα στο 12κιλο...αλλά με τα χαρακτηριστικά αυτά και εγώ πιστεύω οτι πρέπει να είναι πολύ καλή.....με την δοσολογία που περίπου προτείνει περνάς ένα δίμηνο.
Κώστα της δοσολογιες δεν της πίστεψα ποτέ ,και εάν έχουν ουσία είναι μόνο για σκυλιά που κάθονται όλη μέρα και όχι για χειμώνα ,εγώ όποτε έδωσα ότι λένε σε ποσότητα και ειδικά χειμώνα όλα τα σκυλιά μου αδυνάτισαν .
 
Κώστα της δοσολογιες δεν της πίστεψα ποτέ ,και εάν έχουν ουσία είναι μόνο για σκυλιά που κάθονται όλη μέρα και όχι για χειμώνα ,εγώ όποτε έδωσα ότι λένε σε ποσότητα και ειδικά χειμώνα όλα τα σκυλιά μου αδυνάτισαν .
Aυτο κατάλαβα κι εγω Λευτέρη με την μικρή εμπειρία μου. Οι δοσολογίες δεν ανταποκρίνονται πλήρως και δεν καλύπτουν ολες τις ράτσες σκύλων απόλυτα .Του μικρού θα έπρεπε σύμφωνα με αυτές να του δινω γυρω στα 140γρ. Το κουτάβι με την οση εκτόνωση εχει τωρα κάθε απόγευμα που τον βγαζω στο βουνό ,φαίνεται οτι δεν το καλύπτει. Εδω και και ενα μηνα περίπου του δίνω κατι λιγότερο απο 200 γρ. σε 3 δόσεις προς το παρόν.
 
Last edited:
Οι αναγραφόμενες δικαιολογίες είναι ενδεικτικές. Δοκιμάστε και δείτε τα αποτελέσματα.
Καλές τροφές της ίδιας εταιρείας είναι και η profine και η sams field στην κατηγορία super premioum.
Στην κατηγορία premioum είναι η η brit και η nutrican.
 
Οι αναγραφόμενες δικαιολογίες είναι ενδεικτικές. Δοκιμάστε και δείτε τα αποτελέσματα.
Καλές τροφές της ίδιας εταιρείας είναι και η profine και η sams field στην κατηγορία super premioum.
Στην κατηγορία premioum είναι η η brit και η nutrican.
Εγώ πιστεύω ότι καλύτερα να μην έγραφαν καθόλου ,άλλωστε σε ένα κυνηγόσκυλο η ενδεικτικές δοσολογιες είναι λάθος πάνω από 80%,ποτέ δεν έδωσα τροφή ανάλογα με την ένδειξη και ο σκύλος μου να ήταν όπως πρέπει ,δεν συζητάω για της πανάκριβες που πουλάνε χαμηλές δοσολογιες λέγοντας ότι τελικά το κόστος είναι ίδιο με της πιο φτηνές αφού τελικά το σακί σε βγάζει παραπάνω ,έχω δώσει σε σκυλιά μου και origen και acana ,στο τέλος απογοητευτικά μιας και στης δοσολογιες που έγραφαν τα σκυλιά μου ειδικά χειμώνα έχασαν βάρος ,αυξάνοντας την τροφή για να τα φέρω εκεί που έπρεπε το κόστος απογειώθηκε και δεν είναι μόνο το κόστος το πρόβλημα αλλά και το ότι με την αύξηση δοσολογιας εκεί που τα σκυλιά μου ήταν οκ αρχίσανε και τα προβλήματα με κολιτιδες .Πιστεύω ότι οι δοσολογιες που αναφέρουν δεν είναι τόσο ενδεικτικές αλλά παραπλανητικές.
 
Οι ποσότητες είναι όντως ενδεικτικές. Η εικόνα του σκύλου είναι αυτή που σε καθοδηγεί. Απλά ως ενδεικτικές τις λαμβάνεις υπόψιν ώστε να προχωρήσεις στις ανάγκες του ζώου. Τώρα η κάθε τροφή δεν <<κάθεται>> το ίδιο σε κάθε σκύλο. Θυμάμαι πριν από πολλά χρόνια τάιζα μια τροφή ενέργειας γνωστή η οποία σε άλλους σκύλους τους έπιανε αλλά στον δικό μου που κυνηγούσε πέρδικα από το πρωί μέχρι το απόγευμα απλά δεν τον ...χόρταινε....φυσικό ήταν.
 

Επίσης από τα χαρακτηριστικά τους και την τιμή τους, μου αρέσουν οι παρακάτω τροφές:

Alleva Equilibrium SENSITIVE LAMB ADULT MEDIUM - MAXI DOG

https://petshop4u.gr/skylos/trofh-s...nsitive-lamb-adult-medium-maxi-dog-26054.html

Alleva Equilibrium CHICKEN & OCEAN FISH ADULT MEDIUM - MAXI DOG

https://petshop4u.gr/skylos/trofh-s...n-ocean-fish-adult-medium-maxi-dog-26052.html

δεν τις έχω ταϊσει ακόμα αλλά τις έχω στο πρόγραμμα
 
Last edited:
Νέο μενού για δοκιμή από φέτος...για την συγκεκριμένη μου είπαν αρκετά καλά λόγια...παραθέτω τα συστατικά της...κάθε γνώμη δεκτή....
Τιμή 22€ τα 20kg...πουθενά αλλού πιο φθηνά η συγκεκριμένη.

20210903_123929.jpg
20210903_123954.jpg20210903_124127.jpg
Βάλαμε κ το κολιέ μας... .big smile. 20210903_125007.jpg
20210903_125012.jpg
 
Νέο μενού για δοκιμή από φέτος...για την συγκεκριμένη μου είπαν αρκετά καλά λόγια...παραθέτω τα συστατικά της...κάθε γνώμη δεκτή....
Τιμή 22€ τα 20kg...πουθενά αλλού πιο φθηνά η συγκεκριμένη.

View attachment 31832
View attachment 31833View attachment 31834
Βάλαμε κ το κολιέ μας... .big smile. View attachment 31830
View attachment 31831
Πρόσφατα την είδα και εδώ στο χωριό, τιμή γύρω στα 24€.Περιμένω εντυπώσεις Κώστα.
Κούκλα η Ρία !!!! .love.
 
Νέο μενού για δοκιμή από φέτος...για την συγκεκριμένη μου είπαν αρκετά καλά λόγια...παραθέτω τα συστατικά της...κάθε γνώμη δεκτή....
Τιμή 22€ τα 20kg...πουθενά αλλού πιο φθηνά η συγκεκριμένη.

View attachment 31832
View attachment 31833View attachment 31834
Βάλαμε κ το κολιέ μας... .big smile. View attachment 31830
View attachment 31831
Για το κοριτσι εβαλα τις αγαπες .love.
Οχι για την αγριομουτσουνα σου.sarcastic.
 
Νέο μενού για δοκιμή από φέτος...για την συγκεκριμένη μου είπαν αρκετά καλά λόγια...παραθέτω τα συστατικά της...κάθε γνώμη δεκτή....
Τιμή 22€ τα 20kg...πουθενά αλλού πιο φθηνά η συγκεκριμένη.

View attachment 31832
View attachment 31833View attachment 31834
Βάλαμε κ το κολιέ μας... .big smile. View attachment 31830
View attachment 31831
ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑΙΖΩ ΚΩΣΤΑ ΑΥΤΗΝ,,ΠΩΛΗ ΚΑΛΗ ΜΕ ΛΙΓΑ ΚΟΠΡΑΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΗ ΣΕ ΦΩΡΜΑ,ΕΠΙΣΗς ΤΗΝ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ ΛΙΓΩΤΕΡΗ ΠΩΣΟΤΙΤΑ,22 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ ΤΗΝ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΕΔΩ
 
ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑΙΖΩ ΚΩΣΤΑ ΑΥΤΗΝ,,ΠΩΛΗ ΚΑΛΗ ΜΕ ΛΙΓΑ ΚΟΠΡΑΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΗ ΣΕ ΦΩΡΜΑ,ΕΠΙΣΗς ΤΗΝ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ ΛΙΓΩΤΕΡΗ ΠΩΣΟΤΙΤΑ,22 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ ΤΗΝ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΕΔΩ
Από τρίχωμα τη βλέπεις Σάκη;;
Από ενέργεια πάνω στο κυνήγι;;;
 

Επίσης από τα χαρακτηριστικά τους και την τιμή τους, μου αρέσουν οι παρακάτω τροφές:

Alleva Equilibrium SENSITIVE LAMB ADULT MEDIUM - MAXI DOG

https://petshop4u.gr/skylos/trofh-s...nsitive-lamb-adult-medium-maxi-dog-26054.html

Alleva Equilibrium CHICKEN & OCEAN FISH ADULT MEDIUM - MAXI DOG

https://petshop4u.gr/skylos/trofh-s...n-ocean-fish-adult-medium-maxi-dog-26052.html

δεν τις έχω ταϊσει ακόμα αλλά τις έχω στο πρόγραμμα
Οι alleva είναι πολύ καλές τροφές .
 
Back
Top