Ερώτηση περί τόξου .

Συναδερφοι εκτος ελλαδοσ
Αν θελετε Σταματηστε να περνετε τα κακα παραδειγματα ως κανονα
Αυτος που θα ντουφεκισει χωρις δισταγμο και χωρις συναισθηση του οτι κρατα οπλο που σκοτωνει θα το κανει ειτε φορα καποιος παραλλαγη ειτε φορα πορτοκαλι ειτε οτιδηποτε αλλο
Και αυτο γιατι η διψα για κρεας-και οχι κυνηγι- τον τυφλωνει ασυστολα και καθε κινηση η σκια η υποψια της στο μυαλο του σημαινει ισως θηραμα!!!
Δεν ειναι αυτο
Που ειπωθηκε πιο πανω!!!
Αυτο που ειπωθηκε ειναι οτι μια τετοια παραλλαξη σε συνδιασμο με ενα τετοιο ειδος κυνηγιου με ενεδρα ουσιαστηκα μπορει να φερει μια κακια στιγμη κατα την οποια ενας σωστος κυνηγος ριχνοντας σε ενα εδαφοβιο θηραμα στην ιδια πορεια εντελως τυχαια να βρεθει ενας τετοιος κυνηγος ο οποιος να παθει ζημια
Ντουφεκας αναμεσα στα κλαδια μια μπεκατσα στα 15 μετρα
Στα 35 ειναι ενας κυνηγος που ενεδρευει με τοξο
Του βγαζεις ενα ματι!!!!
Δεν αργει να γινει το κακο!!!
Ουτε διακρινεται ουτε εριξε σε αυτον ο φερμαρζης!!!

επιπλεον

οταν παμε σε μια νεα χωρα να ζησουμε να κυνηγησουμε να δουλεψουμε γενικα δεν απαιτουμε να ερθει αυτη στα μετρα της χωρας που ζησαμε πριν
Εμεις παμε με τους νομους και τα δικα της μετρα
Η νομοθεσια λεει ελαχιστο 30 της εκατο καλυψη με πορτοκαλι χρωμα σε αυτα τα κυνηγια!!!
Οφειλεις να το σεβαστεις
Επιπλεον δεν ειναι φαρμες
Πυτε ιδιωτικες εκτασεις
Πρωτον για να βαρεσεις στην ελλαδα γουρουνι με τοξο πρεπει να βρεις ερημικη απομακρυσμενη και οσο γινεται αγνωστη τιποθεσια που θα σου επιτρεψει να ενεδρευσεις χωρις αλλους κυνηγους να κυνηγανε παραδοσιακα με παγανα και σκυλια
Αλλιως δεν προκειται να εχεις υσηχια και συνεπως αποτελεσμα
Δευτερον
Ειναι βουνα!!!
Οχι ισαδες ουτε φαρμες ουτε υπαρχει βοηθεια απο τριτον σε ενα μοναχικο κυνηγι γιυρουνιου
Θα το βαρεσεις σε μια χαραδρα πχ
Θα χρειαστεις και βοηθεια στο να το βγαλεις
Ισως και στο πως να πας εκει
Ισως και σε οτιδηποτε αλλο οπως τοπογραφικη , οδικη κλπ
Γενικα κατι θα χρειαστεις
Αν ξεκινας κατι νεο με κατακριση και αρνητικοτητα καπου το πιο πιθανον ειναι οτι οταν θα χρειαστεις βοηθεια θα εισαι μονος
Το θεμα ειναι κυνηγι με τοξο
Και ειναι ενδιαφερον
Ας αναλωθει στα μυστικα και στα ενδιαφεροντα που περιλαμβανει ωστε να αναδειχτει η σπουδαιοτητα του και οχι στην κριση της χωρας που μας φιλοξενει
Πολυ σωστα ειπωθηκε οτι δεν ειναι εδω καφενειο!
Ειμαστε ολοι σοβαροι και σωστοι κυνηγοι θελω να πιστευω
Προσωπικα δεν απολαμβανω να με καλουπωνουν σε ενα καλουπι αυτου που θα κανει ζημια σε εναν αλλο κυνηγο ριχνοντας απερισκεπτα οταν προσωπικα ειμαι νομοταγης και προσεκτικος οσο δεν γινεται αφηνοντας θηραματα να διαφυγουν πολλες φορες σε τετοια πιθανη περιπτωση ακομη και αν ο αλλος κυνηγος ηταν ειτε εκτος βεληνεκους ειτε ειχε μπει μπροστα εσκεμενα

το να μαντεψω ομως οτι 30 μετρα πιο μπροστα απο το θηραμα που σημαδευω ειναι ενας στναδερφος πανω στο δεντρο που κυνηγα με τοξο χωρις καν να τον εχω διακρινει το θεωρω αδυνατον με τετοιας τεχνολογιας στολη
Εδω στην φωτο καταβαλεις προσπαθεια να δεις καθαρα τον κυνηγο

στην κυπρο περσι οι οικολογοι πρσοπαθησαν να περασουν νομιθεσια οπως απαγορευτει το κυνηγι περιμετρικα των μονόπατιων της φυσης
Η κυπρος ειναι ενα τεραστιο μονοπατι φυσης!
Ευτυχως δεν εγινε κατι τετοιο
Εαν θελει ο περιπατητης να βγει για περιπατο την μερα που υπαρχει κυνηγι οφειλει να φορα διακριτικα ρουχα οπως ακριβως και εγω!!!!
Δεν θα σταματησει το κυνηγι επειδη θελει να περπαρτησει!!!
Και επιτελους ας καταλαβει ο περιπατητης οτι τα δικαιωματα του σταματανε εκει που αρχιζει να καταπατα τα δικα μου!!!
Είναι περιορισμένος ο χώρος για να κυνηγάς έτσι και σε πολλά που είπες θα συμφωνήσω αλλά εδώ θα είναι ίσως η πρωτοπορία , εάν δώσει για παράδειγμα επιπλέον δυο μήνες για κυνήγι μόνο με τόξο μετά το πέρας της λήξης περιόδου και για συγκεκριμένα θηράματα και μόνο .
 
Κύριοι ,σε καμμία περίπτωση δεν ήθελα να προσβάλω κάποιον ή να γίνω η αφορμή διασποράς διχόνοιας .

Σας παρακαλώ ας μου αναγνωριστούν ως ελαφρυντικά έστω,
πως δεν είμαι εξοικειωμένος :
1 ) Με τους τρόπους που διεξάγεται η θήρα στην αγαπημένη μου Ελλάδα.Ο τοξοκυνηγός στις ΗΠΑ στο πλείστο των περιπτώσεων επιδιώκει να μην γίνει αντιληπτός από το θήραμά του.Εξού και η
ευρεία γκάμα παραλλαγών,αποκρύψεων ,κτλ.

2 ) Στο τυχόν μεγάλο πλήθος θηρευτών και κυνηγών ή έστω στην
τυχόν μεγάλη συγκέντρωση αυτών.
Τα δάση όπου εξασκούσα θήρα είναι αχανή σε σύγκριση με τα αντίστοιχα της Ελλάδας.

3) «Οφείλεις πρώτα να αναγνωρίζεις τον στόχο κι μετά να τραβάς σκανδάλη» .
Πρώτος και απαράβατος κανόνας της θήρας που γνωρίζω προσωπικά.
Αλλά...
Είναι εξαιρετικά απίθανο να βρεθεί έτερος κυνηγός ή άνθρωπος γενικότερα μεταξύ του τοξοκυνηγού ,εγκατεστημένου απάνω σε tree stand και του επί εδάφους θηράματος .
Στην Ελλάδα ,ο κυνηγός βρίσκεται ως επί το πλείστον επί του ιδίου ορίζοντα με το θήραμα.
Στην περίπτωση αστοχίας του τοξοκυνηγού ,το βέλος καρφώνεται στο έδαφος παρακείμενα του θηράματος.
Στην Ελλάδα όμως όπου τα σκάγια-δράμια-μονόβολα έχουν διαφορετικές τροχιές,πράγματι μπορούν να αποτελέσουν κίνδυνο για πιθανόν τρίτους παρευρισκόμενους .

Εύλογα λοιπόν,αναρωτιέμαι μήπως
άπαντες οι ευρισκόμενοι σε τοποθεσίες που διεξάγεται θήρα θα
έπρεπε να φέρουν ενδυμασία που
τους καθιστούν ευδιάκριτους .

Ακόμη και ο περιπατητής μονοπατιών ,ο συλλέκτης μανιταριών και βοτάνων ,η οικογένεια που έχει εκδράμει στο δάσος ,ο ποδηλάτης ορεινής ποδηλασίας,ο ρομαντικός και ταυτόχρονα περιπετειώδης νέος συνοδευόμενος μετά νεαράς και
οποιοσδήποτε άλλος στην ουσία
ρισκάρει την σωματική ακεραιότητα ή και την ίδια του τη ζωή ,επειδή
βρέθηκε στο «λάθος» σημείο ,τη
«λάθος» χρονική στιγμή και δεν
φορούσε πορτοκαλί .

Αν η (έστω τραβηγμένη )υπόθεσή μου είναι λάθος ,
παρακαλώ διορθώστε με .

Ας μου συγχωρεθεί η τυχόν
άγνοιά μου .
Έχω μάθει σε διαφορετικό είδος
ελεύθερης θήρας .
Ο τοξοκυνηγός σχεδόν ποτέ δεν
αποτέλεσε κίνδυνο για τρίτους ,
κατά τη διάρκεια της θήρας .
Τα βέλη του έχουν συνήθως κατεύθυνση από ψηλά προς το έδαφος ,με μέσο μήκος τροχιάς τα 30-40 μέτρα.
Δεν ένιωσα ποτέ πως είμαι απειλή
για κάποιον άνθρωπό ,όπως και ποτέ δεν αισθάνθηκα πως απειλούμαι από συνάδελφους τοξοκυνηγούς.
 
Last edited:
Φίλοι τοξότες, σαν άθλημα η τοξοβολία μου αρέσει πάρα πολύ, θαυμάζω την αυτοσυγκέντρωση και τη σταθερότητα που φαντάζομαι πως απαιτεί και αν μου δινόταν η ευκαιρία θα ήθελα να δοκιμάσω σε στόχο.
Στο κυνήγι όμως έχω ενδοιασμούς γιατί δεν έχω συνηθίσει να πυροβολώ θήραμα που δεν με έχει αντιληφθεί και δεν είναι σε κίνηση.
Αυτό δεν σημαίνει πως το απορρίπτω ως μέσο κυνηγίου, πολύ δε περισσότερο δεν απορρίπτω τους τοξότες κυνηγούς.
Σας εκφράΖω καθαρά την άποψή μου, γιατί όσα προηγουμένως έχω αναφέρει μπορεί να είναι και παρεξηγήσιμα ... :)
 
Κύριοι ,σε καμμία περίπτωση δεν ήθελα να προσβάλω κάποιον ή να γίνω η αφορμή διασποράς διχόνοιας .

Σας παρακαλώ ας μου αναγνωριστούν ως ελαφρυντικά έστω,
πως δεν είμαι εξοικειωμένος :
1 ) Με τους τρόπους που διεξάγεται η θήρα στην αγαπημένη μου Ελλάδα.Ο τοξοκυνηγός στις ΗΠΑ στο πλείστο των περιπτώσεων επιδιώκει να μην γίνει αντιληπτός από το θήραμά του.Εξού και η
ευρεία γκάμα παραλλαγών,αποκρύψεων ,κτλ.

2 ) Στο τυχόν μεγάλο πλήθος θηρευτών και κυνηγών ή έστω στην
τυχόν μεγάλη συγκέντρωση αυτών.
Τα δάση όπου εξασκούσα θήρα είναι αχανή σε σύγκριση με τα αντίστοιχα της Ελλάδας.

3) «Οφείλεις πρώτα να αναγνωρίζεις τον στόχο κι μετά να τραβάς σκανδάλη» .
Πρώτος και απαράβατος κανόνας της θήρας που γνωρίζω προσωπικά.
Αλλά...
Είναι εξαιρετικά απίθανο να βρεθεί έτερος κυνηγός ή άνθρωπος γενικότερα μεταξύ του τοξοκυνηγού ,εγκατεστημένου απάνω σε tree stand και του επί εδάφους θηράματος .
Στην Ελλάδα ,ο κυνηγός βρίσκεται ως επί το πλείστον επί του ιδίου ορίζοντα με το θήραμα.
Στην περίπτωση αστοχίας του τοξοκυνηγού ,το βέλος καρφώνεται στο έδαφος παρακείμενα του θηράματος.
Στην Ελλάδα όμως όπου τα σκάγια-δράμια-μονόβολα έχουν διαφορετικές τροχιές,πράγματι μπορούν να αποτελέσουν κίνδυνο για πιθανόν τρίτους παρευρισκόμενους .

Εύλογα όμως αναρωτιέμαι μήπως
άπαντες οι ευρισκόμενοι σε τοποθεσίες που διεξάγεται θήρα θα
έπρεπε να φέρουν ενδυμασία που
τους καθιστούν ευδιάκριτους .

Ακόμη και ο περιπατητής μονοπατιών ,ο συλλέκτης μανιταριών και βοτάνων ,η οικογένεια που έχει εκδράμει στο δάσος ,ο ποδηλάτης ορεινής ποδηλασίας,ο ρομαντικός και ταυτόχρονα περιπετειώδης νέος συνοδευόμενος μετά νεαράς και
οποιοσδήποτε άλλος στην ουσία
ρισκάρει την σωματική ακεραιότητα ή και την ίδια του τη ζωή ,επειδή
βρέθηκε στο «λάθος» σημείο ,τη
«λάθος» χρονική στιγμή και δεν
φορούσε πορτοκαλί .

Αν η (έστω τραβηγμένη )υπόθεσή μου είναι λάθος ,
παρακαλώ διορθώστε με .

Ας μου συγχωρεθεί η τυχόν
άγνοιά μου .
Έχω μάθει σε διαφορετικό είδος
ελεύθερης θήρας .
Ο τοξοκυνηγός σχεδόν ποτέ δεν
αποτέλεσε κίνδυνο για τρίτους ,
κατά τη διάρκεια της θήρας .
Τα βέλη του έχουν συνήθως κατεύθυνση από ψηλά προς το έδαφος ,με μέσο μήκος τροχιάς τα 30-40 μέτρα.
Δεν ένιωσα ποτέ πως είμαι απειλή
για κάποιον άνθρωπό ,όπως και ποτέ δεν αισθάνθηκα πως απειλούμαι από συνάδελφους τοξοκυνηγούς.
Δικιο εχεις σε ολα αυτα...Στην Ελλαδα δεν ειναι υποχρεωτικο για τους μη κυνηγους το πορτοκαλι αλλά αυτοι που ξερουν να φυλαγονται ντυνονται με εντονα χρωματα....Να προσθεσω επισης οτι το κυνηγι εδω δεν ειναι στατικο,περπατας συνεχως οποτε δεν μπορεις να εχεις απολυτη εποπτεια του χωρου γυρω σου.Η ντουφεκιες στην μπεκατσα ειναι πολυ γρηγορες,ενστικτωδης(μπηχτες που λεμε)...Ο στοχος μια χαρα εχει αναγνωριστει αλλα τι υπαρχει γυρω γυρω...οχι...Εγω λοιπον εφαρμοζω δυο πραγματα,τουφεκιες μετα απο φερμα οποτε εχεις χρονο να αντιληφθεις πολλα πραγματα ή καποια ντουφεκια σε αφερμαριστο θηραμα μονο αν ειμαι σιγουρος για το τι γινεται στην τροχια του...Εγω παντωςπιο πολυ φοβαμαι τους μανιταραδες γιατι εμφανιζονται απο το πουθενα...
 
Δεν εχω καταλάβει για πιο λόγο υπάρχει αυτή η ειρωνεία και πραγματικά με εκνευρίζει ... Ρε φίλε, αν δε καταλαβαίνεις πως αυτά που έχεις ως δεδομένα στο εξωτερικό δεν μπορούν να εφαρμοστούν δυστυχώς ή ευτυχώς στην Ελλάδα ,δε σου φταίνε κάποιοι που το παίρνουν στην πλάκα . χωρίς παρεξήγηση και χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με τους φίλους απο το εξωτερικό. το να μπαίνουμε στην διαδικασία να συγκρίνουμε τακτικές και ατυχήματα και πως γίνονται δεν ωφελεί πουθενά διότι δεν τιθαιτε θεμα σύγκρισης! άλλο τι γίνετε έξω και άλλο τι γίνετε εδώ . στο ελλαντα ή στην Ελλάδα ισχύει αυτό ! τέλος! δε θα καθόμαστε να τσακωνόμαστε τώρα πιανου το βέλος ειναι πιο μεγάλο και ποιος είναι πιο κατσαπλιας απο τον άλλο. το συγκεκριμένο γκρουπ φτιάχτηκε για το κυνήγι με τοξο ,ας μιλήσουν αυτοί που το έχουν κανει ή απλα να ρωτήσουμε πράγματα περι αυτού.
ΥΓ. ερωτήσεις : πόση επιτυχία έχει αυτο κυνήγι ? εννοώ ,αν επιτρέπετε για 2-3 μήνες ,πόσες συναντήσεις είχατε με αγριογούρουνα και πόσα σκοτώσατε ? υπάρχει όριο κάρπωσης ? και πόσο περίπου κοστίζει να κάνεις ενα τέτοιο κυνήγι στην Αμερική ?
 
Δεν εχω καταλάβει για πιο λόγο υπάρχει αυτή η ειρωνεία και πραγματικά με εκνευρίζει ... Ρε φίλε, αν δε καταλαβαίνεις πως αυτά που έχεις ως δεδομένα στο εξωτερικό δεν μπορούν να εφαρμοστούν δυστυχώς ή ευτυχώς στην Ελλάδα ,δε σου φταίνε κάποιοι που το παίρνουν στην πλάκα . χωρίς παρεξήγηση και χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με τους φίλους απο το εξωτερικό. το να μπαίνουμε στην διαδικασία να συγκρίνουμε τακτικές και ατυχήματα και πως γίνονται δεν ωφελεί πουθενά διότι δεν τιθαιτε θεμα σύγκρισης! άλλο τι γίνετε έξω και άλλο τι γίνετε εδώ . στο ελλαντα ή στην Ελλάδα ισχύει αυτό ! τέλος! δε θα καθόμαστε να τσακωνόμαστε τώρα πιανου το βέλος ειναι πιο μεγάλο και ποιος είναι πιο κατσαπλιας απο τον άλλο. το συγκεκριμένο γκρουπ φτιάχτηκε για το κυνήγι με τοξο ,ας μιλήσουν αυτοί που το έχουν κανει ή απλα να ρωτήσουμε πράγματα περι αυτού.
ΥΓ. ερωτήσεις : πόση επιτυχία έχει αυτο κυνήγι ? εννοώ ,αν επιτρέπετε για 2-3 μήνες ,πόσες συναντήσεις είχατε με αγριογούρουνα και πόσα σκοτώσατε ? υπάρχει όριο κάρπωσης ? και πόσο περίπου κοστίζει να κάνεις ενα τέτοιο κυνήγι στην Αμερική ?
Στο ελεύθερο κυνήγι με τόξο ,
η νομοθεσία είναι διαφορετική για κάθε πολιτεία .Ενδεικτικά στην πολιτεία (Montana) όπου κατοικούσα και επί το πλείστον εξασκούσα θήρα :
https://fwp.mt.gov/binaries/content...s/2021/2021-dea-regulations-final-for-web.pdf
 
Δεν εχω καταλάβει για πιο λόγο υπάρχει αυτή η ειρωνεία και πραγματικά με εκνευρίζει ... Ρε φίλε, αν δε καταλαβαίνεις πως αυτά που έχεις ως δεδομένα στο εξωτερικό δεν μπορούν να εφαρμοστούν δυστυχώς ή ευτυχώς στην Ελλάδα ,δε σου φταίνε κάποιοι που το παίρνουν στην πλάκα . χωρίς παρεξήγηση και χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με τους φίλους απο το εξωτερικό. το να μπαίνουμε στην διαδικασία να συγκρίνουμε τακτικές και ατυχήματα και πως γίνονται δεν ωφελεί πουθενά διότι δεν τιθαιτε θεμα σύγκρισης! άλλο τι γίνετε έξω και άλλο τι γίνετε εδώ . στο ελλαντα ή στην Ελλάδα ισχύει αυτό ! τέλος! δε θα καθόμαστε να τσακωνόμαστε τώρα πιανου το βέλος ειναι πιο μεγάλο και ποιος είναι πιο κατσαπλιας απο τον άλλο. το συγκεκριμένο γκρουπ φτιάχτηκε για το κυνήγι με τοξο ,ας μιλήσουν αυτοί που το έχουν κανει ή απλα να ρωτήσουμε πράγματα περι αυτού.
ΥΓ. ερωτήσεις : πόση επιτυχία έχει αυτο κυνήγι ? εννοώ ,αν επιτρέπετε για 2-3 μήνες ,πόσες συναντήσεις είχατε με αγριογούρουνα και πόσα σκοτώσατε ? υπάρχει όριο κάρπωσης ? και πόσο περίπου κοστίζει να κάνεις ενα τέτοιο κυνήγι στην Αμερική ?
Η επιτυχία έχει να κάνει με το σημείο που κυνηγάς και κατά ποσό τα θηράματα στη διαδρομη που κανουν , για τροφή και νερό , περνούν από εκεί .
Επιτρέπετε για όλη τη σεζόν για το κυνήγι ελαφιού ( white tail , elk , moose , αρκούδα , άγρια γαλοπούλα ) .
Το όριο κάρπωσης είναι συνήθως ένα θήραμα τον χρόνο /σεζόν με κάποιες μικρές εξαιρέσεις για δεύτερο υπό προϋποθέσεις .
Δεν έχει επιπλέον κόστος αν κυνηγάς με τόξο βαλλίστρα , η τιμή ανά θήραμα είναι ίδια είτε με τόξο είτε με πυροβόλο . ( ο νόμος ορίζει πόσες μερες της σεζόν κυνηγάς με τόξα και πόσες με πυροβόλα όπλα , εδώ που κατοικώ στις 90 μερες οι 75 είναι με τόξα και οι 15 με πυροβόλα )
 
Ένα θήραμα το χρόνο?? Εννοείς για τα ελάφια μόνο ? Ή ένα αγριογούρουνο ,ένα ελάφι και μια αρκούδα? Άκυρο η αρκούδα τρώγεται? Είμαι τελείως άσχετος επί του θέματος
Η επιτυχία έχει να κάνει με το σημείο που κυνηγάς και κατά ποσό τα θηράματα στη διαδρομη που κανουν , για τροφή και νερό , περνούν από εκεί .
Επιτρέπετε για όλη τη σεζόν για το κυνήγι ελαφιού ( white tail , elk , moose , αρκούδα , άγρια γαλοπούλα ) .
Το όριο κάρπωσης είναι συνήθως ένα θήραμα τον χρόνο /σεζόν με κάποιες μικρές εξαιρέσεις για δεύτερο υπό προϋποθέσεις .
Δεν έχει επιπλέον κόστος αν κυνηγάς με τόξο βαλλίστρα , η τιμή ανά θήραμα είναι ίδια είτε με τόξο είτε με πυροβόλο . ( ο νόμος ορίζει πόσες μερες της σεζόν κυνηγάς με τόξα και πόσες με πυροβόλα όπλα , εδώ που κατοικώ στις 90 μερες οι 75 είναι με τόξα και οι 15 με πυροβόλα
 
Άρα δε είναι και τόσο αποδοτικό.θελω να πω αν είναι να φάω 3 μήνες καθιστός σε ένα δέντρο για να πάρω ένα ζώο δε νομίζω πως θα είχα τέτοια υπομονή..
Είναι το όριο κάρπωσης είτε με τόξο είτε με πυροβόλο όπλο .
 
Ένα θήραμα το χρόνο?? Εννοείς για τα ελάφια μόνο ? Ή ένα αγριογούρουνο ,ένα ελάφι και μια αρκούδα? Άκυρο η αρκούδα τρώγεται? Είμαι τελείως άσχετος επί του θέματος
Η μαύρη και η καφέ αρκούδα διαθέτουν βρώσιμη σάρκα και μάλιστα πολύ νόστιμη .
Στην Ελλάδα καφέ αρκούδα αποτελεί προστατευόμενο είδος από όσο γνωρίζω . Στον Καναδά και σε πολλές από τις βόρειες πολιτείες των ΗΠΑ ,επιτρέπεται το κυνήγι της μαύρης .Την καφέ (grizzly) καλύτερα να μην την συναντήσεις καν ...
 
...
Αλλά...
Είναι εξαιρετικά απίθανο να βρεθεί έτερος κυνηγός ή άνθρωπος γενικότερα μεταξύ του τοξοκυνηγού ,εγκατεστημένου απάνω σε tree stand και του επί εδάφους θηράματος .
Στην Ελλάδα ,ο κυνηγός βρίσκεται ως επί το πλείστον επί του ιδίου ορίζοντα με το θήραμα.
...
Συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα γράφεις, αλλά η Ελλάδα δεν είναι "επίπεδη"! Τουλάχιστον 90% των κυνηγο-πυροβολισμών μου στην Ελλάδα έχουν γίνει σε επικλινές επίπεδο, πράγμα που σημαίνει ότι τα σκάγια ή τα μονόβολα έχουν σχετικά μη προβλέψιμες τροχιές (για τον κυνηγό, όχι για τον φυσικομαθηματικό).

Το κυνήγι με τόξο στην Ευρώπη γίνεται χωρίς tree-stand, αλλά με κάποιο camouflage. Τόσο στην Ουγγαρία (από όπου έχω κάποια εμπειρία) όσο και στην Ελλάδα σε ελεγχόμενες κυνηγετικές περιοχές, πρέπει ο πελάτης, ο οποίος πληρώνει αρκετά ευρά, να έχει εμπειρία επιτυχίας, αλλοιώς δεν θα ξαναέρθει. Για αυτόν τον λόγο οι "θηροφύλακες" του σερβίρουν το θήραμα στο πιάτο, σχεδόν γδαρμένο o_O. Νομίζω οτι κάτι τέτοιο οι περισσότεροι από εμάς δεν το θέλουν.

Το λεγόμενο ελεύθερο παραδοσιακό κυνήγι είναι επικίνδυνο για τους τοξότες όταν γίνεται ταυτόχρονα με τους "μπαρουτάδες". Μία καλή λύση θα ήταν αυτό που περιγράφει ο @giorgosk (Καναδάς), να επιτρέπεται το ελεύθερο κυνήγι με το τόξο σε μία περίοδο που απαγορεύται για τους κανονιοφόρους:).

ΥΓ: είτε τόξο, είτε βαλλίστρα, είτε δίκαννο, είτε σφεντόνα, είτε περπατητό, είτε tree-stand, αυτό που μετράει είναι η εμπειρία του κυνηγιού. Αλλά πάντα με ασφάλεια για όλους, του θηράματος συμπεριλαμβανομένου (ethical kill).
 
Διάβασα πολλά ενδιαφέροντα.
Θα βάλω στο παιχνίδι και κάτι ακόμα.
Τους γουρουνοκυνηγούς που "κλείνουν" μια τεράστια έκταση και διώχνουν όποιον προσπαθεί να κυνηγήσει ενδιάμεσα ...
Σωστό, λάθος ή γκρίζα ζώνη; Δεν μιλάω για την συμπεριφορά τους, μιλάω για το δια ταύτα.
Προσωπικά δεν θα ήθελα έναν καμουφλαρισμένο στο μέρος που κυνηγάω, για λόγους ασφαλείας.
Αν τώρα όταν ακούσει σκυλιά ή άνθρωπο, να κάνει αισθητή την παρουσία του, δεν έχω πρόβλημα.
Η Ελλάδα δεν είναι απέραντη.
Το έχουμε διαπιστώσει όλοι στο βουνό.
 
Αυτά τα πέταλα δεν ξεχνιούνται με τίποτα. Γεια σου κυρ Νίκο πεταλωτή.. ΧΑ ΧΑ ΧΑ


Nαι οπως το λες...Δεν ξεχνιωντε......τωρα εαν αρχισω τις φτηνες δικαιολογιες....τυπου...δεν ξερω το
οπλο ακομα ( βοιτο )......ειχα τον ηλιο στα ματια....κτλ...κτλ...δεν ειναι του χαρακτηρα μου....
Απλα αστοχησα....και στις δυο φασσες....Οι φασσες ( ζευγαρι ) ηρθαν απο την δεξια μου πλευρα ....στρωτα
και ομορφα με κατευθυνση προς τα αριστερα....Ριχνω στην πρωτη με 3* αστρα....μου εκανε ενα τσαλιμι....και
συνεχισε....Σημαδευω την δευτερη ....της ριχνω με φουλ τσοκ.....βγαζει το μαντηλι....γεια σου μπαρμπα
ευτυχως που εισαι αστοχος μου φωναζε!!!! :D

Και οι δυο τουφεκιες μου ....εμειναν πισω Λαμπρο !!!! Απο τις κλασικες περιπτωσεις πεταλωματος που
δεν ξεχνιουνται φιλε!!!!
Δεν τραβαω ''ζορι'' ομως.....μπορει να συμβει στον καθε ενα μας....

Χαρηκα την φυση.....χαρηκα τον καφε μου....τον σκυλακο μου που καθοταν διπλα μου.......χαρηκα και
το πεταλωμα μου..... πηρα και τον καθαρο μου αερα!!!!:) Ολα καλα...δοξα τω Θεω.....υγεια να εχουμε!!!

Εχει και αυριο καινουργια μερα....φιλε!!!!;):)

Συγνωμη για το topic.
 
Back
Top