Baikal Team

Καλησπέρα σας,έχω ένα θέμα που με προβληματίζει εδώ και κάνα μήνα, σκέφτομαι να βελτιώσω την mp155. Να κάνω porting ή επιμήκυνση κώνου; Δεν έχω κάποιο θέμα με την βλητικη του όπλου απλά με τρώει να το βελτιώσω μπας και φτάσω την Auto 5 του μπαμπά μου στο θέμα συγκέντρωσης
Δεν θέλει καμία βελτίωση η 155, το μονο που πάσχει είναι τα τσοκ, ασε που οι μεγάλες συγκεντρώσεις κάνουν μόνο για καθιστά!
Ψάξε για κάποιο φουλ τσοκ, μόνο κ μόνο για να βλέπεις πολλά σκαγια στον στόχο!
 
Δύο δοκιμές που έκανα χτες για να συγκρίνω 2 τσοκ αφτερμαρκετ της gemini. Ονομαστικά και τα δύο είναι φουλ και γράφουν πάνω steel shot...οπότε για μολύβδινα δεν είναι φουλ βάση και της απόδοσης στον πίνακα.
Οι δοκιμές έγιναν με 26 βαθμούς στα 36 μέτρα με φυσίγγι 33,5 γραμμάρια ν6 σκάγια.
Ταχύτητα φυσιγγιου περίπου στα 408m/s v1,5.
View attachment 31288

View attachment 31289
Δεν είμαι κατάλληλος στο να κρίνω μια βολή επί.. πινακι...
Όμως με το μάτι κ με βάση ότι αναφέρεις νομίζω πως είναι πολυ καλη...

Όποτε με κάποια χρήματα παραπανω για τσοκ(αυτο γίνεται κ σε οπλα με τριπλασια αξία από την 155...)έχουμε ένα πολυ καλο αποτέλεσμα...

Με τα μαμά λες να ηταν μεγάλη η διαφορά τι εχεις δει στο κυνήγι?
Δεν λεω για αυτή την τουφέκια...
Γενικά πως θα τα χαρακτηριζες??
 
Ωραίες ντουφεκιες! Ο κύκλος πόσο είναι?
76 εκατοστά είναι Κώστα.
Δεν είμαι κατάλληλος στο να κρίνω μια βολή επί.. πινακι...
Όμως με το μάτι κ με βάση ότι αναφέρεις νομίζω πως είναι πολυ καλη...

Όποτε με κάποια χρήματα παραπανω για τσοκ(αυτο γίνεται κ σε οπλα με τριπλασια αξία από την 155...)έχουμε ένα πολυ καλο αποτέλεσμα...

Με τα μαμά λες να ηταν μεγάλη η διαφορά τι εχεις δει στο κυνήγι?
Δεν λεω για αυτή την τουφέκια...
Γενικά πως θα τα χαρακτηριζες??
Στις επόμενες δοκιμές θα ρίξω και με το φουλ της baikal για να τα συγκρίνουμε...το αποτέλεσμα που έχω δει παλιότερα σε δοκιμές με τα μαμά 4* και 3* είναι μικρότερο ποσοστό με κακή κατανομή σε σύγκριση με τα αντίστοιχα gemini +5cm.
Ο λόγος που έγινε η δοκιμή είναι για μη την πατήσουν και άλλοι σαν κι εμένα. Δηλαδή να πάρουν ένα τσοκ φουλ για μολύβδινα και να μην είναι...
Οπως και να έχει το θέμα και αυτά τα δύο τσοκ βάζουν μέσα στον κύκλο των 76 εκατοστών στα 36 μέτρα τα σκάγια που χρειάζεται μια φασα ή μια πέρδικα για να πέσει.
 
Και ξύλινα να πάρεις πάλι μπορεί να μην σου κάθεται καλά .Μια λύση είναι να το πουλήσεις και να πάρεις ένα όπλο πιο κοντά στα μέτρα σου ,αλλά και προσαρμόσιμο.Η άλλη λύση είναι να αφαιρέσεις το φάλτσο που κάνει το κοντάκι και να βάλεις ένα φορετο πέλμα pachmayr, αλλά πριν το κάνεις θέλει ακριβείς μετρήσεις στο μήκος προΕσοχή στο πιτς και αν πραγματικά μπορεί να κοπεί χωρίς ζημιά.Ο

Και ξύλινα να πάρεις πάλι μπορεί να μην σου κάθεται καλά .Μια λύση είναι να το πουλήσεις και να πάρεις ένα όπλο πιο κοντά στα μέτρα σου ,αλλά και προσαρμόσιμο.Η άλλη λύση είναι να αφαιρέσεις το φάλτσο που κάνει το κοντάκι και να βάλεις ένα φορετο πέλμα pachmayr, αλλά πριν το κάνεις θέλει ακριβείς μετρήσεις στο μήκος προσοχή στο πιτς και αν πραγματικά μπορεί να κοπεί χωρίς ζημιά.
Έχω μιλήσει με οπλουργό τα ξύλινα μέρη θα τα φέρουμε μετά στα
μετρά μου
 
Ευχαριστω Τασο....μου το εδωσε ο συμπεθερος για ολικη ανακαινιση.....και δεν εγραφε τιποτα επανω
Ανακαίνισε το κ κράτα το χαχαχαχα
Ολα τα σοβιετικά ανεγραφαν τα παντα αλλά υπήρχαν κ κάποια μοντέλα-παρτιδες που πανω στην βάση έγραφαν μόνο τον αριθμό(χωρίς να φαίνεται ότι έχει σβήσει κάτι από κακή συντηρηση...)
Τόσο ηταν οι αυλοι των Σοβιετικών baikal 18,2 κ σπανιότερα 18,3..
 
Ανακαίνισε το κ κράτα το χαχαχαχα
Ολα τα σοβιετικά ανεγραφαν τα παντα αλλά υπήρχαν κ κάποια μοντέλα-παρτιδες που πανω στην βάση έγραφαν μόνο τον αριθμό(χωρίς να φαίνεται ότι έχει σβήσει κάτι από κακή συντηρηση...)
Τόσο ηταν οι αυλοι των Σοβιετικών baikal 18,2 κ σπανιότερα 18,3..
Χαχαχα ......το προοριζει για τον αδερφο μου.....εγω το εχω στο μυαλο μου καποτε να αποκτησω ενα baikal πλαγιο....ειδωμεν....
 
Χαχαχα ......το προοριζει για τον αδερφο μου.....εγω το εχω στο μυαλο μου καποτε να αποκτησω ενα baikal πλαγιο....ειδωμεν....
Αντε με το καλό.....
Και σφυρα μου να σε βάλω στο club......
Και δώρο μια Ρωσίδα για ένα(αξέχαστο) βράδυ χαχαχα
 
76 εκατοστά είναι Κώστα.

Στις επόμενες δοκιμές θα ρίξω και με το φουλ της baikal για να τα συγκρίνουμε...το αποτέλεσμα που έχω δει παλιότερα σε δοκιμές με τα μαμά 4* και 3* είναι μικρότερο ποσοστό με κακή κατανομή σε σύγκριση με τα αντίστοιχα gemini +5cm.
Ο λόγος που έγινε η δοκιμή είναι για μη την πατήσουν και άλλοι σαν κι εμένα. Δηλαδή να πάρουν ένα τσοκ φουλ για μολύβδινα και να μην είναι...
Οπως και να έχει το θέμα και αυτά τα δύο τσοκ βάζουν μέσα στον κύκλο των 76 εκατοστών στα 36 μέτρα τα σκάγια που χρειάζεται μια φασα ή μια πέρδικα για να πέσει.
Τα μαμά τσοκ το 4* είναι σκητ κ το 3* είναι LM 3,5*
Τώρα αυτά που έχεις κ λες ότι γράφουν κ για ατσάλινα, μπορείς να τα μετρισεις με ένα παχύ μέτρο η τσοκομετρο κ να σου λυθεί η απορία! Παντός να ξέρεις τα φουλ τσοκ αποδίδουν στα πολύ χοντρά σκαγια!
 
Τα μαμά τσοκ το 4* είναι σκητ κ το 3* είναι LM 3,5*
Τώρα αυτά που έχεις κ λες ότι γράφουν κ για ατσάλινα, μπορείς να τα μετρισεις με ένα παχύ μέτρο η τσοκομετρο κ να σου λυθεί η απορία! Παντός να ξέρεις τα φουλ τσοκ αποδίδουν στα πολύ χοντρά σκαγια!
Με το παχυμετρο μέτρησα:
*Gemini +5cm 17,5
*Gemini ported 17,5
*Baikal 17,45
*** Gemini +5cm 18,00
**** Gemini +5cm 18,15
Τα μαμά 4 και 3 μετά από κάποιες δοκιμές που έκανα όταν πρωτοπήρα το όπλο δεν τα ξαναχρησιμοποιησα...
Το τσοκομετρο σίγουρα θα μετρούσε πιο σωστά από το παχυμετρο.
 
Με το παχυμετρο μέτρησα:
*Gemini +5cm 17,5
*Gemini ported 17,5
*Baikal 17,45
*** Gemini +5cm 18,00
**** Gemini +5cm 18,15
Τα μαμά 4 και 3 μετά από κάποιες δοκιμές που έκανα όταν πρωτοπήρα το όπλο δεν τα ξαναχρησιμοποιησα...
Το τσοκομετρο σίγουρα θα μετρούσε πιο σωστά από το παχυμετρο.
Άρα είναι 1* 9/10 Σε πληροφορώ το 4*το μαμά σε περπατητο σε τσιχλοκοτσιφα σκουπίσει από 15 έως 35μ
 
Άρα είναι 1* 9/10 Σε πληροφορώ το 4*το μαμά σε περπατητο σε τσιχλοκοτσιφα σκουπίσει από 15 έως 35μ
Σωστά έτσι βγαίνει.
Έχω βρει 2 φυσίγγια για το περπατητο στη τσίχλα με το 4* +5cm, 32gr n8 και 30gr n9.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έδωσα δεύτερη ευκαιρία στα μαμισια....
 
Παιδιά φέτος το πρόγραμμα (μάλλον και πρώτα ο Θεός) έχει λαγό και γουρούνι. Σκέφτομαι να πάω στο λαγό με το MP-43 και στο γουρούνι με την MP-155. Υπάρχει περίπτωση να με μπερδέψει η εναλλαγή όπλων λόγω της διαφοράς στη σκοπευτική γραμμή; Να καταλήξω σε ένα από τα δύο όπλα; Μου αρέσουν και τα δύο πάντως!

Επίσης, υπάρχει μήπως προτίμηση κάποιου λαγά για φυσίγγι που να πάει καλά με τον αυλό (18,4) και τα σταθερά (*,***) τσοκ του MP-43; Δεν έχω κυνηγήσει ποτέ λαγό και έχω αρκετή περιέργεια μπορώ να πω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Παιδιά φέτος το πρόγραμμα (μάλλον και πρώτα ο Θεός) έχει λαγό και γουρούνι. Σκέφτομαι να πάω στο λαγό με το MP-43 και στο γουρούνι με την MP-155. Υπάρχει περίπτωση να με μπερδέψει η εναλλαγή όπλων λόγω της διαφοράς στη σκοπευτική γραμμή; Να καταλήξω σε ένα από τα δύο όπλα; Μου αρέσουν και τα δύο πάντως!

Επίσης, υπάρχει μήπως προτίμηση κάποιου λαγά για φυσίγγι που να πάει καλά με τον αυλό (18,4) και τα σταθερά (*,***) τσοκ του MP-43; Δεν έχω κυνηγήσει ποτέ λαγό και έχω αρκετή περιέργεια μπορώ να πω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Για την επιλογή φυσιγγιου σε λαγο θα σου πρότεινα f2 classic 34 γραμμάρια ν4 και για τα 2 όπλα.
 
Παιδιά φέτος το πρόγραμμα (μάλλον και πρώτα ο Θεός) έχει λαγό και γουρούνι. Σκέφτομαι να πάω στο λαγό με το MP-43 και στο γουρούνι με την MP-155. Υπάρχει περίπτωση να με μπερδέψει η εναλλαγή όπλων λόγω της διαφοράς στη σκοπευτική γραμμή; Να καταλήξω σε ένα από τα δύο όπλα; Μου αρέσουν και τα δύο πάντως!

Επίσης, υπάρχει μήπως προτίμηση κάποιου λαγά για φυσίγγι που να πάει καλά με τον αυλό (18,4) και τα σταθερά (*,***) τσοκ του MP-43; Δεν έχω κυνηγήσει ποτέ λαγό και έχω αρκετή περιέργεια μπορώ να πω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Αν τα έχεις κάποιο διάστημα στην κατοχή σου κ τα έχεις κυνηγησει(σε πουλια,δεν είναι απαραιτητο σε τριχωτό) δεν θα μπερδευτείς...
Αν πχ κυνηγάς μόνο με το ένα, στην αρχή θα μπερδευτείς λίγο....
Πάντως εγκρίνω τον συνδιασμο που θες να κάνεις...

Βρες ένα ελαφρυ(οχι απαραιτητα σε γραμμάρια..) κ επωνυμο φυσιγγι κ θα είσαι οκ...
 
Το δίκανο είναι δισκανδαλο; Μόνο εκεί ίσως να μπερδεύεσαι ... εγώ με το πλάγιο του πατέρα μου επειδή δεν το πολυκυνηγαω... έχω αυτό.... πατάω την ίδια σκανδάλη.... αν το συνηθίσεις δεν θα έχεις θέμα. Αλλά γιατί δεν πάς και στα δύο με την καραμπίνα; Αν είναι και στα μέτρα σου....
 
Back
Top