Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
εννοείται ότι θα πουλιέται μιας και ο τροπος εκδοσης αδειας δεν ειναι μοναδικος, μεσα απο τους συλλόγους.
Ισως ειναι κομμάτι της εφαρμογής ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ, αλλά η αγορά της συγκεκριμένης εφαρμογής δεν προϋποθέτει αδεια κυνηγιού, οπότε θα μπορεί και ο κάθε αντικυνηγός να την βάλει στο κινητό του και να δηλώνει ότι μεταξύ πρωινού καφέ και βολτας στις βιτρίνες χτύπησε και 6 τρυγονάκια...
Screenshot_20210818-090049_Kentavros.jpg


ανοίγοντας την εφαρμογή είδα ότι στα νέα υπάρχει η απάντηση της ΚΣΕ στον σύλλογο Κέρκυρας αλλά όχι οι καταγγελίες και ανταπάντηση.
βεβαια δεν είναι μόνο αυτό. δείχνει να είναι η κολυμπήθρα του Σηλουαμ για την την ΚΣΕ.
ενδιαφέρον θα έχει εάν η επόμενη διοίκηση κάνει έλεγχο προς τα εκεί. ίσως κάποιοι χάσουν τον ύπνο τους.
ισολογισμούς δημοσιεύει ποτέ η ΚΣΕ? κανονικά με τέτοιους τζίρους πρέπει να μπαίνει ορκωτός λογιστής.
 
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα... ελέγχουν και τις συγγένειες των εμπλεκομένων....
Αυτό είναι καλό Κώστα, αλλά money finds the way.
Επίσης δεν αναιρεί αυτό που είπα περί σπατάλης ή καλύτερης διαχείρισης.
Όσα περισσότερα οικονομικά στοιχεία βγαίνουν προς τα έξω τόσο πιο διαφανείς είναι οι διαδικασίες.
Οι φωτογραφικές ή οι απευθείας αναθέσεις είναι ένα θέμα. Τα ελέγχουν και αυτά οι ορκωτοί ;
Μακάρι να μην παρατηρούνται τέτοια φαινόμενα ή να είναι οι εξαιρέσεις στον κανόνα.
Το κόστος της εφαρμογής είναι εξωφρενικό (θεωρώ) σε σχέση με το κόστος ανάπτυξης και συντήρησης, ειδικά όταν δεν μπορείς να την εμπιστευτείς για τις απαγορευμένες περιοχές.
Νομίζω ότι αυτό είναι το σημαντικότερο σε αυτή την εφαρμογή.
 
Last edited:
Εγώ δεν έχω καν κινητό πες του μαλάκα.
Δεν έχει δικαίωμα κανένας θηροφυλακας να εξετάσει το κινητό μου. Ποιος νόμος το λέει αυτο? Αν κάποιος ξέρει αν υπάρχει τέτοιος νόμος να μας το πει. Κανονικα μονο ελεγχο για άδεια θήρας και έλεγχο του όπλου για μειωτηρα και καταμετρηση των θηραματων μπορούν να κανουν. Και όπως λέει και ο Hunter 302 Εγώ δεν έχω κινητο. Μόνο smartwatch εχω...
 
Καινούριο φασούλι αυτό.
Δεν ανέφερε κανένας τίποτα πάντως για κινητό ή SMS.
Θα έχουμε αναγούλες μάλλον αν έρθουν για έλεγχο και έχουν και απαιτήσεις.
Αν εγώ του πω ότι κυνηγάω ορτυκια τι θα κάνει θα ζητήσει να δει αν έστειλα μνμ;
 
Δεν έχει δικαίωμα κανένας θηροφυλακας να εξετάσει το κινητό μου. Ποιος νόμος το λέει αυτο? Αν κάποιος ξέρει αν υπάρχει τέτοιος νόμος να μας το πει. Κανονικα μονο ελεγχο για άδεια θήρας και έλεγχο του όπλου για μειωτηρα και καταμετρηση των θηραματων μπορούν να κανουν. Και όπως λέει και ο Hunter 302 Εγώ δεν έχω κινητο. Μόνο smartwatch εχω...
Λογικα δεν θα ελεγχει το κινητο σου. Θα μπαινει στην εφαρμογη ως admin ή κατι τετοιο κ θα ελεγχει το ονομα σου ή τον αριθμο της αδειας.
Αν εχεις τρυγονια πανω σου μονο.
 

Απαγόρευση θήρας σε όλες τις περιοχές που έχουν πληγεί από τις δασικές πυρκαγιές​

by dasarxeio on 21/08/2021 • ( 0 )

apagoreusi_thiras2.jpg


Με εγκύκλιο οδηγία της Γενικής Διεύθυνσης Δασών και Δασικού Περιβάλλοντος που υπογράφει ο αρμόδιος Υφυπουργός ΠΕΝ κος Γ. Αμυράς, τονίζεται προς όλους τους εμπλεκόμενους ότι απαγορεύεται το κυνήγι σε όλες τις περιοχές που έχουν πληγεί από τις δασικές πυρκαγιές και έχουν κηρυχτεί σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης. Ταυτόχρονα εντέλλονται οι Δασικές Υπηρεσίες να αυξήσουν τους ελέγχους τους σε όλα τα αντικείμενα Δασοπροστασίας.

Αναλυτικά, η υπ’ αριθ. ΥΠΕΝ/ΔΔΔ/77889/2414/19-08-2021 (ΑΔΑ: ΡΕ8Ο4653Π8-ΘΚΒ) εγκύκλιος αναφέρει τα εξής:


ΘΕΜΑ: Απαγόρευση θήρας και έκδοση Δασικών Απαγορευτικών Διατάξεων στις πληγείσες από πυρκαγιά περιοχές της xώρας.

Με αφορμή τις πρόσφατες πυρκαγιές και λαμβάνοντας υπόψη το περιεχόμενο της υπό στοιχεία Α.Π. ΥΠΕΝ/ΔΔΔ/71052/2165/26-7-2021 Υπουργικής Απόφασης «Ρυθμίσεις θήρας για την κυνηγετική περίοδο 2021–2022» (ΦΕΚ 3515/ Β΄/2-8-2021) και συγκεκριμένα:

– το με α/α 30 του αιτιολογικού της απόφασης, καθώς και το εδάφιο 1.8. του Κεφ. Γ. ΓΕΝΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ “1.8. Στις περιοχές για τις οποίες έχουν εκδοθεί Δασικές Απαγορευτικές Αποφάσεις Κυνηγίου, λόγω πυρκαγιών τα προηγούμενα έτη, όπως αναφέρεται στο σημείο (30) του προοιμίου της παρούσας και σε όσες περιοχές έχουν εκδοθεί και ισχύουν ή πρόκειται να εκδοθούν σχετικές αποφάσεις”,

καθώς και τις ιδιαίτερες πλέον συνθήκες και απαιτήσεις στις περιοχές της Ελληνικής Επικράτειας, στις οποίες εκδηλώθηκαν πυρκαγιές και για τις οποίες εκδίδονται αποφάσεις του Γενικού Γραμματέα Πολιτικής Προστασίας για την κήρυξή τους σε κατάσταση Έκτακτης Ανάγκης Πολιτικής Προστασίας, δεν επιτρέπεται η άσκηση της θήρας εντός αυτών.


Ταυτόχρονα θα προβείτε άμεσα σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την έκδοση των σχετικών δασικών απαγορευτικών διατάξεων θήρας στις καείσες περιοχές, σύμφωνα με τις διατάξεις της περί θήρας νομοθεσίας.
Η απαγόρευση θήρας δεν θα περιοριστεί μόνο στην καείσα έκταση, αλλά θα συμπεριληφθεί κατά την κρίση σας και μία ικανοποιητική επιφάνεια περιμετρικής ζώνης, που θα καθοριστεί ανάλογα με τα είδη της άγριας πανίδας που ενδιαιτώνται στην περιοχή, την μορφολογία και τα είδη της βλάστησης, την επίδραση της φωτιάς στα δασικά οικοσυστήματα, το ανάγλυφο του εδάφους, καθώς και τις αποστάσεις μεταξύ καμένων εκτάσεων, ώστε τα είδη της άγριας πανίδας να προστατευτούν και να ανακάμψουν πληθυσμιακά.
Εξυπακούεταιαι ότι η οριοθέτηση θα πρέπει να έχει διακριτά όρια για τη σαφή αναγνώριση τους από τους κυνηγούς.

Τέλος θα μας ενημερώσετε επί των σχετικών ενεργειών σας και επισημαίνουμε επίσης ότι θα πρέπει να εντατικοποιήσετε τους ελέγχους σας στις καμένες περιοχές στα πλαίσια υλοποίησης του Προγράμματος Δασοπροστασίας (δ΄ σχετική).

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ
ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΜΥΡΑΣ
 
Τελικά δεν υπάρχει μόνο ένας μεγαλο καντέμης (ναι ολοι καταλάβατε για ποιόν γράφω) αλλά τελικά μας προέκυψε και άλλος μια φορά έμεινε στο Καραούλι και τους βρήκε συμφορά τους ανθρώπους.
ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΚΑΡΑΟΥΛΙ - ΠΡΩΗΝ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΚΣΕ
 
Δεν έχει δικαίωμα κανένας θηροφυλακας να εξετάσει το κινητό μου. Ποιος νόμος το λέει αυτο? Αν κάποιος ξέρει αν υπάρχει τέτοιος νόμος να μας το πει. Κανονικα μονο ελεγχο για άδεια θήρας και έλεγχο του όπλου για μειωτηρα και καταμετρηση των θηραματων μπορούν να κανουν. Και όπως λέει και ο Hunter 302 Εγώ δεν έχω κινητο. Μόνο smartwatch εχω...
Συνονόματε απο την στιγμή που δεν αναφέρει στο ΦΕΚ επιβολή χρηματικού προστίμου ( όπως στην Κύπρο) γραψαρχιδίνη σε όποιον θέλει να επιβάλει κυρώσεις κατά την δική μου ερμηνεία εγω το θεωρώ και παράβαση καθήκοντος.
 

Απαγόρευση θήρας σε όλες τις περιοχές που έχουν πληγεί από τις δασικές πυρκαγιές​

by dasarxeio on 21/08/2021 • ( 0 )

apagoreusi_thiras2.jpg


Με εγκύκλιο οδηγία της Γενικής Διεύθυνσης Δασών και Δασικού Περιβάλλοντος που υπογράφει ο αρμόδιος Υφυπουργός ΠΕΝ κος Γ. Αμυράς, τονίζεται προς όλους τους εμπλεκόμενους ότι απαγορεύεται το κυνήγι σε όλες τις περιοχές που έχουν πληγεί από τις δασικές πυρκαγιές και έχουν κηρυχτεί σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης. Ταυτόχρονα εντέλλονται οι Δασικές Υπηρεσίες να αυξήσουν τους ελέγχους τους σε όλα τα αντικείμενα Δασοπροστασίας.

Αναλυτικά, η υπ’ αριθ. ΥΠΕΝ/ΔΔΔ/77889/2414/19-08-2021 (ΑΔΑ: ΡΕ8Ο4653Π8-ΘΚΒ) εγκύκλιος αναφέρει τα εξής:


ΘΕΜΑ: Απαγόρευση θήρας και έκδοση Δασικών Απαγορευτικών Διατάξεων στις πληγείσες από πυρκαγιά περιοχές της xώρας.

Με αφορμή τις πρόσφατες πυρκαγιές και λαμβάνοντας υπόψη το περιεχόμενο της υπό στοιχεία Α.Π. ΥΠΕΝ/ΔΔΔ/71052/2165/26-7-2021 Υπουργικής Απόφασης «Ρυθμίσεις θήρας για την κυνηγετική περίοδο 2021–2022» (ΦΕΚ 3515/ Β΄/2-8-2021) και συγκεκριμένα:

– το με α/α 30 του αιτιολογικού της απόφασης, καθώς και το εδάφιο 1.8. του Κεφ. Γ. ΓΕΝΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ “1.8. Στις περιοχές για τις οποίες έχουν εκδοθεί Δασικές Απαγορευτικές Αποφάσεις Κυνηγίου, λόγω πυρκαγιών τα προηγούμενα έτη, όπως αναφέρεται στο σημείο (30) του προοιμίου της παρούσας και σε όσες περιοχές έχουν εκδοθεί και ισχύουν ή πρόκειται να εκδοθούν σχετικές αποφάσεις”,

καθώς και τις ιδιαίτερες πλέον συνθήκες και απαιτήσεις στις περιοχές της Ελληνικής Επικράτειας, στις οποίες εκδηλώθηκαν πυρκαγιές και για τις οποίες εκδίδονται αποφάσεις του Γενικού Γραμματέα Πολιτικής Προστασίας για την κήρυξή τους σε κατάσταση Έκτακτης Ανάγκης Πολιτικής Προστασίας, δεν επιτρέπεται η άσκηση της θήρας εντός αυτών.


Ταυτόχρονα θα προβείτε άμεσα σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την έκδοση των σχετικών δασικών απαγορευτικών διατάξεων θήρας στις καείσες περιοχές, σύμφωνα με τις διατάξεις της περί θήρας νομοθεσίας.



Τέλος θα μας ενημερώσετε επί των σχετικών ενεργειών σας και επισημαίνουμε επίσης ότι θα πρέπει να εντατικοποιήσετε τους ελέγχους σας στις καμένες περιοχές στα πλαίσια υλοποίησης του Προγράμματος Δασοπροστασίας (δ΄ σχετική).

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ
ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΜΥΡΑΣ
Εντάξει θα ισχύσει οτι ισχύει για όλα τα καμμενα. Κύριοι εμένα χθες οι θηροφυλακες μου είπαν ότι είχε πέσει στο τραπέζι πριν μερικές μερες ΟΛΙΚΗ απαγόρευση σε Αττική και Εύβοια. Άρα η πλάκα που μας έκανε ο Θοδωρής παραλίγο να έβγαινε αληθινη.
 
Εντάξει θα ισχύσει οτι ισχύει για όλα τα καμμενα. Κύριοι εμένα χθες οι θηροφυλακες μου είπαν ότι είχε πέσει στο τραπέζι πριν μερικές μερες ΟΛΙΚΗ απαγόρευση σε Αττική και Εύβοια. Άρα η πλάκα που μας έκανε ο Θοδωρής παραλίγο να έβγαινε αληθινη.
Το παρακάτω έχει πολύ ζουμί και κρύβει αρκετές απαγορεύσεις περιμετρικά των καμμένων εκτάσεων
Τώρα το ποσό περιμετρικά κανείς δεν ξέρει



]Η απαγόρευση θήρας δεν θα περιοριστεί μόνο στην καείσα έκταση, αλλά θα συμπεριληφθεί κατά την κρίση σας και μία ικανοποιητική επιφάνεια περιμετρικής ζώνης
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top