Ξηρά τροφή

Κι όμως φίλε μου.... ποιοτική είναι η τροφή που κρατά το ζώο υγιές,του προσφέρει αυτά που χρειάζεται για να έχει ενέργεια, γυαλαδα στο τρίχωμα, λίγα, σφικτά και άοσμα κόπρανα και έχει και την κατάλληλη για τον καθένα μας τιμή....δε σημαίνει ότι μια τροφή που κάνει 70 ευρώ το σακί καλύπτει όλα τα ζώα....
70, 80, 90, 100 ευρω τα 13 κιλα.
Εχουμε ξεφυγει τελειως...
Καλυτερα κοτοπουλο φρεσκο η κιμα κ ερχεται κ πιο φθηνα.
 
Ο συγκυνηγος μου είναι κρεοπώλης.... πριν τρία χρόνια....βραζαμε κρέας, λαχανικά, ρύζι κτλ και τα χωρίζαμε σε μερίδες και τα βάζαμε στην κατάψυξη....τα σκυλιά ήταν τούμπανο.... δεν μπορούμε όμως πάντα να το κάνουμε αυτό. Επίσης επειδή εδώ έχουμε κρύο και υγρασία το χειμώνα... όταν κάνει παρατεταμένη παγωνιά μαζί με την τροφή ταιζουμε και λαρδί.... λίπος.... ένα κομμάτι συνήθως μετά το τάισμα....η τρίχα γυαλίζει και τα σκυλιά έχουν απίστευτη δύναμη και ενέργεια...
 
Κι όμως φίλε μου.... ποιοτική είναι η τροφή που κρατά το ζώο υγιές,του προσφέρει αυτά που χρειάζεται για να έχει ενέργεια, γυαλαδα στο τρίχωμα, λίγα, σφικτά και άοσμα κόπρανα και έχει και την κατάλληλη για τον καθένα μας τιμή....δε σημαίνει ότι μια τροφή που κάνει 70 ευρώ το σακί καλύπτει όλα τα ζώα....
Μα το είπα και αρχικά ότι ο καθένας ταΐζει αυτό που θέλει και μπορεί! Αυτό είναι εντελώς ανεξάρτητο απο το τι είναι ποιοτική τροφή,ποιοτική τροφή είναι μία ΠΟΙΟΤΙΚΗ τροφή και μόνο άσχετα αν μας κάνει ή όχι, άσχετα αν είναι ακριβή. Προφανώς και δεν μπορούν όλοι να ταΐζουν με 6-7 ευρώ το κιλό,προφανώς και όλοι δεν μπορούν να κάνουν ακριβές εξετάσεις κάθε 6 μήνες να παρακολουθούν τα ζώα τους, προφανώς και δεν μπορούν όλοι να έχουν τα ζώα τους όπως πρέπει....προφανώς προφανώς προφανώς προφανώς...ανεξάρτητα όλα αυτά από το τι είναι μια ποιοτική τροφή
 
70, 80, 90, 100 ευρω τα 13 κιλα.
Εχουμε ξεφυγει τελειως...
Καλυτερα κοτοπουλο φρεσκο η κιμα κ ερχεται κ πιο φθηνα.
Στέλιο προσπάθησα τον χειμώνα με κοτόπουλο και χοιρινό κιμά ψημένο φαγητό με λαχανικά και ρύζι σε αναλογία 70/20/10% αλλά δεν κατάφερα να τον κρατήσω σταθερό σε βάρος...και γύρισα στη ξηρά τροφή.
 
Μα το είπα και αρχικά ότι ο καθένας ταΐζει αυτό που θέλει και μπορεί! Αυτό είναι εντελώς ανεξάρτητο απο το τι είναι ποιοτική τροφή,ποιοτική τροφή είναι μία ΠΟΙΟΤΙΚΗ τροφή και μόνο άσχετα αν μας κάνει ή όχι, άσχετα αν είναι ακριβή. Προφανώς και δεν μπορούν όλοι να ταΐζουν με 6-7 ευρώ το κιλό,προφανώς και όλοι δεν μπορούν να κάνουν ακριβές εξετάσεις κάθε 6 μήνες να παρακολουθούν τα ζώα τους, προφανώς και δεν μπορούν όλοι να έχουν τα ζώα τους όπως πρέπει....προφανώς προφανώς προφανώς προφανώς...ανεξάρτητα όλα αυτά από το τι είναι μια ποιοτική τροφή
Με συγχωρείς αλλά δεν μας είπες ποια θεωρείς εσύ ποιοτική τροφή και πώς την κρίνεις έτσι...με ποια κριτήρια....
 
Ένα πράγμα που πρέπει να κοιτάζουμε σε όλες τις τροφές είναι η σύσταση και η σύνθεση. Γιατί είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
H σύσταση είναι οι ποσότητες/ποσοστά σε πρωτεΐνες, λίπος, υγρασία, ασβέστιο, φώσφορος κτλ συστατικά.
Η σύνθεση είναι το από που προέρχονται τα παραπάνω συστατικά. Πρωτεΐνες έχει και το κρέας και τα κόκαλα και τα δημητριακά και η σόγια.
Άρα το ποσοστό πρωτεΐνης από μόνο του δε λέει και πολλά πράγματα αν αυτό προέρχεται από σόγια ή καλαμπόκι ή σιτάρι.
Άλλο πράγμα οι πρωτεΐνες από κρέας και άλλο από καλαμπόκι ή σιτάρι. Οι φθηνές τροφές είναι φουλ στα δημητριακά. Οι πιο ακριβές έχουν πιο πολύ κρέας. Πολλές τροφές το ξεκαθαρίζουν αυτό, άλλες όχι.

Δείτε πχ τη σύσταση μιας τροφής που εγώ τη θεωρώ καλή τροφή
Αναλυτικά Συστατικά: Ακατέργαστη πρωτεΐνη 26 %, Ακατέργαστο λίπος 15 %, Ακατέργαστες ίνες 2,5 %, Ακατέργαστη τέφρα 6,6 %, Υγρασία 10 %, Ασβέστιο 1,4 %, Φώσφορος 1,0 %.
και τη σύνθεση της
Σύνθεση: κοτόπουλο 31%, συκώτι κοτόπουλου 21%, πατάτα 20.5%, καλαμπόκι 13% (πιστοποιημένο μη μεταλλαγμένο), λίπος πουλερικών 4%(διατηρημένο με μικτές Τοκοφερόλες, Πηγή βιταμίνης Ε), λάδι σολομού 3%, φυσικές γεύσεις, αποξηραμένα μήλα 4%, ζύμη ζυθοποιίας 2%, ντομάτες 1%, γιούκα Εκχύλισμα schidigera, καρότα, μέταλλα, DL-μεθειονίνη, L-λυσίνη, μαννάν-ολιγοσακχαρίτες, φρουκτοολιγοσακχαρίτες, Προβιοτικά (Lactobacillus acidophilus).

Kαι μια τροφής ενέργειας που εγώ τη θεωρώ μέτρια τροφή
Συστατικά : Δημητριακά, κρέας και παράγωγα αυτού, έλαια και λίπη, παράγωγα φυτικής προέλευσης, μεταλλικές ουσίες.
ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΥΣΤΑΤΙΚΩΝ: Πρωτεΐνη:34%, ασβέστιο:3%, λίπος:16%, Φώσφορο:1,7%, ακατέργαστες Ίνες:2%, τέφρα:10%, βιταμίνη Α : 15000 UI/KG, υγρασία:10%, Βιταμίνη D:2200 UI/ KG, Βιταμίνη Ε:85mg, Χαλκός:8mg/kg, αντιοξειδωτικά ΒΗΤ:150 mg/kg

Οι περισσότεροι κυνηγοί θα θεωρήσουν ότι η δεύτερη είναι καλύτερη αφού αυτοδιαφημίζεται ως ενέργειας και έχει 34% πρωτεΐνη ενώ η πρώτη έχει 26%. Τα νούμερα είναι σωστά και στις δύο τροφές. Κανείς δε λέει ψέμματα. Η πλήρης αλήθεια κρύβεται στη σύνθεση της τροφής. Δηλαδή από που προέρχονται τα συστατικά. Στην πρώτη περίπτωση κυριαρχεί το κοτόπουλο ενώ στη δεύτερη τα δημητριακά. Έχει σημασία η σειρά με την οποία γράφονται τα συστατικά, είναι φθίνουσα σειρά.
Αυτό εννοώ. Χρήσιμη πολύ η επεξήγηση που έδωσες και η σύγκριση που έκανες Κωστή!!!
 
Με συγχωρείς αλλά δεν μας είπες ποια θεωρείς εσύ ποιοτική τροφή και πώς την κρίνεις έτσι...με ποια κριτήρια....
Μια ξηρά τροφή η οποία περιέχει ως πρώτο συστατικό το κρέας (ΑΦΥΔΑΤΩΜΕΝΟ) και τουλάχιστον σε αναλογία 40+ %,ιδανικά να μην έχει και σιτηρά πάνω απο 10 %. Το τι περιεκτικότητα θα έχει σε πρωτείνες και λίπος εξαρτάται από το ζώο και την εργασία που κάνει. Αν πάμε σε μαγειρευτό, 70% κρέας πολύ λίγο βρασμένο ,20% λαχανικά λίγο βρασμένα και 10 ρύζι πολύ καλά βρασμένο. Εαν πάμε σε ωμό απλά συμπληρώνουμε και με κάποιο βιταμινούχο συμπλήρωμα για να υπάρχει ισορροπία στο σιτηρέσιο . Στις περιπτώσεις του μαγειρευτού και του ωμού προτιμώ μοσχαρίσιο κυμά για κρέας ή και πατσά μοσχαρίσιο. Αυτό δεν είναι προταση για κανέναν.
 
Δεν φαίνεται καλά η μια φωτό ...την ξαναανεβαζω...
View attachment 29328
Χαζευα την σελίδα του biozois και δεν έχει αυτή την τροφή σε εικοσακιλο,την έχει σε δωδεκακιλο και σε διαφορετικό σακί..το ίδιο και με την ενέργειας που έβγαζε σε παραλλαγή σακί..της άλλαξε της Τροφές η κατάλαβα κάτι λάθος εγώ?
 
Χαζευα την σελίδα του biozois και δεν έχει αυτή την τροφή σε εικοσακιλο,την έχει σε δωδεκακιλο και σε διαφορετικό σακί..το ίδιο και με την ενέργειας που έβγαζε σε παραλλαγή σακί..της άλλαξε της Τροφές η κατάλαβα κάτι λάθος εγώ?
Θα το ψάξω κι εγώ γιατί κάτι έχει αλλάξει μάλλον...
Από εδώ την έπαιρνα εγώ,αλλά βλέπω και δεν την έχει ετοιμοπαραδοτη τώρα...
https://www.plus4u.gr/mobile_site/p/136000074
 
Χαζευα την σελίδα του biozois και δεν έχει αυτή την τροφή σε εικοσακιλο,την έχει σε δωδεκακιλο και σε διαφορετικό σακί..το ίδιο και με την ενέργειας που έβγαζε σε παραλλαγή σακί..της άλλαξε της Τροφές η κατάλαβα κάτι λάθος εγώ?
Αυτη που λες στο σακί παραλλαγής είναι άλλη τροφή της ίδιας εταιρίας.
 
Ναι άλλη τροφή είναι το ξέρω ,δεν υπάρχουν όμως στην σελίδα του
Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.... τελευταία φορά είχα πάρει τέλη Ιουνίου και η ημερομηνία παραγωγής ήταν 20-6-21.
Μία που μπήκα στο σάιτ χτες,και εφόσον δεν βρήκα αυτή που έπαιρνα, παραγγειλα ένα σακί από την exclusive line energy.
Τα τελευταία σχόλια στο Σκρουτζ δεν είναι και πολύ καλά για την premium... γράφουν ότι κάτι άλλαξε και έχουν θέματα με διάρροιες κτλ... Εμένα με την ίδια όρεξη την τρώει και διάρροιες δεν έκανε.
 
Διάβασα για ...ακόμη ..μία φορά όλο το θέμα απο την αρχή και είδα οτι αναφέρθηκε η συγκεκριμένη μάρκα αρκετές φορές ....μια γρήγορη αναζήτηση και είδα την συγκεκριμένη...από τα συστατικά της πιστεύω οτι πρόκειται για κάτι αξιόλογο....εντυπώσεις θα γράψω κατόπιν δοκιμής μιας και...έρχεται σε λίγες μέρες και ο νέος.....σεττεράς...
500x600x90-020-0458_1461579584.jpg

Σύνθεση: πάπια (46%), ρύζι (30%), λίπος κοτόπουλου (συντηρημένο με τοκοφερόλες), αποξηραμένα μήλα, φυσικά αρώματα, έλαιο σολομού (2%), μαγιά μπύρας, υδρολυμένα όστρακα (πηγή γλυκοσαμίνης, 320 mg/kg), εκχύλισμα χόνδρου (πηγή χονδροϊτίνης, 190 mg/kg), mannan-ολιγοσακχαρίτες (180 mg/kg), βότανα και φρούτα (δενδρολίβανο, γαρύφαλλο, εσπεριδοειδή, κουρκουμάς, 180 mg/kg), φρουκτο-ολιγοσακχαρίτες (120 mg/kg), εκχύλισμα Yucca schidigera (120 mg/kg), ινουλίνη 110 mg/kg), γάλα γαϊδουράγκαθου (90 mg/kg).

Αναλυτικά συστατικά: πρωτεΐνη 32%, λίπος 22%, υγρασία 10%, τέφρα 7,0%, ακατέργαστες ίνες 2,0%, ασβέστιο 1,8%, φώσφορος 1,3%.

Σύνθεση διατροφής: βιταμίνη A (E672) 23.000 IU, βιταμίνη D3 (E671) 1.800 IU, βιταμίνη E (α-τοκοφερόλη) (3a700) 600 mg, βιταμίνη C (E300) 300 mg, L-καρνιτίνη 200 mg, χλωριούχος χολίνη 700 mg, βιοτίνη 0,75 mg, βιταμίνη B1 1,2 mg, βιταμίνη B2 4,5 mg, νιασίνη (3a315) 15 mg, παντοθενικό ασβέστιο 12 mg, βιταμίνη B6 (3a831) 1,2 mg, φολικό οξύ (3a316) 0,6 mg, βιταμίνη B12 0,05 mg, ψευδάργυρος (E6) 100 mg, σίδηρος (E1) 90 mg, μαγγάνιο (E5) 45 mg, ιώδιο (E2) 0,8 mg, χαλκός (E4) 18 mg, σελήνιο (3b8.10) 0,3 mg.

Μεταβολιστέα ενέργεια: 4.200 kcal/kg, Ω3: 0,36%, Ω6: 2,75%.


και η άποψη μιας σελίδας που αξιολογεί τις τροφές..... https://www.allaboutdogfood.co.uk/dog-food-reviews/2066/brit-care-endurance
 
Είναι τρομερή τροφή. Απλά ανέβηκαν πολύ οι τιμές που είναι τύπου καρτέλ
Έχεις δίκιο Νίκο....τώρα μίλησα μαζί τους...βγαίνει 55 ευρώ τα 14 κιλά....δίνει δώρο 2 κιλα στο 12κιλο...αλλά με τα χαρακτηριστικά αυτά και εγώ πιστεύω οτι πρέπει να είναι πολύ καλή.....με την δοσολογία που περίπου προτείνει περνάς ένα δίμηνο.
 
Έχεις δίκιο Νίκο....τώρα μίλησα μαζί τους...βγαίνει 55 ευρώ τα 14 κιλά....δίνει δώρο 2 κιλα στο 12κιλο...αλλά με τα χαρακτηριστικά αυτά και εγώ πιστεύω οτι πρέπει να είναι πολύ καλή.....με την δοσολογία που περίπου προτείνει περνάς ένα δίμηνο.
Πάρα πολύ καλή τροφή.. αυτή δίνω εγώ την κυνηγετική περίοδο
 
Για την exclusive premium λες? γνωρίζεις τι διαφορά έχει η σειρά αυτή με την σειρά που την ονομάζει vio?γιατί διαβάζω τα συστατικά και των δύο και τα βλέπω ακριβώς ίδια..
Αυτή τη τροφή παραγγειλα τώρα1630323922795.jpg
Δεν έχω ψάξει για τη σειρά vio καθόλου....
 
Αυτή τη τροφή παραγγειλα τώραView attachment 31662
Δεν έχω ψάξει για τη σειρά vio καθόλου....
Την ταιζω 4 χρόνια κ είμαι πολύ ευχαριστημένος! Είναι φτηνή αλλά όχι φτηνιαρικη! Ελπίζω να ταιριάζει κ στο σκυλάκι σου! Α παρεπιπτόντως τάιζα κ άλλες πολύ πιο ακριβές εισαγωμενες!
 
Back
Top