Remington Team

Απαντώ στον εαυτό μου.
Όλα δουλεύουν σε νορμάλ μέτρα.

Σε μακρινές αποστάσεις πρέπει να βρεις τον κατάλληλο συνδιασμό φυσιγγίου, τσοκ #σκαγιών, για κάθε κάνη ώστε να πάρεις το μέγιστο δυνατό χωρίς να αλλάξεις κάνη ή όπλο.
Απλά και κατανοητά :)
Βασιλη
Πηγαινε για φαγητο φιλε
Πεινασες
:)
 
Ριχνεις χωρις θεμα αλλα καλυτερο θα ηταν ενα Lf F η Xfull

Δεν ξερω....οχι γι'αυτο που λες....Εννοω το τσοκ που εχω μου σκορπιζει τα χοντρα σκαγια απο Ν5 και
κατω....
Λες να μου στειλει τα βολια εκει που θελω ???
Θα το δοκιμασω....απο περιεργεια και μονο!!!
Ευχαριστω Αλεξ!!!! :)
 
Δεν ξερω....οχι γι'αυτο που λες....Εννοω το τσοκ που εχω μου σκορπιζει τα χοντρα σκαγια απο Ν5 και
κατω....
Λες να μου στειλει τα βολια εκει που θελω ???
Θα το δοκιμασω....απο περιεργεια και μονο!!!
Ευχαριστω Αλεξ!!!! :)
Αφου ξερεις τι παιζει με την καριολα την βλητικη...κανε τις δοκιμες να βγαλεις ακρη κυρΝικο, αν και τα φυσιγγια σου δεν θες εξτρα τσοκ
 
Υπάρχουν βίντεο σε βλητικα τουνελ με ταχυκαμερες που δείχνουν σαφεστατα την εκτροπή των αερίων πριν βγει ακόμα η στήλη στον αέρα, αλλά στο φινάλε ακόμα κ να γράφουμε τι νόημα έχει ;;; σε λίγο θα μας βρισουν μερικοί, έχει βγει το πορισμα , έχει καταδικαστεί ο κατηγορουμενος κ οδηγείται στο εκτελεστικό απόσπασμα
Που μπορουμε να βρουμε αυτα τα βιντεο φιλος;
Θα ηταν πολυ ενδιαφερον να βλεπαμε τι ακριβως συμβαινει
 
Το πόρισμα ποιό είναι ;
Όσο πιο ακριβό είναι τόσο περισσότερο σου ανεβάζει την αυτοπεποίθηση και ίσως την αποτελεσματικότητα (ιδεατή ή πραγματική).
Τώρα, στοιχίζουν το 1/3 με 1/2 μιάς κάνης. Όταν φτάσουν στο σημείο να είναι πιο ακριβά από την κάνη (και το βλέπω σχετικά κοντά) θα αναρωτιόμαστε για το πόσο "ηλίθιοι" είναι οι κατασκευαστές των όπλων που ασχολούνται με κώνους προσαρμογής και αυλούς αντί να ασχολούνται με τα τσοκ που είναι πιο κερδοφόρα επιχείρηση, αφού τώρα ακόμη και τα εργοστασιακά είναι aftermarket.
 
Όλα βρίσκονται στο μυαλό η γνώμη μου είναι ότι στο 90 τις 100 τα τσοκ φρενου είναι αχρείαστα στο μέσο κυνηγό,και το αιτιολογω βλέποντας κατά καιρούς στους κυνηγοτοπους συνάδελφους με τέτοιο εξοπλισμό αλλά με άγνοια και ημιμάθεια από το τι όπλο κρατούν μέχρι τα βασικά σημεία κρατηματος και σκοπευσης. Είναι δυνατόν να ψάχνεις την διαφορά του 5 τις εκατό όταν επωμιζεις ανάποδα η όταν κλείνεις το μάτι η όταν κάθε επωμιση είναι και διαφορετική. Κύριοι καλά είναι τα τσοκ φρένου ακόμη καλυτερες οι κριο καννες και όλα τα καλούδια πείτε μου όμως πόσοι από μας και γω μαζί έχουμε πάει σε ένα δάσκαλο σκοποβολής να μας διορθώσει τις ατέλειες?ελάχιστοι. Πάντως πολλοί λιγότεροι από αυτούς που έχουν από καμία ντουζίνα τσοκ φρενου αλλάζοντας τα κατά καιρούς γιατί δεν απέδωσαν τα 50 ,60, μετρα που υπολόγιζαν νομίζοντας οτι ειναι οι αποσπάσεις αυτες μεσα στις δυνατότητες τους.
 
Πάντως, απ' ότι είδα μόνο η Patternmaster τα χαρακτηρίζει σαν τσοκ φρένου (wad-stripping) και μάλιστα χωρίς σύσφιξη.
Στους υπόλοιπους κατασκευαστές οι τρύπες λειτουργούν για την εκτόνωση των αερίων. Το όποιο "φρενάρισμα" είναι πάρεργο, αποτέλεσμα του σχήματος και της διάταξης των τρυπών.
 
Πάντως, απ' ότι είδα μόνο η Patternmaster τα χαρακτηρίζει σαν τσοκ φρένου (wad-stripping) και μάλιστα χωρίς σύσφιξη.
Το φρενάρισμα στα kicks γίνεται στο παράλληλο τμήμα όχι στο αρχικό κώνικο.
20% βελτίωση λέει στην συγκέντρωση (χωρίς να μας λέει ως προς τι), μειώνει την αναπήδηση της κάνης και μειώνει την αίσθηση της ανάκρουση.
Επίσης κάνει ομελέτα και το ΣΚ παστίτσιο :)
Οκ μας πείσατε ...

Ευτυχώς που μας το λένε άτομα δικά μας, οπότε τουλάχιστον αξίζει η προσπάθεια για όποιον θέλει να ψαχτεί.
 

Attachments

  • Screenshot_2021-07-22-22-25-56-320_org.mozilla.firefox~2.jpg
    Screenshot_2021-07-22-22-25-56-320_org.mozilla.firefox~2.jpg
    208,7 KB · Προβολές: 11
Το φρενάρισμα στα kicks γίνεται στο παράλληλο τμήμα όχι στο αρχικό κώνικο.
20% βελτίωση λέει στην συγκέντρωση (χωρίς να μας λέει ως προς τι), μειώνει την αναπήδηση της κάνης και μειώνει την αίσθηση της ανάκρουση.
Επίσης κάνει ομελέτα και το ΣΚ παστίτσιο :)
Οκ μας πείσατε ...

Ευτυχώς που μας το λένε άτομα δικά μας, οπότε τουλάχιστον αξίζει η προσπάθεια για όποιον θέλει να ψαχτεί.
Ξεχνας το βασικοτερο ομως, τριβεις και οτι γουσταρεις με το Κικς, απο κεφαλοτυρι μεχρι καροτο... .yel.
 
Το φρενάρισμα στα kicks γίνεται στο παράλληλο τμήμα όχι στο αρχικό κώνικο.
20% βελτίωση λέει στην συγκέντρωση (χωρίς να μας λέει ως προς τι), μειώνει την αναπήδηση της κάνης και μειώνει την αίσθηση της ανάκρουση.
Επίσης κάνει ομελέτα και το ΣΚ παστίτσιο :)
Οκ μας πείσατε ...

Ευτυχώς που μας το λένε άτομα δικά μας, οπότε τουλάχιστον αξίζει η προσπάθεια για όποιον θέλει να ψαχτεί.
Κανουν ακριβως οτι λενε , απο το 2012 τα ριχνω τα Kiks φιλε
 
Πάντως, απ' ότι είδα μόνο η Patternmaster τα χαρακτηρίζει σαν τσοκ φρένου (wad-stripping) και μάλιστα χωρίς σύσφιξη.
Στους υπόλοιπους κατασκευαστές οι τρύπες λειτουργούν για την εκτόνωση των αερίων. Το όποιο "φρενάρισμα" είναι πάρεργο, αποτέλεσμα του σχήματος και της διάταξης των τρυπών.
Ακριβως ετσι , παρενεργεια ειχα γραψει κ οχι το ζητουμενο
 
Κανουν ακριβως οτι λενε , απο το 2012 τα ριχνω τα Kiks φιλε
Δημήτρη δεν με ενδιαφέρουν οι αναπηδήσεις ούτε η ανάκρουση ... γι αυτό αστειεύτηκα με το παστίτσιο.
Αναπήδηση δεν νομίζω ότι την μειώνει ... την ανάκρουση ίσως απειροελάχιστα.

Με ενδιαφέρει η συγκέντρωση.
Είστε 3 άτομα που το λέτε (συγνώμη αν ξέχασα κάποιον άλλο) και μάλλον κάτι θα ξέρετε.

Θα με κάνετε να αγοράσω και εγώ τώρα ή τουλάχιστον να δοκιμάσω.
Σε τι συσφίξεις βγαίνουν αυτά και τι μου προτείνετε να πάρω ;
Πάντα από #4 και κάτω ενδιαφέρομαι.

Το xf το θεωρείτε υπερβολή ;
 
Last edited:
Δημήτρη δεν με ενδιαφέρουν οι αναπηδήσεις ούτε η ανάκρουση ... γι αυτό αστειεύτηκα με το παστίτσιο.
Αναπήδηση δεν νομίζω ότι την μειώνει ... την ανάκρουση ίσως απειροελάχιστα.

Με ενδιαφέρει η συγκέντρωση.
Είστε 3 άτομα που το λέτε (συγνώμη αν ξέχασα κάποιον άλλο) και μάλλον κάτι θα ξέρετε.

Θα με κάνετε να αγοράσω και εγώ τώρα ή τουλάχιστον να δοκιμάσω.
Σε τι συσφίξεις βγαίνουν αυτά και τι μου προτείνετε να πάρω ;
Πάντα από #4 και κάτω ενδιαφέρομαι.

Το xf το θεωρείτε υπερβολή ;
Το xf δεν ειναι υπερβολη αλλα μονοδρομος!!!
 
Back
Top