Οι κήποι μας..

Τον Ιούνιο φυτευτηκε ο δεύτερος κήπος
IMG_20210627_190906.jpg

Και σημερα βγάλαμε ένα πεζουλακι κρεμμύδια για να τα φάμε άμεσα τηγανητά και σε πίτα και να βάλουμε τον πιο οψιμο κήπο. Οι ντομάτες ήταν τόσο ψηλές μέσα στη φυτιστρα τους που θέλουν καλαμωμα με το που φυτευονται...
IMG_20210706_211021.jpgIMG_20210706_074130.jpgIMG_20210706_075355.jpg
 
Είχα μια απορία αν άρχισαν να ωριμαζουν τα πρωιμα αχλαδια κοντουλα από μια κεντράδα... Τα σημάδια από τις κισσες που φυσικά δοκίμασαν πρώτες πρώτες η καλύτερη απόδειξη ωριμανσης.. Οπότε μαζεύτηκαν πάραυτα...


IMG_20210708_094127.jpg
IMG_20210708_094144.jpg
IMG_20210708_100707.jpg


Τα κρυστάλλια πάνε πολύ πολύ καλά. Δεσαν πολλα και τα μεγαλώνουν χωρίς προβλήματα...
IMG_20210622_061655.jpg
IMG_20210622_061636.jpg
 
Last edited:
Είχα μια απορία αν άρχισαν να ωριμαζουν τα πρωιμα αχλαδια κοντουλα από μια κεντράδα... Τα σημάδια από τις κισσες που φυσικά δοκίμασαν πρώτες πρώτες η καλύτερη απόδειξη ωριμανσης.. Οπότε μαζεύτηκαν πάραυτα...


View attachment 29242
View attachment 29244
View attachment 29243
Τα νοστιμότερα αχλάδια κατά τη γνώμη μου ...!
 
Είχα μια απορία αν άρχισαν να ωριμαζουν τα πρωιμα αχλαδια κοντουλα από μια κεντράδα... Τα σημάδια από τις κισσες που φυσικά δοκίμασαν πρώτες πρώτες η καλύτερη απόδειξη ωριμανσης.. Οπότε μαζεύτηκαν πάραυτα...


View attachment 29242
View attachment 29244
View attachment 29247


Τα κρυστάλλια πάνε πολύ πολύ καλά. Δεσαν πολλα και τα μεγαλώνουν χωρίς προβλήματα...
View attachment 29245
View attachment 29249
Κρυσταλλια ισον απολαυση!!! Με τις κισσες έχουμε μεγάλο θεμα. Πέρισυ τα Φέτελ μου τα ξεπατωσαν. Φέτος έχουν και οι μηλιές γεμίσει μήλα και θα φάνε καλά οι ρουφιανες. Να και μια φωτο από το χωριο. Θα ήθελα να είμαι συνέχεια εκεί αλλά δυστυχώς μια φορά τον μήνα και αν. Οπότε τρώνε οι κισσες!!!20170409_123246.jpg
 
Και εγώ που πήγα να δω τα κρυστάλλια σήμερα όταν έφτασα στην πεζουλα αντίκρυσα κάμποσα φαγωμένα κάτω και πάνω στα δέντρα και κάνα δυο κισσες να κάνουν κούνια μπελά στις κλαρες με περίσσια αγαλλιαση...

Οπότε τέρμα η κορακοπαιδικη χαρά και ο αχλαδομπουφές στο κτήμα... Δίχτυ προστασίας με το ελάχιστο ποσοστό σκίασης (30%) και τελειώσαμε... Ας βρουν να μαγαρισουν αλλού...

IMG_20210710_172818.jpg
IMG_20210710_174625.jpg
IMG_20210710_182506.jpg
IMG_20210710_184757.jpg
 
Last edited:
Εμένα τα αχλάδια στο χωριο μου τα έκλεψαν. Δεν άφησαν ούτε ένα να δοκιμάσω και ήταν η πρώτη φορά που είχε καρπούς το δεντράκι. Το χωράφι είναι πάνω στο δρομο που οδηγει στην παραλία του χωριου. Πρόπερσι βρήκα 5-6 να έχουν τσακίσει τα κλωνάρια από μια καρύδια και να μαζεύουν καρύδια. Εδωσα τόπο στην οργη. Εκεί που άρπαξα λαιμό και τον πατησα τον καργιολη στο χώμα ήταν όταν σταμάτησε το αυτοκίνητο και πέταξε μέσα στο χωράφι δύο σκουπιδοσακουλες. Δεν με είχε δει και όταν του φωναξα ότι στα 300 μέτρα έχει κάδους άρχισε τις μαγκιές για να εντυπωσιάσει μαλλον τις δύο σάπιες που είχε μαζι. Το μόνο που κατάφερε ηταν να ουρλιάζουν αυτές πανικοβλητες , αυτός να αρπάξει αρκετές και καλες και το αυτοκίνητο του να γεμίσει με τα σκατα που πέταξε στο χωράφι μου. Ελάτε και περάστε καλά αλλά σεβαστείτε την περιουσία των ντόπιων. Ότι υπάρχει κοντά στο δρόμο εξαφανίζεται σαν να περνάει ακριδα.
 
Εμένα τα αχλάδια στο χωριο μου τα έκλεψαν. Δεν άφησαν ούτε ένα να δοκιμάσω και ήταν η πρώτη φορά που είχε καρπούς το δεντράκι. Το χωράφι είναι πάνω στο δρομο που οδηγει στην παραλία του χωριου. Πρόπερσι βρήκα 5-6 να έχουν τσακίσει τα κλωνάρια από μια καρύδια και να μαζεύουν καρύδια. Εδωσα τόπο στην οργη. Εκεί που άρπαξα λαιμό και τον πατησα τον καργιολη στο χώμα ήταν όταν σταμάτησε το αυτοκίνητο και πέταξε μέσα στο χωράφι δύο σκουπιδοσακουλες. Δεν με είχε δει και όταν του φωναξα ότι στα 300 μέτρα έχει κάδους άρχισε τις μαγκιές για να εντυπωσιάσει μαλλον τις δύο σάπιες που είχε μαζι. Το μόνο που κατάφερε ηταν να ουρλιάζουν αυτές πανικοβλητες , αυτός να αρπάξει αρκετές και καλες και το αυτοκίνητο του να γεμίσει με τα σκατα που πέταξε στο χωράφι μου. Ελάτε και περάστε καλά αλλά σεβαστείτε την περιουσία των ντόπιων. Ότι υπάρχει κοντά στο δρόμο εξαφανίζεται σαν να περνάει ακριδα.

+1.000

Δυστυχώς χειρότερα "επιβλαβή" από τα διποδα ανθρωποειδή δεν υπάρχουν... Και αυτά θέλουν ηλεκτροφόρα σύρματα όχι απλή περίφραξη για να προστατευτείς.
 
+1.000

Δυστυχώς χειρότερα "επιβλαβή" από τα διποδα ανθρωποειδή δεν υπάρχουν... Και αυτά θέλουν ηλεκτροφόρα σύρματα όχι απλή περίφραξη για να προστατευτείς.
Έτσι ειναι. Και να συμπεριλάβουμε και συναδέλφους μας σε αυτή την κατηγορία. Τον Αύγουστο εχω δει να γεμίζουν πορτ-μπαγκάζ με κηπευτικά κάθε ειδους! Να μπαίνει ο άλλος σε χωράφι με πιπεριές για να ψάξει πουλί και να τσαλαπαταει δεκάδες φυτά από τα οποία κάποιος βγάζει μεροκάματο. Σεβασμός μηδέν δυστυχώς.
 
Γειά σου Χρηστάρα, κανένα σπόρο ραπανάκι "παλιακό" από αυτά που καίγανε θα μπορέσουμε να βρούμε;
Δυστυχώς όχι..Υπάρχουν διάφορες ομάδες που ασχολούνται με παραδοσιακούς σπόρους.Μία από αυτή είναι η ΑΥΛΗ των κηπουρών στο facebook.
 
Εμας σεπτεμβρη- οκτομβρη, μηλο καρυδι καστανο σας τις ακριδες. Δεν αφηνουν τιποτα! Λεμεδες του κερατα...
Ετσι και εδω, τους βλέπεις να κατεβαίνουν απο το αμαξι και να μαζεύουν ότι βρουν και δεν τρέχει τιποτα. Αν τους την πεις παρεξηγουνται κιολας!!!
 
Back
Top