Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Με βρήκες με τις πέρδικες, μέχρι τώρα με Benelli Rafaello παλιό 18.4 ,χωρίς σύστημα για ανάκρουση αλλά 3050γρ βάρος την παλεύω.Η μόνη φορά που την άκουσα ήταν με 5 κουτιά στο σκοπευτήριο.Ετσι κ αλλιώς οι ντουφεκιες είναι 5-6 ανά κυνήγι. Απλά η ultra lite είναι 2800. Λόγω χαμηλού βάρους την φοβάμαι γιατί είχα μια κουβέντα με έναν φίλο που είχε την al391 light κ την έδωσε λόγω πολύ μεγάλης ανάκρουσης
Όπως είπα και πριν για τον αριθμό των φυσιγγίων που πρόκειται να ρίχνεις στο συγκεκριμένο κυνήγι δεν τίθεται καν λόγος ανάκρουσης ενώ από την άλλη τίθεται λόγος να γλυτώσεις τα 300 γρ. βάρους που αναφέρεις σε ολοήμερα περπατητά. Εγώ κυνηγάω με την Fast Black που είναι ελαφριά και πριν με την Α304 που πάλι ήταν ελαφριά...και όταν με το καλό έρθει η Ultraleggero θα το κυνηγήσω και αυτό...δεν τίθεται καν στο μυαλόμου θέμα ανάκρουσης αλλά τίθεται όπως προείπα...το λιγότερος βάρος της μεταφοράς.
 
Καλησπέρα, είμαι σε δίλημμα για αγορά καινούργιου όπλου. Τα υποψήφια είναι A400 ultra lite και A400 upland. Βασικά η ultra lite είναι η πρώτη μου επιλογή αλλά φοβάμαι μήπως λόγω χαμηλού βάρους κ απουσία kick off κλωτσαει πολύ (εννοείται θα μπει ποιοτικό πέλμα). Θα ήθελα την γνώμη όσων έχουν το όπλο ή το έχουν ντουφεκισει πως τους φάνηκε σαν ανάκρουση. Η κύρια χρήση του όπλου θα είναι κυνήγι με σκυλιά και 36 γραμμάρια. Πιστεύεται ότι μέχρι 36 γραμμάρια θα είναι υποφερτό το κλώτσημα ή να πάω στην upland με το μειονέκτημα να κουβαλάω 300+ γραμμάρια?
ΥΓ για σκοπευτήριο (να το μάθω κιόλας) κ τσίχλες δεν κάνω κουβέντα γιατί θεωρώ στα 28 κ 32 γραμμάρια θα είναι εντάξει όπως όλα τα όπλα, εξάλλου είμαι μαθημενος από Benelli !
κυνηγι με σκυλια και 36γρ το βρισκω υπερβολικο
 
Όπως είπα και πριν για τον αριθμό των φυσιγγίων που πρόκειται να ρίχνεις στο συγκεκριμένο κυνήγι δεν τίθεται καν λόγος ανάκρουσης ενώ από την άλλη τίθεται λόγος να γλυτώσεις τα 300 γρ. βάρους που αναφέρεις σε ολοήμερα περπατητά. Εγώ κυνηγάω με την Fast Black που είναι ελαφριά και πριν με την Α304 που πάλι ήταν ελαφριά...και όταν με το καλό έρθει η Ultraleggero θα το κυνηγήσω και αυτό...δεν τίθεται καν στο μυαλόμου θέμα ανάκρουσης αλλά τίθεται όπως προείπα...το λιγότερος βάρος της μεταφοράς.
Συναδελφε συμφωνω με το θεμα του βαρους αλλα εχω κ τον φοβο οτι ελαφρυ = αναξιοπιστο.
Φυσικα αν τη χρησιμοποιει με σωστα φυσιγγια δεν νομιζω να εχει προβλημα
 
Όπως είπα και πριν για τον αριθμό των φυσιγγίων που πρόκειται να ρίχνεις στο συγκεκριμένο κυνήγι δεν τίθεται καν λόγος ανάκρουσης ενώ από την άλλη τίθεται λόγος να γλυτώσεις τα 300 γρ. βάρους που αναφέρεις σε ολοήμερα περπατητά. Εγώ κυνηγάω με την Fast Black που είναι ελαφριά και πριν με την Α304 που πάλι ήταν ελαφριά...και όταν με το καλό έρθει η Ultraleggero θα το κυνηγήσω και αυτό...δεν τίθεται καν στο μυαλόμου θέμα ανάκρουσης αλλά τίθεται όπως προείπα...το λιγότερος βάρος της μεταφοράς.
Για μενα στα πολυ ελαφρια οπλα πρωτο ζητημα ειναι η δυσκολια τους σε μια σωστη μπαλανασαρισμενη κινηση στην επομιση ειδικα σε κυνηγια με σκυλο και μετα το θεμα ανακρουση
Ενα πολυ ελαφρυ οπλο συνηθως σε βγαζει μπροστα και πανω απο το στοχο ειδικα εαν εισαι γεροδεμενος σε κυνηγια αδρεναλινης οπως με σκυλια φερμας η περπατητο τσιχλας
 
Συναδελφε συμφωνω με το θεμα του βαρους αλλα εχω κ τον φοβο οτι ελαφρυ = αναξιοπιστο.
Φυσικα αν τη χρησιμοποιει με σωστα φυσιγγια δεν νομιζω να εχει προβλημα
Εδώ με την ευκαιρία της απάντησης του Στέλιου να τονίσω ότι προσωπική γνώμη είναι ότι δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας. Απ' ότι έχω διαβάσει η δίαιτα έρχεται από το ανθρακόνημα στην ρίγα, την απουσία kick off και τα πιο ελαφριά ξύλα. Δλδ με βάση την Beretta δεν υπάρχει αλλαγή σε μηχανισμό αερίων κ κάννη σε σχέση με την υπόλοιπη σειρά A400.
Ελπίζω να έχω καταλάβει σωστά κ να μην υπάρχουν τέτοιες αλλαγές. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό θα ήταν σημαντικό για εμένα να το ξέρω πριν πάρω την απόφαση μου
 
Εγώ θα είμαι κυρίως πέρδικα κ περπατητο τσίχλας όταν δεν μπορώ να φύγω για σκ, τα καρτερία γενικά τα βαριέμαι. Μόνο φασα κ αυτό 5-6 φορές τον χρόνο. Ίσως φταίει που δεν έχω πετύχει ποτέ καλό πέρασμα, το για να νοιώσω ότι κυνηγάω θέλω να πάω εγώ στο θήραμα και όχι το ανάποδο.
Για να επανέλθω πάντως στο θέμα το ultra lite σκέφτομαι με ένα καλό πέλμα ( pachmayr SC100 ας πούμε ). Όταν με το καλό πάρω το όπλο θα ρωτήσω γνώμες για πέλματα, προς το παρόν ας μην τα μπλέξουμε στην κουβέντα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις
Εγώ θα έπαιρνα την upland, και μόνο το ότι έχει καλύτερο κοντάκι μου φτάνει, άλλωστε στα 3100 κάτι σε 66αρα κάνη δεν το λες βαρύ όπλο, νομίζω ότι δίνεται και με 5 τσοκ, τουλάχιστον πέρυσι με 5 ήταν, βάλε και το kickoff που είναι σε πολύ ωραίο σημείο και νομιζω πως δεν χρειάζεσε κάτι άλλο, εάν πας παγανες θα εκτιμήσεις πολύ και τα 200 300 gr παραπάνω και το kickoff. Όσο για την πέρδικα θα ρίξεις και φυσίγγια 34 και πιθανόν και 36 gr και εκεί και το λιγο παραπάνω βάρος και το kickoff μόνο πλεονέκτημα είναι, άσε που δεν είμαι σίγουρος για το βάρος που βλέπουμε στα σαιτ,πάντως η A400 light που είχε φίλος ήταν 3 κιλά.
 
Συναδελφε συμφωνω με το θεμα του βαρους αλλα εχω κ τον φοβο οτι ελαφρυ = αναξιοπιστο.
Φυσικα αν τη χρησιμοποιει με σωστα φυσιγγια δεν νομιζω να εχει προβλημα
Αναξιόπιστο φίλε και Beretta ή κάποια άλλη από τις μεγάλες εταιρίες δεν νομίζω ότι τίθεται καν θέμα. Οι εταιρίες αυτές έχουν κάνει την έρευνα τους χρόνια τώρα γι'αυτό και έχουν την θέση που έχουν στην συνείδηση του κόσμου. Σ'αυτές τις εταιρίεςτο μόνο που πρέπει να σε ενδιαφέρει κατ 'εμέ είναι εάν σου αρέσει το όπλο που βλέπεις.
 
Ερχεταιιιιιι..χαχα
Ρε φίλε Κώστα με σκότωσες!!!!
Με συγχωρείς αλλά αυτό το πράμα <γιατί δεν το θεωρώ τουφέκι με πλαστικά μέρη> τι το θες? Και ειδικά μετά από το ΜΧ8!!!
2800γρ. βάρος βρίσκεις ατσάλινο από καλές εταιρείες! Σκέψου μονάχα ότι η υγρασία και το νερό θα περνάει κάτω από το πλαστικό και θα σκουριάζει, γιατί μην μου πεις ότι μετά από κάθε έξοδο που θα βραχεί θα βγάζεις τα πλαστικά και θα το σκουπίζεις?
Αν θες Μπερέττα βρες ένα από τα τόσα s55 56 57 που πωλούνται και με πολύ λιγότερα χρήματα και ελάφρυνέ το! Θα εκπλαγείς για το πως μεταμορφώνονται αυτά τα θείκα παλιά τουφέκια με τις πραγματικά εξαιρετικές τους τουφεκιές! Απορώ γιατί τα πωλούνε!
 
Ρε φίλε Κώστα με σκότωσες!!!!
Με συγχωρείς αλλά αυτό το πράμα <γιατί δεν το θεωρώ τουφέκι με πλαστικά μέρη> τι το θες? Και ειδικά μετά από το ΜΧ8!!!
2800γρ. βάρος βρίσκεις ατσάλινο από καλές εταιρείες! Σκέψου μονάχα ότι η υγρασία και το νερό θα περνάει κάτω από το πλαστικό και θα σκουριάζει, γιατί μην μου πεις ότι μετά από κάθε έξοδο που θα βραχεί θα βγάζεις τα πλαστικά και θα το σκουπίζεις?
Αν θες Μπερέττα βρες ένα από τα τόσα s55 56 57 που πωλούνται και με πολύ λιγότερα χρήματα και ελάφρυνέ το! Θα εκπλαγείς για το πως μεταμορφώνονται αυτά τα θείκα παλιά τουφέκια με τις πραγματικά εξαιρετικές τους τουφεκιές! Απορώ γιατί τα πωλούνε!
χαχαχα γέλασα με το με σκότωσες. Κοίτα τα beretta τα αλληλεπίθετα μου αρέσουν. Απλά στα κυνήγια που κάνω (περπατητό πάντοτε) δεν μου καθόταν και τόσο πολύ το βάρος. Παρόλο που είμαι 1.93 και 100 κιλά (προσπαθώ να μείνω εκεί) και όλοι μου λένε μα δύο μέτρα τί είναι για σένα αυτό το βάρος...ποτέ μα ποτέ δεν συμπάθησα τα όπλα με βάρος πάνω από 3.100 το πολύ για τα κυνήγια μου....πες το παραξενιά πες το όπως θέλεις...ergal σε δίκαννο δεν το μπορώ για πολλούς λόγους που δεν είναι του παρόντος....βλέπω λοιπόν οτι βγάζει το ultraleggero...ατσάλινο και ελαφρύ...και με τα πλαϊνά που σκοπό έχω να τα φτιάξω με δικά μου σχέδια....(μέχρι και φωτό σκέφτομαι να χαράξω πάνω). Δεν είναι πραγματικά κόπος για εμένα το να αφαιρέσω το πλαστικό και να το καθαρίσω σε περίπτωση βροχής...εδώ έπεσες σε περίπτωση μεγάλη....εδώ κάνω βίδες το αυτογεμές αδρανείας την Fast μετά από 2 κυνήγια για να την καθαρίσω....είναι η τρέλα μου να είναι το όπλο πεντακάθαρο σαν καινούργιο....τωρα από εκεί και πέρα όλα για την τρέλα μας είναι και αυτή είναι το κυνήγι και τα όπλα.
 
χαχαχα γέλασα με το με σκότωσες. Κοίτα τα beretta τα αλληλεπίθετα μου αρέσουν. Απλά στα κυνήγια που κάνω (περπατητό πάντοτε) δεν μου καθόταν και τόσο πολύ το βάρος. Παρόλο που είμαι 1.93 και 100 κιλά (προσπαθώ να μείνω εκεί) και όλοι μου λένε μα δύο μέτρα τί είναι για σένα αυτό το βάρος...ποτέ μα ποτέ δεν συμπάθησα τα όπλα με βάρος πάνω από 3.100 το πολύ για τα κυνήγια μου....πες το παραξενιά πες το όπως θέλεις...ergal σε δίκαννο δεν το μπορώ για πολλούς λόγους που δεν είναι του παρόντος....βλέπω λοιπόν οτι βγάζει το ultraleggero...ατσάλινο και ελαφρύ...και με τα πλαϊνά που σκοπό έχω να τα φτιάξω με δικά μου σχέδια....(μέχρι και φωτό σκέφτομαι να χαράξω πάνω). Δεν είναι πραγματικά κόπος για εμένα το να αφαιρέσω το πλαστικό και να το καθαρίσω σε περίπτωση βροχής...εδώ έπεσες σε περίπτωση μεγάλη....εδώ κάνω βίδες το αυτογεμές αδρανείας την Fast μετά από 2 κυνήγια για να την καθαρίσω....είναι η τρέλα μου να είναι το όπλο πεντακάθαρο σαν καινούργιο....τωρα από εκεί και πέρα όλα για την τρέλα μας είναι και αυτή είναι το κυνήγι και τα όπλα.

τωρα από εκεί και πέρα όλα για την τρέλα μας είναι και αυτή είναι το κυνήγι και τα όπλα.
Δεν μπορώ να αντικρούσω κάτι πάνω στην τρέλα μας! Όλα δικαιολογούνται!!!
Πάντως ένα από τα κορυφαία αλλήλεπίθετα που έφτιαξε η Μπερέττα και ίσως το μοναδικό πρως πώληση αυτή την στιγμή στην Ελλάδα χωρίς να γνωρίζω τιμή και κατάσταση είναι ένα ASE12 κυνηγετικό που το έχει το οπλοπωλείο του Παπαιωάννου στην Καίρη. Αξίζει να το δεις...
 
Δεν μπορώ να αντικρούσω κάτι πάνω στην τρέλα μας! Όλα δικαιολογούνται!!!
Πάντως ένα από τα κορυφαία αλλήλεπίθετα που έφτιαξε η Μπερέττα και ίσως το μοναδικό πρως πώληση αυτή την στιγμή στην Ελλάδα χωρίς να γνωρίζω τιμή και κατάσταση είναι ένα ASE12 κυνηγετικό που το έχει το οπλοπωλείο του Παπαιωάννου στην Καίρη. Αξίζει να το δεις...
Κορυφή δεν αντιλέγω....έλα όμως που το έχω παραγγείλει με πρικαταβολή και ..έρχεται χαχαχα
 
Ποια είναι η τιμή αν επιτρέπεται; Πιστεύω ότι είναι ένα ακόμη παιχνίδι των εταιρειών για καταναλωτισμο..... δηλαδή τι περισσότερο προσφέρει από το ultralight ...... ότι έχει και καλά ατσάλινη βάση;
έχει μεγάλη διαφορά το να έχει ατσάλινη βάση με το να έχει ergal....όχι απλά μεγάλη αλλά τεράστια διαφορά...πίστεψε με...αυτό και μόνο...αρκεί...2800 και ατσάλινη βάση δεν υπάρχει απλά...αυτό είναι επίτευγμα...του αντίστοιχου τμήματος της εταιρίας. Τώρα για τον καταναλωτισμό που αναφέρεις είναι άλλο θέμα. Εάν ήταν όλοι θα αγοράζαμε ένα μοντέλο μιας εταιρίας, το πρώτο αξιόπιστο που έχει βγάλει χρονικά και θα τελείωνε εκεί αλλά κάθε χρόνο πωλούνται νέα μοντέλα που αν το καλοσκεφτείς πόσο περισσότερο βοηθούν - εξηπηρετούν καλύτερα , να το πω πιο απλά, τον μέσο κυνηγό; 2400 έχει. ευχαριστώ για τις ευχες. Να είμαστε καλά.
 
Last edited:
έχει μεγάλη διαφορά το να έχει ατσάλινη βάση με το να έχει ergal....όχι απλά μεγάλη αλλά τεράστια διαφορά...πίστεψε με...αυτό και μόνο...αρκεί...2800 και ατσάλινη βάση δεν υπάρχει απλά...αυτό είναι επίτευγμα...του αντίστοιχου τμήματος της εταιρίας. Τώρα για τον καταναλωτισμό που αναφέρεις είναι άλλο θέμα. Εάν ήταν όλοι θα αγοράζαμε ένα μοντέλο μιας εταιρίας, το πρώτο αξιόπιστο που έχει βγάλει χρονικά και θα τελείωνε εκεί αλλά κάθε χρόνο πωλούνται νέα μοντέλα που αν το καλοσκεφτείς πόσο περισσότερο βοηθούν - εξηπηρετούν καλύτερα , να το πω πιο απλά, τον μέσο κυνηγό; 2400 έχει. ευχαριστώ για τις ευχες. Να είμαστε καλά.
Καλημέρα σε όλους. Δεν διαφωνώ πουθενά για τα πλεονεκτήματα που προσφέρουν τα νέα μοντέλα οποιασδήποτε εταιρείας. Άλλωστε το έχω πει και σε άλλες συζητήσεις ότι πάμε μπροστά....... Φυσικά και θα είναι πολύ καλό το όπλο δεν έχω καμία αμφιβολία. Εγώ αυτό που είπα είναι ότι το συγκεκριμένο από τα λίγα που διάβασα γι αυτό δεν έχει να προσφέρει τεχνολογικά κάτι καινούργιο. Και για να μην παρεξηγηθω ..... εννοώ στις κάννες , στο μηχανισμό ή στην δυνατότητα να έρθει εύκολα στα μέτρα του κάθε κυνηγού. Ούτως ή άλλως ένα όπλο ελαφρύ προορίζεται συνήθως σε κυνηγούς που περπατούν πολύ και πυροβολούν λίγο... το εργκαλ έχει δείξει την αντοχή του.... δεν ξέρω για σπασμένο όπλο με βάση από εργκαλ το οποίο ο κάτοχος του έριχνε φυσιολογικούς αριθμούς φυσιγγίων. Επίσης η μείωση του βάρους στο συγκεκριμένο όπλο δεν είναι μόνο λόγω ελάφρυνσης της βάσης με τα πλαστικά ένθετα.... αλλά και λόγω της απουσίας ενδιάμεσων ριγων.... κάτι που το έχουμε ξαναδεί και από άλλες εταιρείες. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να δω περισσότερα δίκανα με φλάντζες στο κοντάκι.... εκεί πιστεύω ότι θα προσφέρει προσαρμοστικότητα...... Και τα λέω αυτά έχοντας στην κατοχή μου ενα ultralight , ένα falkonet δηλαδή δύο όπλα με εργκαλ στα 2800 κιλά και ένα Baikal με ατσάλινη βάση το οποίο με πολύ λίγες μετατροπές θα έφτανε στα 2900...... Τώρα σε ότι αφορά την τιμή είναι φυσιολογική για ένα Beretta. Εύχομαι και πάλι ολόψυχα να το χαρείς και να σου χαρίσει αξέχαστες στιγμές με τα σκυλάκια σου. Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο
 
Καλημέρα σε όλους. Δεν διαφωνώ πουθενά για τα πλεονεκτήματα που προσφέρουν τα νέα μοντέλα οποιασδήποτε εταιρείας. Άλλωστε το έχω πει και σε άλλες συζητήσεις ότι πάμε μπροστά....... Φυσικά και θα είναι πολύ καλό το όπλο δεν έχω καμία αμφιβολία. Εγώ αυτό που είπα είναι ότι το συγκεκριμένο από τα λίγα που διάβασα γι αυτό δεν έχει να προσφέρει τεχνολογικά κάτι καινούργιο. Και για να μην παρεξηγηθω ..... εννοώ στις κάννες , στο μηχανισμό ή στην δυνατότητα να έρθει εύκολα στα μέτρα του κάθε κυνηγού. Ούτως ή άλλως ένα όπλο ελαφρύ προορίζεται συνήθως σε κυνηγούς που περπατούν πολύ και πυροβολούν λίγο... το εργκαλ έχει δείξει την αντοχή του.... δεν ξέρω για σπασμένο όπλο με βάση από εργκαλ το οποίο ο κάτοχος του έριχνε φυσιολογικούς αριθμούς φυσιγγίων. Επίσης η μείωση του βάρους στο συγκεκριμένο όπλο δεν είναι μόνο λόγω ελάφρυνσης της βάσης με τα πλαστικά ένθετα.... αλλά και λόγω της απουσίας ενδιάμεσων ριγων.... κάτι που το έχουμε ξαναδεί και από άλλες εταιρείες. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να δω περισσότερα δίκανα με φλάντζες στο κοντάκι.... εκεί πιστεύω ότι θα προσφέρει προσαρμοστικότητα...... Και τα λέω αυτά έχοντας στην κατοχή μου ενα ultralight , ένα falkonet δηλαδή δύο όπλα με εργκαλ στα 2800 κιλά και ένα Baikal με ατσάλινη βάση το οποίο με πολύ λίγες μετατροπές θα έφτανε στα 2900...... Τώρα σε ότι αφορά την τιμή είναι φυσιολογική για ένα Beretta. Εύχομαι και πάλι ολόψυχα να το χαρείς και να σου χαρίσει αξέχαστες στιγμές με τα σκυλάκια σου. Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο
Βασίλη συζήτηση κάνουμε δεν υπάρχει περίπτωση να παρεξηγηθείς τουλάχιστον από μένα. Αλοίμονο. Γι'αυτό μπαίνουμε στο φόρουμ για να ανταλλάσσουμε απόψεις σεβαστές από τον καθένα μας. Εγώ προσωπικά δεν είχα στην κατοχή μου ελαφρύ αλληλεπίθετο για περπατητό κυνήγι. Έτσι έτυχε αν και έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετά όπλα. Έψαχνα λοιπόν κάτι τέτοιο. Όπως είπα δεν ήθελα με βάση ergal. Δεν είναι το ότι θα <<σπάσει>> η βάση ...δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο πέρα από κάποια χτυπήματα από πέσιμο τα οποία είναι πολύ δύσκολο να επιδιορθωθούν. Η μεγαλύτερη μου ένσταση ως προς το ergal είναι το ζύγισμα του όπλου. Τώρα είδα οτι έβγαλε η Beretta ένα όπλο με ατσάλινη βάση και με βάρος από 2800, με κάννες steelium και χωρίς ενδιάμεσες ρίγες στις κάννες όπως είπες. Αυτά όλα τα χαρακτηριστικά προσωπικά εάν κάνω λάθος δεν υπάρχουν σε όπλο της αγοράς τουλάχιστον καινούργιο. Το ότι μπορείς να <<φτιάξεις - μετατρέψεις>> άλλο μοντέλο στο να είναι τόσο ελαφρύ το γνωρίζω γίνεται...με αφαίρεση πλαϊνών ριγών τοποθέτηση τσοκ εάν δεν έχει και πάει λέγοντας....δεν με ενδιέφερε όμως κάτι τέτοιο διότι είμαι της άποψης του...μην το σκαλίζεις και πολύ ειδικά σε τέτοιες εργασίες....και βέβαια όλα αυτά απαιτούν κάποιο κόστος οπότε ανεβαίνει σημαντικά η αγορά ...μιας ευκαιρίας...έτσι το παίρνεις έτοιμο εργοστασιακό και τελειώνει το θέμα. Τέλος για τις φλάτζες αλλαγής κλίσεων είναι κάτι το επιθυμητό αλλά κανένας δεν έχει βρει τον τρόπο χωρίς να γίνεται η μπασκουλα του όπλου...σαν αυτογεμές το οποίο προσωπικά δεν μου αρέσει. Να είμαστε καλά να ανταλλάσουμε απόψεις...αλοίμονο εάν συμφωνούμε σε όλα ...εγώ ίσα ίσα θέλω και να διαφωνούμε διότι μέσα από την αντίθετη άποψη....ΜΑΘΑΙΝΩ μέχρι να φύγω από αυτόν τον κόσμο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top