Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Γράψε αναλυτικά τα χαρακτηριστικά στις δυο κανες κ την συνταγή
Ρε Dig....πάει 1.5 μήνας τώρα που έκανα την πρόχειρη δοκιμή κ δν θυμάμαι συνταγή...κάποιο setup 30-31gr είχα ρίξει τότε...
Η Jupiter είναι χρωμιομένη 71cm 2*...κ η Sx1 76cm 1* αχρωμίωτη...
 
Ρε Dig....πάει 1.5 μήνας τώρα που έκανα την πρόχειρη δοκιμή κ δν θυμάμαι συνταγή...κάποιο setup 30-31gr είχα ρίξει τότε...
Η Jupiter είναι χρωμιομένη 71cm 2*...κ η Sx1 76cm 1* αχρωμίωτη...
Διάμετρος αυλων, κώνοι, θαλαμες
 
18.3 τα 2 όπλα,70mm θαλάμες...κώνους έχω μεσάνυχτα.
Η διαφορά τότε στην διάτρηση οφείλεται στο μεγαλυτερο μήκος της κανης της Sx1 κ στο πιο στενό τσοκαρισμα της, επίσης η Sx1 έχει 18.5 αυλό, συνολικά δηλαδή δίνει περιπου 15 -20 m/sec μεγαλυτερες αρχικές από την fabarm
 
Εχουν διαφορά όντως....και τα δύο όπλα έχουν gemini τσοκ πάνω; Άυλο 18,4 η profi και 18,6 η Beretta....
Εχει βγει καινούργιο βίντεο κ η Μπαϊκαλ υπερτερεί κατά πολύ στα ψιλά σκαγια κ η Α400 υπερτερεί κατά πολύ στα χοντρά!
Τελικά άβυσσος οι ιδιορυθμιες των τσοκ, φυσιγγίων κ κάνης!
 
Εχει βγει καινούργιο βίντεο κ η Μπαϊκαλ υπερτερεί κατά πολύ στα ψιλά σκαγια κ η Α400 υπερτερεί κατά πολύ στα χοντρά!
Τελικά άβυσσος οι ιδιορυθμιες των τσοκ, φυσιγγίων κ κάνης!
Η αλήθεια είναι ότι με μια αλλαγή σε φυσίγγι μπορεί όντως να αλλάξουν πολλά.
 
Ρε παιδιά υπάρχει κάποιος που να έχει τσοκ kicks και brain να μας αναφέρει τις εντυπώσεις του και το που υπερτερεί και μειονεκτει το καθένα συγκριτικά. Έχω ένα kicks smoke LF και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλα αναρωτιέμαι μήπως μπορεί να μου δώσει κάτι παραπάνω το brain στα πολλά μέτρα 45+??? Από ΤΜ-LR-TL συγκριτικά με το κικς.
 
Εχει βγει καινούργιο βίντεο κ η Μπαϊκαλ υπερτερεί κατά πολύ στα ψιλά σκαγια κ η Α400 υπερτερεί κατά πολύ στα χοντρά!
Τελικά άβυσσος οι ιδιορυθμιες των τσοκ, φυσιγγίων κ κάνης!
Περίεργο να υπερτερεί ο πιο στενός αυλός στα ψιλά σκάγια ,το αντίθετο οκ δεν θα μου έκανε εντύπωση
 
Περίεργο να υπερτερεί ο πιο στενός αυλός στα ψιλά σκάγια ,το αντίθετο οκ δεν θα μου έκανε εντύπωση
Η καθε κανη εχει τη μοναδικότητα της τίποτα δεν πρέπει να μας εκπλήσσει .Παλαιότερα που ολα τα οπλα εκτος ρεμ ηταν κατω του 18.5 δεν ειχαμε τρομερά όπλα πάλι είχαμε απλά δεν ριχναμε δυο χουφτες σκακια σε καθε ντουφεκια .Τώρα που αρχισαμε τι 40 τι50 τι 60 σαν το εργο μας φταινε τα στενά τουφέκια τα τσοκ οι κωνοι τα φυσίγγια οι ρίγες κτλ.
 
Περίεργο να υπερτερεί ο πιο στενός αυλός στα ψιλά σκάγια ,το αντίθετο οκ δεν θα μου έκανε εντύπωση
Στην μπ 155 το τελευταίο παράλληλο κομμάτι πριν το τσοκ είναι 18,4 στην αρχή είναι 18,55
Η γεωμετρία κ η κατεργασία κάθε κάνης διαφέρει κ για αυτο πολλές φορές βλέπουμε πράματα που δεν μπορούμε να τα κατανοήσουμε! Εδώ στο ίδιο κουτί φυσιγγια υπάρχουν 10 εως15% διάφορες!
 
Στην μπ 155 το τελευταίο παράλληλο κομμάτι πριν το τσοκ είναι 18,4 στην αρχή είναι 18,55
Η γεωμετρία κ η κατεργασία κάθε κάνης διαφέρει κ για αυτο πολλές φορές βλέπουμε πράματα που δεν μπορούμε να τα κατανοήσουμε! Εδώ στο ίδιο κουτί φυσιγγια υπάρχουν 10 εως15% διάφορες!
Εχεις μετρησει με αυλομετρο τετοια κανη κ εχεις δει κωνικοτητα στον αυλο ;
 
Στην μπ 155 το τελευταίο παράλληλο κομμάτι πριν το τσοκ είναι 18,4 στην αρχή είναι 18,55
Η γεωμετρία κ η κατεργασία κάθε κάνης διαφέρει κ για αυτο πολλές φορές βλέπουμε πράματα που δεν μπορούμε να τα κατανοήσουμε! Εδώ στο ίδιο κουτί φυσιγγια υπάρχουν 10 εως15% διάφορες!
Έτσι ακριβώς είναι και στη δικιά μου την 155
 
Έπειτα τα όπλα. Benelli εξαιρετικά μέτριες βλητικα εξού και οι μοντιφες.και με τις μοντιφες πάλι μέτριες είναι. Εγώ έκανα κώνο σε όπλο άλλης εταιρίας για αποκορύφωση κι όχι γιατί είχε κάποιο θέμα. Τα μπενελλι αποδεδειγμένα κλάνουν στα κρύα και μην ξεκινήσουμε τώρα την. Αντιπαράθεση "ναι αλλά αν βάλεις ιδιογομωση κλπ",οκ συμφωνώ αλλά η ουσία είναι ότι ....κλάνουν σαν οπλα
Δημήτρη έχεις καμιά φωτό με γνωστό φυσίγγι εμπορίου να δούμε και εμείς τι κάνει το όπλο σου ;
Θέλω να δω τι εννοείς αποκορύφωση.

Σε ρωτάω γιατί με την 1187 και την Μ2 δεν είδα και καμιά φοβερή διαφορά στο χαρτί, με διάφορα τσοκ και διάφορα φυσίγγια.

Το μόνο όπλο που μου έχει κάνει εντύπωση για τις τουφεκιές του με φυσίγγια εμπορίου είναι η Rem 1100 G3 του @Alex76

Πως εξηγείς επίσης το ότι κάποια όπλα δεν σκοτώνουν στα κρύα ;
 
Δημήτρη έχεις καμιά φωτό με γνωστό φυσίγγι εμπορίου να δούμε και εμείς τι κάνει το όπλο σου ;
Θέλω να δω τι εννοείς αποκορύφωση.

Σε ρωτάω γιατί με την 1187 και την Μ2 δεν είδα και καμιά φοβερή διαφορά στο χαρτί, με διάφορα τσοκ και διάφορα φυσίγγια.

Το μόνο όπλο που μου έχει κάνει εντύπωση για τις τουφεκιές του με φυσίγγια εμπορίου είναι η Rem 1100 G3 του @Alex76

Πως εξηγείς επίσης το ότι κάποια όπλα δεν σκοτώνουν στα κρύα ;
Δεν θα απαντήσω φίλε γιατί το χαρτί λέει όλη την αλήθεια και δεν υπάρχει καμία διαφορά.
 
Back
Top