Φυσίγγια για την Φάσσα

Έχεις δίκιο... τουλάχιστον εδώ στα μέρη μου αυτό ισχυει στα Βp άνω από τα 34γρ....
Φαντάσου ότι παλια είχε ένα μαγαζί κασετινα dual 4+7, 3+6, και f2 long range, έκλεισε κ τα πουλησε σε άλλο, περσι που έδιωξε τα φυσίγγια λόγω του νόμου που ετοιμάζουν τα έβαλε προσφορα 2,70€ κ φορτώθηκα (f2).. Αστα να υπάρχουν.....
Πριν από αυτο ζήτημα είναι να είχαν πουλησει 2-3 κουτιά...
Moνο η σειρά mythos valle 37γρ κ semi είχε σημειώσει επιτυχία.......
Πάντως εγώ, τα f2 long range 36 gr τα χρησιμοποιούσα στα παπιά τον χειμώνα, σε Νο 4. Δεν μπορώ να πω, ότι με άφηναν δυσαρεστημένο. Και τα valle 37 gr, αλλά τα σταμάτησε να τα βγάζει.
 
Εχει και καλα φυσιγγια εμποριου....Απλα θελει ''ψαξιμο''....με δοκιμες στο οπλο σου....και οχι με τις
εμπειριες των αλλων.
Το λεω χωρις να θελω να θιξω κανεναν συναδελφο.....απλα αυτο που θεωρω εγω πολυ καλο...για τον
αλλον μπορει να ειναι φολα......γι΄αυτον και μονο τον λογο το λεω.





Δεν εγινα τυχαια ιδιογομωτης Λαμπη μου !!!! ;) :) με την ιδιογόμωση είναι το ότι
Γεγονός παραμένει τ'ότι πολλοί ιδιογομωτές αγοράζουν και εμπορικά για σοβαρά κυνήγια (λαγό-πέρδικα -φάσσα )
 
Γεγονός παραμένει τ'ότι πολλοί ιδιογομωτές αγοράζουν και εμπορικά για σοβαρά κυνήγια (λαγό-πέρδικα -φάσσα )

Εχω να αγορασω εμπορικο φυσιγγιο.....απο τοτε που πεταλωσα τον λαγο με 3 τουφεκιες....... με
επωνυμο ΙΤΑΛΙΚΟ φυσιγγιο.
Αγοραζω μονο για σφαξιμο....και για να εξυπηρετησω καποιον φιλο....και την δικη μου περιεργεια.
Διαβαζω απο φιλους και συναδελφους....για τα φυσιγγια που ριχνουν....και δεν μπορω να εκφερω γνωμη
γιατι απλα μου εντελως αγνωστα Λαμπη μου....
Την δοκιμη που ανεβασα....το φυσιγγιο αν δεν κανω λαθος ειναι αγορασμενο πριν απο το 1995....και
ειναι απο αυτα που πηγαν στην ''ακρη'' φιλε!!!
 
Εχει και καλα φυσιγγια εμποριου....Απλα θελει ''ψαξιμο''....με δοκιμες στο οπλο σου....και οχι με τις
εμπειριες των αλλων.
Το λεω χωρις να θελω να θιξω κανεναν συναδελφο.....απλα αυτο που θεωρω εγω πολυ καλο...για τον
αλλον μπορει να ειναι φολα......γι΄αυτον και μονο τον λογο το λεω.





Δεν εγινα τυχαια ιδιογομωτης Λαμπη μου !!!! ;) :)
Εννοείται αυτό,το φυσίγγι είναι υποκειμενικό θέμα.
Προσωπικά έχω καταλήξει σε κάποια που χρησιμοποιώ σταθερά,αλλά μου αρέσει να ψαχνομαι και να δοκιμάζω και νέα.
Κακό συνήθειο που δύσκολα κόβεται.
Από την άλλη κουβέντα να γίνεται,γιατί είναι πολλές οι μέρες ακόμα μέχρι τον Αύγουστο.:D
 
Το extra 35gr σε Νο6 κ το winter 38gr σε Ν4 τα έριχνα με το ΤΟΖ ελατηρίου το 2016.....όπου έστριβα τουφέκι....σκόνη.
Το winter ήθελε ένα κλικ ακόμη προσκόπευση.

Υ.Γ Σε υδρόβιο.
Winter μία φορά πήρα για λαγό και βάρεσα έναν με το τελευταίο που μου είχε μείνει γιατί τα προηγούμενα τα έριξα σε παγανα
Απορώ και πως τα πήρα γιατί σε τριχωτό βάζω μόνο αμερικάνικα
 
Λαμπη για κυπρο μιλας?
Παντού γίνεται αυτό Τόλη .
Δεν το κατακρίνω .Το επισημαίνω .
Κάποιους απο τους λόγους τους καταλαμβαίνω απόλυτα .
Ελεγμένα σε κανονάκι φυσίγγια άρα ασφαλή αλλά και set up απο ακριβοπληρωμένους βλητικούς (επιστήμονες )
 
Το extra 35gr σε Νο6 κ το winter 38gr σε Ν4 τα έριχνα με το ΤΟΖ ελατηρίου το 2016.....όπου έστριβα τουφέκι....σκόνη.
Το winter ήθελε ένα κλικ ακόμη προσκόπευση.

Υ.Γ Σε υδρόβιο.
Το extra και το winter είναι αυτά που μου τραβάνε περισσότερο το ενδιαφέρον και εμένα.
Έχω αδυναμία στην mb32 που γεμίζεται το Extra.Για το winter έχω διαβάσει καλά σχόλια όταν σφίγγει ο καιρός.
 
Παντού γίνεται αυτό Τόλη .
Δεν το κατακρίνω .Το επισημαίνω .
Κάποιους απο τους λόγους τους καταλαμβαίνω απόλυτα .
Ελεγμένα σε κανονάκι φυσίγγια άρα ασφαλή αλλά και set up απο ακριβοπληρωμένους βλητικούς (επιστήμονες )
Ενημερωτηκα φιλε μου ρωτησα εγω ενωητε οτι αγοραζουν εκτως απο μερικους σκλυροπυρινικους που δεν περνουν ουτε για τσιχλα αχαχαχαχ
 
Ενημερωτηκα φιλε μου ρωτησα εγω ενωητε οτι αγοραζουν εκτως απο μερικους σκλυροπυρινικους που δεν περνουν ουτε για τσιχλα αχαχαχαχ
Σκληροπυρηνικούς δεν τους λές ,απλά όσοι είναι παθιασμένοι πραγματικά με την ιδιογόμωση
ΔΕΝ εμπιστεύονται κανένα ξένο φυσίγγι να μπεί στην θαλάμη .Ούτε κι'αυτά που στοιχ'ιζουν πολύ .
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν σέβονται την όποια εταιρεία και τα προιόντα της .
 
Τασο αυτο ειναι το φυσιγγι που θυμαμαι. Τα προλαβα ισα ισα σε ραφια παλιων οπλοπωλειων.
Πανε σχεδον 28 χρονια απο τοτε που εκανα τη δοκιμη στα 50 βηματα με 48 AL 71/2αστρα.
Εριξα Άρτεμις, imperial κ πασιγνωστο ελληνικο 36αρι.
Το καναδεζικο κεντησε με διαφορά 85 σκαγια απο το 36αρι κ 30 σκαγια απο το Αρτεμις. Ομως το Αρτεμις ηταν 34αρι.
Μια Prestige που ηρθε στα χερια μου αργοτερα το πηγαινε ακομα καλυτερα.
Ισως το καλυτερο φυσιγγι Ελληνικης κατασκευης κ οχι μονο κ οσοι το χρησιμοποιησαν κ το δοκιμασαν ξερουν πολυ καλα τι εννοω.
Και εγω το βαραγα με την 304 με πολες ζεστες αυγουστο μηνα θεριζα τα τρυγωνια απορουσα και εγω πως τραβαγε ενα φυσηγγι 34 γρ τοσο καλα με 25/30 βαφμους
 
Το extra και το winter είναι αυτά που μου τραβάνε περισσότερο το ενδιαφέρον και εμένα.
Έχω αδυναμία στην mb32 που γεμίζεται το Extra.Για το winter έχω διαβάσει καλά σχόλια όταν σφίγγει ο καιρός.
Σωστά, το winter θέλει αρκετό κρύο, αλλιώς το overkill πάει γόνα...
 
Το winter σε συγκριση με ιδιογομωση winter , είναι σκέτος καυσωνας Αυγουστο μήνα φίλε
Είμαι σίγουρος οτι δεν φτάνει φυσίγγια ιδιογομωσης στημένα για ακραίες συνθήκες.
Ελάχιστα πλέον εμπορικά όπως το Υψηλός semi είναι στημένα για αυτές τις συνθήκες.
Το wιnter είναι με mb36 στο 1,95 Δημήτρη;
 
Είμαι σίγουρος οτι δεν φτάνει φυσίγγια ιδιογομωσης στημένα για ακραίες συνθήκες.
Ελάχιστα πλέον εμπορικά όπως το Υψηλός semi είναι στημένα για αυτές τις συνθήκες.
Το wιnter είναι με mb36 στο 1,95 Δημήτρη;
Στο 1,90 χ38 με 686 ειναι Γιάννη.
 
Είμαι σίγουρος οτι δεν φτάνει φυσίγγια ιδιογομωσης στημένα για ακραίες συνθήκες.
Ελάχιστα πλέον εμπορικά όπως το Υψηλός semi είναι στημένα για αυτές τις συνθήκες.
Το wιnter είναι με mb36 στο 1,95 Δημήτρη;
Κ 1.75 πιο παλια
 
Εντυπωση μου κάνει που λέτε για τρυγόνια και για γλυκιά τουφεκια το Άρτεμις..
Τα παλια με την mb 32 ήταν δυνατά φυσίγγια, χειμωνιάτικα...
Εκτός κ αναφέρεστε σε κάποια παρτιδα(είναι γνωστό πως άλλαζαν υλικά τα πυρκαλ..)



Ο συγκεντρωτηρας είναι από το μαυρο αλλά τον ίδιο είχε κ το Άρτεμις που λες, όπως κ ολα τα πυρκαλ τότε...
Τώρα για συγκριση με τα καναδεζικα imperial χοντροκομμενο μου ακουγεται...
Υποτίθεται ότι πολλες φορες δεν το έφταναν ουτε τα Αμερικανικά.. Τι να πω μακάρι να το καταφέραμε εμείς.......!

View attachment 28395
View attachment 28396
Η πυρκαλ ηταν δημοσιο και οι προνηθειες γινονται με μειοδοτικο διαγωνισμο καθε χρονο δεν μπορει κανεις να πει οτι θα χρησιμοποιησει υλικα απο τον ιδιο προμηθευτη ενα φεγγαρι ειχε γεμισει μιμπ32 ηταν καλα .Φιλοι ασττυνομικοι ειχαν εκπτωση και επαιρναν ολο πυρκαλ αλλες χρινιες φόλα αλλα υλικα μεσα .
 
Back
Top