Franchi Affinity

Σαν όπλο την αφινιτι δεν την ξερω γιατί δεν την έχω ρίξει. Το μόνο που έχω κάνει είναι να την επωμίσω και δεν μου άρεσε λόγω πολύ μικρού κοντακιού. Μιλάω πάντα για την πλαστική. Να πιάσεις πολλά όπλα και να καταλήξεις μετά με βάση τα κριτίρια σου.
Η αφινυτυ λόγω επαναταντικού μπροστά έχει παρεκλιση μπόλικη κ έρχεται σωστά στους πιο πολλους , δεν έχει τζαβετα δηλαδή κ το κοντακι της στρίβει όσο πρέπει
 
Η αφινυτυ λόγω επανανατικού μπροστά έχει παρεκλιση μπόλικη κ έρχεται σωστά στους πιο πολλους , δεν έχει τζαβετα δηλαδή κ το κοντακι της στρίβει όσο πρέπει
Εγώ που έχω κοντάκι στα μέτρα μου με μπόλικο ξύλο δεν μπορούσα να επωμίσω. Με χάλαγε στα πάντα, στο κούμπωμα, στο πόσο μπροστά ένιωθα το πρόσωπο μου ακόμα και στη λαβή. Αν δεν είχα τέτοιο κοντάκι στο όπλο μου είμαι σίγουρος ότι θα είχα άλλη αντίληψη για την αφίνιτι. Πάντως από φίλους έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
 
Εγώ που έχω κοντάκι στα μέτρα μου με μπόλικο ξύλο δεν μπορούσα να επωμίσω. Με χάλαγε στα πάντα, στο κούμπωμα, στο πόσο μπροστά ένιωθα το πρόσωπο μου ακόμα και στη λαβή. Αν δεν είχα τέτοιο κοντάκι στο όπλο μου είμαι σίγουρος ότι θα είχα άλλη αντίληψη για την αφίνιτι. Πάντως από φίλους έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Βασίλη περιμενεις να έχεις την ίδια αίσθηση στην επωμιση , σε ένα χειροποίητο ραμμένο πανω σου κοντακι με ένα πλαστικο εργοστασιακο ;;; καμμια σχέση, δίνει όμως αυτό που πολλα αυτογεμη λόγω τζαβετας δεν δίνουν, αρκετό cast
 
Βασίλη περιμενεις να έχεις την ίδια αίσθηση στην επωμιση , σε ένα χειροποίητο ραμμένο πανω σου κοντακι με ένα πλαστικο εργοστασιακο ;;; καμμια σχέση, δίνει όμως αυτό που πολλα αυτογεμη λόγω τζαβετας δεν δίνουν, αρκετό cast
Όχι αλλά μια πλαστική v3 φίλου που έπιασα και έριξα μου ήρθε πολύ καλά! Είναι και θέμα σωματότυπου αλλά εγώ είμαι της άποψης πως αν πιάσει κάποιος πολλά όπλα κάποιο θα του κάνει κλικ! Ένα πράγμα σαν τον Χάρι...

 
Η αφινυτυ λόγω επαναταντικού μπροστά έχει παρεκλιση μπόλικη κ έρχεται σωστά στους πιο πολλους , δεν έχει τζαβετα δηλαδή κ το κοντακι της στρίβει όσο πρέπει
Τζαβετα έχει Δημήτρη και η Αφφινιτυ και καστ +/- 2χιλ όπως όλα του ομίλου.
Φίλος με την αριστερή και φλάντζα καστ-ον, χρειάζεται κι άλλη αριστερή παρέκκλιση και δεν παίρνει το όπλο.
 
Τζαβετα έχει Δημήτρη και η Αφφινιτυ και καστ +/- 2χιλ όπως όλα του ομίλου.
Φίλος με την αριστερή και φλάντζα καστ-ον, χρειάζεται κι άλλη αριστερή παρέκκλιση και δεν παίρνει το όπλο.
Μια μαυρη πλαστικη που είχα επωμισει περσι σε μαγαζί της πολης μου είχε πολυ παρεκλιση , καμιά σχέση με όπλα όπως της Benelli πχ που δεν μπορουν να στριψουν πολυ , φυσικά όταν μιλάμε για τέλεια μέτρα παμε σε κοντακι πανω μας
 
Να προσθεσω εκτος απο αφινιτι και μοντεφελτρο που εβλεπε φιλος και το αουτλαντερ α300 και το μπαικαλ 155 πολυ καλα ολα αξιοπιστα δοκιμασμενα με καλες τουφεκιες και σε πολυ χαμηλες τιμες πρακτικα δν θα λειψει τιποτα σε οποιο τα επιλεξει το λεω εχοντας παρει πολυ ακριβοτερα πολυ καλα οπλα για τις τιμη τους!!
+5000000!!!
 
Να προσθεσω εκτος απο αφινιτι και μοντεφελτρο που εβλεπε φιλος και το αουτλαντερ α300 και το μπαικαλ 155 πολυ καλα ολα αξιοπιστα δοκιμασμενα με καλες τουφεκιες και σε πολυ χαμηλες τιμες πρακτικα δν θα λειψει τιποτα σε οποιο τα επιλεξει το λεω εχοντας παρει πολυ ακριβοτερα πολυ καλα οπλα για τις τιμη τους!!
Ακριβώς αυτό!
Στη 45ετή κυνηγετική μου ζωή έχω δουλέψει πολλά (και πολύ) όπλα διαφόρων αξιών. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι σε λογικά οικονομικά επίπεδα (σημερινά μέχρι1000-1100€) υπάρχουν πολλά πάρα πολύ καλά όπλα. Η συνταγή της επιτυχίας κρύβεται πίσω από το κοντάκι....
Δεν απαξιώνω ΕΠ' ΟΥΔΕΝΙ τα πανάκριβα όπλα, απλά θεωρώ ότι ένας "διαβασμένος" σκοπευτής ή κυνηγός θα καλύψει τις ανάγκες του και τις απαιτήσεις του με κάτι πιο "απλό" σε ποσοστό άνω του 95%.
Εκτός και κάνει πρωταθλητισμό. Κάτι θεμιτό και δόκιμο για όσους ενδιαφέρονται.
 
Τζαβετα έχει Δημήτρη και η Αφφινιτυ και καστ +/- 2χιλ όπως όλα του ομίλου.
Φίλος με την αριστερή και φλάντζα καστ-ον, χρειάζεται κι άλλη αριστερή παρέκκλιση και δεν παίρνει το όπλο.
Δε παιρνει γτ φοβαστε να το ζορισετε μη σπασει μια χαρα στριβει μη φοβαστε εμεις σωληνες επαναταξης γυρναμε στο μπουλονι κολλησατε
 
Δε παιρνει γτ φοβαστε να το ζορισετε μη σπασει μια χαρα στριβει μη φοβαστε εμεις σωληνες επαναταξης γυρναμε στο μπουλονι κολλησατε
Κοίτα να δεις Τόλη, πολλοί λένε τα αυτογεμη γκλιτσες, αλλά δεν έχουν και την ίδια τιμή παναθεμα τα.
Όταν το όπλο είναι καινούριο, εντός εγγύησης και να μη του βγάζει ο άλλος τα μάτια, εσύ πες το φόβο. Ο άλλος που το αγόρασε με τον ιδρώτα του και η τσέπη έμεινε πανί-πανί το λέει σεβασμό.
 
Δεν καταλαβαίνω το λόγο να αγοράσει κάποιος τόσο αταίριαστο όπλο και μετά να κάνει αλχημείες πως θα το φέρει στα μέτρα του,την στιγμή που η αγορά βοά από πάμπολλα μοντέλα που θα ικανοποιήσουν τον κάθε χρήστη και το κάθε βαλαντιο.Και δε μιλάω για μια απλή διαδικασία με φλατζες αλλά στραβωματα τζαβετας ζεσταματα και κλίσεις κοντακιου κτλ
 
Προσωπικα εχω επομισει παρα πολλα οπλα
Καποια τα ειχα μαλιστα αδυναμια κ αποθημενο
Με το που επομιζα κ δεν ηταν πανω μου αμεσως τα αποκλεια
Ζωντας την διαδικασια να ερθει ενα κοντακι στα μετρα σου, πιανοντας ενα οπλο και επομιζοντας το , εαν δεν δω την εικονα που πρεπει απλα με ξενερωνει

Δωρο να μου το κανεις δεν το θελω

Αν παλι δειχνει σωστο τοτε αρχιζω να βλεπω τα υπολοιπα χαρακτηριστια του
Τρελα το ξερω αλλα ετσι μου βγαινει
 
Προσωπικα εχω επομισει παρα πολλα οπλα
Καποια τα ειχα μαλιστα αδυναμια κ αποθημενο
Με το που επομιζα κ δεν ηταν πανω μου αμεσως τα αποκλεια
Ζωντας την διαδικασια να ερθει ενα κοντακι στα μετρα σου, πιανοντας ενα οπλο και επομιζοντας το , εαν δεν δω την εικονα που πρεπει απλα με ξενερωνει

Δωρο να μου το κανεις δεν το θελω

Αν παλι δειχνει σωστο τοτε αρχιζω να βλεπω τα υπολοιπα χαρακτηριστια του
Τρελα το ξερω αλλα ετσι μου βγαινει
Και πολυ καλα εκανες και ετσι ειναι το σωστο τι να το κανεις ενα ομορφο οπλο αν δν ριξεις ποτε σωστα με αυτο αν δν ερχεται ενταξει πανω σου... πολλοι εκαναν τετοια λαθοι και εμαθαν πλεον πρωτα κοιτας αυτο και μετα αν ειναι ωραιο... το οπλο ειναι εργαλειο πανω απο ολα οχι μπιζου και ειδικα με τοσα οπλα και απο τοσες εταιρειες ανετα μπορει να βρει ο καθενας αυτο που του κανει !!!
 
Κοίτα να δεις Τόλη, πολλοί λένε τα αυτογεμη γκλιτσες, αλλά δεν έχουν και την ίδια τιμή παναθεμα τα.
Όταν το όπλο είναι καινούριο, εντός εγγύησης και να μη του βγάζει ο άλλος τα μάτια, εσύ πες το φόβο. Ο άλλος που το αγόρασε με τον ιδρώτα του και η τσέπη έμεινε πανί-πανί το λέει σεβασμό.
Γτ ρε βασιλη εμεις δε τα δωσαμε ιδρωμενα τα φραγγα μας αχαχαχ τι να το κανω αμα δωσω 1 χιλ και βαραω αλλου εκει να δεις ιδρωτα αχαχαχαχ
 
Απόγευμα ...δεν είχα να κάνω κάτι και λέω δεν καθαρίζω κανά όπλο....και έτσι βγήκε η Franchi και αρχίσαμε.....και κάπου εκεί...κάτι δεν μου άρεσε στην Franchi - Benelli......εεε Franchi ήθελα να πω... ;)...τα γράμματα στην βάση που έγραφαν Benelli Armi και η λέξη Franchi...δεν τα διάβαζα εύκολα ....λόγω..αναπτυσσόμενης πρεσβυωπίας και λόγω των διαφημίσεων που έχω διαβάσει κατά καιρούς (βλέπε ..χρυσοσκάνδαλη Α302 και όχι κανονική .yel..yel.) είπα να κάνω κάτι και γι΄αυτό....ιδού λοιπόν...

212910968_209627897708942_2696442641202704097_n.jpg
214771055_1228903487541119_8834499213564429671_n_LI.jpg
212919689_343627973989041_615305555704751109_n.jpg
210180593_462262411543327_4860821799565570838_n.jpg
 

Attachments

  • 214346402_793384574679718_4956019073001308259_n.jpg
    214346402_793384574679718_4956019073001308259_n.jpg
    31,3 KB · Προβολές: 28
Last edited:
Καλησπερα σε ολους. Γνωριζει καποιος τις διαφορες αναμεσα στην Franchi Affinity Synthetic και Franchi Affinity Elite; Περα απο τα τσοκ τα οποια ειναι εσω-εξω στην Elite διαβασα καπου οτι εχει και μεγαλυτερο κωνο. Ισχυει κατι τετοιο; Αξιζει τα παραπανω λεφτα απο την απλη εκδοση;
 
Καλησπερα σε ολους. Γνωριζει καποιος τις διαφορες αναμεσα στην Franchi Affinity Synthetic και Franchi Affinity Elite; Περα απο τα τσοκ τα οποια ειναι εσω-εξω στην Elite διαβασα καπου οτι εχει και μεγαλυτερο κωνο. Ισχυει κατι τετοιο; Αξιζει τα παραπανω λεφτα απο την απλη εκδοση;
Αρχικα η Affinity Elite (την οποια την πηρα περσι τον Οκτώβριο) δεν ερχεται (τουλαχιστον τοτε) με εσω-εξω τσοκ...η εικονα στον καλκα ειναι λαθος...με εσω-εξω ειναι τα μοντελα waterfowl (Αμερικη υπαρχουν αυτα σιγουρα), τα οποια εδω Ελλαδα δεν ειχαν εμφανιστεί μεχρι περσι τον Οκτώβριο (δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι τωρα)....
Ολα τα παραπανω για τα τσοκ λοιπόν με επιφυλαξη, καθως δεν εχω διερευνησει προσφατα την αγορα...
Εχει σιγουρα μεγαλυτερο μοχλο όπλισης απο την απλη.
Σχετικα με τον κωνο, συμφωνα με ξενα σαιτ ναι εχει μεγαλυτερο κωνο, αλλα "νουμερα" δεν θα βρεις πουθενα γραμμενα, δλδ ποσο ηταν και ποσο τον εκαναν....
Κατα τα αλλα κενταει και μου εχει κατσει πολυ καλα εμενα...
 
Αρχικα η Affinity Elite (την οποια την πηρα περσι τον Οκτώβριο) δεν ερχεται (τουλαχιστον τοτε) με εσω-εξω τσοκ...η εικονα στον καλκα ειναι λαθος...με εσω-εξω ειναι τα μοντελα waterfowl, τα οποια εδω Ελλαδα δεν ειχαν εμφανιστεί μεχρι περσι τον Οκτώβριο (δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι τωρα)....
Ολα τα παραπανω για τα τσοκ λοιπόν με επιφυλαξη, καθως δεν εχω διερευνησει προσφατα την αγορα...
Εχει σιγουρα μεγαλυτερο μοχλο όπλισης απο την απλη.
Σχετικα με τον κωνο, συμφωνα με ξενα σαιτ ναι εχει μεγαλυτερο κωνο, αλλα "νουμερα" δεν θα βρεις πουθενα γραμμενα, δλδ ποσο ηταν και ποσο τον εκαναν....
Κατα τα αλλα κενταει και μου εχει κατσει πολυ καλα εμενα...
Στο site της Franchi την εχει με τα εσω-εξω. Στο site του Ναυπλιωτη την εχει μονο στις φωτογφραφιες με τα εσω-εξω. Στα χαρακτηριστικα λεει για 50mm τσοκ οπως την απλη. Αναφερομαι στην Franchi Affinity Elite Timber Cobalt (76αρα θαλαμη). Σε ευχαριστω για την διευκρινηση.
 
Last edited:
Back
Top