Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το ποδήλατο είναι ο αργός θάνατος του πλανήτη.

Ένας ποδηλάτης είναι καταστροφή για την οικονομία μιας χώρας:
δεν αγοράζει αυτοκίνητα και δεν δανείζεται χρήματα για να τα αγοράσει.
Δεν πληρώνει ασφαλιστήρια συμβόλαια.
Δεν αγοράζει καύσιμα, δεν πληρώνει για να υποστεί το αυτοκίνητο την απαραίτητη συντήρηση και επισκευή.
Δεν χρησιμοποιεί χώρο στάθμευσης επί πληρωμή.
Δεν προκαλεί μεγάλα ατυχήματα.
Δεν απαιτεί αυτοκινητόδρομους πολλαπλών λωρίδων.
Δεν γίνεται παχύσαρκος.
Οι υγιείς άνθρωποι δεν είναι ούτε απαραίτητοι ούτε χρήσιμοι για την οικονομία.
Δεν αγοράζουν φάρμακα. Δεν πηγαίνουν σε νοσοκομεία ή σε γιατρούς.
Δεν προσθέτουν τίποτα στο ΑΕΠ μιας χώρας.

Αντιθέτως, κάθε νέο κατάστημα της McDonald, πέραν από τα άτομα που θα εργάζονται στο ίδιο το κατάστημα, δημιουργεί τουλάχιστον άλλες 30 θέσεις εργασίας απασχολώντας 10 καρδιολόγους, 10 οδοντίατρους, 10 ειδικούς διαιτολόγους και διατροφολόγους.

(Τάδε έφη ο Διευθύνων Σύμβουλος της Euro Exim Bank Ltd. στους οικονομολόγους του)


ΥΓ: το περπάτημα είναι ακόμη χειρότερο για την οικονομία μιας χώρας. Οι πεζοί δεν αγοράζουν καν ποδήλατο....
ωραία όλα αυτά
αλλά έχω ένα ερώτημα
ο ποδηλάτης δε δουλεύει κάπου? πως ζει?
 
ωραία όλα αυτά
αλλά έχω ένα ερώτημα
ο ποδηλάτης δε δουλεύει κάπου? πως ζει?
Δεν έχει τόσο σημασία. Ακόμα και να δουλεύει στην ίδια δουλειά με έναν ιδιοκτήτη αυτοκινήτου, την οικονομική τρικλοποδιά την έχει βάλει με τον τρόπο του στο σύστημα...
 
Δεν έχει τόσο σημασία. Ακόμα και να δουλεύει στην ίδια δουλειά με έναν ιδιοκτήτη αυτοκινήτου, την οικονομική τρικλοποδιά την έχει βάλει με τον τρόπο του στο σύστημα...
σαφώς και έχει σημασία
αν έχει κάποιο ατύχημα με ασθενοφόρο ή ελικόπτερο θα τον μεταφέρουν όχι με ποδήλατο
μπορούμε επίσης να επιλέξουμε και τη μετακίνηση με τα πόδια ή με τα τετράποδα
πολλοί είναι οπαδοί της αποανάπτυξης
δε διαφωνώ μαζί τους, αρκεί να μη δέχονται και τα πλεονεκτήματα της ανάπτυξης(φάρμακα, εμβόλια, τεχνολογικά επιτεύγματα κτλ)
 
σαφώς και έχει σημασία
αν έχει κάποιο ατύχημα με ασθενοφόρο ή ελικόπτερο θα τον μεταφέρουν όχι με ποδήλατο
μπορούμε επίσης να επιλέξουμε και τη μετακίνηση με τα πόδια ή με τα τετράποδα
πολλοί είναι οπαδοί της αποανάπτυξης
δε διαφωνώ μαζί τους, αρκεί να μη δέχονται και τα πλεονεκτήματα της ανάπτυξης(φάρμακα, εμβόλια, τεχνολογικά επιτεύγματα κτλ)
Δεν γίνεται να μην είμαστε οπαδοί κάποιας "παράταξης";
Δηλαδή, ή ανάπτυξη, ή αποανάπτυξη; ή εμβολιασμένοι ή ανεμβολίαστοι και ούτω καθ' εξής; Οι σκεπτόμενοι εξαφανίστηκαν; Αυτοί που θα ζυγίσουν τα πλεονεκτήματα ή τα μειονεκτήματα της κάθε μεριάς και θα διαλέξουν αυτό που τους ταιριάζει;
Ναι, ο ποδηλάτης θα πάει με το ελικόπτερο στο νοσοκομείο, όπως και ο νταλικιέρης, όπως και ο πεζός...Κάποιος όμως, έχει μεγαλύτερο οικονομικό αποτύπωμα στη χώρα και κάποιος λιγότερο -αυτή ήταν και η ουσία της ανάρτησης.
Κάποιοι διαλέγουν λίγα απ' τον ένα τρόπο και λίγα απ τον άλλο. Η πόλωση προς μια κατάσταση/δόγμα/κλπ, ποτέ δεν έφερε καλό αποτέλεσμα για όλους, παρά μόγο για την ελίτ.
 
Δεν γίνεται να μην είμαστε οπαδοί κάποιας "παράταξης";
Δηλαδή, ή ανάπτυξη, ή αποανάπτυξη; ή εμβολιασμένοι ή ανεμβολίαστοι και ούτω καθ' εξής; Οι σκεπτόμενοι εξαφανίστηκαν; Αυτοί που θα ζυγίσουν τα πλεονεκτήματα ή τα μειονεκτήματα της κάθε μεριάς και θα διαλέξουν αυτό που τους ταιριάζει;
Ναι, ο ποδηλάτης θα πάει με το ελικόπτερο στο νοσοκομείο, όπως και ο νταλικιέρης, όπως και ο πεζός...Κάποιος όμως, έχει μεγαλύτερο οικονομικό αποτύπωμα στη χώρα και κάποιος λιγότερο -αυτή ήταν και η ουσία της ανάρτησης.
Κάποιοι διαλέγουν λίγα απ' τον ένα τρόπο και λίγα απ τον άλλο. Η πόλωση προς μια κατάσταση/δόγμα/κλπ, ποτέ δεν έφερε καλό αποτέλεσμα για όλους, παρά μόγο για την ελίτ.
ε ναι ή εμβολιασμένος θα είσαι ή ανεμβολίαστος, ολίγον έγκυος δε γίνεται
άλλο μείωση του περιβαλλοντικού αποτυπώματος και άλλο επιλέγω το ποδήλατο
όλα τα σημερινά αυτοκίνητα καταναλώνουν λιγότερα καύσιμα από τα προηγούμενα μοντέλα
τα εργοστάσια αφήνουν λιγότερα κατάλοιπα από πριν και πάει λέγοντας
τα δάση αυξάνονται, μετρημένα με δορυφορικές μεθόδους που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση
τα μέτρα για το περιβάλλον είναι περισσότερα από κάθε άλλη εποχή
αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι ο υπερπληθυσμός του πλανήτη
κάτι πήγε να κάνει ο κορωνοϊός αλλά δεν τα κατάφερε
 
Παιδιά σε λίγο καιρό οι ανεμβολίαστοι θα είναι σε καθεστώς κοινωνικής απομόνωσης. Δε θα μπορούν να εργαστούν, να σπουδάσουν, να ταξιδέψουν, να διασκεδάσουν κτλ.
Πρώτη φορά βλέπω τόσο μεγάλη δυναμική ενάντια σε μια κοινωνική ομάδα.
Και αυτό δεν αφορά μόνο τη χώρα μας αλλά όλο τον ανεπτυγμένο κόσμο που αυτή τη στιγμή εμβολιάζεται.
Θες 100% πληρότητα; Δέξου εμβολιασμένους! Πηγή: Protagon.gr
https://www.protagon.gr/epikairotita/thes-100-plirotita-deksou-emvoliasmenous-44342301679
 
Εγω δεν μπωρο να καταλαβο αφου εμβολιαστης τη θα σε πηραξει ο ανεμβολιαστος το πολυ πολυ θα σου κολιση μια απλη γρηπουλα απο οτι λενε
...
όταν λέμε ανοσία αγέλης εννοούμε να έχει εμβολιαστεί όλη ή σχεδόν όλη η αγέλη
και ανάλογα με το εμβόλιο υπάρχει και το όριο για την ανοσία αγέλης
υπάρχουν αρρώστιες με 90% και άλλες με 95%
στον κωρονοϊό μιλάνε για 80-85% των ενηλίκων για να αναχαιτιστεί η πανδημία
η ιλαρά είναι σε έξαρση στην Ιταλία γιατί έχει αυξηθεί το ποσοστό των ανεμβολίαστων παιδιών
και φυσικά αρρωσταίνουν και κάποιοι εμβολιασμένοι όταν πέφτει το ποσοστό των εμβολιασμένων
 
όταν λέμε ανοσία αγέλης εννοούμε να έχει εμβολιαστεί όλη ή σχεδόν όλη η αγέλη
και ανάλογα με το εμβόλιο υπάρχει και το όριο για την ανοσία αγέλης
υπάρχουν αρρώστιες με 90% και άλλες με 95%
στον κωρονοϊό μιλάνε για 80-85% των ενηλίκων για να αναχαιτιστεί η πανδημία
Aπο τον όρο αυτόν καθ'αυτόν ''ανοσία αγέλης '' μπορείς να καταλάβεις ότι αναφέρεται σε φυσική ανοσία που
αποκτάται όταν τα πλείστα μέλη της αγέλης (άνθρωποι -ζώα ) αναπτύσσουν αντισώματα έναντι κάποιου ιού.
Σίγουρα ο όρος δεν παραπέμπει σε εμβόλια !
 
Aπο τον όρο αυτόν καθ'αυτόν ''ανοσία αγέλης '' μπορείς να καταλάβεις ότι αναφέρεται σε φυσική ανοσία που
αποκτάται όταν τα πλείστα μέλη της αγέλης (άνθρωποι -ζώα ) αναπτύσσουν αντισώματα έναντι κάποιου ιού.
Σίγουρα ο όρος δεν παραπέμπει σε εμβόλια !
σαφώς και δεν παραπέμπει σε φυσική ανοσία αλλά σε κάθε είδους ανοσία
για να επέλθει φυσική ανοσία με τον τρόπο που το λες, θα πρέπει ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού να νοσήσει και όσοι δεν πεθάνουν ναι θα έχουν φυσική ανοσία
η πανδημία της γρίπης στοίχισε τη ζωή σε 50-55 εκατομμύρια ανθρώπους στην Ευρώπη ένα αιώνα πριν
αν δεχτούμε ο κορωνοϊός να πάρει μαζί του το 5% του πληθυσμού, περίπου μισό εκατομμύριο Έλληνες δηλαδή και να αφήσει άλλους τόσους με βαριές αναπηρίες, ναι τότε θα έχουν φυσική ανοσία οι υπόλοιποι
και όλα αυτά είναι το καλό σενάριο, υπάρχει και χειρότερο

ψάξτε να βρείτε πόσοι πέθαναν στην Ιταλία πριν από 2-3 χρόνια από ιλαρά(2-3 χιλιάδες άτομα)
στην Ελλάδα 9 αν θυμάμαι καλά
 
Εγω δεν μπωρο να καταλαβο αφου εμβολιαστης τη θα σε πηραξει ο ανεμβολιαστος το πολυ πολυ θα σου κολιση μια απλη γρηπουλα απο οτι λενε
...
Δεν έχει να κάνει με κάποιο βιολογικό νόσημα.
Ο ανεμβολίαστος απειλεί όλους τους υπόλοιπους με την ιδεολογική του στάση, με το πνεύμα αμφισβήτησης που τον χαρακτηρίζει, το ανένταχτο του χαρακτήρα του, πιθανότητα με το αποτροπιαστικά χαμηλό κοινωνικοοικονομικό του επίπεδο, με τη γνήσια και αυθόρμητη αντίδρασή του στον αποκλεισμό του από τη δύναμη της επιστημονικής γνώσης και τους στόχους της κοινωνίας στην οποία εξαναγκάζεται να παραδώσει τις φυσικές δυνάμεις του και τα φυσικά του δικαιώματα πριν ακόμη προφέρει το "εγώ". Είναι το επόμενο κοινωνικό απόβλητο της αποστειρωμένης μας κοινωνίας.
 
Δεν έχει να κάνει με κάποιο βιολογικό νόσημα.
Ο ανεμβολίαστος απειλεί όλους τους υπόλοιπους με την ιδεολογική του στάση, με το πνεύμα αμφισβήτησης που τον χαρακτηρίζει, το ανένταχτο του χαρακτήρα του, πιθανότητα με το αποτροπιαστικά χαμηλό κοινωνικοοικονομικό του επίπεδο, με τη γνήσια και αυθόρμητη αντίδρασή του στον αποκλεισμό του από τη δύναμη της επιστημονικής γνώσης και τους στόχους της κοινωνίας στην οποία εξαναγκάζεται να παραδώσει τις φυσικές δυνάμεις του και τα φυσικά του δικαιώματα πριν ακόμη προφέρει το "εγώ". Είναι το επόμενο κοινωνικό απόβλητο της αποστειρωμένης μας κοινωνίας.

Μιχάλης Μάρκου: Πέθανε από κορονοϊό ο σκληρός αντιεμβολιαστής Κύπριος γιατρός - Οι προκλητικές αναρτήσεις του
https://www.thetoc.gr/koinwnia/best...rios-giatros---oi-proklitikes-anartiseis-tou/


Κύπρος: Πέθανε από κορονοϊό γιατρός που ήταν κατά των εμβολίων Πηγή: Protagon.gr
https://www.protagon.gr/epikairotit...oronoio-giatros-kata-twn-emvoliwn-44342299749
 
σαφώς και δεν παραπέμπει σε φυσική ανοσία αλλά σε κάθε είδους ανοσία
για να επέλθει φυσική ανοσία με τον τρόπο που το λες, θα πρέπει ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού να νοσήσει και όσοι δεν πεθάνουν ναι θα έχουν φυσική ανοσία
η πανδημία της γρίπης στοίχισε τη ζωή σε 50-55 εκατομμύρια ανθρώπους στην Ευρώπη ένα αιώνα πριν
αν δεχτούμε ο κορωνοϊός να πάρει μαζί του το 5% του πληθυσμού, περίπου μισό εκατομμύριο Έλληνες δηλαδή και να αφήσει άλλους τόσους με βαριές αναπηρίες, ναι τότε θα έχουν φυσική ανοσία οι υπόλοιποι
και όλα αυτά είναι το καλό σενάριο, υπάρχει και χειρότερο

ψάξτε να βρείτε πόσοι πέθαναν στην Ιταλία πριν από 2-3 χρόνια από ιλαρά(2-3 χιλιάδες άτομα)
στην Ελλάδα 9 αν θυμάμαι καλά
Oύτε 0.5% δεν φτάνει το ποσοστό θνησιμότητας του covid όχι 5% που λές .
Αν υπολογίσεις δε ότι μόνο το 1% χρίζει περίθαλψης απο τους φορείς του ιού
τότε 16 μήνες τώρα πανδημίας υπολογίζω ότι το 80+% του πληθυσμού ήρθε σε επαφή
με τον ιό . Οι περισσότεροι ούτε καν το κατάλαβαν .
 
Δεν έχει να κάνει με κάποιο βιολογικό νόσημα.
Ο ανεμβολίαστος απειλεί όλους τους υπόλοιπους με την ιδεολογική του στάση, με το πνεύμα αμφισβήτησης που τον χαρακτηρίζει, το ανένταχτο του χαρακτήρα του, πιθανότητα με το αποτροπιαστικά χαμηλό κοινωνικοοικονομικό του επίπεδο, με τη γνήσια και αυθόρμητη αντίδρασή του στον αποκλεισμό του από τη δύναμη της επιστημονικής γνώσης και τους στόχους της κοινωνίας στην οποία εξαναγκάζεται να παραδώσει τις φυσικές δυνάμεις του και τα φυσικά του δικαιώματα πριν ακόμη προφέρει το "εγώ". Είναι το επόμενο κοινωνικό απόβλητο της αποστειρωμένης μας κοινωνίας.
Οι ανεμβολίαστοι απλά απειλούν τη δημόσια υγεία, ειδικά αν εργάζονται σε κάποιους τομείς και έχουν επαφές με πολλούς ανθρώπους.
Π.χ. υγειονομικό προσωπικό, εκπαιδευτικοί, οδηγοί ΜΜΜ, γυμναστές κτλ
Αν βόσκουν πρόβατα σε ένα βουνό δεν απειλούν κανένα, ούτε τα πρόβατα. Μπορούν να παραμείνουν εκεί.
Εγώ πάντως δεν τους θέλω δίπλα μου για την ώρα.
Την καθαρίστρια που έρχεται και καθαρίζει καθημερινά το γραφείο μου τη θέλω εμβολιασμένη.
 
Oύτε 0.5% δεν φτάνει το ποσοστό θνησιμότητας του covid όχι 5% που λές .
Αν υπολογίσεις δε ότι μόνο το 1% χρίζει περίθαλψης απο τους φορείς του ιού
τότε 16 μήνες τώρα πανδημίας υπολογίζω ότι το 80+% του πληθυσμού ήρθε σε επαφή
με τον ιό . Οι περισσότεροι ούτε καν το κατάλαβαν .
αν σταματήσουν εδώ τα πράγματα ναι
αλλά χωρίς το εμβόλιο δε θα σταματήσουν
αν δεν είχαν ξεκινήσει οι εμβολιασμοί εδώ και 6 μήνες τα νούμερα θα ήταν εντελώς διαφορετικά
 
αν σταματήσουν εδώ τα πράγματα ναι
αλλά χωρίς το εμβόλιο δε θα σταματήσουν
αν δεν είχαν ξεκινήσει οι εμβολιασμοί εδώ και 6 μήνες τα νούμερα θα ήταν εντελώς διαφορετικά
Aυθαίρετο συμπέρασμα χωρίς τεκμηρίωση .
Μόνο ένα μεγάλο δείγμα τέστ αντισωμάτων ανάμεσα σε 1000 εμβολιασμένους και 1000 μή
εμβολιασμένους θα δείξει αυτό που λές .
Ελα όμως που δεν το κάνουν .
Γιατί άραγε ;
 
Αλλη μια ρατσιστικη εξαρση προς των πυλων ..απο το ασπρο μαυρο παμε στο εμβολιασμενος η ανεμβολιαστος...ζητω η δημοκρατια...η ελλαδα δεν εβαλε την υπογραφη της σε ψυφησμα στην ευρωπη οτι ο εμβολιασμος δεν θα ειναι υποχρεωτικος ...πανε περιπατο ολλα αυτα
 

Μιχάλης Μάρκου: Πέθανε από κορονοϊό ο σκληρός αντιεμβολιαστής Κύπριος γιατρός - Οι προκλητικές αναρτήσεις του

https://www.thetoc.gr/koinwnia/best...rios-giatros---oi-proklitikes-anartiseis-tou/


Κύπρος: Πέθανε από κορονοϊό γιατρός που ήταν κατά των εμβολίων Πηγή: Protagon.gr
https://www.protagon.gr/epikairotit...oronoio-giatros-kata-twn-emvoliwn-44342299749
Δεν με κατάλαβες. Δεν είμαι κατά του εμβολιασμού, είμαι κατά του στιγματισμού και του αποκλεισμού του ανεμβολίαστου.
Ο "ανεμβολίαστος" του προηγούμενου αιώνα ήταν ο τοξικομανής. Σήμερα τα ναρκωτικά έγιναν ξαφνικά πηγή οικονομικής ανάπτυξης της χώρας. Ε, πρέπει λοιπόν, να κατασκευάσουμε έναν άλλο εσωτερικό εχθρό.
 
Εγώ πάντως δεν τους θέλω δίπλα μου για την ώρα.
Μα το εμβόλιο προστατεύει τον εμβολιασμένο. Αυτός που κινδυνεύει σε κάθε περίπτωση είναι ο μη εμβολιασμένος. Τι παρανόηση είναι αυτή;;;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top