Βότανα και η χρήση τους

Τους χειμώνες έιχα τρομερό πρόβλημα με το σκάσιμο των χεριων. Κυριολεκτικά ετρεχαν αίμα από παντου. Με το βαλσαμολαδο που μου πρότεινε ένας φίλος η επούλωση ήταν εξωπραγματικά γρηγορη!!! Βρήκα σημεία με βάλσαμο και φτιάχνω μια μικρή ποσοτητα. Μπουκάλι γυάλινο και στην σκια! Γίνεται κατακόκκινο! Είναι φάρμακο πραγματικό και πρεπει να υπάρχει σε όλα τα σπιτια!
 
Το φανταζόμουνα από την αρχή (δεν έχω ασχοληθεί με τέτοια συλλογή ), αλλά τι στο καλό είναι αυτά;;;
Κρατάω μια πολύ μικρή πιθανότητα το δεύτερο να είναι και να είναι υπερβολικά ανεπτυγμένο. Δεν βοηθάει καθόλου η φωτογραφία.
Αν ξαναπεράσεις από το σημείο μάζεψε να το δούμε.
 
Το έβαζα συστηματικά μετα το μπάνιο σε κάτι λιποματάκια που βγαίνουν στις μασχάλες,λαιμό κλπ και τα έδιωξε.
Γιώργο δεν το έχω βρει σε βράχια όπως τη φώτο. Αντίθετα σε χωράφια ηλιόλουστα πάντα καταμεσίς πολλές φορές.
 
Το έβαζα συστηματικά μετα το μπάνιο σε κάτι λιποματάκια που βγαίνουν στις μασχάλες,λαιμό κλπ και τα έδιωξε.
Γιώργο δεν το έχω βρει σε βράχια όπως τη φώτο. Αντίθετα σε χωράφια ηλιόλουστα πάντα καταμεσίς πολλές φορές.
Ούτε εγώ τα έχω βρει σε πετρώδη εδαφη. Όπως λες σε χωράφια και αραιά δασακια μέσα στον καμπο.
 
Τους χειμώνες έιχα τρομερό πρόβλημα με το σκάσιμο των χεριων. Κυριολεκτικά ετρεχαν αίμα από παντου. Με το βαλσαμολαδο που μου πρότεινε ένας φίλος η επούλωση ήταν εξωπραγματικά γρηγορη!!! Βρήκα σημεία με βάλσαμο και φτιάχνω μια μικρή ποσοτητα. Μπουκάλι γυάλινο και στην σκια! Γίνεται κατακόκκινο! Είναι φάρμακο πραγματικό και πρεπει να υπάρχει σε όλα τα σπιτια!
Και γω το χω αυτο το προβλημα σε μεγαλο βαθμο φιλε
 
Είπα σήμερα να πάω να δω τι γίνεται με τη ρίγανη. Δεν έχει μεγαλωσει καλά ακόμα για κόψιμο...
IMG_20210610_190113.jpg

IMG_20210610_185817.jpg

Λίγη βρήκα σε εκείνο το σημείο...πήρα και τον Μπράντυ παρέα να κάνει κι αυτός τη βόλτα του.
IMG_20210610_195922.jpg

Το σκ θα πάμε πάλι σε άλλο μερος για να μαζέψω κι από κει...
 
Είπα σήμερα να πάω να δω τι γίνεται με τη ρίγανη. Δεν έχει μεγαλωσει καλά ακόμα για κόψιμο...
View attachment 27930

View attachment 27931

Λίγη βρήκα σε εκείνο το σημείο...πήρα και τον Μπράντυ παρέα να κάνει κι αυτός τη βόλτα του.
View attachment 27932

Το σκ θα πάμε πάλι σε άλλο μερος για να μαζέψω κι από κει...
Τσικουδιά έπρεπε να τον ονομάσεις ... άκου εκεί Μπράντυ.
Αστειεύομαι.

Φάση 1 ...
Πάει φίλος να αγοράσει λαγόσκυλο.
Το βλέπει και ρωτάει το όνομα.
-Αράπη τον λένε.
-Μα ρε φίλε αυτό είναι θυληκό.
-Στα @@ μου εγώ Αράπη τον φωνάζω :)

Φάση 2 ...
Φίλος είχε μια σκύλα Λίζα πολύ καλή στον λαγό αλλά πέθανε.
Του στοίχισε πολύ.
Αγοράζει λοιπόν μετά από καιρό σκύλο και το όνομα αυτού "ο Λίζος". :)
Μεγάλος έρωτας.
 
Τσικουδιά έπρεπε να τον ονομάσεις ... άκου εκεί Μπράντυ.
Αστειεύομαι.

Φάση 1 ...
Πάει φίλος να αγοράσει λαγόσκυλο.
Το βλέπει και ρωτάει το όνομα.
-Αράπη τον λένε.
-Μα ρε φίλε αυτό είναι θυληκό.
-Στα @@ μου εγώ Αράπη τον φωνάζω :)

Φάση 2 ...
Φίλος είχε μια σκύλα Λίζα πολύ καλή στον λαγό αλλά πέθανε.
Του στοίχισε πολύ.
Αγοράζει λοιπόν μετά από καιρό σκύλο και το όνομα αυτού "ο Λίζος". :)
Μεγάλος έρωτας.
Δεν τον ονόμασα εγώ Μπραντυ... αλλά δε με χαλάει κιόλας...
Ο τσικουδιάς σε πιο ήταν; Στον Μπλεκ ή στον καπταιν Μαρκ; .very funny.
 
Τσικουδιά έπρεπε να τον ονομάσεις ... άκου εκεί Μπράντυ.
Αστειεύομαι.

Φάση 1 ...
Πάει φίλος να αγοράσει λαγόσκυλο.
Το βλέπει και ρωτάει το όνομα.
-Αράπη τον λένε.
-Μα ρε φίλε αυτό είναι θυληκό.
-Στα @@ μου εγώ Αράπη τον φωνάζω :)

Φάση 2 ...
Φίλος είχε μια σκύλα Λίζα πολύ καλή στον λαγό αλλά πέθανε.
Του στοίχισε πολύ.
Αγοράζει λοιπόν μετά από καιρό σκύλο και το όνομα αυτού "ο Λίζος". :)
Μεγάλος έρωτας.
Καλά...Έιμαι για κυνήγι λαγού στην Ευρυτανία και σκαει τύπος στην βρύση με 3 σκυλιά.
Τον Ναχναρ,τον Γκούχου και την ψωλα .sarcastic.
 
Τσικουδιά έπρεπε να τον ονομάσεις ... άκου εκεί Μπράντυ.
Αστειεύομαι.

Φάση 1 ...
Πάει φίλος να αγοράσει λαγόσκυλο.
Το βλέπει και ρωτάει το όνομα.
-Αράπη τον λένε.
-Μα ρε φίλε αυτό είναι θυληκό.
-Στα @@ μου εγώ Αράπη τον φωνάζω :)

Φάση 2 ...
Φίλος είχε μια σκύλα Λίζα πολύ καλή στον λαγό αλλά πέθανε.
Του στοίχισε πολύ.
Αγοράζει λοιπόν μετά από καιρό σκύλο και το όνομα αυτού "ο Λίζος". :)
Μεγάλος έρωτας.
Όπως ένας μπάρμπας στο καφενείο όταν του έλεγαν κάτι και δεν πρόκειται να το έκανε έλεγε γράψε λίζος..sarcastic.
 
Κάνοντας μια περιπολία σε ένα ντυμενο για τρυγόνια και κανένα πονηρο που κλέβει νερό από τον αγωγό του νερού, έπεσα σε μια ρίγανη όσο μια τραπεζαρία. Είχα πολλά χρόνια να δω τόσο μεγάλη. Δεν είχε γίνει καλά ακόμα όμως.

IMG_20210611_180420.jpg

Δεν θα την μαζέψω, αλλά θα την αφήσω να ωριμασει να μαζέψω σπόρο να βάλω σε άκρες στα κτήματα, γιατί θα γίνει είδος προς εξαφάνιση με τα ρεντισματα με τα δηλητήρια και την υπερσυλλογη. Έκλεισα και το μονοπάτι και την προσβαση με κλαριά και μπάζα να μην την βρει κανένα αλλοδαπό η ντόπιο αρπακτικό που τις βγάζουν και με τη ρίζα και ας ελπίσουμε ότι θα την βρω ακέραια την επόμενη φορά.
 
Κάνοντας μια περιπολία σε ένα ντυμενο για τρυγόνια και κανένα πονηρο που κλέβει νερό από τον αγωγό του νερού, έπεσα σε μια ρίγανη όσο μια τραπεζαρία. Είχα πολλά χρόνια να δω τόσο μεγάλη. Δεν είχε γίνει καλά ακόμα όμως.

View attachment 27987

Δεν θα την μαζέψω, αλλά θα την αφήσω να ωριμασει να μαζέψω σπόρο να βάλω σε άκρες στα κτήματα, γιατί θα γίνει είδος προς εξαφάνιση με τα ρεντισματα με τα δηλητήρια και την υπερσυλλογη. Έκλεισα και το μονοπάτι και την προσβαση με κλαριά και μπάζα να μην την βρει κανένα αλλοδαπό η ντόπιο αρπακτικό που τις βγάζουν και με τη ρίζα και ας ελπίσουμε ότι θα την βρω ακέραια την επόμενη φορά.
Τα σπορακια της είναι μαύρα Γρήγορη; Μια χρονιά είχα σπείρει στην αυλή του σπιτιού μου όσα είχα βρει στο ταψί που την ετριβα αλλά δεν βγήκε τίποτα...ή νωρίς την είχα κόψει και δεν ήταν έτοιμα ή δεν τους άρεσε το μέρος που τα έσπειρα.
Πριν 4-5 χρονια πάω σε ένα χωράφι που βρίσκω στις άκρες του ρίγανη...αλλά πήγα δεύτερος...
Μπαίνω στο αυτοκίνητο να φύγω και βλέπω μια μεγάλη στην άκρη του χωματοδρομου...κατεβαίνω και κόβω τα 3/4 περίπου ,της πετάω και ένα ξεροκλαδο από πάνω να μη φαίνεται...και κάθε χρόνο απο τότε μαζεύω ακριβώς στο ίδιο σημειο.
 
Τους χειμώνες έιχα τρομερό πρόβλημα με το σκάσιμο των χεριων. Κυριολεκτικά ετρεχαν αίμα από παντου. Με το βαλσαμολαδο που μου πρότεινε ένας φίλος η επούλωση ήταν εξωπραγματικά γρηγορη!!! Βρήκα σημεία με βάλσαμο και φτιάχνω μια μικρή ποσοτητα. Μπουκάλι γυάλινο και στην σκια! Γίνεται κατακόκκινο! Είναι φάρμακο πραγματικό και πρεπει να υπάρχει σε όλα τα σπιτια!
Το σπαθολαδο εννοείς;
Εγώ από αυτό βάζω κάνα δυο τρεις σταγόνες και τα χέρια γίνονται καινούρια.
 
Τα σπορακια της είναι μαύρα Γρήγορη; Μια χρονιά είχα σπείρει στην αυλή του σπιτιού μου όσα είχα βρει στο ταψί που την ετριβα αλλά δεν βγήκε τίποτα...ή νωρίς την είχα κόψει και δεν ήταν έτοιμα ή δεν τους άρεσε το μέρος που τα έσπειρα.
Πριν 4-5 χρονια πάω σε ένα χωράφι που βρίσκω στις άκρες του ρίγανη...αλλά πήγα δεύτερος...
Μπαίνω στο αυτοκίνητο να φύγω και βλέπω μια μεγάλη στην άκρη του χωματοδρομου...κατεβαίνω και κόβω τα 3/4 περίπου ,της πετάω και ένα ξεροκλαδο από πάνω να μη φαίνεται...και κάθε χρόνο απο τότε μαζεύω ακριβώς στο ίδιο σημειο.
Στράτο ναι μαύρα είναι, αλλά όπως είπες μάλλον ήταν στείρα καθώς πρέπει να καφετισει πάνω στο φυτό το ανθός για να ωριμασει και να είναι γόνιμο. Αν γίνει έτσι έχουν βλαστικοτητα γύρω στο 90%. Επίσης για να φυτρωσουν θέλουν θερμοκρασία 20 με 24 βαθμούς. Οπότε η καλύτερη εποχή για σπορά είναι την άνοιξη η το φθινόπωρο. Αν το ρίξεις άλλη εποχή θα μείνουν σε ύπνωση και κάποια θα σαπίσουν, κάποια θα φαγωθούν από έντομα και όταν θα βγουν όσα μείνουν μπορεί καξ να τα διώξεις μαζί με άλλα χορταρια. Καλό είναι λοιπόν να μπουν σε σπορειο πρώτα για να μην τα πνίξουν χορταρια και να ελέγχεις την υγρασία και τη βλάστηση τους. Επίσης αν ρίξεις σπόρο, τα φυτά ΔΕΝ θα μοιάζουν στο μητρικό φυτό. Μπορεί να είναι περισσότερο η λιγότερο αρωματικά, πιο στενό φύλλα ή πιο πλατύ φύλλα. Έτσι εξελίσσεται και επιβιώνει το φυτό δημιουργώντας παραλλαγές του και επιβιώνουν μετά αυτές που ταιριάζουν καλύτερα στον τόπο που φυτρώνουν. Ακριβώς ίδια θα βγουν μόνο αν πάρεις ρίζα.
 
Back
Top