Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Θα σου απαντήσω με μια ερώτηση, ξέρεις μήπως εσυ η κάποιος άλλος ποση ειναι η διάμετρος της φουστας στον συγκεντρωτηρα power piston της remington ;
Δεν με απασχόλησε ποτέ το θέμα αυτό Δημήτρη, ούτε ιδιογωμοτής είμαι, οπότε δεν ξέρω.
Μου αρκεί η απόδοσή τους ...
 
Κατι σελιδες πισω, ή ισως και σε αλλο θεμα, ο Αρης αναφερε οτι εχει αισθηση απο την ταχυτητα της τουφεκιας με βαση τον ηχο που ακουει στη λαμαρινα του πινακα, και το ιχνος των σκαγιων. Για καποιον που τουφεκαει χαρτι, ισως φαινεται υπερβολη, για καποιον που διαβαζει ταχυτητες στον ταχογραφο ισως φαινεται επισης υπερβολη. Δεν ειναι ομως, αν εχεις ριξει χιλιαδες βολες στον πινακα, οπως δεν ειναι καθολου αμελητεες και οι αλλες ενδειξεις που παιρνουμε απο τις αισθησεις μας, οπως το λακτισμα, ή η αισθηση της τουφεκιας γενικοτερα.

Προσωπικα θελω να βλεπω δοκιμες, και δεν με ενδιαφερουν τα χαρακτηριστικα τους. Αν καποια μου κεντρισει το ενδιαφερον, θα ρωτησω παραπανω, και ας μου πει ο καθενας οτι νομιζει οτι πρεπει να μου πει. Θεωρω πως οι περισσοτεροι δεν βαζουμε δοκιμες για το μπραβο, αλλωστε ανετα γραφεις λιγο πειραγμενα μετρα ή προσθετεις κουκκιδες στην αποτυπωση, αν το μπραβο ειναι αυτο που ζητας. Στην ουσια τον εαυτο σου κοροιδευεις ομως. Αν καποιος με προσωπικο κοστος χρονου, και εξοδα, καταφερε να στησει κατι αποδοτικο σε μετρα εξω απο τα δεδομενα, καταλαβαινω το να μην θελει να μοιραστει τη συνταγη. Δεν τιθεται θεμα βοηθειας εδω, η βοηθεια προς ενα αρχαριο δεν συνισταται ποτε στο πως θα γεμισει ενα φυσιγγι μαγκνουμ με BB για χηνες

Πρακτικα εχω σταματησει τις δοκιμες εδω και καιρο. μια βασικη συνταγη γεμιζω, την εχω ριξει, και ξαναριξει, χειμωνα, με ηλιο, με βροχη και κρυο, μια χαρα αποδοτικη τη βρηκα, και μου αρκει. Θα θελα να ξερω και ταχυτητες, και πιεσεις, πρακτικα ομως και εκτος ταχογραφου υπαρχουν τροποι να διαπιστωσεις πραγματα, ωστε να ολοκληρωσεις την αποψη σου οσον αφορα το φυσιγγι. Σεβομαι οσους επενδυουν σε μηχανες και συσκευες για να μετρανε και την παραμικροτερη λεπτομερεια ενος φυσιγγιου, εγω απλα επελεξα να μην το κανω
πριν 30 χρονια , εριξα 3 rottwail magnum 52 , n2. Απο τον ηχο που ακουσα οπως χτυπησαν στη λαμαρινα , δεν ξαναεβαλα ποτε μαγνουμ, ουτε και τα χρειαστηκα με τα κυνηγια που κανω
 
πριν 30 χρονια , εριξα 3 rottwail magnum 52 , n2. Απο τον ηχο που ακουσα οπως χτυπησαν στη λαμαρινα , δεν ξαναεβαλα ποτε μαγνουμ, ουτε και τα χρειαστηκα με τα κυνηγια που κανω
Κάτι τέτοια ακριβώς ίδια είχα πάρει για χήνες το 2013 είχαν πέσει πολλές......... Δύο από αυτά έριξα σε πίνακα με ενα benelli surer 90 .............μόλις ένοιωσα την κλωτσιά πήγαν στην άκρη........ακόμη μέσα στη ντουλάπα είναι..........
 
Οσο μεγαλώνει ο αυλός τόσο μειώνονται οι τριβές, τόσο αυξάνεται η ταχυτητα, σε στενό συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, για αυτό λέω ότι οι διευρυμενοι παντου νικανε
Δλδ Μήτσο με τα μπενελλια δεν εχουμε καμια ελπιδα?
 
Μαρια αντουανετα της ιδιογομοσης δεν υπαρχει και ουτε θα ηπαρξει ...ενα μπουσουλα λεμε ....ειναι ενα ταξηδι που πρεπει να κανης Μονος σου μς το οπλο σου
Είναι πολυ ασχημο φιλε να σε λενε ψευτη απροκαληπτα. Ο καθε ενας λέει την γνωμη του. Το κρατας ή το αφηνεις.
 
Το μονο πιυ προσφέρει ο διευρυμενος ειναι καλυτερη κατανομη και οσο μεγαλωνουν τα γραμ τοσο καλυτερα πρωτον και δευτερεύον χωνευει περισσοτερες ταπες .Ενας που δεν ριχνει πολλα γρ και ειναι και καλος σκοπευτης ειναι πιο κερδισμενος σε μακρινα σκοτωματα με στενο αυλο το θεμα κωνου ειναι αλλη ιστορια που εχει σε οπλα στενων αυλων την δυνατοτητα να τους δωσει αυτη την καλυτερη κατανομη οπως του διευρυμενου μιλαω πάντα για εμπορικα φυσιγγια και οχι χτιστα στη κανη σου πανω.Οι ταχ ειναι μια περιεργη ιστορια που για μενα το πρωτο λογο παιζει η ταπα και η εμφραξη της και μετα τα υπολοιπα .
 
View attachment 27856
Θα ανεβασω και εγω μια τουφεκια στα 55μεγαλα βηματα με τσοκ φουλ εσω εξω μετατροπη σε φρενου. 33γρ νο5.το φυσηγγι. Κάι οποιος θέλει το ποιστευει φυσηκα Καποια αλλη αποδηξη δεν έχω
Πρώτα απ' όλα να ξεκαθαρίσω ότι χαίρομαι να βλέπω δοκιμές και σετ απ στις "βλητικές δοκιμές" όσο τίποτα άλλο. Προσπάθησα να μετρήσω τα σκάγια και τα έβγαλα από 116 μέχρι 128. Κάθε φορά τα έβγαζα και διαφορετικά. Αν δεχτούμε ότι 55 μεγάλα βήματα (0,80 μ) είναι 44 μέτρα και τα 33 γρ. με Νο 5 έχουν 255 σκάγια, έχουμε μια συγκέντρωση 128/255=50%. Νορμάλ εικόνα. Που θέλω να καταλήξω: Γράψτε, ειδικά αυτοί που κατέχουν το αντικείμενο, είναι καλό για όλους. Αν υπάρχει διαφωνία, απλά κρατάμε αυτά που νομίζουμε και δεν σκοτωνόμαστε ποιος έχει δίκιο. Στην προκειμένη περίπτωση δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω τον skyfall. Όμως παρόμοιες δοκιμές έβαλε και ο Νίκος Π. Συμπέρασμα: Αφήστε στη πάντα τους εγωισμούς, προσέξτε λίγο πως απευθύνεται ο ένας στον άλλον και γράψτε με καλή διάθεση (σημαντικό).
Υ. Γ.1
Αν βάζετε συνταγές, προτιμούνται τα long range για Νο 4 και κάτω.
Υ. Γ.2
Φιλικά πάντα και με καλή διάθεση.
 
Θυμάσαι πόσο είναι ;
Θυμόμουν ότι είναι κάτω από 18 αλλά όχι πόσο. Και αφού είχα ένα πρόσφατα σφαγμένο, ορίστε ...
IMG_20210609_161119.jpg
IMG_20210609_161832.jpg
Προφανώς ακόμη και ο 18,2 αυλός φαρδύς του πέφτει .... Ή μήπως όχι ;;;;;; .........;) :rolleyes::cool:
Και να πεις ότι έχει καμιά βαθιά φούστα ... Κάθε άλλο. Μόλις 2,2 mm φουστίτσα !!!
 
Θυμόμουν ότι είναι κάτω από 18 αλλά όχι πόσο. Και αφού είχα ένα πρόσφατα σφαγμένο, ορίστε ...
View attachment 27865
View attachment 27866
Προφανώς ακόμη και ο 18,2 αυλός φαρδύς του πέφτει .... Ή μήπως όχι ;;;;;; .........;) :rolleyes::cool:
Και να πεις ότι έχει καμιά βαθιά φούστα ... Κάθε άλλο. Μόλις 2,2 mm φουστίτσα !!!
Εχω δει κ φαρδυτερη φουστα στα βαρυτερα ρεμι.
Μηπως ομως δεν ειναι ο power piston στα βαρυτερα;
 
View attachment 27856
Θα ανεβασω και εγω μια τουφεκια στα 55μεγαλα βηματα με τσοκ φουλ εσω εξω μετατροπη σε φρενου. 33γρ νο5.το φυσηγγι. Κάι οποιος θέλει το ποιστευει φυσηκα Καποια αλλη αποδηξη δεν έχω
View attachment 27856δεν σου ειπα να βαζεις χοντρη λαμαρινα πιςω απο το στοχο ρε;
Δες πως τα εκανες ολα πισω του .big smile.
 
Θυμόμουν ότι είναι κάτω από 18 αλλά όχι πόσο. Και αφού είχα ένα πρόσφατα σφαγμένο, ορίστε ...
View attachment 27865
View attachment 27866
Προφανώς ακόμη και ο 18,2 αυλός φαρδύς του πέφτει .... Ή μήπως όχι ;;;;;; .........;) :rolleyes::cool:
Και να πεις ότι έχει καμιά βαθιά φούστα ... Κάθε άλλο. Μόλις 2,2 mm φουστίτσα !!!
Βρηκα μια φουστιτσα Στελαρα αλλα για τον αυλο δεν ξερω να σου πω ποσος ειναι
Παντως δεν με χαλαει να της τον μετρησω .big smile.
 

Attachments

  • C79956BE-F5DA-4FE3-B6FB-37CC101F7C60.jpeg
    C79956BE-F5DA-4FE3-B6FB-37CC101F7C60.jpeg
    43,3 KB · Προβολές: 8
Status
Not open for further replies.
Back
Top