Θαυμάζοντας...

Όχι Παντελή δεν έχω κάμερα. Από μια ομάδα που ανεβάζουν συνέχεια τέτοια φωτογραφίες τις πήρα.
Είναι καταπληκτικές, και ενώ στην πρώτη καταλαβαίνω το πως τραβήχτηκε, στην δεύτερη δυσκολεύομαι...
Δεν μπορώ να καταλάβω πως δημιουργήθηκε αυτό το πέπλο νερού
 
στην δεύτερη δυσκολεύομαι...
Λογικό, είναι ιδιαίτερη φωτό! Έχει τραβηχτεί με ταχύτητα κλείστρου 1/4000 του δευτερολέπτου, από φακό μεγάλου διαφράγματος (f<2). Αν δεν σημάδευε τον ήλιο, η φωτό θα ήταν πάρα πολύ σκοτεινή λόγω της υψηλής ταχύτητας κλείστρου (δες το νερό).
 
Last edited:
Λογικό, είναι ιδιαίτερη φωτό! Έχει τραβηχτεί με ταχύτητα κλείστρου 1/4000 του δευτερολέπτου, από φακό μεγάλου διαφράγματος (f<2). Αν δεν σημάδευε τον ήλιο, η φωτό θα ήταν πάρα πολύ σκοτεινή λόγω της υψηλής ταχύτητας κλείστρου (δες το νερό).
Τα κάνει όλα το photoshop :)
 
Λογικό, είναι ιδιαίτερη φωτό! Έχει τραβηχτεί με ταχύτητα κλείστρου 1/4000 του δευτερολέπτου, από φακό μεγάλου διαφράγματος (f<2). Αν δεν σημάδευε τον ήλιο, η φωτό θα ήταν πάρα πολύ σκοτεινή λόγω της υψηλής ταχύτητας κλείστρου (δες το νερό).
Για την ταχύτητα θα συμφωνήσω, στο διάφραγμα έχω τις αντιρρήσεις μου λόγω του βάθους πεδίου που βλέπω, τώρα όλα τα άλλα ρυθμίζονται στον υπολογιστή, ειδικά αν η φωτογραφία είναι σε raw.
Αλλά η απορία μου ήταν περισσότερο ως προς το στήσιμο της φωτογράφισης.
 
έχω τις αντιρρήσεις μου λόγω του βάθους πεδίου που βλέπω
Καταλαβαίνω τις αντιρρήσεις σου, αλλά σκέψου ευρυγώνιο με nd filter..

Αλλά η απορία μου ήταν περισσότερο ως προς το στήσιμο της φωτογράφισης.
Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά την ερώτηση, αλλά κάτι παρόμοιο που είχα κάνει προ τετραετίας, είχα έναν φίλο δίπλα μου μέσα στο νερό, που πέταγε βότσαλα μπροστά απ' το φακό (προσπαθούσε να τα ρίξει όσο το δυνατόν κατακόρυφα). Ε, μας πήρε ένα μισάωρο μέχρι να δούμε αποτέλεσμα..
 
Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά την ερώτηση, αλλά κάτι παρόμοιο που είχα κάνει προ τετραετίας, είχα έναν φίλο δίπλα μου μέσα στο νερό, που πέταγε βότσαλα μπροστά απ' το φακό (προσπαθούσε να τα ρίξει όσο το δυνατόν κατακόρυφα). Ε, μας πήρε ένα μισάωρο μέχρι να δούμε αποτέλεσμα..
Aκριβώς αυτό εννοούσα, δεν το είχα σκεφτεί έτσι...
 
Back
Top