Αεροβόλο gas power

Κόψε λίγα μέτρα, ή λάβε μέρος στους ολυμπιακούς αγώνες.
.yel.
Επειδή δεν γνωριζόμαστε, και μ' αρέσει που μου μιλάς ανοιχτά (αυτό δείχνει ειλικρίνεια και διαφάνεια, και το σέβομαι), με όλη την ευγένειά μου, σου λέω 2 πράγματα:
1. Δεν γνωρίζεις τίποτα από τέτοιο Magnum επειδή δεν σου έπεσε ποτέ στα χέρια.
2. Αφού αυτά τα παραπάνω, το χιούμορ σου εντελώς άστοχο και περιττό.
 
Φιλε προσωπικα δεν εχω κανενα θεμα με το οπλο σου
Αντιθετα ειμαι και λατρης και υποστηρικτης των γκαμο που ειναι εξαιρετικα για συγκεκριμενη χρηση και ειδος χρηστη , ειναι φτηνα αλλα οχι φτηνιαρικα και στα χρηματα τους περνεις πολλα πραγματα πληρονοντας λιγα

Το προβλημα στα λεγομενα σου δεν ειναι το οπλο

Ουτε τα βληματα

Τα αφηνω εκτος κουβεντας γιατι ειπες κατι αλλο πολυ πιο σημαντικο

Ειπες βολες στα 90 μετρα με ανοικτα σκοπευτικα και μαλιστα χωρις στηριγμα!!!
Και εδωσες μαλιστα και ενα γκρουπ 80 τα εκατο με αποκλιση 6-7 εκατοστων που ειναι ο στοχος της κονσερβας σε μ.ο

Θα το δεχοταν καποιος πολυ πιο ευκολα εαν οι βολες σου γινονταν με οφθαλμιδιο με παραλλαξη και ζουμ αναγνωρισμενης μαρκας και νηματοσταυρο με σωστες διαταξεις

Αλλα με ανοικτα σκοπευτικα σε τοσο μικρο στοχο σε μια τοσο τεραστια αποσταση και χωρις στιριγμα!!!! Πιστεψε με ειναι πολυ λογικο καποιος που ξερει απο βολες να του ειναι τρομερα δυσκολο να σε πιστεψει

Τα βληματα πηγαινουν στα 90 μετρα

Η δυνατοτητα να κανεις τετοιες βολες στοχευμενες με ανοικτα σκοπευτικα επαναλαμβανομενες ομως ειναι εξω εξωπραγματικη για τους πληστους απο εμας

Οποταν μην παρεξηγεις τις αντιδρασεις των συναδερφων

Και γω αμα βγω και πω οτι καρφωνω στην μπασκετα του μπασκετ και μαλιστα μονο με τρεις διασκελισμους απο το σημειο βολων και τσακιζω το καλαθι ενω εχω υψος σκαρτο 1.70 κανενας δεν θα με πιστεψει
Τουλαχιστον εαν δεν με δει
Και δεν θα εχει αδικο

αν μπορεις και κανεις τετοιες βολες μπραβο!
Αλλα μην θεωρεις οτι ειναι ευκολο να το πιστεψει καποιος και μην σε παραξευνευει
 
Έπιαης λες οτι δεν εισαι καλος σκοπευτης
Και θελεις να μοντιφαρεις και κλειστο κυλινδρο γκαζραμ

Συγνωμη που στο λεω αλλα αυτα τα βληματα και αυτες οι αποστασεις απαιτουν τεραστια γνωση σε τριγωνομετρια βολης οπως και ικανοτητες εαν ριχνονται απο τετοιας κατηγοριας οπλο
Και να τις εχει κάποιος και παλι ειναι κατι πολυ δυσκολο να το καταφερει

Ισως να γνωριζεις οτι ακομη και με σταθερο το οπλο σε τετοιες αποστασεις μια ελαχιστη αποκλιση λογο λαθος ανασας σε βγαζει εντελως εκτος απο πολυ μεγαλυτερους στοχους

Επομενως τα ιδια σου τα λεγομενα δημιουργουν τις οποιες και λογικες αμφιβολιες
Και στα λεω πολυ ευγενικα
Χωρις ιχνος υποτιμησης

δικαιωματικα οι συναδερφοι οπως και εγω εχουν τις αμφιβολιες τους
 
Έπιαης λες οτι δεν εισαι καλος σκοπευτης
Και θελεις να μοντιφαρεις και κλειστο κυλινδρο γκαζραμ
Μήπως μπερεδεύεις το κύλινδρο με το πιστόνι. Άλλο το κύλινδρο και άλλο το κλειστό πιστόνι (gas ram). Η τσιμούχα πιστονιού κηνείται μέσα στο ατσάλινο κύλινδρο, το οποίο κύλινδρο, επειδή είναι Gamo, και Όχι Α.Α. έχει τα κοψίματά του όλα άγρια μέσα-έξω και θέλουν λείανση, για να κυλάει πιο ομαλά η τσιμούχα.
Συγνωμη που στο λεω αλλα αυτα τα βληματα και αυτες οι αποστασεις απαιτουν τεραστια γνωση σε τριγωνομετρια βολης οπως και ικανοτητες εαν ριχνονται απο τετοιας κατηγοριας οπλο
Και να τις εχει κάποιος και παλι ειναι κατι πολυ δυσκολο να το καταφερει
Απο τις πρώτες 200 βολές (μέχρι τα 30 μέτρα) ρύθμιζα το κλησιοσκόπειο δεξιά/αριστερά για κεντράρισμα. Μετά που έπεφτε στη μέση, ρύθμισα κατ' ύψος. Όλες αυτές οι ρυθμίσεις των πρώτων 200 βολόν, έχουνε γίνει σε BR. Όχι τριγωνομετρικά, με το μάτι. Κάθε 5 βολές πείραζα το κλησιοσκόπειο.
 
Κύριε Ηρακλή. Στη ζωή μου, τρία πράγματα μισώ θανάσιμα: Η ημιμάθεια, το ψέμα και η υποκρισία. Όπως έχω αναφέρει και πριν: Ούτε εγώ, ο ιδιοκτήτης, δεν καταλαβαίνω την ευθυβολία του. Στα 70 μέτρα, στον ήλιο, η κονσέρβα φαίνεται καθαρά. Στα 90 μέτρα, της σηκώνω και το «καπάκι», προσθέτοντας έτσι άλλα 10 εκατοστά περίπου. Αν και δεν μου φαίνεται να είναι στραβή η κάννη, κοιτώντας όμως από την κορόνα της (το κόψιμό της είναι γυμνό γύρο γύρο), εκεί που αρχίζει το στόμιο του σιγαστήρα, σα να απέχει λίγο (1-1,5 χιλιοστό) δεξιά από το «κέντρο» της «βέργας». Αυτό το έχω παρατηρήσει πρώτα στο καθαρισμό της κάννης μετά την αγορά, ύστερα και στις βολές. Από τα 70 και μετά, φαίνεται μια απόκλιση προς αριστερά. Στον στόχο, αρχίζοντας από τα 70 μέτρα, θα έλεγα περίπου 20 εκατοστά αριστερά. Δεν φοράω γυαλιά, δόξα τω Θεώ, έχω καλή όραση και σημαδεύω με τα δυο μάτια ανοικτά . Επειδή σέβομαι την εμπειρεία σας, (αν και δεν σας γνωρίζω, αλλά μου κάνατε φοβερή εντύπωση με τις γνώσεις σας, ήδη σκέφτομαι σοβαρά για ΗW 77), σας εύχομαι να πιάσετε μια φορά στα χέρια ένα τέτοιο θηρίο, για να πιστέψετε το πράγμα που ούτε εγώ που τα ρίχνω δεν καταλαβαίνω πως γίνεται. Οι πρώτες 200 βολές ήταν στα 15, 20 και 30 μέτρα μόνο, με το βληματάκι μαμά του (Hollowpoint 10X Multishot 15,43 grains). Αυτό το βλήμα κάνει εκείνο το «μυτερό» μεταλλικό θόρυβο, όπως ένα .30 cal Kalibrgun. Οι υπόλοιπες 200 ήταν μεικτές με Baracuda 21,14 grains, H&N Slug HP 25 grains (.217), και NSA Slug 20,2 grains (.217).
Δεν είμαι καλός σκοπευτής, δεν κατέχω ούτε τις ελάχιστες γνώσεις, το αριστερό μου χέρι δεν είναι και πολύ σταθερό στο κοντάκι όταν πίνω καφέ, γι' αυτό, πριν την βολή-όχι καφέ.
Μου αρέσει να αποκτήσω γνώσεις από παλαιούς δασκάλους, και όχι από ξερόλιδες, επειδή αυτό είναι το μόνο δωρεάν κέρδος για μένα.
Επίσης με ενδιαφέρει πάρα πολύ, αν θα θέλατε κι εσείς ένα ελαφρό tuning ή «χάιδεμα» του κυλίνδρου μέσα έξω, στις μυτερές άκρες και ίσως καμιά τσιμούχα της προκοπής.
Αντριανε....δεν εχω κατι προσωπικο μαζι σου ουτε εχω σκοπο να σε προσβαλω η να σε υποτιμησω.......ασχωλουμαι με τα αεροβολα παρα πολλα χρονια και εχω εμπειρια σε μακρινες βολες οπως επισεις και απο πολλα αεροβολα(παντα ελατηριου και gasram).
Το αεροβολο που εχεις προσωπικα για μενα ειναι κατω του μεσου ορου και σαν αεροβολιστης που ξερει πεντε βασικα πραγματα δεν θα εδινα ποτε ουτε σεντσ για να το αποκτησω.....δεν ειναι τυχαιο πως οσοι γνωριζουν δεν ασχωλουνται με αυτην την μαρκα........και οχι αδικα αφου εχουν παρουσιαστει σοβαρα προβληματα....
Οταν λοιπον μιλαμε για βολες διχως οπτικο για τετοιες αποστασεις και μαλιστα χωρις στηριξη πρεπει να εχει ο σκοπευτης εκτος απο τεραστια εμπειρια ενα οπλο με πολυ καλης ποιοτητας κατασκευης ...κορυφαια σκανδαλη και πολυ καλη κανη.....κατι που το συγκεκριμενο οπλο δεν διαθετει τιποτα απο ολα αυτα!!!!...επισεις να εχει δοκιμασει παρα πολλα διαφορετικα βληματα για να ξερει τι ταιριαζει στην κανη του........
Οταν λοιπον αναφερεις πως οι βολες που κανεις στα 90 μετρα σε κονσερβοκουτι (το οποιο εγω δεν θα το διεκρινα σχεδον καθολου αλλα και να το διεκρινα θα ηταν σαν φακη)και μαλιστα με τοσο βαρια βληματα.................. η δυναμη αυτη που εχει αυτο το οπλο για να στηλει αυτο το βαρυ βλημα απαιτει να σηκωσεις την καννη για να καλυψουμε την μεγαλη καμπυλοτροχια σε σημειο που η κανη θα καλυψει το στοχο.........πως λοιπον ριχνεις και πετυχαινεις μια (φακη) που δεν βλεπεις??????αποριας αξιο!!!!!
Εγω με το δικο μου οπλο gasram 90αρι που θεωρειται οτι καλιτερο κυκλοφορει και ειναι και ποιο δυνατο απο το δικο σου θα σκευτω να ριξω σε τετοια αποσταση......αλλα θα το εκανα με οπτικο διοτι θα με βοηθουσε ετσι ωστε με τα DOT να ανεβασω οσο θελω και να εχω πληρη εικονα του στοχου.......διχως οπτικο φιλε Αντριανε δεν γινωνται τετοιες βολες και ακομα αν πετυχει καποια το στοχο θα ειναι καθαρα θεμα τυχης.
Αν ελεγες πως οι βολες γινανε με το HW 77 ακομα και σε 5.5 και βαρος βληματος 14gr η 16gr δεν θα συζητουσαμε τοσο πολυ διοτι αυτο το οπλο τα καταφερνει περιφημα ΑΛΛΑ ΜΕ ΟΠΤΙΚΟ!!!....και να μην το σκευτεσαι καθολου......ειναι απο τα κορυφαια ελατηρια που κυκλοφορουν!!!!!!εκει θα μπορεσεις να καταλαβεις τι θα πει αεροβολο!!!!!!
 
χτυπάω και στα 90 μέτρα 7,8 στις 10
Λάθος μου, συγνώμη, Βασίλειε, τώρα το είδα. 7 στις 10 χτυπάω στα 70, όχι στα 90. Στα 90 πετύχω 1 ή 2 στις 10.
εκτος αν κανεις πλακα και δεν το εχω καταλαβει...........κονσερβα καλαμποκιου στα 90μ με ανοικτα σκοπευτικα με αυτα τα πολυ βαρια βληματα και με αυτο το οπλο????και χωρις στηριγμα????
Συγνώμη και πάλι, κύριε Ηρακλή. Στα 90, 1 ή 2 στις 10-όρθιος freestand. Γονυπετής όμως, 4 ή 5.
 
εχουν παρουσιαστει σοβαρα προβληματα....
Έχω και το Black Bear IGT .177 με το οποίο έχω ρίξει πάνω από 1000 βολές μέσα σε ένα χρόνο. Το μόνο θέμα του είναι η στραβή του κάννη (προς αριστερά), γι' αυτό έχω τραβήξει το κλισιοσκόπιο τέρμα δεξιά. Και δεν γκρουπάρει όμως σαν το Magnum, καμία σχέση. Αφού το καλύτερο γκρουπάρισμα στα 30 μέτρα το κάνει με το Baracuda 0,69 gr. 10 εκατοστά CTC. Και τα 2 Gamo τα συντηρώ σωστά κατά την γνώμη μου, καθαρίζοντας την κάννη μετά από κάθε βολή (60 με 80 βληματάκια) και που και που μια σταγόνα σιλικόνη στον μηχανισμό σκανδάλης και στα orings κάννης και θαλάμης. Και τα 2 λειτουργούν όπως την πρώτη μέρα, χωρίς ούτε αστεία προβλήματα. Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν και «λεμόνια» Gamo, πάντως εγώ δεν είχα κανένα θέμα, ούτε οι γνωστοί μου ιδιοκτήτες τέτοιων IGT δεν είχανε παράπονα.
 
Επειδή δεν γνωριζόμαστε, και μ' αρέσει που μου μιλάς ανοιχτά (αυτό δείχνει ειλικρίνεια και διαφάνεια, και το σέβομαι), με όλη την ευγένειά μου, σου λέω 2 πράγματα:
1. Δεν γνωρίζεις τίποτα από τέτοιο Magnum επειδή δεν σου έπεσε ποτέ στα χέρια.
2. Αφού αυτά τα παραπάνω, το χιούμορ σου εντελώς άστοχο και περιττό.
Όχι φίλε δεν έχω τέτοιο όπλο.
Έχω άλλα, αλλά βολές στα 90 δεν μπορώ να κάνω σε στόχο 7cm με ανοιχτά σκοπευτικά και όχι στιριγμένο όπλο.

Αν πραγματικά το κάνεις είσαι ταλέντο.
Να το εκμεταλευτείς.
Φιλικά
 
Έχω και το Black Bear IGT .177 με το οποίο έχω ρίξει πάνω από 1000 βολές μέσα σε ένα χρόνο. Το μόνο θέμα του είναι η στραβή του κάννη (προς αριστερά), γι' αυτό έχω τραβήξει το κλισιοσκόπιο τέρμα δεξιά. Και δεν γκρουπάρει όμως σαν το Magnum, καμία σχέση. Αφού το καλύτερο γκρουπάρισμα στα 30 μέτρα το κάνει με το Baracuda 0,69 gr. 10 εκατοστά CTC. Και τα 2 Gamo τα συντηρώ σωστά κατά την γνώμη μου, καθαρίζοντας την κάννη μετά από κάθε βολή (60 με 80 βληματάκια) και που και που μια σταγόνα σιλικόνη στον μηχανισμό σκανδάλης και στα orings κάννης και θαλάμης. Και τα 2 λειτουργούν όπως την πρώτη μέρα, χωρίς ούτε αστεία προβλήματα. Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν και «λεμόνια» Gamo, πάντως εγώ δεν είχα κανένα θέμα, ούτε οι γνωστοί μου ιδιοκτήτες τέτοιων IGT δεν είχανε παράπονα.
Απο μονο σου τωρα αναφερες ενα λαθος που κανεις χωρις να το γνωριζεις..........δεν καθαριζουμε κανη ποτε παρα μονο μετα απο εκατονταδες βολες και αν παρατηρησουμε ανομοιομορφια βολων...αδικαιολογητες αποκλησεις δηλ.
 
Απο μονο σου τωρα αναφερες ενα λαθος που κανεις χωρις να το γνωριζεις..........δεν καθαριζουμε κανη ποτε παρα μονο μετα απο εκατονταδες βολες και αν παρατηρησουμε ανομοιομορφια βολων...αδικαιολογητες αποκλησεις δηλ.
Αυτό που λέτε εσείς το έχω παρατηρήσει στο πολυμορφικό κινέζικο μου CP2. Όταν του καθάριζα την κάννη την μεγάλη, ήθελε πολλές βολές για να συνέλθει στο 2ευρω γκρουπ στα 30 μέτρα (με διόπτρα, φυσικά). Μετά, την άφηνα έτσι, γιατί όσο περισσότερο έριχνα, τόσο μίκραινε το γκρουπ. Γι' αυτό, από πέρσι έχει να καθαριστεί (περίπου 500 βολές~2 κουτιά βλήματα).
Όμως, αυτό δεν ισχύει για το Magnum. Μόλις φτάσω στις 90-100 βολές, ανοίγει και το γκρουπ, πολλαπλασιάζονται και «πτερωτά».
 
κονσέρβα καλαμπόκι έχει περίπου 12-13 cm ύψος, αν σηκώνω και το «καπάκι», έχει άλλα 8 cm περίπου
Στα 12cm κυκλικό στόχο αν σημαδεύεις κέντρο έχεις ακτίνα 6cm.
Στα 90m για να βρείς στόχο η άκρη της κάνης πρέπει να έχει μέγιστη απόκλιση 0.6mm.
Μισό χιλιοστό δηλαδή.
Αυτά χωρίς να λάβεις υπόψη θερμοκρασίες, αέρα κτλ.
Στα 70m η μέγιστη απόκλιση για 6cm ακτίνα είναι 0.85mm.
Μικρότερη από χιλιοστό.
Πάλι δεν λαμβάνουμε υπόψη εξωγενείς παράγοντες.
Και όλα αυτά με άριστο οπτικό.

Εγώ φίλε δεν μπορώ να το κάνω με ανοιχτά σκοπευτικά.
Αν μπορείς μπράβο σου.
 
Κάποιες φωτογραφίες από την σημερινή βολή στην ταράτσα. 23IMG_20210526_204718.jpgIMG_20210526_203512.jpgIMG_20210526_204212.jpgIMG_20210526_210705.jpgIMG_20210526_203512.jpgIMG_20210526_204718.jpg
Gamo Black Bear IGT .177, ανοικτά σκοπευτικά, 23 μέτρα από την κάννη, Freestanding, no rest. Baracuda 0.69 gr. ISSF στόχοι, 1cm φάρδος λωρίδας.
 
Gamo Black Bear IGT .177, ανοικτά σκοπευτικά, 23 μέτρα από την κάννη, Freestanding, no rest. Baracuda 0.69 gr. ISSF στόχοι, 1cm φάρδος λωρίδας.
Αυτό είναι λογικό.

ps
Έχεις στην διάθεσή σου οπτικό βοήθημα ;
 
Κάποιες φωτογραφίες από την σημερινή βολή στην ταράτσα. 23View attachment 27405View attachment 27406View attachment 27410View attachment 27411View attachment 27406View attachment 27405
Gamo Black Bear IGT .177, ανοικτά σκοπευτικά, 23 μέτρα από την κάννη, Freestanding, no rest. Baracuda 0.69 gr. ISSF στόχοι, 1cm φάρδος λωρίδας.
Βλεπω οτι οι βολες ''φευγουν'' δεξια, αν μπορεις ανεβασε μια φωτο απο μπροστα την κανη, μηπως εχει πλαστικο με παρακεντρη τρυπα σε σχεση με την κανη.
 
Back
Top