Δημόσια διαβούλευση για το Π/Δ «Ερασιτεχνική και Αθλητική Αλιεία»

Οι τύποι είναι ικανοί να μας ζητάνε να κάνουμε ευθανασία σε κρατική εγκατάσταση στα σκουλήκια και τα μαμουνια. Το ωραίο είναι που πολλοί επαγγελματίες που είχαν κατάστημα με είδη κυνηγιού και αλιείας έλεγαν παρατάω τα κυνηγετικα και θα ασχοληθώ μόνο με ψάρεμα. Τώρα αν βγάλουν μια απαγόρευση να πουλάνε ζωντανό δόλωμα τι θα κανουν? Η πλειοψηφία ψαρεύει με ζωντανά δολώματα γιατί είναι και πιο ξεκούραστο. Ρίχνεις και περιμενεις. Με τεχνητα και πλανους απο αυτούς που γνωρίζω εγω 2 στους 10 ασχολούνται.
 
Το πρόβλημα δεν είναι οι λιμενικοί. Και αυτοί εντολές ακολουθούν. Κάποιοι είναι και μέλη του φόρουμ και προβληματίζονται όπως όλοι μας. Τώρα καταλαβαίνετε γιατί τόσα χρόνια όταν ειδοποιούσαμε το λιμενικό για δίχτυα στα 10 μέτρα από την ακτή δεν έκαναν τίποτα.
 
Και; τον επισκέφτηκαν;;
Μέσω 3ου έμαθα ότι τους είπαν να μην ξανακινηθούν με μεγάλη ταχύτητα προς άλλη βάρκα.
Μετά από 1 μήνα έβαλαν σειρήνα.
Φυσικά δεν χτυπάει στα 200μ αλλά όταν πλησιάσεις πολύ τα ακριανά κλουβιά.

Αν εννοείς την επιθεώρηση και την πολεοδομία τους το κρατάω έκπληξη μιας και δεν είχα κάτι συγκεκριμένο να καταγγείλω.

Περισσότερο τρόμαξε με την φωτό που τράβηξα και με τα μολύβια που του πέταξα παρά με τα άλλα (το πιο πιθανό είναι να μην καταλάβαινε τι έλεγα).
Φυσικά με τα μολύβια σημάδευα την βάρκα.

Κάποιος μου είπε ότι κάποια περίοδο τράβαγαν και αυτοί φωτογραφίες και απειλούσαν με καταγγελία στο λιμεναρχείο. :)

Φωτό ... αδιάψευστος μάρτυρας.
Εμένα δεν με έχουν ξαναενοχλήσει ποτέ πάντως :)

Περί νομοσχεδίου τώρα, η ηλιθιότητα είναι αήττητη.
 
Το ωραίο είναι που πολλοί επαγγελματίες που είχαν κατάστημα με είδη κυνηγιού και αλιείας έλεγαν παρατάω τα κυνηγετικα και θα ασχοληθώ μόνο με ψάρεμα. Τώρα αν βγάλουν μια απαγόρευση να πουλάνε ζωντανό δόλωμα τι θα κανουν?
Και παλι ο στόχος είναι ο ερασιτέχνης ψαράς...
Ο επαγγελματιας παραγαδιαρης δεν χρησιμοποιεί ζωντανά σκουλήκια γιατί είναι ασυμφορο για αυτόν εκτός κ είναι σε θέση να τα βγάζει ο ίδιος η ο βοηθός του αλλά κ παλι δυσκολο γιατί μιλάμε για πολλα αγκίστρια...
και δεν ειναι μονο αυτά...
Στα ζωντανά συγκαταλέγονται κ αυτά που βρισκονται απο εμας τους ίδιους,πορφυρες, σκαρτσινια,καβουρακια, σαλιγκαρακια, ολοθουρια, σαμαρια, γαρίδες κλπ...

Θελω να πιστευω πως δεν θα περασει κάτι τέτοιο....
 
'"Απαγορεύεται η ερασιτεχνική αλιεία με χρήση ζωντανού δολώματος!"
Και τα σκουλήκια εχουν ψυχή ρεεεε
Εδω και τωρα στείρωση για να μην καταλήγουν στα αγκίστρια των δολοφόνων ψαράδων .
Πιο ηλίθιος πεθαίνεις !
 
'"Απαγορεύεται η ερασιτεχνική αλιεία με χρήση ζωντανού δολώματος!"
Και τα σκουλήκια εχουν ψυχή ρεεεε
Εδω και τωρα στείρωση για να μην καταλήγουν στα αγκίστρια των δολοφόνων ψαράδων .
Πιο ηλίθιος πεθαίνεις !
Δε πιστευω να κανεις τιποτα αδηλωτες γεννες
 
Αυτός ο κομπλεξικος ο Νώε μας έκαψε!!
Έβαλε μέσα στην κιβωτό,κατσαρίδες,φασσες και προγόνους πολιτικών.Καθε χρόνο πρέπει να κάνουμε απολύμανση, κάθε χρόνο χάνουμε τον ύπνο μας με τα κωλοπουλα,κάθε χρόνο ακούμε ότι παπάρια σκεφτούν οι πολιτικοί.
Δεν γ@μιομαστε λέω εγώ...
 
Αυτός ο κομπλεξικος ο Νώε μας έκαψε!!
Έβαλε μέσα στην κιβωτό,κατσαρίδες,φασσες και προγόνους πολιτικών.Καθε χρόνο πρέπει να κάνουμε απολύμανση, κάθε χρόνο χάνουμε τον ύπνο μας με τα κωλοπουλα,κάθε χρόνο ακούμε ότι παπάρια σκεφτούν οι πολιτικοί.
Δεν γ@μιομαστε λέω εγώ...
Ρε συ μου έχει περάσει από το μυαλό ότι είναι μεγάλοι σελέμηδες και ζηλεύουν!
 
Οχι τιποτε αλλο
Αλλα αμα ερθει κανενας απο αυτους που θελουν να το περασουν αυτο το αισχος δεν θα μπορεις να τον πεις
´´Τι θες ρε σκουλικι και να τον μοντάρεις στα ψαρια γιατι θα θεωρηθει ζωντανο δολωμα
Ασε που θα ειναι και καλο γιατι βρωμοκοπαει .sarcastic.
 
Αυτός ο κομπλεξικος ο Νώε μας έκαψε!!
Έβαλε μέσα στην κιβωτό,κατσαρίδες,φασσες και προγόνους πολιτικών.Καθε χρόνο πρέπει να κάνουμε απολύμανση, κάθε χρόνο χάνουμε τον ύπνο μας με τα κωλοπουλα,κάθε χρόνο ακούμε ότι παπάρια σκεφτούν οι πολιτικοί.
Δεν γ@μιομαστε λέω εγώ...
Για αυτό ήρθε ο Κούλης και η παρέα του και θα επιβάλουν κάθαρση δια της στειρώσεως
 
Back
Top