Αεροβόλο gas power

Τα slug αυτα ειναι 22gr και ειναι βαρια για το 90αρι αλλα και για καθε gasram.......τετοιου τυπου βολιδες θελουν γκαζια για να αποδωσουν.........μεχρι 16gr το πολυ θα τα ριξει καλα αναλαγα βεβαια και σε ποσα Bar ειναι φουσκωμενο.
 
Πρακτικά όχι ...
Θεωρητικά διάβασε εδώ
https://en.wikipedia.org/wiki/Miller_twist_rule
Λάθος παιδιά ... Μάλλον πήρα τα ληγμένα.
Παίζει ρολο το βάρος για να δεις αν το twist δίνει υπερσταθεροποιημένο, υποσταθεροποιημένο ή κανονικά σταθεροποιημένο βλήμα.
 
Ηρακλή στο HW90 σε. 17 ποιά βαρη βλημάτων ? Υπάρχει στο διαμετρημα αυτό παρομοιο βλημα?

Λευτέρη δικό σου το αεροβόλο ;
Τι group σου βγάζει στα πόσα μέτρα ;
Γιατί ψάχνεσαι με τα βλήματα ;
 
Λευτέρη δικό σου το αεροβόλο ;
Τι group σου βγάζει στα πόσα μέτρα ;
Γιατί ψάχνεσαι με τα βλήματα ;
Θελω να παρω ενα HW90 εδω και ενα χρονο και ψάχνομαι ανάμεσα σε .17 ή .22. Μου αρεσε το fx indy αλλά είναι πολυ ακριβό.
 
Θελω να παρω ενα HW90 εδω και ενα χρονο και ψάχνομαι ανάμεσα σε .17 ή .22. Μου αρεσε το fx indy αλλά είναι πολυ ακριβό.
6.35 ; Για long range shooting σε βλέπω.
Έχω ένα webley fx2000 και ένα hw100 που σκουριάζουν ...
Τα κρατάω για συναισθηματικούς λόγους αλλιώς θα τα σκότωνα και τα 2.
Το πρώτο το αγόρασα από τον ανηψιό μου και το δεύτερο μου το χάρισε ο ίδιος :)

Σε καταλαβαίνω όμως.
Αλλά μετά από λίγο καιρό θα το βαρεθείς.
5.5 από εμένα αφού δεν φτάνεις το 6.35.
 
6.35 ; Για long range shooting σε βλέπω.
Έχω ένα webley fx2000 και ένα hw100 που σκουριάζουν ...
Τα κρατάω για συναισθηματικούς λόγους αλλιώς θα τα σκότωνα και τα 2.
Το πρώτο το αγόρασα από τον ανηψιό μου και το δεύτερο μου το χάρισε ο ίδιος :)

Σε καταλαβαίνω όμως.
Αλλά μετά από λίγο καιρό θα το βαρεθείς.
5.5 από εμένα αφού δεν φτάνεις το 6.35.
Κατά την αοψη κάποιων στο φόρουμ που γνωρίζουν το HW90 δεν έχει την ισχύ για πανω απο .22 διαμετρημα. Ουτε για βαρύτερα των 20 grains βλήματα στο .22.
 
Κατά την αοψη κάποιων στο φόρουμ που γνωρίζουν το HW90 δεν έχει την ισχύ για πανω απο .22 διαμετρημα. Ουτε για βαρύτερα των 20 grains βλήματα στο .22.
Δεν γνωρίζω. Εγώ θα έπαιρνα κάτι σε fx .22 pcp.
Μετά βέβαια μπλέκεις με μπουκάλες, γεμίσματα κτλ.
Τα πάντα εξαρτώνται από το τι το θέλεις και από το πόσα είσαι διατεθειμένος να δώσεις.

Έχω καιρό που δεν παρακολουθώ την εξέλιξη στα αεροβόλα.
 
Δεν γνωρίζω. Εγώ θα έπαιρνα κάτι σε fx .22 pcp.
Μετά βέβαια μπλέκεις με μπουκάλες, γεμίσματα κτλ.
Τα πάντα εξαρτώνται από το τι το θέλεις και από το πόσα είσαι διατεθειμένος να δώσεις.

Έχω καιρό που δεν παρακολουθώ την εξέλιξη στα αεροβόλα.
Σίγουρα τα fx είναι κορυφαία , το ιδιο και οι τιμές τους.
 
Ηρακλή στο HW90 σε. 17 ποιά βαρη βλημάτων ? Υπάρχει στο διαμετρημα αυτό παρομοιο βλημα?
Εαν αποφασισεις για 90αρι θα πας σιγουρα σε 5.5 σε αυτο το διαμετρημα το οπλο αυτο δειχνει τα προσοντα του!!!!!
Με τα σωστα μπαρ μεσα και με ενα tiuning(τσιμουχα και περιποιηση μηχανισμου)θα κανεις βολες στα 80-90-100 μ!!!!!
Μην περιμενεις ομως γκρουπακια απαιτησεων διοτι θα ειναι δυνατο.....αλωστε γι'αυτο λεμε 90αρι=5.5 αν θελαμε ποιο αδυναμο και μας ενδιεφερε να κανει και καλα γκρουπακια θα πηγαιναμε σε 95αρι 4.5
Οποτε απο μενα 90=5.5.....
 
Εαν αποφασισεις για 90αρι θα πας σιγουρα σε 5.5 σε αυτο το διαμετρημα το οπλο αυτο δειχνει τα προσοντα του!!!!!
Με τα σωστα μπαρ μεσα και με ενα tiuning(τσιμουχα και περιποιηση μηχανισμου)θα κανεις βολες στα 80-90-100 μ!!!!!
Μην περιμενεις ομως γκρουπακια απαιτησεων διοτι θα ειναι δυνατο.....αλωστε γι'αυτο λεμε 90αρι=5.5 αν θελαμε ποιο αδυναμο και μας ενδιεφερε να κανει και καλα γκρουπακια θα πηγαιναμε σε 95αρι 4.5
Οποτε απο μενα 90=5.5.....
Ηρακλη ευχαριστώ . Το θελω περισσότερο για καργιες , καρακαξες ( γνωριζω τι ισχύει για αεροβόλο και κυνηγι ), σε 5,5 τα 45 ή 50 μέτρα είναι πολλά?
 
Ηρακλη ευχαριστώ . Το θελω περισσότερο για καργιες , καρακαξες ( γνωριζω τι ισχύει για αεροβόλο και κυνηγι ), σε 5,5 τα 45 ή 50 μέτρα είναι πολλά?
Για αυτο το αεροβολο...οχι.......ακομα και τα 80μ ειναι μεσα στις δυνατοτητες του αρκει να παει εκει που πρεπει.
 
Ηρακλή ευχαριστώ, μια και είσαι διαθέσιμος να το εκμεταλλευτώ. Σε 4,5 το HW90 με βαριά βλήματα κάνει για αυτό που περιέγραψα? Και ακομα ποιά διοπτρα κατα προτίμηση σταθερής μεγέθυνσης προτιμας?
 
Αν βρεθει κανενα μεταχειρισμενο σε καλη τιμη και κατασταση αξιζει και σε 4.5....αν ομως η επιλογη ειναι σε καινουργιο τοτε σιγουρα 5.5.........
Για οπτικα δοκιμασμενα σε αεροβολα ελατηριου και gasram σε οικονομικη τιμη ειναι οι HAWKE και οι LEAPERS.......σε καμια περιπτωση ομως μην τσιγκουνευτεις στην βαση.......σιγουρα μονοκοματη καλης ποιοτητας.
 
Για ποιο gasram?
Από θέμα βάρους βλημάτων slug για gas ram, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με 20.2 grain της Nielsen, ακόμα και σε μεγάλες αποστάσεις (75-90μετρα). Με το καινούργιό μου .22 cal Gamo replay Magnum 10x Gen2, χτυπάω και στα 90 μέτρα 7,8 στις 10 (που έχει το γεμιστηράκι) κονσέρβα καλαμποκιού απ'τα Lidl. Και πάντα free stand επώμιση με ανοικτά σκοπευτικά, γιατί ακόμα στρώνει (έχω ρίξει 400 βολές).
 
Από θέμα βάρους βλημάτων slug για gas ram, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με 20.2 grain της Nielsen, ακόμα και σε μεγάλες αποστάσεις (75-90μετρα). Με το καινούργιό μου .22 cal Gamo replay Magnum 10x Gen2, χτυπάω και στα 90 μέτρα 7,8 στις 10 (που έχει το γεμιστηράκι) κονσέρβα καλαμποκιού απ'τα Lidl. Και πάντα free stand επώμιση με ανοικτά σκοπευτικά, γιατί ακόμα στρώνει (έχω ρίξει 400 βολές).
Φιλε;
Κανεις βολες στα 90 μετρα με ανοικτα σκοπευτικα;;;

ακομη και να μην χρειαζοταν χολτ οβερ σε αυτα τα μετρα μιλαμε για αθλο εαν ριχνεις με ανοικτα σκοπευτικα
 
Φιλε;
Κανεις βολες στα 90 μετρα με ανοικτα σκοπευτικα;;;

ακομη και να μην χρειαζοταν χολτ οβερ σε αυτα τα μετρα μιλαμε για αθλο εαν ριχνεις με ανοικτα σκοπευτικα
Ναι, γιατι στα 30 μέτρα μαμά θέλει hold under περίπου 20 εκατοστά (δεν μέτρησα με ακρίβεια, αλλά από μάτι). Νομίζω ότι οφείλεται στην υπερβολική δύναμη του πιστονιού του. Τα σκοπευτικά του για μένα είναι τέλεια, αλλά βοηθάω κι εγώ την κατάσταση: Βάζω τον ντενεκέ καθαρό γυμνό στον ήλιο για να το βλέπω ξεκάθαρα. Ούτε εγώ το πιστεύω το θηρίο, αλλά αν σου πέφτει στα χέρια ένα τέτοιο, ρίξε καμιά γεμιστήρα με 21,14 grains Baracuda, ή 20,2 Nielsen Slug. Θα ερωτευθείς αμέσως.o_O
Η ανάκρουσή του ξεπερνά το CZ 457 .22 cal κι αυτό παίζει ρόλο στον έρωτα.terror.
 
Last edited:
Από θέμα βάρους βλημάτων slug για gas ram, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με 20.2 grain της Nielsen, ακόμα και σε μεγάλες αποστάσεις (75-90μετρα). Με το καινούργιό μου .22 cal Gamo replay Magnum 10x Gen2, χτυπάω και στα 90 μέτρα 7,8 στις 10 (που έχει το γεμιστηράκι) κονσέρβα καλαμποκιού απ'τα Lidl. Και πάντα free stand επώμιση με ανοικτά σκοπευτικά, γιατί ακόμα στρώνει (έχω ρίξει 400 βολές).
Συγνωμη κιολας αλλα θελεις να μιλησουμε σοβαρα τωρα?????εκτος αν κανεις πλακα και δεν το εχω καταλαβει...........κονσερβα καλαμποκιου στα 90μ με ανοικτα σκοπευτικα με αυτα τα πολυ βαρια βληματα και με αυτο το οπλο????και χωρις στηριγμα????
Εγω προσπαθησα σε ποιο λιγα μετρα και με πολυ καλιτερο αεροβολο να κανω αυτες τις βολες στον υπνο μου αλλα δεν μπορεσα......εσυ τις εκανες αληθινα?????
Αυτο το οπλο ειναι ενα παραδειγμα προς αποφυγη ......τωρα εσυ πως το βρισκεις τοσο καλο δεν γνωριζω.....αλλα μπορω να καταλαβω πως δεν εχεις γνωσεις πανω στα αεροβολα....
Δεν μπορουν να γινουν βολες με ανοικτα σκοπευτικα και τοσο βαρια βληματα απο ενα αεροβολο που δεν εχει την δυναμη να στηλει ενα βλημα τοσο μακρυα με μικρη καμπυλοτροχια......δεν φαινεται η κονσερβα στα 90μ .......
Εδω με οπτικο και παλι εχει ενα βαθμο δυσκολιας η αποσταση αυτη και θελεις να πιστεψω......... εγω τουλαχιστον................. οτι κτυπας 7-8 φορες το κουτι??????
Λυπαμαι φιλε μου αλλα η εμπειρια μου και οι γνωσεις μου δεν μου επιτρεπουν ουτε στο ελαχιστο να πιστεψω αυτο που κανεις και ειδηκα με αυτο το οπλο και αυτα τα σφαιρακια.....αν παρεπιπτοντως εχεις αυτες τις χαρησματικες ικανοτητες ασχωλησου με το FT...θα κανεις μεγαλη καριερα!!!!!!!!!!!!!!
 
Από θέμα βάρους βλημάτων slug για gas ram, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με 20.2 grain της Nielsen, ακόμα και σε μεγάλες αποστάσεις (75-90μετρα). Με το καινούργιό μου .22 cal Gamo replay Magnum 10x Gen2, χτυπάω και στα 90 μέτρα 7,8 στις 10 (που έχει το γεμιστηράκι) κονσέρβα καλαμποκιού απ'τα Lidl. Και πάντα free stand επώμιση με ανοικτά σκοπευτικά, γιατί ακόμα στρώνει (έχω ρίξει 400 βολές).
Κόψε λίγα μέτρα, ή λάβε μέρος στους ολυμπιακούς αγώνες.
.yel.
 
Last edited:
Συγνωμη κιολας αλλα θελεις να μιλησουμε σοβαρα τωρα?????εκτος αν κανεις πλακα και δεν το εχω καταλαβει...........κονσερβα καλαμποκιου στα 90μ με ανοικτα σκοπευτικα με αυτα τα πολυ βαρια βληματα και με αυτο το οπλο????και χωρις στηριγμα????
Εγω προσπαθησα σε ποιο λιγα μετρα και με πολυ καλιτερο αεροβολο να κανω αυτες τις βολες στον υπνο μου αλλα δεν μπορεσα......εσυ τις εκανες αληθινα?????
Αυτο το οπλο ειναι ενα παραδειγμα προς αποφυγη ......τωρα εσυ πως το βρισκεις τοσο καλο δεν γνωριζω.....αλλα μπορω να καταλαβω πως δεν εχεις γνωσεις πανω στα αεροβολα....
Δεν μπορουν να γινουν βολες με ανοικτα σκοπευτικα και τοσο βαρια βληματα απο ενα αεροβολο που δεν εχει την δυναμη να στηλει ενα βλημα τοσο μακρυα με μικρη καμπυλοτροχια......δεν φαινεται η κονσερβα στα 90μ .......
Εδω με οπτικο και παλι εχει ενα βαθμο δυσκολιας η αποσταση αυτη και θελεις να πιστεψω......... εγω τουλαχιστον................. οτι κτυπας 7-8 φορες το κουτι??????
Λυπαμαι φιλε μου αλλα η εμπειρια μου και οι γνωσεις μου δεν μου επιτρεπουν ουτε στο ελαχιστο να πιστεψω αυτο που κανεις και ειδηκα με αυτο το οπλο και αυτα τα σφαιρακια.....αν παρεπιπτοντως εχεις αυτες τις χαρησματικες ικανοτητες ασχωλησου με το FT...θα κανεις μεγαλη καριερα!!!!!!!!!!!!!!
Κύριε Ηρακλή. Στη ζωή μου, τρία πράγματα μισώ θανάσιμα: Η ημιμάθεια, το ψέμα και η υποκρισία. Όπως έχω αναφέρει και πριν: Ούτε εγώ, ο ιδιοκτήτης, δεν καταλαβαίνω την ευθυβολία του. Στα 70 μέτρα, στον ήλιο, η κονσέρβα φαίνεται καθαρά. Στα 90 μέτρα, της σηκώνω και το «καπάκι», προσθέτοντας έτσι άλλα 10 εκατοστά περίπου. Αν και δεν μου φαίνεται να είναι στραβή η κάννη, κοιτώντας όμως από την κορόνα της (το κόψιμό της είναι γυμνό γύρο γύρο), εκεί που αρχίζει το στόμιο του σιγαστήρα, σα να απέχει λίγο (1-1,5 χιλιοστό) δεξιά από το «κέντρο» της «βέργας». Αυτό το έχω παρατηρήσει πρώτα στο καθαρισμό της κάννης μετά την αγορά, ύστερα και στις βολές. Από τα 70 και μετά, φαίνεται μια απόκλιση προς αριστερά. Στον στόχο, αρχίζοντας από τα 70 μέτρα, θα έλεγα περίπου 20 εκατοστά αριστερά. Δεν φοράω γυαλιά, δόξα τω Θεώ, έχω καλή όραση και σημαδεύω με τα δυο μάτια ανοικτά . Επειδή σέβομαι την εμπειρεία σας, (αν και δεν σας γνωρίζω, αλλά μου κάνατε φοβερή εντύπωση με τις γνώσεις σας, ήδη σκέφτομαι σοβαρά για ΗW 77), σας εύχομαι να πιάσετε μια φορά στα χέρια ένα τέτοιο θηρίο, για να πιστέψετε το πράγμα που ούτε εγώ που τα ρίχνω δεν καταλαβαίνω πως γίνεται. Οι πρώτες 200 βολές ήταν στα 15, 20 και 30 μέτρα μόνο, με το βληματάκι μαμά του (Hollowpoint 10X Multishot 15,43 grains). Αυτό το βλήμα κάνει εκείνο το «μυτερό» μεταλλικό θόρυβο, όπως ένα .30 cal Kalibrgun. Οι υπόλοιπες 200 ήταν μεικτές με Baracuda 21,14 grains, H&N Slug HP 25 grains (.217), και NSA Slug 20,2 grains (.217).
Δεν είμαι καλός σκοπευτής, δεν κατέχω ούτε τις ελάχιστες γνώσεις, το αριστερό μου χέρι δεν είναι και πολύ σταθερό στο κοντάκι όταν πίνω καφέ, γι' αυτό, πριν την βολή-όχι καφέ.
Μου αρέσει να αποκτήσω γνώσεις από παλαιούς δασκάλους, και όχι από ξερόλιδες, επειδή αυτό είναι το μόνο δωρεάν κέρδος για μένα.
Επίσης με ενδιαφέρει πάρα πολύ, αν θα θέλατε κι εσείς ένα ελαφρό tuning ή «χάιδεμα» του κυλίνδρου μέσα έξω, στις μυτερές άκρες και ίσως καμιά τσιμούχα της προκοπής.
 
Last edited:
Back
Top