Μελισσοκομία

Τα μέλια από κωνοφόρα είναι όλα από μελιτωματα. Δηλαδή προέρχονται από έντομα που προσβάλουν τα δέντρα και τρέφονται από τους χυμούς τους και εκκρίνουν αυτές τις ουσίες τις οποίες οι μέλισσες λαμβάνουν και τις επεξεργάζονται. Το πεύκο έχει το λεγόμενο εργάτη και μπορείτε εύκολα να το δείτε πάνω στο δεντρο. Είναι σαν μικρές τούφες από βαμβάκι στον κορμό και τα κλαδια. Το έλατο έχει πιο πολλά έντομα, τον κοριο, τις πράσινες αφιδες , την φούσκα και τέλος τον κόμπο που δίνει εξαιρετικό μελι. Μελιτωμα δίνει και η βελανιδιά που είναι φανταστικό σαν μέλι και καταμαυρο! Όσον αφορά την κρυσταλλωση όλα τα ανθομελα κρυσταλλωνουν γρηγορα. Το πεύκο αργα , εκτός και αν έχει και άλλες νομες μέσα οποτε θα "χοντρυνει " πιο γρηγορα. Το έλατο δεν κρυσταλλωνει σχεδόν ποτε. Έχω μέλι ελατου από το 2017 και δεν έχει κρυσταλλωσει. Απλά έχει γίνει σαν καραμελα! Τα μέλια στα σουπερμάρκετ δεν κρυσταλλωνουν γιατί έχουν υποστεί ραφιναρισμα. Αν θέλετε να κάνετε παλι μελι που έχει παγώσει ρευστό να το κάνετε σε μπεν μαρι και θεμοκρασιες νερού γύρω στους 40 βαθμους και όχι παραπάνω.
το 40 Μου φαίνεται υπερβολή αν σκεφτούμε ότι στον τρύγο τα σύγχρονα μηχανήματα για να επιταχύνουν τη ροή ζεσταίνουν τα κάποια σημεία με θερμοκρασίες Όχι πάνω από 25 βαθμούς γιατί βρήκανε λέει ότι παραπάνω χάνονται θρεπτικές ουσίες... Δεν έχω τέτοιο μηχάνημα οπότε λέω ότι διάβασα :)
 
το 40 Μου φαίνεται υπερβολή αν σκεφτούμε ότι στον τρύγο τα σύγχρονα μηχανήματα για να επιταχύνουν τη ροή ζεσταίνουν τα κάποια σημεία με θερμοκρασίες Όχι πάνω από 25 βαθμούς γιατί βρήκανε λέει ότι παραπάνω χάνονται θρεπτικές ουσίες... Δεν έχω τέτοιο μηχάνημα οπότε λέω ότι διάβασα :)
Όσους έχω ρωτήσει μου έχουν δώσει το 40 ως ανώτατο οριο στο νερο του μπεν μαρι. Εγω δεν το ξεπαγωνω. Άλλωστε τα ανθομελα , εκτός του θυμαριου και των βουνισιων βοτάνων, Δεν τα κυνηγαω.
 
Διάβαζα τις προάλλες πως για το μέλι πεύκου μαζεύουν οι μέλισσες τα περιττώματα ενός παρασίτου γνωστού με το όνομα "εργάτης του πευκου" (mescalline hellenica gen), τα οποία περιττώματα είναι ζαχαρούχα.
Όπως θάλεγε και η μάνα μου: κάνουν το σκατό του[ς] παξιμάδι (σ'αυτή την περίπτωση, μέλι)
Μου ξέφυγε ένα λαθάκι:
Αντί mescalline ==> peyoteo_O (ο πεινασμένος καρβέλια βλέπει ...)
σωστό είναι όπως το έγραψε ο @DimDre, marchalina
πάντα hellenica!
topic.
 
@DimDre πατρίδα πήγες τα μελίσσια στον έλατο; Πετυχαίνω 2 μέρες τώρα βραδάκι φορτωμένους να ανεβαίνουν.
Έχω παει δεικτες. Στο ένα σημείο κάτι πάει να γινει. Στα αλλά θα πάω αύριο το απόγευμα γιατί το πρωί δουλεύω. Τέτοια εποχή με την ξηρασία που έχει ο κάμπος τελείωσε (εκτος απο τα παλιουρια) γι'αυτό βλέπεις και ανεβαίνουν στο βουνο. Αν δεν ξεκινήσει κάτι καλό στο βουνο μέχρι το τέλος του μηνα θα μιλάμε για μια εξαιρετικά δύσκολη χρονια.
 
Έχω παει δεικτες. Στο ένα σημείο κάτι πάει να γινει. Στα αλλά θα πάω αύριο το απόγευμα γιατί το πρωί δουλεύω. Τέτοια εποχή με την ξηρασία που έχει ο κάμπος τελείωσε (εκτος απο τα παλιουρια) γι'αυτό βλέπεις και ανεβαίνουν στο βουνο. Αν δεν ξεκινήσει κάτι καλό στο βουνο μέχρι το τέλος του μηνα θα μιλάμε για μια εξαιρετικά δύσκολη χρονια.
Σειμερα τα έλατα εδώ σε εμάς δούλεψε Σειμερα είχαμε 600 γραμμάρια πάνω στην ζυγαριά
 
Σειμερα τα έλατα εδώ σε εμάς δούλεψε Σειμερα είχαμε 600 γραμμάρια πάνω στην ζυγαριά
Δεν έχω ζυγαριες αλλά ειχα αχτιστα πλαίσια μέσα και τα βρήκα το απόγευμα σε όλα τα μελίσσια που έχω ανεβάσει σχεδόν χτισμένα σε 4 μέρες και είχαν φουσκώσει τα φρειδωματα γύρω από τους γονους.Άρα κάτι δουλευει! Μακάρι να ξεκινήσει παντού και να βγάλει ο κόσμος κανα σπασμενο!!!
 
Δεν έχω ζυγαριες αλλά ειχα αχτιστα πλαίσια μέσα και τα βρήκα το απόγευμα σε όλα τα μελίσσια που έχω ανεβάσει σχεδόν χτισμένα σε 4 μέρες και είχαν φουσκώσει τα φρειδωματα γύρω από τους γονους.Άρα κάτι δουλευει! Μακάρι να ξεκινήσει παντού και να βγάλει ο κόσμος κανα σπασμενο!!!
Μακάρι να είναι η χρονιά του φέτος όπως είπες για κανένα σπασμένο
 
https://www.melissocosmos.com/2021/05/apagorevoyn-to-kapnistiri-sta-melissia.html?m=1
Κοιτάξτε και αυτό που λέει για τα σκοπευτηρια! Μπορεί κ αφορά και τα πηλινου στοχου? Οι άνθρωποι είναι τραγικοί και δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα , τι να πω? Αυτός που έβγαλε αυτή την απόφαση ας έρθει να ανοίξει μια κυψέλη χωρίς καπνο. Κανένας δεν θα εφαρμόσει αυτή την απαγόρευση και αν τυχει και περάσει κανένας άντε να ξεμπερδεψεις.
 
https://www.melissocosmos.com/2021/05/apagorevoyn-to-kapnistiri-sta-melissia.html?m=1
Κοιτάξτε και αυτό που λέει για τα σκοπευτηρια! Μπορεί κ αφορά και τα πηλινου στοχου? Οι άνθρωποι είναι τραγικοί και δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα , τι να πω? Αυτός που έβγαλε αυτή την απόφαση ας έρθει να ανοίξει μια κυψέλη χωρίς καπνο. Κανένας δεν θα εφαρμόσει αυτή την απαγόρευση και αν τυχει και περάσει κανένας άντε να ξεμπερδεψεις.
Αυτοί βρίσκονται εκτός τόπου και χρόνου θα μας τρελάνουν έλεος δλδ...
 
τι πίνουν ρε οι φουστηδες;;;
Τι να πίνουν φιλε μου? Αυτοί οι άνθρωποι που αποφασίζουν έχουν ξεφύγει από τα όρια της λογικής η είναι παντελώς ασχετοι. Από ένα γραφείο στο κέντρο της τσιμεντουπολης γράφουν μια μαλακια που έχει αντίκτυπο σε χιλιάδες επαγγελματίες και ερασιτέχνες.
 
Καλημερα.
Μηπως κανενας συναδελφος μπορει να με ξελασπωσει;
Χρειαζομαι δυο κυριες αμεσα με κουριερ
Ευχαριστω
 
Καλημερα.
Μηπως κανενας συναδελφος μπορει να με ξελασπωσει;
Χρειαζομαι δυο κυριες αμεσα με κουριερ
Ευχαριστω
Κάνε μια έρευνα στο διαδίκτυο και θα βρεις βασιλοτροφους. Κάνε τους ένα τηλέφωνο. Δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιον γιατί δεν αγοράζω βασιλισσες. Κόβω με τον τρόπο που έκοβε και ο παππούς μου και βγάζουν μόνα τους. Οι φετινές παραφυάδες έπιασαν όλες και τώρα βρίσκονται μεταξύ 10 και 14 πλαισιων! Ούτε βελτιωμένες βασλισσες ούτε τίποτα. Πήγα λίγο νεράκι στο ένα κοπάδι πριν λίγο. Είχαν βγει να πάρουν αέρα τα κορίτσια!
20210711_192056.jpg20210711_192051.jpg
 
Κάνε μια έρευνα στο διαδίκτυο και θα βρεις βασιλοτροφους. Κάνε τους ένα τηλέφωνο. Δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιον γιατί δεν αγοράζω βασιλισσες. Κόβω με τον τρόπο που έκοβε και ο παππούς μου και βγάζουν μόνα τους. Οι φετινές παραφυάδες έπιασαν όλες και τώρα βρίσκονται μεταξύ 10 και 14 πλαισιων! Ούτε βελτιωμένες βασλισσες ούτε τίποτα. Πήγα λίγο νεράκι στο ένα κοπάδι πριν λίγο. Είχαν βγει να πάρουν αέρα τα κορίτσια!
View attachment 29340View attachment 29341
Έτσι που τα έχεις κάτω δεν έχεις πρόβλημαε μυρμήγκια ή αλλά ζωύφια;
 
Έτσι που τα έχεις κάτω δεν έχεις πρόβλημαε μυρμήγκια ή αλλά ζωύφια;
Όχι δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Μόνο με κάτι τεράστιες κίτρινες αράχνες με άσπρη κοιλια. Αλλά αυτές η κάτω τα έχεις η αλλού θα φτιάξουν τους ιστούς τους. Τις προάλλες χάλασα πάνω από 40.
 
Κάνε μια έρευνα στο διαδίκτυο και θα βρεις βασιλοτροφους. Κάνε τους ένα τηλέφωνο. Δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιον γιατί δεν αγοράζω βασιλισσες. Κόβω με τον τρόπο που έκοβε και ο παππούς μου και βγάζουν μόνα τους. Οι φετινές παραφυάδες έπιασαν όλες και τώρα βρίσκονται μεταξύ 10 και 14 πλαισιων! Ούτε βελτιωμένες βασλισσες ούτε τίποτα. Πήγα λίγο νεράκι στο ένα κοπάδι πριν λίγο. Είχαν βγει να πάρουν αέρα τα κορίτσια!
View attachment 29340View attachment 29341
Και γω δεν αγοραζω αδελφε, αλλα αυτο που συνεβη φετος δεν το εχω ξαναδει.
Λογο απιστευτης ανομβριας, δεν υπαρχει κυριολεκτικα ανθος.
Δεν υπαρχει δε κατα συπεπεια ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ κηφηνας.....

Ευχαριστω για το ενδιαφερον
 
Και γω δεν αγοραζω αδελφε, αλλα αυτο που συνεβη φετος δεν το εχω ξαναδει.
Λογο απιστευτης ανομβριας, δεν υπαρχει κυριολεκτικα ανθος.
Δεν υπαρχει δε κατα συπεπεια ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ κηφηνας.....

Ευχαριστω για το ενδιαφερον
Καλά ότι τον ήπιαμε φετος δεν χωράει αμφιβολία! Εδώ τους έχουν κρατήσει τους κηφήνες. Τα βοηθάω όσο μπορώ αλλά κάτι λίγο έρχεται και από έξω και ίσα ίσα δεν πεινάνε και δεν έχουν κόψει τους κηφήνες. Πέρισυ μετά τον καύσωνα του Μαΐου που τα ξεπατωσε όλα μαζευες τους κομμενους κηφηνες με τις χούφτες!
 
https://hellasjournal.com/2021/08/s...katastrafikan-chiliades-smini-melisson-video/

Αυτό που δεν αναφέρει κανένας είναι ότι και ακομα και 40 χρονια να περασουν κανένας δεν θα πάρει πευκομελο απο αυτές τις περιοχες. Είτε γίνει αναδάσωση φυσική είτε τεχνητή η εξαπλωση της marchalina hellenica η οποια δινει το μελιτωμα για να κάνουν τα μελίσσια το πευκομελο είναι πολυ αργη. Προϋποθέτει πρωτιστως να υπάρχουν ακαυτα πεύκα που θα έχουν ήδη το έντομο και θα εξαπλωθεί σιγά σιγά στα νέα δεντρα. Ο τεχνητος εμβολιασμός του πεύκου με το έντομο απαγορεύεται. Για να καταλάβετε πόσο αργά γίνεται όλο αυτο , στο καμμένο απο το 1987 στον Άγιο Αθανάσιο ελάχιστες εκτάσεις από τα νέα πεύκα έχουν το έντομο. Άρα η καταστροφή στην μελισσοκομία είναι με μια λέξη ολοκληρωτική για την δικη μας γενιά και την επόμενη. Το πεύκο ήταν το αποκούμπι του μελισσοκόμου γιατί έδινε κάθε χρονο. Πότε λίγο πότε πολύ αλλά εδινε. Τωρα??????
 
Back
Top