Παρουσίαση Φυσιγγίων

Βασιλη το κοκκινο φυσιγγιο ( ιμπεριαλ Ν2 σκαγια ) δεν ειναι μονο ''μουφα''......ειναι και φολα φυσιγγιο.
Το εχω.....το εχω σφαξει... το εχω δοκιμασει σε στοχο.....Καναδεζικο...και ΑΝ ειναι....σημασια εχει οτι....
Στα 40 μετρα με φουλ τσοκ -218-143=65,5% συγκεντρωση φιλε!!!:oops:
Ξερεις πολλα νικολα εμπορικα να εχουν αυτη τη συγκεντρωση σε αυτα τα μετρα με τσοκ μαμισιο .Μην συγκρινεις την ιδιογομωση δεν την φτανουν τα εμπορικα
 
Ξερεις πολλα νικολα εμπορικα να εχουν αυτη τη συγκεντρωση σε αυτα τα μετρα με τσοκ μαμισιο .Μην συγκρινεις την ιδιογομωση δεν την φτανουν τα εμπορικα

Γιαννη μου δεν τα συγκρινω με τα φυσιγγια Ιδιογομωσης. Εχω ριξει ΕΛΛΗΝΙΚΑ εμποριου που ειχαν
πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο συγκεκριμενο φυσιγγιο....και αξιοπρεπεια στον κυνηγοτοπο!!!
Αυτο το φυσιγγιο ( για μενα )...ουτε για γαμους δεν ειναι καλο....για τα σκουπιδια ειναι.
Εαν δεις αποτυπωση και κατανομη....τοτε θα μου δωσεις δικιο φιλε!!!
 
Nικο σε πιστευω σε ότι έχεις πει για το συγκεκριμένο...
Αλλά... Πάντα υπάρχει ένα αλλά....
Δεν κρίνεται έτσι ένα φυσιγγι κ μακάρι να κρινόταν ετσι γιατί θα ξεμπερδευαμε γρήγορα........
Με το τάδε οπλο κ στην τάδε θερμοκρασία είδες αυτό που είδες... Σε άλλη περιπτωση μπορεί να εβλεπες κάτι πολυ πιο ωραιο..
Όπως κ κάποιος άλλος που το δοκίμασε...
Για αυτό κ όπως ξαναπεί θεωρώ ότι πιο άκυρο να ρωτάει κάποιος να του προτεινουν φυσίγγια για το τάδε θηραμα για να παει κυνήγι με.... σιγουριά...
Αμ δε... Και πολλακις τα αποτελέσματα είναι αντίθετα κ βριζουμε αυτόν που μας τα πρότεινε...
Δεν υπάρχουν καλά κ κακά φυσίγγια......
Αυτο το φυσιγγιο (για εμενα) ουτε για γαμους δεν ειναι καλο....για τα σκουπιδια ειναι.
"Για εμενα" ...Πολυ σωστά το είπες!!!


Εδώ είναι το συγκεκριμένο το 2001..

Caccia-Piu-dic01_02-1.jpg

Και εδώ τα 42γρ την ίδια χρονιά όπου δίνεται κ η διευθυνση του κατασκευαστη.....ArmiTiro-ago-2001-002_800-1.jpg
 
Nικο σε πιστευω σε ότι έχεις πει για το συγκεκριμένο...
Αλλά... Πάντα υπάρχει ένα αλλά....
Δεν κρίνεται έτσι ένα φυσιγγι κ μακάρι να κρινόταν ετσι γιατί θα ξεμπερδευαμε γρήγορα........
Με το τάδε οπλο κ στην τάδε θερμοκρασία είδες αυτό που είδες... Σε άλλη περιπτωση μπορεί να εβλεπες κάτι πολυ πιο ωραιο..
Όπως κ κάποιος άλλος που το δοκίμασε...
Για αυτό κ όπως ξαναπεί θεωρώ ότι πιο άκυρο να ρωτάει κάποιος να του προτεινουν φυσίγγια για το τάδε θηραμα για να παει κυνήγι με.... σιγουριά...
Αμ δε... Και πολλακις τα αποτελέσματα είναι αντίθετα κ βριζουμε αυτόν που μας τα πρότεινε...
Δεν υπάρχουν καλά κ κακά φυσίγγια......

"Για εμενα" ...Πολυ σωστά το είπες!!!


Εδώ είναι το συγκεκριμένο το 2001..

View attachment 26660

Και εδώ τα 42γρ την ίδια χρονιά όπου δίνεται κ η διευθυνση του κατασκευαστη.....View attachment 26661


Τασο μου, σεβομαι ΟΛΑ αυτα που λες....Παντα λεω ( και φωναζω ) δοκιμαστε τα φυσιγγια που βαζετε
στο οπλο σας....ΠΡΙΝ πατε στον κυνηγοτοπο.
Εμενα δεν εντυπωσιαζουν.....ουτε τα ομορφα κουτια τους ( συσκευασια ) ουτε τα γραφομενα τους...
ουτε οι δικες τους δοκιμες.
Εαν δεν το ''δω'' σε δικη μου δοκιμη.....δεν πιστευω τιποτα απο τα γραφομενα τους....Και αυτο....γιατι
κατα καιρους εχω ''ξεβρακωσει'' πολλα επωνυμα με τις δοκιμες μου. Αλλα γραφουν και αλλο ειναι.

Θα το λεω μεχρι να πεθανω....Με ΕΠΩΝΥΜΟ ΙΤΑΛΙΚΟ φυσιγγιο πεταλωσα τον λαγο....3 τουφεκιες
με 5ρια σκαγια στα 30 μετρα και ο λαγος καθοταν.....ημαρτον Θεε μου....!!!!
Δεν ξανα κανω το ιδιο λαθος......Τι να πιστεψω μετα απο αυτο...... απο τα γραφομενα τους Τασο μου ??? !!!!
 
Με ΕΠΩΝΥΜΟ ΙΤΑΛΙΚΟ φυσιγγιο πεταλωσα τον λαγο....3 τουφεκιες
με 5ρια σκαγια στα 30 μετρα και ο λαγος καθοταν.....ημαρτον Θεε μου....!!!!
Μετά τις 3 τουφεκιές, έφυγε τελικά ή καθόταν ακόμα εκεί και σε κοιτούσε ???

.yel.
 
Δεν κρίνεται έτσι ένα φυσιγγι κ μακάρι να κρινόταν ετσι γιατί θα ξεμπερδευαμε γρήγορα........
Με το τάδε οπλο κ στην τάδε θερμοκρασία είδες αυτό που είδες... Σε άλλη περιπτωση μπορεί να εβλεπες κάτι πολυ πιο ωραιο..
Όπως κ κάποιος άλλος που το δοκίμασε...
Για αυτό κ όπως ξαναπεί θεωρώ ότι πιο άκυρο να ρωτάει κάποιος να του προτεινουν φυσίγγια για το τάδε θηραμα για να παει κυνήγι με.... σιγουριά...
Αμ δε... Και πολλακις τα αποτελέσματα είναι αντίθετα κ βριζουμε αυτόν που μας τα πρότεινε...
Τα συγκεκριμένα (Imperial) τα έχω τουλάχιστον 15 χρόνια μπορεί και περισσότερα ...
Ποτέ δεν βάζω στο όπλο μου φυσίγγι για σοβαρό θήραμα που δεν εμπιστεύομαι ή δεν το έχω δοκιμάσει.
Τα συγκεκριμένα δεν τα έχω δοκιμάσει και γι' αυτόν τον λόγο δεν τα έβαλα ποτέ :)
Και μάλλον ούτε πρόκειται με αυτά που διαβάζω ...
Τα αγόρασα (αν θυμάμαι καλά) γιατί έκλεινε ένα τοπικό μαγαζί και τα έδινε μισοτιμής ...
Δεν υπάρχουν καλά κ κακά φυσίγγια......
Υπάρχουν και καλά και κακά ... θα διαφωνήσω σε αυτό.
 
Μετά τις 3 τουφεκιές, έφυγε τελικά ή καθόταν ακόμα εκεί και σε κοιτούσε ???

.yel.

Σιγα μην καθοταν....την κοπανησε σαν κυριος....Αστο φιλε αυτο ''πονεσε'' πολυ...
Αλλα ηταν και η αφορμη να ασχοληθω ''ζεστα'' με την ιδιογομωση.
Γεμιζα και τοτε....αλλα μονο για τσιχλα....δεν ειχα εμπιστοσυνη στα φυσιγγια μου...Αγοραζα εμποριου
για ολα τα αλλα θηραματα....
 
Σιγα μην καθοταν....την κοπανησε σαν κυριος....Αστο φιλε αυτο ''πονεσε'' πολυ...
Αλλα ηταν και η αφορμη να ασχοληθω ''ζεστα'' με την ιδιογομωση.
Γεμιζα και τοτε....αλλα μονο για τσιχλα....δεν ειχα εμπιστοσυνη στα φυσιγγια μου...Αγοραζα εμποριου
για ολα τα αλλα θηραματα....
Όλα για κάποιο λόγο γίνονται Κυρ Νίκο.Η ιδιογόμωση απέκτησε ενδιαφέρον ή κυρ Νίκο; Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα, ρεαλιστικά.
 
Όλα για κάποιο λόγο γίνονται Κυρ Νίκο.Η ιδιογόμωση απέκτησε ενδιαφέρον ή κυρ Νίκο; Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα, ρεαλιστικά.

Χρησταρα μου , ξερεις ποσους κυρ Νικους εχει η ιδιογομωση ?? Απιστευτα πολλους....Το θεμα ειναι
ποσο αγαπαει ο καθε ενας μας αυτο που κανει φιλε μου!!!
 
Τα συγκεκριμένα (Imperial) τα έχω τουλάχιστον 15 χρόνια μπορεί και περισσότερα ...
Ποτέ δεν βάζω στο όπλο μου φυσίγγι για σοβαρό θήραμα που δεν εμπιστεύομαι ή δεν το έχω δοκιμάσει.
Τα συγκεκριμένα δεν τα έχω δοκιμάσει και γι' αυτόν τον λόγο δεν τα έβαλα ποτέ :)
Και μάλλον ούτε πρόκειται με αυτά που διαβάζω ...
Τα αγόρασα (αν θυμάμαι καλά) γιατί έκλεινε ένα τοπικό μαγαζί και τα έδινε μισοτιμής ...

Υπάρχουν και καλά και κακά ... θα διαφωνήσω σε αυτό.
Ο Δημάκης ,είχε μισό κουτί γνήσια ιμπεριαλ Φρομ Καναδά....36 γρ.ν4 , έπρεπε να τα πάρω ως συλλέκτης....
 
Ο Δημάκης ,είχε μισό κουτί γνήσια ιμπεριαλ Φρομ Καναδά....36 γρ.ν4 , έπρεπε να τα πάρω ως συλλέκτης....

Τζονι μου , εφοσον εισαι συλλεκτης να σου στειλω απο τα δικα μου....Καναδεζικα μου ειπαν οτι
ειναι....ασχετα εαν γραφουν επανω στο μεταλο του καλυκα USA.
Ειναι Ν2 φιλε!!! :)

Ειναι φυσιγγια ''περιωπης''.....Που να ξανα βρεις τετοιες φολες....Απο ''μοστρα'' σκιζουν ομως!!!!;):)
 
Υπαρχουν και καλά και κακά ... θα διαφωνήσω σε αυτό.
Το καλό φυσίγγι για εσένα για εμενα μπορει να είναι το χειροτερο....
Φυσικά κ το αντίθετο...........
Πόσες φορές δεν έχουμε ακουσει να μας λένε πως τα τάδε φυσιγγια που ρίχνουμε δεν είναι καλά κ να μας κακοφαίνεται κιόλας γιατί με αυτά έχουμε κάνει.. Θραύση?
Και παιζουν πολλά ρόλο, από που να ξεκινήσεις κ που να τελειώσεις....
Αρα λοιπόν είναι πολυ βαριά κουβέντα να πει κανείς ότι το τάδε φυσίγγι είναι "άχρηστο"........
 
Πριν πολλά χρόνια την δεκαετία του '80 ο Δεληγιάννης (έφερνε τις benelli τότε)
είχε φέρει κάτι φυσίγγια τα RAPID.
Ήταν εξαιρετική τουφεκια και λαγό είχα χτυπήσει με αυτά και τις τσίχλες τις μαρμαρωνε.Αυτο που δεν αντεχες όμως ήταν η μυρωδιά της καύσης .Σου τρυπαγε αμμωνία τα ρουθούνια.Η μεγαλύτερη έκπληξη ήταν όμως όταν άνοιξα ένα.Μεσα η πυρίτιδα ήταν άσπρη σαν να βλέπεις μια Gm3 σε λευκό χρώμα περίπου.Δεν έμαθα τι μάρκα πυρίτιδα ήταν αλλά δεν είχα ξαναδεί τέτοια.
Ίσως να λεγόταν RAPID και αυτή.
 
Το βρήκα σκουριασμενο στην αποθηκη κ είπα να δουμε τι περιειχε ένα απο τα πιο διαδεδομένα κ αγαπημενα φυσίγγια στο νησί μου κ οχι μόνον...Σοκολ Ρουμελιωτης-Σπυροπουλος..

Fiocchi hellas κόκκινο χρώμα καψουλι,συγκεντρωτηρας giovanni, σκάγια 34,48γρ, ν9 διαμέτρου 1,97-2,00mm,πυριτιδα 1,71γρ(Γνωριζοντας ότι η προτεινόμενη δόση της Σοκολ Πολωνιας ήταν 1,65γρ για 32-33γρ το 1996 κ βλέποντας ότι ταιριάζει ο χρωματισμός θα ρισκάρω να πω ότι μάλλον προκειται για αυτή), κλείσιμο 57,26mm.....

IMG_20210510_115805.jpg
IMG_20210510_120413.jpg
IMG_20210510_120655.jpg
 
Το βρήκα σκουριασμενο στην αποθηκη κ είπα να δουμε τι περιειχε ένα απο τα πιο διαδεδομένα κ αγαπημενα φυσίγγια στο νησί μου κ οχι μόνον...Σοκολ Ρουμελιωτης-Σπυροπουλος..

Fiocchi hellas κόκκινο χρώμα καψουλι,συγκεντρωτηρας giovanni, σκάγια 34,48γρ, ν9 διαμέτρου 1,97-2,00mm,πυριτιδα 1,71γρ(Γνωριζοντας ότι η προτεινόμενη δόση της Σοκολ Πολωνιας ήταν 1,65γρ για 32-33γρ το 1996 κ βλέποντας ότι ταιριάζει ο χρωματισμός θα ρισκάρω να πω ότι μάλλον προκειται για αυτή), κλείσιμο 57,26mm.....

View attachment 26881
View attachment 26882
View attachment 26883
Πολύ πρασινίζει για Σοκολ...... Μήπως είναι Α1 ???? Το σεταπ ταιριάζει και σε Α1.......
 
Το βρήκα σκουριασμενο στην αποθηκη κ είπα να δουμε τι περιειχε ένα απο τα πιο διαδεδομένα κ αγαπημενα φυσίγγια στο νησί μου κ οχι μόνον...Σοκολ Ρουμελιωτης-Σπυροπουλος..

Fiocchi hellas κόκκινο χρώμα καψουλι,συγκεντρωτηρας giovanni, σκάγια 34,48γρ, ν9 διαμέτρου 1,97-2,00mm,πυριτιδα 1,71γρ(Γνωριζοντας ότι η προτεινόμενη δόση της Σοκολ Πολωνιας ήταν 1,65γρ για 32-33γρ το 1996 κ βλέποντας ότι ταιριάζει ο χρωματισμός θα ρισκάρω να πω ότι μάλλον προκειται για αυτή), κλείσιμο 57,26mm.....

View attachment 26881
View attachment 26882
View attachment 26883
Μαλλον α1 ειναι τασο αν ειναι με μεταλο 16αρι...εχουμε ριξει καραβιες τετοια εδω αν ειναι με 10αρι μεταλο...
 
Πολύ πρασινίζει για Σοκολ...... Μήπως είναι Α1 ???? Το σεταπ ταιριάζει και σε Α1.......
Μαλλον α1 ειναι τασο αν ειναι με μεταλο 16αρι...
Το σοκολ είναι Ηλία με το 8mm μέταλλο....

Δεν πρασινιζει πολυ... Και έχει κ κιτρινωπα φυλλιδια..

Εδώ είναι η Α1 18ετιας...
Εντονο πρασινο καμια σχεση.......

IMG_20210510_130424.jpg
 
Last edited:
Το σοκολ είναι Ηλία με το 8mm μέταλλο....

Δεν πρασινιζει πολυ... Και έχει κ κιτρινωπα φυλλιδια..

Εδώ είναι η Α1 18ετιας...
Εντονο πρασινο καμια σχεση.......

View attachment 26886
Έχεις δίκιο........ Τώρα που βλέπω κι αυτήν,με η γέλασε η φωτογραφία.....
 
Back
Top