Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτό ακριβώς πιστεύω και εγώ.. που λες gvp9000 όλα είναι θέμα marketing και ότι απλά παίζουν με την ψυχολογία του καθενός μας. και ξέρεις γιατί? Γιατί πρέπει να έχεις μεγάλη αυτογνωσία και μικρό εγωισμό για να καταλάβεις ότι το τσοκακι δεν θα σου φέρει τίποτα περισσότερο σε καρποση από αυτή που πραγματικά δικαιούσαι..
Έτσι ακριβώς είναι, αλλά στα χέρια ενός έμπειρου κ σωστου κυνηγου σκοπευτή μια σωστή σε όλα κάνη είναι το α κ ω, εκεί θα δείξει τι κάνει κ το όπλο κ το φυσιγγι , κ φυσικά σε τουφεκιές να το πω απλά πολυ δυσκολες
 
Εισαι σε όλα ισοπεδωτικος φίλε, υπάρχουν τσοκ που ότι φυσιγγι κ να βάλεις μπάλες ρίχνουν, υπάρχουν κ τσοκ που παλι ότι φυσιγγι κ να βάλεις ισοκατανομη κ γεμάτη περιφερεια δίνουν, σίγουρα κ παντα για μένα το κοντακι κ η τεχνική του χειριστή πανω απο όλα, αλλά σκέψου έναν κυκλο , η κάθε λάθος λεπτομέρεια σπάει τον κυκλο, όταν είναι όλα σωστά τότε βλέπουμε τα έργα
Μπορεί φίλε αλλά χρειαζόταν απλά να γράψεις 1 όπλο, 2 τσόκ με την ίδια σύσφιξη, 1 εμπορικό σοβαρό φυσίγγι και ένα ποσοστό διαφοράς μεγαλύτερο από 10%.

Όταν δεν βλέπω αριθμούς παρά μόνο λόγια (μην το πάρεις προσωπικά και εγώ λόγια λέω) επίτρεψέ μου να κρατώ μικρό καλάθι.

Επίσης σε ελάχιστα κυνήγια (για να μην πω μόνο σε ένα) ξέρεις από πριν τις αποστάσεις που περίπου θα τουφεκίσεις και εκεί θέλεις την υπέρτατη συγκέντρωση, και το υπέρτατο κέντρο.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Αν την βρώ, θα ανεβάσω μια δοκιμή για να δείτε τι εννοώ.
 
Last edited:
Μπορεί φίλε αλλά χρειαζόταν απλά να γράψεις 1 όπλο, 2 τσόκ με την ίδια σύσφιξη, 1 εμπορικό σοβαρό φυσίγγι και ένα ποσοστό διαφοράς μεγαλύτερο από 10%.

Όταν δεν βλέπω αριθμούς παρά μόνο λόγια (μην το πάρεις προσωπικά και εγώ λόγια λέω) επέτρεψέ μου να κρατώ μικρό καλάθι.

Επίσης σε ελάχιστα κυνήγια (για να μην πω μόνο σε ένα) ξέρεις από πριν τις αποστάσεις που περίπου θα τουφεκίσεις και εκεί θέλεις την υπέρτατη συγκέντρωση, και το υπέρτατο κέντρο.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Αν την βρώ, θα ανεβάσω μια δοκιμή για να δείτε τι εννοώ.
Αυτό με τους αριθμούς κ τα λοιπά κατάντησε αστείο, όταν πριν 10 χρόνια περιπου , έγραφα ταχυτητες σε όλα τα εμπορικά κ σε όλες σχεδόν τις συνταγές που ακόμα κ σημερα διαβάζω, οι πιο πολλοι κοροιδευαν φίλε, δεν έχει νόημα πια
 
Αυτό με τους αριθμούς κ τα λοιπά κατάντησε αστείο, όταν πριν 10 χρόνια περιπου , έγραφα ταχυτητες σε όλα τα εμπορικά κ σε όλες σχεδόν τις συνταγές που ακόμα κ σημερα διαβάζω, οι πιο πολλοι κοροιδευαν φίλε, δεν έχει νόημα πια
Καλά θα ανεβάζω εγώ αριθμούς τότε ...
Προσωπικά ποτέ δεν κοροϊδεύω αριθμούς ... και υπάρχει λόγος για αυτό ... οι αριθμοί μπορούν να επαληθευτούν !!!
 
Να κάτι ενδιαφέρον για τους bennelάδες.
Είναι το πρώτο τέστ που έκανα ... όχι ακριβώς έτσι ... κάπως έτσι όμως ...

Πέρα από όλα τα άλλα, δείτε που τουφεκάει το όπλο σας ...
 

Attachments

  • Point_of_Impact_and_Pattern_Testing_at_13_Yards.pdf
    3,5 MB · Προβολές: 100
Μπορεί φίλε αλλά χρειαζόταν απλά να γράψεις 1 όπλο, 2 τσόκ με την ίδια σύσφιξη, 1 εμπορικό σοβαρό φυσίγγι και ένα ποσοστό διαφοράς μεγαλύτερο από 10%.

Όταν δεν βλέπω αριθμούς παρά μόνο λόγια (μην το πάρεις προσωπικά και εγώ λόγια λέω) επίτρεψέ μου να κρατώ μικρό καλάθι.

Επίσης σε ελάχιστα κυνήγια (για να μην πω μόνο σε ένα) ξέρεις από πριν τις αποστάσεις που περίπου θα τουφεκίσεις και εκεί θέλεις την υπέρτατη συγκέντρωση, και το υπέρτατο κέντρο.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Αν την βρώ, θα ανεβάσω μια δοκιμή για να δείτε τι εννοώ.
το 10% είναι πολύ μεγάλο ποσοστό

Και 5-7% να κερδίσεις καλά να είναι, εκεί παίζετε το παιχνίδι και σε ομοιομορφη κατανομή
 
Το ολο θεμα ειναι σε τι αποσταση ντουφεκαει ο καθενας και ποσσο σωστα ριχνει .Τα τσοκ φρενου δινουν υπερσυγκεντρωσεις αρα λιγοστευουν τα περιθωρια λαθους αλλα σου δινουν μετρα παραπανω .Τα συμβατικα τσοκ των περισσοτερων εταιριων δινουν πυκνα κεντρα αλλα οχι σωστες περιφεριες παλι πρεπει να εισαι πρισεκτικος αλλα λιγοτερο απο το να χρησιμοποιεις φρενου.Και υπαρχουν και τα υπαρχουν και τα μπρειν τα μουλερ και της μοτζο που τα δυο τελευταια δεν εισαγονται στη χωρα που υποσχονται τις καλυτερες κατανομες .Αρα διορθωνουν κατα ενα ποσοστο το σκοπευτικο λαθος χωρις να χανουν μετρα αντιθετα κερδιζουν σε σχεση με τα αντιστοιχα των αλλων εταιριων.προσωπικα δεν πιστευω οτι φτανουν σε αποστασεις τα αντιστοιχα φρενου..Αυτα ειναι τα δεδομενα που υποσχονται τα υπαρχον τσοκ.Τωρα ολα αυτα για να αποδειχθουν από τον καθε ενα θα έπρεπε να εχει την καθε σειρα και να αρχισει να ριχνει σε πινακα με τα φυσιγγια που κυνηγαει για να το διαπιστώσει τα υπολοιπα νομίζω ειναι λογια .Δεν εχω δει τετοιες δοκιμες ποτε και απο κανενα .Ενοειται ολα αυτα με εμπορικα φυσιγγια οχι ιιδιογομωση που το χτιζεις πανω στο οπλο το φυσιγγι. Το ιδανικο ειναι να εχει μια σφιχτη ροζετα με ομοιομορφη κατανομη .Οποις βρει το τσοκ για το οπλο του να το κανει αυτο ειναι κομπλε τα υπολοιπα ειναι υποκειμενικες αποψεις .Και αν και ο πινακας ειναι μια μονοδιαστατη εικονα δειχνει κατα πολύ μεγαλο ποσοστο την πραγματικοτητα..Οπως σημαντικο ειναι για το θεμα να ξερεις τα τσοκ σου τα μαμα αν αποδιδουν γιαυτο που εχουν φτιαχτει μιλωντας με πολλους ανα διαστηματα και καποιους σκοπευτες αυτο στη πλειοψηφια δεν υφίσταται μπορει το 2αρι να βγαζει καλυτερη ντουφεκια απο τον ασο ας πουμε πχ.Χρονια πολλά σε ολους με υγεία.
 
το 10% είναι πολύ μεγάλο ποσοστό

Και 5-7% να κερδίσεις καλά να είναι, εκεί παίζετε το παιχνίδι και σε ομοιομορφη κατανομή
Έβαλα και άλλο ένα 5% για να είμαι μέσα.

Φαντάσου όμως ότι 2 ίδια εμπορικά φυσίγγια ριγμένα με την ίδια κάνη μπορούν να έχουν διαφορές στην συγκέντρωση 10% !!!
Γι αυτό το βιομηχανικό στάνταρ είναι 10 ίδια φυσίγγια για να βγάλεις ένα αξιόπιστο μέσο όρο.

5-10 σκάγια στα 100 σε κύκλο 75cm δεν κάνουν αυτό που ονομάζουμε τσοκ θάνατος.

Μιλάω πάντα για επώνυμα aftermarket τσοκ.

Τα εργοστασιακά είναι άλλη ιστορία.
Προσωπικά δεν έχω δει κακοφτιαγμένο εργοστασιακό τσοκ αλλά πιστεύω και έχω διαβάσει πολλές αναφορές ότι υπάρχουν.

Επίσης ποτέ δεν πάω για κυνήγι με 5 τσοκ στην τσέπη μιας και είναι αδύνατον να προβλέψεις από πριν την απόσταση που θα τουφεκίσεις.

Αν ένα τσοκ βγάζει μια καλή συμμετρική τουφεκιά με τα φυσίγγια που συνήθως κυνηγάω εγώ είμαι εντάξει.
Ας έχει πυκνό κέντρο !!!
Το πυκνό κέντρο σημαίνει περισσότερα μέτρα μιας και όπως είπα κανένας δεν μπορεί να προβλέψει την επόμενη τουφεκιά.

Τώρα αν πρέπει με κάθε αλλαγή φυσιγγίου να αλλάζω και τσόκ μαντεύοντας την απόσταση της επόμενης τουφεκιά ... καλύτερα να πάω για ψάρεμα.
Μπαίνεις σε ένα παιχνίδι διαρκούς ψαξίματος για ασήμαντα ποσοστά και χάνεις την ουσία.

Πάντα μιλάω για κυνήγι. Η σκοποβολή είναι άλλο πράγμα. Εκεί και το 1% μετράει !

Χρόνια πολλά σε όλους.
 
Last edited:
Δεν ειναι το σημαντικοτερο το αν εχεις10 20 30 σκαγια περισσοτερο μεσα στο κυκλο το πιοσημαντικο ειναιπως τα εχει μεσα εχω δει τουφεκια με ολα τα σκαγια μεσα στο κυκλο στα 32 μετρα αλλα και δυο κενα μεσα στο κυκλο που πρναγε πουλι αρα τι σημαινει οτι επειδη εχει 100% συγκεντρωση ειναι τρομερη παπαρια
 
Συμμετρία είναι η λέξη κλειδί.
Τα πυκνά αραιά κέντρα προσωπικά, λίγο με νοιάζουν.
Είδατε παραπάνω τις διαφορές των αραιών πυκνών κέντρων με εξειδικευμένα τσοκ.

Όχι ότι δεν είναι σημαντικά αλλά πρέπει να τουφεκάς σε συγκεκριμένα εύρη αποστάσεων.

Όταν δεν μπορείς να ελέγξεις απόσταση η αλατιέρα δεν είναι τόσο σημαντική όσο η συμμετρία.

Ότι γράφω αφορά το 90-95% των κυνηγών.
Οι πολλοί ψαγμένοι φυσικά και ενδιαφέρονται για το 5% της απόδοσης.
Το 95% όμως των κυνηγών έχει πολλά να διορθώσει πριν τα τσοκ. Σωστό ταίριασμα όπλου, σκόπευση και φυσίγγια είναι τα σημαντικότερα.

Όποιος νομίζει ότι θα δώσει 70€ για ένα τσοκάκι και θα αυξήσει κατά πολύ τις επιτυχίες του είναι μακράν νυχτωμένος.
 
Έβαλα και άλλο ένα 5% για να είμαι μέσα.

Φαντάσου όμως ότι 2 ίδια εμπορικά φυσίγγια ριγμένα με την ίδια κάνη μπορούν να έχουν διαφορές στην συγκέντρωση 10% !!!
Γι αυτό το βιομηχανικό στάνταρ είναι 10 ίδια φυσίγγια για να βγάλεις ένα αξιόπιστο μέσο όρο.

5-10 σκάγια στα 100 σε κύκλο 75cm δεν κάνουν αυτό που ονομάζουμε τσοκ θάνατος.

Μιλάω πάντα για επώνυμα aftermarket τσοκ.

Τα εργοστασιακά είναι άλλη ιστορία.
Προσωπικά δεν έχω δει κακοφτιαγμένο εργοστασιακό τσοκ αλλά πιστεύω και έχω διαβάσει πολλές αναφορές ότι υπάρχουν.

Επίσης ποτέ δεν πάω για κυνήγι με 5 τσοκ στην τσέπη μιας και είναι αδύνατον να προβλέψεις από πριν την απόσταση που θα τουφεκίσεις.

Αν ένα τσοκ βγάζει μια καλή ομοιόμορφη τουφεκιά με τα φυσίγγια που συνήθως κυνηγάω εγώ είμαι εντάξει.
Ας έχει πυκνό κέντρο !!!
Το πυκνό κέντρο σημαίνει περισσότερα μέτρα μιας και όπως είπα κανένας δεν μπορεί να προβλέψει την επόμενη τουφεκιά.

Τώρα αν πρέπει με κάθε αλλαγή φυσιγγίου να αλλάζω και τσόκ μαντεύοντας την απόσταση της επόμενης τουφεκιά ... καλύτερα να πάω για ψάρεμα.
Μπαίνεις σε ένα παιχνίδι διαρκούς ψαξίματος για ασήμαντα ποσοστά και χάνεις την ουσία.

Πάντα μιλάω για κυνήγι. Η σκοποβολή είναι άλλο πράγμα. Εκεί και το 1% μετράει !

Χρόνια πολλά σε όλους.
Να πας για ψάρεμα ,αλλά με πόσα διαφορετικά νούμερα αγκίστρια.
 
Καλησπερα Σε όλο τον κόσμο. Χρόνια πολλα χριστος ανέστη.θελω να ρωτήσω τη γνώμη σας.εχω μια becaccia supreme 66 cm. Καινουργια. Έχει crio plus choke. Αυλό 18.4.βρηκα σε αγγελία ένα choke kicks smoke optima.το σπιρομα είναι το ίδιο. Ος προς τον αυλο με τη σύσφιξη θα έχει διαφορά;το choke είναι 3.5.ευχαριστω.
 
Καλησπερα Σε όλο τον κόσμο. Χρόνια πολλα χριστος ανέστη.θελω να ρωτήσω τη γνώμη σας.εχω μια becaccia supreme 66 cm. Καινουργια. Έχει crio plus choke. Αυλό 18.4.βρηκα σε αγγελία ένα choke kicks smoke optima.το σπιρομα είναι το ίδιο. Ος προς τον αυλο με τη σύσφιξη θα έχει διαφορά;το choke είναι 3.5.ευχαριστω.
Καλησπέρα,χρόνια πολλά..
Αν το τσοκ είναι για 18,6 αυλό, θα σου βγει 4,5
 
το 10% είναι πολύ μεγάλο ποσοστό

Και 5-7% να κερδίσεις καλά να είναι, εκεί παίζετε το παιχνίδι και σε ομοιομορφη κατανομή
Καλά τα λες δεν χρειάζεται πολλά λεφτά εγώ με ενα απλό καρλσονς και τρουλοκ είδα το καλύτερο αποτέλεσμα . Τα τρουλοκ τρία μαζί σετ 100 δολάρια από Αμερική βγάζουν αλατιερες δεν πρόκειται να αγοράσω άλλο για αυτό το όπλο .
 
Καλησπερα Σε όλο τον κόσμο. Χρόνια πολλα χριστος ανέστη.θελω να ρωτήσω τη γνώμη σας.εχω μια becaccia supreme 66 cm. Καινουργια. Έχει crio plus choke. Αυλό 18.4.βρηκα σε αγγελία ένα choke kicks smoke optima.το σπιρομα είναι το ίδιο. Ος προς τον αυλο με τη σύσφιξη θα έχει διαφορά;το choke είναι 3.5.ευχαριστω.
Μην αγοραζεις τσοκ που ειναι για αλλο οπλο αχετως αν ταιριαζει.Διοτι ηδη εχουν ανοιχτοτερο αυλο αυτα που ειναι για μπενελι ξεκινανε απο 18.7 και πανω .Οταν παιρνεις της μπερετα υα ξεκινανε απο 18.9 και εσενναα το οπλο εχει 18.4 .Οσο απομακρυνεσαι απο τον αυλο σου τοσο χειροτερα στα τσοκ συμαβατικης σχεδιασης μιλαω.Πολυ καλο τσοκακι για μπενελι αποδιδει καλα δοκιμασα πριν λιγες μερες στην ςς ειναι το τζεμινι εσω εξω 2 ποντους με πορτινγκ ισως να ειναι και ψιλοφρενου και κανει ουτε 50 αρικο .Εριξα με ενα 4αρι στα 32 μετρα με 28αρι του θεοδωριδη 71/2 ειχε πολυ καλη κατανομη και συγκεντρωση δεν το περιμενα ειχε ακομη μετρα η ντουφεκια. .
 
Μην αγοραζεις τσοκ που ειναι για αλλο οπλο αχετως αν ταιριαζει.Διοτι ηδη εχουν ανοιχτοτερο αυλο αυτα που ειναι για μπενελι ξεκινανε απο 18.7 και πανω .Οταν παιρνεις της μπερετα υα ξεκινανε απο 18.9 και εσενναα το οπλο εχει 18.4 .Οσο απομακρυνεσαι απο τον αυλο σου τοσο χειροτερα στα τσοκ συμαβατικης σχεδιασης μιλαω.Πολυ καλο τσοκακι για μπενελι αποδιδει καλα δοκιμασα πριν λιγες μερες στην ςς ειναι το τζεμινι εσω εξω 2 ποντους με πορτινγκ ισως να ειναι και ψιλοφρενου και κανει ουτε 50 αρικο .Εριξα με ενα 4αρι στα 32 μετρα με 28αρι του θεοδωριδη 71/2 ειχε πολυ καλη κατανομη και συγκεντρωση δεν το περιμενα ειχε ακομη μετρα η ντουφεκια. .
Σε ευχαριστώ. Ναι το ξερω το τσοκακι. Το έχω
Πολυ καλο. Το έχω σε 3*δεν είναι φρενου. Αλλά βγάζει πολυ καλές κατανομές.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top