Σουγιάδες και Μαχαίρια

View attachment 25904

Είπα να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου. Τζάμπα δουλεύω 7 στις 7 μέρες εδώ και πάνω από ένα χρόνο? Λοιπόν έχουμε και λέμε, χειροποίητο ανοξείδωτο δαμάσκηνο ατσάλι. Βασικά μίξη δύο ατσαλιων 440c + j2 συνολικό μήκος λάμας 20 cm και πάχος 3mm λαβή από σφένδαμο Αυστραλίας και ρητίνη στην οποία έχουν εμποτιστεί φύλα από ασήμι. Χάραξη με τα αρχικά μου.
Υ.γ. ώρες ώρες έχω ακριβά γούστα ρε πουστη μου....


... Κόσμημα!!!
Καλορίζικο Σταμάτη.
 
Μέχρι να ετοιμάσω κάτι καλύτερο αφού εχω μπλέξει με πολλά τελευταία , είπα να φτιάξω ένα μικρό ατσάλινο που θαχω πάντοτε στη ζώνη μου σφιγμένο.... .big smile.



View attachment 25998View attachment 25999
Πάρα πολύ όμορφο Δημήτρη!!!!!!!!!
Γειά στα χέρια σου...
 
Μέχρι να ετοιμάσω κάτι καλύτερο αφού εχω μπλέξει με πολλά τελευταία , είπα να φτιάξω ένα μικρό ατσάλινο που θαχω πάντοτε στη ζώνη μου σφιγμένο.... .big smile.



View attachment 25998View attachment 25999
Εργαλείο! Είθε να το ζώσει ο θρύλος με πολλές κυνηγετικές και ψαρευτικές ιστορίες και όχι σαν αυτές που περιέγαφε ο Κόλιας ;)
 
View attachment 26411

View attachment 26412

Δεν θα μπορούσε ο γνωστός Γιάννης του φόρουμ να μην βάλει την πινελιά του, τον οποίο ευχαριστώ πολύ....
Να την χαρείς Σταμάτη..... Ωραιος και ο αυτιας!!! :)
Μπράβο "τεράστιε" Μαστρογιαννη @ΓΙΑΝΝΗΣ. είσαι καλλιτέχνης!!!
 
Και τώρα κάτι τελείως διαφορετικό:

IMG_20210503_123205.jpg

Αγορασμένο πρίν 30 χρόνια από απόφοιτο φυλακής, σε μπαρ στο St.Pauli, Αμβούργο (το St.Pauli αντιστοιχεί στην παλιά Τρούμπα του Πειραιά).
 


Μου το εδωσε για να το καθαρίσω ο επίτροπος του Μουσείου στο χωριό... ξέρει κανείς τι ακριβώς είναι..εχει 2 τρύπες στην λαβή.. με γυαλόχαρτο σκέφτομαι..
Παρε λευκό ξύδι ,κατι φθηνό μην πληρώσεις τιποτα περίεργο και άφησε το μέσα ενα 24ωρο. Μετά χρησιμοποίησε σύρμα χοντρό για κατσαρόλες και τριψτο.Θα καθαρίσει πολύ εύκολα και δεν θα παιδευτείς.
Επίσης βαλε λιγο αλάτι μεσα στο ξύδι και μετα οταν το βγάλεις και το σκουπίσεις ,πριν το τρίψιμο ξεπλυνετο με νερο και σοδα
 
Last edited:
Back
Top