Τηλεοπτική εκπομπή για μας

Κάποιος αποφασίζει να χρηματοδοτήσει τη δημιουργία μιας εκπομπής για την ελληνική τηλεόραση που θα αφορούσε κατά πολύ τους συμμετέχοντες του φόρουμ μας, αλλά και όχι μόνο…

Μια εκπομπή με θέματα σκοποβολής / σκόπευσης, κυνηγιού, ιχνηλάτησης, επιβίωσης, με θέματα για τα ζώα, τα πουλιά, τα μανιτάρια, τα φυτά, τα νέα όπλα, τα ελληνικά φυσίγγια, κλπ.
Μια εκπομπή που θα ανυπομονούσατε να έρθει η ώρα προβολής της, που θα προσέλκυε παιδιά και μεγάλους να ασχοληθούν περισσότερο με τη φύση, που θα εξήρε την αθλητική διάσταση της σκοποβολής, που θα αναδείκνυε την ομορφιά του κυνηγιού κι όχι το προσωπείο που του φορούν κάποιοι καρεκλοκένταυροι και μη...

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι πρόκειται να συμβεί κάτι το τόσο ουτοπικό για τα σημερινά δεδομένα!
Τι θα θέλατε να δείτε από μια τέτοια εκπομπή και με ποια συχνότητα; Με τι περιεχόμενο; Πως θα θέλατε να παρουσιάζεται; Σαν ειδικό ενημερωτικό μαγκαζίνο (βλέπε traction, κλπ); σαν τύπου αθλητική εκπομπή; ίσως σαν ταξιδιωτικό; ή σαν τηλεπαιχνίδι; μήπως σαν ρηάλιτι ή σαν σειρά μυθοπλασίας με ηθοποιούς;
Ή σαν κάτι άλλο;

(εννοείται πως μπορείτε να φέρετε σαν παράδειγμα κι άλλες θεματικές και μη εκπομπές που σας αρέσουν, όπως επίσης, και σειρές εκπομπών από το ίντερνετ, αν το προτιμάτε περισσότερο από την τηλεόραση)

filming gun.png
 
Κάποιος αποφασίζει να χρηματοδοτήσει τη δημιουργία μιας εκπομπής για την ελληνική τηλεόραση που θα αφορούσε κατά πολύ τους συμμετέχοντες του φόρουμ μας, αλλά και όχι μόνο…

Μια εκπομπή με θέματα σκοποβολής / σκόπευσης, κυνηγιού, ιχνηλάτησης, επιβίωσης, με θέματα για τα ζώα, τα πουλιά, τα μανιτάρια, τα φυτά, τα νέα όπλα, τα ελληνικά φυσίγγια, κλπ.
Μια εκπομπή που θα ανυπομονούσατε να έρθει η ώρα προβολής της, που θα προσέλκυε παιδιά και μεγάλους να ασχοληθούν περισσότερο με τη φύση, που θα εξήρε την αθλητική διάσταση της σκοποβολής, που θα αναδείκνυε την ομορφιά του κυνηγιού κι όχι το προσωπείο που του φορούν κάποιοι καρεκλοκένταυροι και μη...

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι πρόκειται να συμβεί κάτι το τόσο ουτοπικό για τα σημερινά δεδομένα!
Τι θα θέλατε να δείτε από μια τέτοια εκπομπή και με ποια συχνότητα; Με τι περιεχόμενο; Πως θα θέλατε να παρουσιάζεται; Σαν ειδικό ενημερωτικό μαγκαζίνο (βλέπε traction, κλπ); σαν τύπου αθλητική εκπομπή; ίσως σαν ταξιδιωτικό; ή σαν τηλεπαιχνίδι; μήπως σαν ρηάλιτι ή σαν σειρά μυθοπλασίας με ηθοποιούς;
Ή σαν κάτι άλλο;

(εννοείται πως μπορείτε να φέρετε σαν παράδειγμα κι άλλες θεματικές και μη εκπομπές που σας αρέσουν, όπως επίσης, και σειρές εκπομπών από το ίντερνετ, αν το προτιμάτε περισσότερο από την τηλεόραση)

View attachment 26379
Σε αυτό το σενάριο, το μόνο που θα πρότεινα είναι μακρία απο τηλεόραση. Και γιατί είναι ελεγχόμενη, καί γιατί το περιεχόμενο δεν είναι πάντα διαθέσιμο, και γιατί, κακά τα ψέματα, τηλεόραση βλέπουν μόνο οι "μπαρμπαδες" πια.
Υπάρχει το youtube, που ενώ μεν έχει τα δικά του προβλήματα, παρ ολα αυτά έχει πολυ μεγαλύτερο κοινό απο την τηλεοραση και επίσης, το περιεχόμενο είναι διαθέσιμο 24/7.
 
Υπάρχει το youtube, που ενώ μεν έχει τα δικά του προβλήματα, παρ ολα αυτά έχει πολυ μεγαλύτερο κοινό απο την τηλεοραση και επίσης, το περιεχόμενο είναι διαθέσιμο 24/7.
Παρομοίως! Ο χρόνος μου στο ίντερνετ συγκριτικά με την τιβι, είναι 99 προς 1. Ιδίως η ελληνική τιβί, συναγωνίζεται τις χωματερές σε ποιότητα...

Να το θέσω αλλιώς: τι είδους εκπομπή θα ανυπομονούσες να δεις στο ίντερνετ / γιουτουμπ/ νετφλιξ /κλπ;
 
Last edited:
Παρομοίως! Ο χρόνος μου στο ίντερνετ συγκριτικά με την τιβι, είναι 99 προς 1. Ιδίως η ελληνική τιβί, συναγωνίζεται τις χωματερές σε ποιότητα...

Να το ρωτήσω αλλιώς: τι είδους εκπομπή θα ανυπομονούσες να δεις στο ίντερνετ / γιουτουμπ/ νετφλιξ /κλπ;
Διατρέχωντας τον κίνδυνο να παρεξηγηθούν αυτά που θα γράψω, θα τα γράψω παρ όλα αυτά.
Τα θέματα που ανέφερες στο αρχικό σου πόστ είναι μια καλή αρχή. Όλες οι "εκμπομπές", ειδικά σε διαδραστικά μέσα (youtube, netflix etc.) αναπτύσονται (μιλάω για το περιεχόμενο) βάση των προτιμήσεων του κοινού. Επειδή εγώ δεν θα παρακολουθούσα κάτι τέτοιο, θα έλεγα ότι καλύτερα να ρωτήσεις νεότερες ηλικίες (είμαι 45).
Αυτό που δεν θα έκανα σε καμία περίπτωση, είναι να χρησιμοποιήσω "ειδικούς", που δεν έχουν likeability, με λίγα λόγια δεν σου κάνει διάθεση να κάτσεις να παρακολουθήσεις. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να παρακολουθήσω ελληνικό περιεχόμενο, σε κανένα μέσο, για λόγους καθαρά παρουσίασης, ομιλίας, παραγωγής (production value), "πουλα-μουρης" κλπ κομπλεξισμούς.
 
Επειδή εγώ δεν θα παρακολουθούσα κάτι τέτοιο, θα έλεγα ότι καλύτερα να ρωτήσεις νεότερες ηλικίες (είμαι 45).
Προσωπικά θα μ' ενδιέφερε να ακούσω τις γνώμες όλως των ηλικιών (είμαι 47). Στατιστικά, οι 12-18χρ και οι 40+, είναι οι ηλικίες που θα ξοδέψουν τον περισσότερο χρόνο της βδομάδας τους βλέποντας εκπομπές/σειρές/ταινίες (πάντα υπάρχουν ομάδες εξαιρέσεων). Επίσης, δεν ξέρω αν και πόσους φίλους έχουμε στο φόρουμ κάτω των 18.

Αυτό που δεν θα έκανα σε καμία περίπτωση, είναι να χρησιμοποιήσω "ειδικούς", που δεν έχουν likeability, με λίγα λόγια δεν σου κάνει διάθεση να κάτσεις να παρακολουθήσεις. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να παρακολουθήσω ελληνικό περιεχόμενο, σε κανένα μέσο, για λόγους καθαρά παρουσίασης, ομιλίας, παραγωγής (production value), "πουλα-μουρης" κλπ κομπλεξισμούς.
Συμφωνώ! Στην Ελλάδα υπάρχει ένα θέμα με το να μην τσαλακώσουν την εικόνα τους, όχι μόνο οι παρουσιαστές -ή και οι "απλοί" πολίτες, αλλά ακόμα και οι επαγγελματίες ηθοποιοί.
Το να είναι κάποιος αληθινός, μεταδοτικός, αυτοσαρκαστικός, με χιούμορ, είναι μεγάλα προσόντα, όχι μόνο για έναν παρουσιαστή, αλλά για τον οποιοδήποτε.
 
Καλησπέρα σας!
Αρχικά να πω πως είναι πολύ ωραία ιδέα αυτή που έχετε σκεφτεί και εύχομαι να πραγματοποιηθεί. Σκέφτεστε να δημιουργήσετε κάτι τέτοιο ή απλώς για να γινεται κουβέντα; Όπως και να έχει λογω της ηλικίας μου εγώ θα σας γραψω αυτα που θα μου άρεσε πολύ να δω και ελπίζω να σας βοηθήσω.

Λοιπόν έχουμε και λέμε. Πρώτα απ’όλα εγώ θεωρώ πως κάτι τέτοιο για να έχει τηλεοπτικότητα θα πρέπει να προβαλλεται στο Ίντερνετ και συγκεκριμένα στο YouTube λόγω εύκολης πρόσβασης σε αυτό. Φαντάζομαι πως θέλετε να παρουσιάσετε το κυνήγι και ότι έχει να κάνει με αυτο ως κατι διαφορετικό από ότι πολλοί λανθασμένα πιστεύουν ότι είναι, δηλαδή μια οργανωμένη δολοφονία ζώων, πως θέλετε να προβάλλετε το κυνήγι ως ένα τρόπο ζωής (γιατί αυτό ακριβως είναι) και να μην μας κατηγορούν για οτιδήποτε κακο λαμβάνει χώρα στην ύπαιθρο. Για να πετύχει λοιπόν όλο αυτό θα πρέπει να παρουσιάσετε όλη τη διαδικασία του κυνηγιού και όχι μόνο την καταβολή θηραμάτων......ο τηλεθεατής πρέπει να έχει πλήρη γνώση για αυτό ώστε να μπορέσει να μας κατανοήσει.

Περαν από αυτούς όμως που δεν ασχολούνται με το κυνήγι, εμένα και πιστευω και σε όλους του υπόλοιπους κυνηγούς θα μας άρεσε πολύ αν δημιουργούσατε μια κυνηγετική σειρά. Δηλαδή μια ή δυο φορές την εβδομάδα- εσείς θα κρίνετε το ποσό συχνά ανάλογα τις δυσκολίες που θα παρουσιαστούν - να προβάλλεται διάφορα κυνηγετικά θέματα όπως αυτό της ιδιογομωσης, παρακολούθηση εναέριων και εδαφοβιων ζώων, ασφαλή χρήση του κυνηγετικου όπλου, περισυλλογή μανιταριών ή χόρτων ή άλλων φυτών και καρπών ώστε εμείς οι μικρότεροι κυρίως να μαθουμε ποια από αυτά είναι βρώσιμα ώστε να μπορούμε να τα μαζεύουμε, παρουσίαση παλιών και καινούργιων φυσιγγίων και γενικότερα των υλικών που τα συνθέτουν, τα υπέρ και τα κατά των όπλων και παρα μα παρά πολλά αλλά!

Κάτι ακόμη που πρέπει να συζητηθεί είναι ο τρόπος με τον οποίο θα προβάλλεται η ολη διαδικασία. Εμένα από όταν θυμάμαι τον εαυτο μου πολύ μικρό, ακόμη και σήμερα, μου άρεσε να παρακολουθώ στις κυνηγετικές ταινίες με μεγάλη αγωνία την όλη προετοιμασία πριν ξεκινησει το κυνήγι και φυσικά αυτό δυστυχως δεν υπήρχε σε όλες τις ταινίες. Μου άρεσε και μου αρέσει ακόμη να βλέπω την προετοιμασία που γίνεται από το πρωιγουμενο βράδυ για το επόμενο πρωί, την οδήγηση προς τον κυνηγότοπο, το κατέβασμα απο το αυτοκίνητο και το φορεμα του γιλέκου,της τσάντας,της αρμάθας, το γέμισμα του οπλου πριν την πρώτη βολή και η προσμονή των θηραμάτων δημιουργώντας λίγο suspense με κάποια μουσική και φυσικά την καταβολή των θηραμάτων και την περισυλλογή τους τοποθετώντας τα όμορφα στην τσάντα ή στην πουλιάστρα. Το κυνήγι όμως δεν τελειώνει εδώ......συνεχίζεται στο σπίτι με το καθαρισμα των θηραμάτων και το μαγείρεμα τους ώστε να φτάσουν με αξιοπρέπεια και σεβασμό στο οικογενειακό μας τραπέζι.

Ε λοιπόν αυτό είναι το κυνήγι! Τουλάχιστον εγώ έτσι την βλέπω την όλη υπόθεση. Οι «δικαστές» καλό είναι να γνωρίζουν καλά τις πράξεις των «κατηγορουμένων» πριν μας κρίνουν.......
Μπορει να φανταζει λίγο δύσκολο κάτι τέτοιο αλλά δεν είναι και τοσο.....χρειάζεται σίγουρα μια καλή χρηματοδότηση ώστε να αγοραστούν καμερες υψηλής τεχνολογίας και κάποια αλλά πράγματα που είναι απαραίτητα. Επιπλέον όλοι μέσα από το φορουμ μπορούν να βοηθάνε με τις γνώσεις τους ώστε να γίνει πιο εύκολη και ενδιαφέρον η δημιουργια αυτής της εκπομπής. Φυσικά δεν είναι ανάγκη σε κάθε εξόρμηση οι πρωταγωνιστες-κυνηγοί να επιστρεφουν στο αυτοκίνητο γεμάτοι πουλιά που θα τρέχουν και από τα μπατζάκια τους, γιατί πρώτον δεν είμαστε δολοφόνοι και δεύτερον τα θηράματα δεν ειναι δεμένα στο παλούκι.

Αυτα είχα να πω, ελπίζω να μην κούρασα και αν πράγματι πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο οφειλουμε όλοι (όσοι μπορούμε τουλάχιστον) να βοηθήσουμε, ο καθένας με τον τρόπο του.
 
Αυτα είχα να πω, ελπίζω να μην κούρασα και αν πράγματι πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο οφειλουμε όλοι (όσοι μπορούμε τουλάχιστον) να βοηθήσουμε, ο καθένας με τον τρόπο του.

Φίλε Μιχάλη, πολύ ενδιαφέρουσες οι ιδέες σου !

Πρόσεξα ότι στην ανάρτησή σου δεν ανέφερες τίποτα περί αθλητικής σκοποβολής. Δεν σε ενδιαφέρει καθόλου ή την προσπέρασες λόγω περισσότερης αγάπης στο κυνήγι;
 
Φίλε Μιχάλη, πολύ ενδιαφέρουσες οι ιδέες σου !

Πρόσεξα ότι στην ανάρτησή σου δεν ανέφερες τίποτα περί αθλητικής σκοποβολής. Δεν σε ενδιαφέρει καθόλου ή την προσπέρασες λόγω περισσότερης αγάπης στο κυνήγι;
Φυσικά και με ενδιαφέρει! Ασχετα αν η μεγάλη μου αγάπη είναι το κυνήγι. Απλώς μέσα σε ένα μυνημα είναι λίγο δύσκολο να συμπεριλάβω ότι έχει να κάνει με κυνήγι, γιατί και η σκοποβολή εκτός από άθλημα είναι και μια καλή προετοιμασία πριν βγούμε στον κυνηγότοπο.
 
Εδω δεν ενδιαφεροντε οι φορεις τουβτομεα να προσελκυσουν κοσμο βλεπε εισαγωγεις οπλων φυσιγγιων σκοπευτιρια εμεις με εκπομπες και αλλα τετια θα μαζεψουμε κοσμο αυτο θελει καπιων με τα μεσα σκοπευτιρια και ειδων κυνηγιου να κανει τετια και που θα εχει και οφελος
 
Μονο ενας Ναυπλιωτης θα μπορουσε να κανει κατι τετιο αλλα οχι με μια ωρα εκπομπης εχει δεδειξει και στο μελων οτι εχει τα προσοντα και την ωρεξη να προμοταρει τη σκοποβολη και το κυνηγι και υα εχει και συμφερον βλεπε αμερικη αγγλια αυστραλια
 
Τώρα ανακάλυψα αυτό το τοπικ. Λοιπόν θα είχε τεράστιο ενδιαφέρον αν συνέβαινε κάτι τέτοιο. Μια εκπομπή στην τηλεόραση με παρουσιαστές έμπειρους στην επικοινωνία, μορφωμένους με σωστή έκφραση και λόγο και διακριτικό χιούμορ. Γνώστες του αντικειμένου ( κυνήγι). Μια εκπομπή ενημέρωσης αλλά και σχολιασμού της επικαιρότητας. Τις πρωινές ιχνηλασιες όπως είναι έχω στο μυαλό μου, αλλά με προσθήκη ανθρώπων της σκοποβολής πήλινου αλλά και πρακτικής, όπως επίσης θα έπρεπε να υπάρχει και το ανάλογο team για το ψάρεμα. Θεματολογία; Όσα και να γράψω κάτι θα ξεχάσω. Ειδήσεις και σχολιασμός της επικαιρότητας για κυνήγι, ψάρεμα, σκοποβολή, αυτοκίνητα εκτός δρόμου και χρήσιμες συμβουλές, κτηνιατρικά θέματα, οπλουργικα θέματα, αντιμετώπιση και πρόληψη πυρκαγιάς, πρώτες βοήθειες, σωματική προετοιμασία κατά την νεκρή κυνηγετικά περίοδο ανθρώπων και σκύλων και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς
 
Μια τέτοια εκπομπή θα προέβαλε το κυνήγι το ψάρεμα και τη σκοποβολή σε κοινό που δεν θα μπορούσε με κανέναν άλλο τρόπο να μάθει για αυτές τις δραστηριότητες παρά μόνο μέσα από αυτή την εκπομπή. Να πιάνει ως κοινό από τον άσχετο με αυτά τα θέματα, μέχρι τον κυνηγο- ψαρά - σκοπευτή, αγρότη, κτηνοτρόφο, μελισσοκόμο, υλοτόμο, ορειβάτη κλπ
 
Back
Top