Επιλογή φυσιγγίου για δύσκολες καιρικές συνθήκες.

Δεν νομιζω οτι κανεις λαθος.....Λαθος ειναι η δοσολογια φιλε!!! Και η C7 σχεδον τις ιδιες δοσολογιες εχουν...Δεν
εχω δουλεψει καμια απο τις δυο πυριτιδες.....αλλα απ'οτι βλεπω στον Πινακα του Γκουαλαντι.
Στην εποχη τους...δεν τα ελεγες ''φτηνα'' φυσιγγια....Αυτο το 1,40 με ''ετσουξε'' και μενα....τοτε δεν εσφαζα...


Νίκο η c7 perfecta ναι....πχ τότε το maionchi az 20 την είχε στο 1,70γρΧ32..

Τα "παρακλαδια" της c7v, c7sv γεμιζονταν πιο χαμηλά...

Είχες δοκιμάσει το ν7 τι αίσθηση σου έδωσε η τουφεκιά?
τωρα τασο που ανεφερες την sidna βγαζει κατι ομώνυμο, εχεις υποψην?

Αυτή την στιγμή είναι δυσκολο να βρεθεί φυσιγγι με sidna στην αγορα...υπαρχουν τα sidna του Κυργια αλλά φοβάμαι πως ισως μενουν μονο στο όνομα.......
 
Last edited:
Νίκο η c7 perfecta ναι....πχ τότε το maionchi az 20 την είχε στο 1,70γρΧ32..

Τα "παρακλαδια" της c7v, c7sv γεμιζονταν πιο χαμηλά...

Είχες δοκιμάσει το ν7 τι αίσθηση σου έδωσε η τουφεκιά?


Αυτή την στιγμή είναι δυσκολο να βρεθεί φυσιγγι με sidna στην αγορα...υπαρχουν τα sidna του Κυργια αλλά φοβάμαι πως ισως μενουν μονο στο όνομα.......

Δεν εχω λογους να μην σε πιστεψω Τασο μου!!! Αλλωστε εισαι πολυ μεγαλος δασκαλος στα εμπορικα
φυσιγγια!!!! Πιστευω οτι δεν υπαρχει φυσιγγιο που να σου ''ξεφευγει'' !!!
Τωρα .....τι αισθηση μου εδωσε....που να θυμαμαι βρε φιλε!!! Οταν μου το επιτρεψει ο καιρος....θα ριξω
ενα....θα δω τι αισθηση εχει....παραλληλα θα το μετρησω και θα βγαλω και αποτυπωση στοχου....ωστε να
εχουμε δεδομενα....και να μην ''αδικώ'' κανενα φυσιγγιο.
 
ενα λιγο ξεχασμενο φυσιγγι, ακριβουτσικο, το palombe, αξιζει για δυσκολες καιρικες συνθηκες. ειναι πιο φορτωμενο στα 2γρ σωστα?
ας θυμησει καποιος γνωστης το percorso και super caccia τι δοσεις ειναι?
Δεν υπάρχει εμπορικό φυσιγγι για δυσκολες καιρικές συνθήκες φίλε
 
Δεν υπάρχει εμπορικό φυσιγγι για δυσκολες καιρικές συνθήκες φίλε
φιλε σε παρακαλω πολυ... σεβασου οτι η πλειοψηφια
Δεν υπάρχει εμπορικό φυσιγγι για δυσκολες καιρικές συνθήκες φίλε
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Συμβουλές-και-συνταγές-ιδιογόμωσης.34/page-817
 
Μ92s...

Σε ποιά μέροι το έριξες κ με τη θερμοκρασίες;;;
Το έριχνα στον Έβρο σε φάσσες και παπιά σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, το εχω ρίξει και στη Λαμία το χειμώνα στο ποτάμι με υγρασία και τα πουλιά έπεφταν ακαριαία. Σε κανονικές θερμοκρασίες δεν βρίσκω λόγω να το ρίξω, θεωρώ ότι είναι υπερβολικά γραμμάρια, εκεί χρησιμοποιώ lambro καφέ.
 
Μ92s...

Σε ποιά μέροι το έριξες κ με τη θερμοκρασίες;;;

Κωστη μου , η δικη μου ''εμπειρια'' απο την Μ92ς.... Νοτιας - ομιχλη 100% υγρασια υψομετρο 550 μετρα περιπου
θερμοκρασια στους +8 βαθμους.

Σεταπ -688 -2Χ37+1,7 αλευρι drago14 -N5-8* -68,5-56,5
Δοκιμασμενο σε στοχο με 3 διαφορετικα βυσματα drago14 - Z2M15 - Θωδη 16 σουπερ.
35 ΜΕΤΡΑ 3* μαμα τσοκ κυκλος 76 εκατοστων - Γομωση 262 σκαγια Ν5

DRAGO 14 - 262 -225 =86%
Θωδη 16 - 262 - 200 =76,5%
Ζ2Μ15 - 262 -189 = 69%

Αυτο το σεταπ με drago και με αυτες τις κληματολογικες συνθηκες με ''πουλησε''.....πες μου εαν βλεπεις
κατι λαθος στο σεταπ....η τι αλλο μπορει να εφταιξε???
 
Κωστη μου , η δικη μου ''εμπειρια'' απο την Μ92ς.... Νοτιας - ομιχλη 100% υγρασια υψομετρο 550 μετρα περιπου
θερμοκρασια στους +8 βαθμους.

Σεταπ -688 -2Χ37+1,7 αλευρι drago14 -N5-8* -68,5-56,5
Δοκιμασμενο σε στοχο με 3 διαφορετικα βυσματα drago14 - Z2M15 - Θωδη 16 σουπερ.
35 ΜΕΤΡΑ 3* μαμα τσοκ κυκλος 76 εκατοστων - Γομωση 262 σκαγια Ν5

DRAGO 14 - 262 -225 =86%
Θωδη 16 - 262 - 200 =76,5%
Ζ2Μ15 - 262 -189 = 69%

Αυτο το σεταπ με drago και με αυτες τις κληματολογικες συνθηκες με ''πουλησε''.....πες μου εαν βλεπεις
κατι λαθος στο σεταπ....η τι αλλο μπορει να εφταιξε???
Μήπως είναι αυστηρή τουφεκια (λόγω συγκέντρωσης) και δεν ήσασταν καλά στο θήραμα;;;;;
 
Μήπως είναι αυστηρή τουφεκια (λόγω συγκέντρωσης) και δεν ήσασταν καλά στο θήραμα;;;;;

Οχι Αρη μου. Πιστευω οτι στην φουλ υγρασια η Μ92ς δεν ''τραβαει''...Μεχρι τα 75% το πολυ 85%
μπορει να δουλεψει....Εγω ουτε στο 85% υγρασια δεν την δουλευω πλεον. Με λιγοτερη υγρασια το ιδιο
σεταπ ξυριζει.....Δοκιμασμενο και σε λαγο και σε φασσα.
Εκεινη την ημερα η SIPE με εσωσε φιλε !!!!
 
Κωστη μου , η δικη μου ''εμπειρια'' απο την Μ92ς.... Νοτιας - ομιχλη 100% υγρασια υψομετρο 550 μετρα περιπου
θερμοκρασια στους +8 βαθμους.

Σεταπ -688 -2Χ37+1,7 αλευρι drago14 -N5-8* -68,5-56,5
Δοκιμασμενο σε στοχο με 3 διαφορετικα βυσματα drago14 - Z2M15 - Θωδη 16 σουπερ.
35 ΜΕΤΡΑ 3* μαμα τσοκ κυκλος 76 εκατοστων - Γομωση 262 σκαγια Ν5

DRAGO 14 - 262 -225 =86%
Θωδη 16 - 262 - 200 =76,5%
Ζ2Μ15 - 262 -189 = 69%

Αυτο το σεταπ με drago και με αυτες τις κληματολογικες συνθηκες με ''πουλησε''.....πες μου εαν βλεπεις
κατι λαθος στο σεταπ....η τι αλλο μπορει να εφταιξε???
Νικολα Σου εβγαλε 86% συγκε στον πινακα..και σε πουλησε
 
Νικολα Σου εβγαλε 86% συγκε στον πινακα..και σε πουλησε

Ναι βρε φιλε , 86% στα 35 μετρα. Οι τουφεκιες που εριξα μπορει να ηταν στα 40 μετρα,,,,αλλα αυτο δεν
λεει τιποτα. Το φυσιγγιο δεν ''εκοβε''.....Εριξα SIPE στα 33 γραμμαρια με Ν5 και κρατησα πουλια.
Το σεταπ με την SIPE το ξανα γραφω....ειναι εγγυηση...και στο λαγο και στην φασσα!!!

SIPE - 686 -1,60Χ33+1,2 αλευρι - Drago20+1cal20 -N5-68,5 -56,5 . V1,5 -403m/s

ΥΓ. Ηλια σε δυσκολες καιρικες με εχουν πουλησει....μονοβασικες και τροποποιημενες....η μονη που
σταθηκε στο υψος των περισταστεων ηταν η SIPE . Τωρα εχω και την Τεκνα για περισσοτερα γραμμαρια.
Παλαιοτερα δεν την δουλευα την Τεκνα...ΜΕΓΑ λαθος μου....Δουλευα ΜΒ36 - Μ92ς - Α1 σπεσιαλ -ΑΟ -ΜG2.
Απο την στιγμη που επιασα την ΤΕΚΝΑ στα χερια μου....ΟΛΕΣ οι αλλες....πηγαν στην ακρη...εννοω μονο σε
ξηρο καιρο τις δουλευω.....Δεν ρισκαρω πλεον φιλε!!!
 
Ναι βρε φιλε , 86% στα 35 μετρα. Οι τουφεκιες που εριξα μπορει να ηταν στα 40 μετρα,,,,αλλα αυτο δεν
λεει τιποτα. Το φυσιγγιο δεν ''εκοβε''.....Εριξα SIPE στα 33 γραμμαρια με Ν5 και κρατησα πουλια.
Το σεταπ με την SIPE το ξανα γραφω....ειναι εγγυηση...και στο λαγο και στην φασσα!!!

SIPE - 686 -1,60Χ33+1,2 αλευρι - Drago20+1cal20 -N5-68,5 -56,5 . V1,5 -403m/s

ΥΓ. Ηλια σε δυσκολες καιρικες με εχουν πουλησει....μονοβασικες και τροποποιημενες....η μονη που
σταθηκε στο υψος των περισταστεων ηταν η SIPE . Τωρα εχω και την Τεκνα για περισσοτερα γραμμαρια.
Παλαιοτερα δεν την δουλευα την Τεκνα...ΜΕΓΑ λαθος μου....Δουλευα ΜΒ36 - Μ92ς - Α1 σπεσιαλ -ΑΟ -ΜG2.
Απο την στιγμη που επιασα την ΤΕΚΝΑ στα χερια μου....ΟΛΕΣ οι αλλες....πηγαν στην ακρη...εννοω μονο σε
ξηρο καιρο τις δουλευω.....Δεν ρισκαρω πλεον φιλε!!!
Σε ρωτησα επητιδες γιατι ειμαι απο αυτους που λενε οτι πινακας ειναι και ψευτης
 
Δύσκολες καιρικές συνθήκες ποιες θεωρούμε το 0 το -10 το -20 και κάτω σε υγρασία στο βάλτο ποιο φυσίγγι θα μπορεί να ανταποκριθεί σε τέτοιες συνθήκες θέλει πολύ ψάξιμο και μόνο η ιδιογομωση θα σου δώσει λύση στο θέμα αυτό,έχω φάει μεγάλη φόλα πριν ξεκινήσω να γεμίζω,σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία που ακόμα το φυσάω και δεν κρυώνει με φυσίγγι που σε θερμοκρασίες πάνω από το 0 είχα πολλές επιτυχίες από εκεί και μετά ήταν το σημείο που στράφηκα στην ιδιογομωση!!οποιος δεν έχει δει το κοντέρ να γράφει κάτω από -15 -20 δεν έχει καταλάβει τι θα πει δύσκολες συνθήκες!!
 
Κωστη μου , η δικη μου ''εμπειρια'' απο την Μ92ς.... Νοτιας - ομιχλη 100% υγρασια υψομετρο 550 μετρα περιπου
θερμοκρασια στους +8 βαθμους.

Σεταπ -688 -2Χ37+1,7 αλευρι drago14 -N5-8* -68,5-56,5
Δοκιμασμενο σε στοχο με 3 διαφορετικα βυσματα drago14 - Z2M15 - Θωδη 16 σουπερ.
35 ΜΕΤΡΑ 3* μαμα τσοκ κυκλος 76 εκατοστων - Γομωση 262 σκαγια Ν5

DRAGO 14 - 262 -225 =86%
Θωδη 16 - 262 - 200 =76,5%
Ζ2Μ15 - 262 -189 = 69%

Αυτο το σεταπ με drago και με αυτες τις κληματολογικες συνθηκες με ''πουλησε''.....πες μου εαν βλεπεις
κατι λαθος στο σεταπ....η τι αλλο μπορει να εφταιξε???
Εγώ δν βλέπω κάτι λάθος στο setup....κ απορώ βέβαια.
Στη θέση σου θα τροποποιούσα το setup βάζοντας cx2000 κ θα φώρτονα 2.10×37×1.7αλεύρι,, με όλα τα άλλα ίδια.
 
Σε ρωτησα επητιδες γιατι ειμαι απο αυτους που λενε οτι πινακας ειναι και ψευτης

Ο πινακας δεν ειναι ΨΕΥΤΗΣ....Μονο αληθειες λεει.....Πολλοι απο τους κυνηγους υπερεκτιμουν τις
δυνατοτητες που εχουν οι πυριτιδες στις καιρικες συνθηκες....ενας απο αυτους και εγω...μεχρι
να μαθω την αληθεια Ηλια!!!
 
Εγώ δν βλέπω κάτι λάθος στο setup....κ απορώ βέβαια.
Στη θέση σου θα τροποποιούσα το setup βάζοντας cx2000 κ θα φώρτονα 2.10×37×1.7αλεύρι,, με όλα τα άλλα ίδια.

Δεν τροποποιω τιποτα Κωστη μου....απο την στιγμη που το σεταπ ειναι σωστο. Το να την ''ακουει''
ο ωμος για δουλεψει το φυσιγγιο...ΟΧΙ . Αλλαζω πυριτιδα...Βαζω Τεκνα κλεινω ενα ΝΟΡΜΑΛ σεταπ
που θα γαζωνει στην υγρασια...και οχι μονο....Και ασε την Μ92ς για ποιο ηπιους καιρους....φιλε!!!
 
Back
Top