Άρβυλα αεροπελμα

Ας μαζέψουμε γνώμες και εμπειρίες από τα προϊόντα της εταιρείας αεροπελμα
Δεν εχω αγορασει αρβυλο αεροπελμα, θυμαμαι ομως καλα τα στελεχη των ειδικων δυναμεων να φορανε ντουετο αεροπελμα οταν περνουσαν σχολειο ( και μεγαλη ταλαιπωρια). Ειχα ρωτησει καποιον γιατι το φορανε οι περισσοτεροι και μου ειχε πει οτι μοιαζει με του ΕΣ αλλα ειναι πολυ ξεκουραστο, σαν αθλητικο παπουτσι και ελαφρυ. Τωρα που το σκεφτομαι, καθαρα βλακεια που δεν πηρα ποτε ενα ζευγαρι να τα δοκιμασω. Λογο μαλακης σολας θεωρω οτι δεν θα εκανε πχ για κυνηγι περδικας. Αν καποιος συναδελφος το εχει φορεσει ας μας πει μια γνωμη.
 
Δεν εχω αγορασει αρβυλο αεροπελμα, θυμαμαι ομως καλα τα στελεχη των ειδικων δυναμεων να φορανε ντουετο αεροπελμα οταν περνουσαν σχολειο ( και μεγαλη ταλαιπωρια). Ειχα ρωτησει καποιον γιατι το φορανε οι περισσοτεροι και μου ειχε πει οτι μοιαζει με του ΕΣ αλλα ειναι πολυ ξεκουραστο, σαν αθλητικο παπουτσι και ελαφρυ. Τωρα που το σκεφτομαι, καθαρα βλακεια που δεν πηρα ποτε ενα ζευγαρι να τα δοκιμασω. Λογο μαλακης σολας θεωρω οτι δεν θα εκανε πχ για κυνηγι περδικας. Αν καποιος συναδελφος το εχει φορεσει ας μας πει μια γνωμη.
Τα αγόρασα πριν από 2 μήνες και τα φοράω στην δουλειά , μετά από γνώμες παιδιών εδώ στο φόρουμ και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλά ξεκούραστα και ελαφριά σε σχέση πάντα με τα άρβυλα για το κυνήγι και τα 800 γρμ και πλέον.
Μέχρι τώρα στις υγρασίες στα χόρτα στο κήπο πάει καλά , βέβαια στο κυνήγι της μπεκατσας θα έχει θέμα με πέτρες και κλαδιά , για κυνήγι τσίχλας και γενικά καρτερισιο κυνήγι πιστεύω ότι είναι μια χαρά
Τίμια παπούτσια σε σχέση με την τιμή τους και στυλατα
 
Δεν εχω αγορασει αρβυλο αεροπελμα, θυμαμαι ομως καλα τα στελεχη των ειδικων δυναμεων να φορανε ντουετο αεροπελμα οταν περνουσαν σχολειο ( και μεγαλη ταλαιπωρια). Ειχα ρωτησει καποιον γιατι το φορανε οι περισσοτεροι και μου ειχε πει οτι μοιαζει με του ΕΣ αλλα ειναι πολυ ξεκουραστο, σαν αθλητικο παπουτσι και ελαφρυ. Τωρα που το σκεφτομαι, καθαρα βλακεια που δεν πηρα ποτε ενα ζευγαρι να τα δοκιμασω. Λογο μαλακης σολας θεωρω οτι δεν θα εκανε πχ για κυνηγι περδικας. Αν καποιος συναδελφος το εχει φορεσει ας μας πει μια γνωμη.
Είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες.
Ειχα πάρει και το φορούσα για δυο χρόνια περίπου. Το φορούσα καθημερινά και ειχα βγάλει αρκετά χιλιόμετρα σε πορείες και ασκήσεις χωρίς πρόβλημα και με αίσθηση αθλητικού.
Το πιο μαλακό αρβυλο που έχω φορέσει.
Είναι ελαφρύ άνετο με πολυ μαλακή και ξεκούραστη σόλα. Όπως το είπες σαν αθλητικό.
Για να φανταστείτε πόσο μαλακή είναι η σόλα σε περίπτωση τριβης πχ με ένα σχοινί θα φαγωθεί.
Για να καταλάβετε σε κατέβασμα από σχοινί (fast rope) είχε φαγωθεί η σολα στο μέρος που ακουμπουσαν τα πόδια με το σχοινί , στο εσωτερικό της καμάρας του ποδιού.
Για να συγκρίνετε τα ελληνικά αρβύλα του στρατού δεν βλέπεις ούτε γρατζουνια στην σόλα σε αντίστοιχη ενέργεια.

Στο κυνήγι το φορούσα μόνο σε βόλτα στις καλαμιες για ορτυκι και στην τσίχλα σε σταθερό και περπατητο.
Δεν κάνει για σκληρή χρήση πχ περδικα η μπεκάτσα.
Θα σκιστεί ή θα πάρει νερό.
Οχι τόσο απο υγρασια αν περαστεί με λίπος αλλά σε πέρασα από ποταμάκια ή λακους με νερό αρκετό πάρω απο αστράγαλο ναι θα πάρει.

Για καθημερινή και πολύωρη εργασία είναι πολυ καλό και ξεκουραστο. Αξίζει τα λεφτά του, νομίζω στα 65-85€ εχουν στην αγορά.
Γράφω για τα αρβύλα τα ψηλά για στρατιωτική χρήση και όχι τα ημιαρβυλα. Εκείνα λένε πως είναι ακόμα καλύτερα σε αδιαβροχοποιηση.

Ένα ακόμα που θέλω να συμπληρώσω είναι ότι οποιος εχει θεμα μέσης και θέλει ένα ελαφρύ αρβυλο είναι το καλύτερο.
Λόγω προβλήματος στην μεση (καθίζηση σπόνδυλων Ο3-Ο5 και κοιλες) μου πρότεινε ο γιατρος να φοράω όσο πιο ελαφρυ και ανατομικό αρβυλο. Σ αυτο είναι ότι καλύτερο υπάρχει.

Μετά χρόνια(μας έφαγαν τα gore Tex) πέρυσι ξαναπήρα αλλά το ερήμου για καλοκαιρινή χρήση.
Για άνεση και δροσιά.

Και μην ξεχνάμε κάτι σημαντικο είναι ελληνική εταιρία και με καλά προϊόντα που αξίζει να στηρίξουμε.
 
https://www.aeropelma.com/product/450-duetto-brown-trekking-boot/

Πηρα αυτα για το κυνηγι γιατι δεν ηθελα να δωσω μια περιουσια για αρβυλα και επειδη προτειμω να αγοραζω ελληνικα προϊοντα οσο το δυνατον περισσοτερο. Πραγματικα παναλαφρο με μαλακη σολα. Νιωθεις σαν να φορας αθλητικο. Μεσα στις καλαμιες που περπατησα πολυ και μεσα σε λασπες δεν καταλαβαινει τιποτα. Μετα το πλυσιμο περασμα με βερνικι (τυπου camel) και μετα λιπος φωκιας για την μεγιστη δυνατη αδιαβροχοποιηση και αντοχη στο χρονο. Στην κατηγορια μεχρι τα 90ε πιστευω ειναι μια πολυ καλη επιλογη και ΕΛΛΗΝΙΚΟ προϊον. Μενει να δειξει την αξια του σε πιο δυσκολες συνθηκες κυνηγιου και αντοχη στο χρονο.
 
https://www.aeropelma.com/product/450-duetto-brown-trekking-boot/

Πηρα αυτα για το κυνηγι γιατι δεν ηθελα να δωσω μια περιουσια για αρβυλα και επειδη προτειμω να αγοραζω ελληνικα προϊοντα οσο το δυνατον περισσοτερο. Πραγματικα παναλαφρο με μαλακη σολα. Νιωθεις σαν να φορας αθλητικο. Μεσα στις καλαμιες που περπατησα πολυ και μεσα σε λασπες δεν καταλαβαινει τιποτα. Μετα το πλυσιμο περασμα με βερνικι (τυπου camel) και μετα λιπος φωκιας για την μεγιστη δυνατη αδιαβροχοποιηση και αντοχη στο χρονο. Στην κατηγορια μεχρι τα 90ε πιστευω ειναι μια πολυ καλη επιλογη και ΕΛΛΗΝΙΚΟ προϊον. Μενει να δειξει την αξια του σε πιο δυσκολες συνθηκες κυνηγιου και αντοχη στο χρονο.
Ωραία φαίνονται φίλε, πες μας αν άλλαξαν καθόλου οι αρχικές σου εντυπώσεις
 
Ωραία φαίνονται φίλε, πες μας αν άλλαξαν καθόλου οι αρχικές σου εντυπώσεις
Τασο ειναι απιστευτα ξεκουραστα σε πολυωρα περπατητα. Δεν γλιστρανε ευκολα σε λασπη και υγρασια (κατεβασμα ανεβασμα πλαγιες κλπ). Στα πετρωδη εδαφη κουραζει αρκετα θα ελεγα γιατι εχουν πολυ μαλακη σολα και καποιες φορες νιωθεις την πετρα στην πατουσα σου. Αρκετα ζεστα για τις μεχρι τωρα θερμοκρασιες (6 βαθμους το χαμηλοτερο που δοκιμασα). Στο θεμα της αδιαβροχοποιησης τωρα τα εχω βαλει κατω απο την βρυση να τα καθαρισω και μεσα δεν περναει τιποτα, δεν ξερω βεβαια αν απο το κομματι της γλωσσας περναει η υγρασια. Στο πολυ πυκνο με υγρασια προτειμω να φοραω γαλοτσες ωστε να μην γινεται μουσκεμα και το παντελονι οποτε δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι αδιαβροχα. Το δερμα μεχρι στιγμης δεν εχει παρουσιασει την παραμικρη φθορα απο αγκαθια, κλαδια κλπ. Αν δεν κυνηγας σε πετρωδη εδαφη και δεν ψαχνεις κατι για extreme καταστασεις πιστευω ειναι μια πολυ καλη επιλογη.

Υγ. Ενδιαφερον θα ειναι να δουμε πλεον αντοχη στον χρονο.

Αυτα απο εμενα και ελπιζω να βοηθησα :) :)
 
https://www.aeropelma.com/product/450-duetto-brown-trekking-boot/

Πηρα αυτα για το κυνηγι γιατι δεν ηθελα να δωσω μια περιουσια για αρβυλα και επειδη προτειμω να αγοραζω ελληνικα προϊοντα οσο το δυνατον περισσοτερο. Πραγματικα παναλαφρο με μαλακη σολα. Νιωθεις σαν να φορας αθλητικο. Μεσα στις καλαμιες που περπατησα πολυ και μεσα σε λασπες δεν καταλαβαινει τιποτα. Μετα το πλυσιμο περασμα με βερνικι (τυπου camel) και μετα λιπος φωκιας για την μεγιστη δυνατη αδιαβροχοποιηση και αντοχη στο χρονο. Στην κατηγορια μεχρι τα 90ε πιστευω ειναι μια πολυ καλη επιλογη και ΕΛΛΗΝΙΚΟ προϊον. Μενει να δειξει την αξια του σε πιο δυσκολες συνθηκες κυνηγιου και αντοχη στο χρονο.
Επανέρχομαι λοιπόν μετά από 2 χρόνια με τα συγκεκριμένα.

2 αρνητικά
Η σόλα λόγο πολύ μαλακού υλικού φθείρεται εύκολα.
Το δέρμα παρόλο τη περιποίηση με λίπος κλπ άρχισε να ψωριάζει και έχασε την αδιαβροχοποίηση του.
Με πρωινή υγρασία στον κυνηγότοπο ποτίζει το πόδι μέσα.

Τα δικά μου μετά από 2 χρόνια καθημερινής χρήσης κυνήγι - δουλειά άνοιξαν τρύπες στο κάτω μέρος της σόλας.

Δεν θα τα έπαιρνα ξανά για κυνήγι.
Αν η τιμή τους ήταν κάτω των 50ε θα ήταν σαν επιλογή για παπούτσι εργασίας λόγο της άνεσης που προσφέρουν.
 
Back
Top