Ένδυση

Αδιάβροχο παντελόνι 100 % για κάποιον ο οποίος περπατάει πολύ δε νομίζω ότι θα είναι άνετο. Επίσης θα είναι και πανάκριβο. Ανάλογα πάντα και για τι κυνήγι το θέλει ο καθένας. Εγώ πάντως στη μπεκάτσα έχω δοκιμάσει και της gamo και της aigle και του Τοξότη..... απ'όλα έχω μείνει ευχαριστημένος. Μάλιστα ένα του Τοξότη cordura με επένδυση δεν το φοράω ακριβώς γι αυτό το λόγο.... είναι αδιάβροχο αλλά όχι και πολύ διαπνεον...με αποτέλεσμα να βρεχεσαι από τον ιδρώτα και όχι από τη βροχή.... είναι μόνο για καρτέρι.... θεωρώ ότι με ένα νορμάλ ποσό 50 εως 70 ευρώ μπορεί να βρει κάποιος ένα παντελόνι είτε για περπατητο τσίχλας και μπεκάτσα, ορτύκια σε τριφυλλια καρτέρι φασας...στην πέρδικα προτιμώ παντελόνι αγγαρειας και σε μέρες με υγρασία γκέτες....
 
Είναι άνετη φίλε. Δεν κολλάει πάνω στο σώμα δηλαδή. Αν έχεις μπυροκοιλια όλο και κάπου θα κολλάει όμως .yel.
Αύγουστος...... :rolleyes: ...Ζέστη......:rolleyes:...Μπύρα......:rolleyes:...ΝΑΙ έχεις δίκιο...στην έναρξη θα έχω σίγουρα μπυροκοιλιά.......πάω για το XXL....
 
Έχει κανένας αυτό; Το σκεφτόμουν για πέρισυ, αλλά δεν πρόλαβα...

COFRA Wittenau​


1619032660811.png
Μπεκατσοπαντέλονο της Cofra κατάλληλο για το κυνήγι μπεκάτσας αλλά και όλων των θηραμάτων, για την ορειβασία, τους περιπατητές βουνών κλπ. Εξοπλισμένο με COFRATEX WATERPROOF μεμβράνη που το καθιστά πλήρως αδιάβροχο και ιδιαίτερα ανθεκτικό στη χρήση. Με θερμοσυγκολλημένες ραφές, διαθέτει πιστοποίηση EN 343:2003+A1:2007 και EN ISO 13688:2013. Ότι καλύτερο μπορείτε να επιλέξετε για το αγαπημένο σας χόμπυ.

Διαθέτει 2 φαρδιές πλαϊνές τσέπες με επικαλλυμένα φερμουάρ, 2 πίσω τσέπες με φερμουάρ με καπάκι, 2 φαρδιές μπροστινές τσέπες, ύφασμα ανθεκτικό στην τριβή στις περιοχές που υπόκεινται σε μεγάλη πίεση στο μπροστινό μέρος μέχρι το κάτω πόδι, το πίσω μέρος και τους αστραγάλους, ελαστικό μέση, υπερυψωμένη πίσω μέση, εργονομική σχεδίαση γονάτου και ποδιού, κουμπιά για τιράντες, θερμοσυγκολλημένες ραφές.

Σύνθεση: 100% πολυεστέρας + μεμβράνη COFRA-TEX 230 g/m² - ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΤΡΙΒΗ: 100% πολυεστέρας + μεμβράνη COFRA-TEX 300 g/m² - ΦΟΔΡΑ: 100% πολυεστέρας


 
Έχει κανένας αυτό; Το σκεφτόμουν για πέρισυ, αλλά δεν πρόλαβα...

COFRA Wittenau​


View attachment 26215
Μπεκατσοπαντέλονο της Cofra κατάλληλο για το κυνήγι μπεκάτσας αλλά και όλων των θηραμάτων, για την ορειβασία, τους περιπατητές βουνών κλπ. Εξοπλισμένο με COFRATEX WATERPROOF μεμβράνη που το καθιστά πλήρως αδιάβροχο και ιδιαίτερα ανθεκτικό στη χρήση. Με θερμοσυγκολλημένες ραφές, διαθέτει πιστοποίηση EN 343:2003+A1:2007 και EN ISO 13688:2013. Ότι καλύτερο μπορείτε να επιλέξετε για το αγαπημένο σας χόμπυ.

Διαθέτει 2 φαρδιές πλαϊνές τσέπες με επικαλλυμένα φερμουάρ, 2 πίσω τσέπες με φερμουάρ με καπάκι, 2 φαρδιές μπροστινές τσέπες, ύφασμα ανθεκτικό στην τριβή στις περιοχές που υπόκεινται σε μεγάλη πίεση στο μπροστινό μέρος μέχρι το κάτω πόδι, το πίσω μέρος και τους αστραγάλους, ελαστικό μέση, υπερυψωμένη πίσω μέση, εργονομική σχεδίαση γονάτου και ποδιού, κουμπιά για τιράντες, θερμοσυγκολλημένες ραφές.

Σύνθεση: 100% πολυεστέρας + μεμβράνη COFRA-TEX 230 g/m² - ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΤΡΙΒΗ: 100% πολυεστέρας + μεμβράνη COFRA-TEX 300 g/m² - ΦΟΔΡΑ: 100% πολυεστέρας


Το έχω εγώ. Είναι πολύ άνετο και πρακτικό. Πολλά στοιχεία πάνω του δείχνουν πολύ ότι είναι πολύ μελετημένο παντελόνι στην εργονομία. Πραγματικά πλήρως αδιάβροχο, αλλά πολύ πολύ ζεστό, τόσο που άμα πιάσει ζέστη αγανακτεις. Το φοράω μόνο σε κυνήγι στον Παρνωνα σε μέρες και μέρη που ήθελες να ανάψεις φωτιά και να πέσεις κάνω για να νιώσεις τα πόδια σου. Δεν θα το χαρακτήριζα τρομερά ανθεκτικό στο εξωτερικό του μέρος στα βάτα που το έχω δοκιμάσει. Μετά από κάποια περάσματα σε οχτους είδα γραμμές και ίνες να διαγραφονται...
 
Η gamo έχει διάφορα παντελόνια αδιάβροχα αν τα έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει.
Παναγιωτη,εχω το Οlympus,Πολυ ευχαριστημενος.ΕΙναι απολυτα στεγανο παντελονι αλλα αρκετα ζεστο,αν το θες για περπατητο φθινοπωρινους μηνες.Για καλοκαιρι δεν το συζητω,Θα το προτεινα μονο για χειμωνα,με χαμηλες θερμοκρασιες.Απο στεγανοτητα παντως κορυφη.
 
Με πρόλαβες.
Για αυτό το πατελόνι θα έγραφα,διότι το θέλω κ για μπεκάτσα.
Είναι οικονομικό αλλά δν ξέρω πληροφορίες αν αξίζει τα λεφτά του.
Πες μου 2 λόγια για αυτό....
Είναι απλά καλό για τα λεφτά του Κώστα....στεγανό δεν είναι και στο πολύ νερό σίγουρα θα σου μπάσει. Θα το έλεγα υδρογόνο και αδιάβροχο μέχρι κάποιο σημείο. Εμένα βέβαια για την δουλειά που το θέλω και τα λεφτά που έδωσα είναι τέλειο! Επίσης είναι ελαφρύ και ανθεκτικό πολύ!! Από βάτα και πουρνάρια δεν καταλαβένει τίποτα!!
 
Έχει κανένας αυτό; Το σκεφτόμουν για πέρισυ, αλλά δεν πρόλαβα...

COFRA Wittenau​


View attachment 26215
Μπεκατσοπαντέλονο της Cofra κατάλληλο για το κυνήγι μπεκάτσας αλλά και όλων των θηραμάτων, για την ορειβασία, τους περιπατητές βουνών κλπ. Εξοπλισμένο με COFRATEX WATERPROOF μεμβράνη που το καθιστά πλήρως αδιάβροχο και ιδιαίτερα ανθεκτικό στη χρήση. Με θερμοσυγκολλημένες ραφές, διαθέτει πιστοποίηση EN 343:2003+A1:2007 και EN ISO 13688:2013. Ότι καλύτερο μπορείτε να επιλέξετε για το αγαπημένο σας χόμπυ.

Διαθέτει 2 φαρδιές πλαϊνές τσέπες με επικαλλυμένα φερμουάρ, 2 πίσω τσέπες με φερμουάρ με καπάκι, 2 φαρδιές μπροστινές τσέπες, ύφασμα ανθεκτικό στην τριβή στις περιοχές που υπόκεινται σε μεγάλη πίεση στο μπροστινό μέρος μέχρι το κάτω πόδι, το πίσω μέρος και τους αστραγάλους, ελαστικό μέση, υπερυψωμένη πίσω μέση, εργονομική σχεδίαση γονάτου και ποδιού, κουμπιά για τιράντες, θερμοσυγκολλημένες ραφές.

Σύνθεση: 100% πολυεστέρας + μεμβράνη COFRA-TEX 230 g/m² - ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΤΡΙΒΗ: 100% πολυεστέρας + μεμβράνη COFRA-TEX 300 g/m² - ΦΟΔΡΑ: 100% πολυεστέρας


αμα το θες για μπεκατσα δεν κανει ,θα σου μεινει στα χερια.
 
Έχει κανένας αυτό; Το σκεφτόμουν για πέρισυ, αλλά δεν πρόλαβα...

COFRA Wittenau​


View attachment 26215
Μπεκατσοπαντέλονο της Cofra κατάλληλο για το κυνήγι μπεκάτσας αλλά και όλων των θηραμάτων, για την ορειβασία, τους περιπατητές βουνών κλπ. Εξοπλισμένο με COFRATEX WATERPROOF μεμβράνη που το καθιστά πλήρως αδιάβροχο και ιδιαίτερα ανθεκτικό στη χρήση. Με θερμοσυγκολλημένες ραφές, διαθέτει πιστοποίηση EN 343:2003+A1:2007 και EN ISO 13688:2013. Ότι καλύτερο μπορείτε να επιλέξετε για το αγαπημένο σας χόμπυ.

Διαθέτει 2 φαρδιές πλαϊνές τσέπες με επικαλλυμένα φερμουάρ, 2 πίσω τσέπες με φερμουάρ με καπάκι, 2 φαρδιές μπροστινές τσέπες, ύφασμα ανθεκτικό στην τριβή στις περιοχές που υπόκεινται σε μεγάλη πίεση στο μπροστινό μέρος μέχρι το κάτω πόδι, το πίσω μέρος και τους αστραγάλους, ελαστικό μέση, υπερυψωμένη πίσω μέση, εργονομική σχεδίαση γονάτου και ποδιού, κουμπιά για τιράντες, θερμοσυγκολλημένες ραφές.

Σύνθεση: 100% πολυεστέρας + μεμβράνη COFRA-TEX 230 g/m² - ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΤΡΙΒΗ: 100% πολυεστέρας + μεμβράνη COFRA-TEX 300 g/m² - ΦΟΔΡΑ: 100% πολυεστέρας


Το εχω παρει για τον πατερα μου και το φοραει στην παγανα 2 χρονια.....το εχω φορεσει και εγω σε καμια 10αρια κυνηγια με βροχες κλπ.....πολυ καλο.....
 
Ποιο από τα 2 να προτιμήσω ?

https://www.kalkantzakos.com/Product/6563/92136-159-u-tex,-adiavroho-panteloni-univers

https://www.kalkantzakos.com/Product/4682/8679-retriever,-adiavroho-panteloni-pinewood

Θέλω να είναι ζεστό, αδιάβροχο, αναπνέον και ανθεκτικό στα πουρνάρια ...
Μερικές φορές τον χειμώνα το κοντέρ γράφει μείον 17 ...
Εγώ στα μέρη μας κυνηγώ με pinewood.
 
Έχει κανένας αυτό; Το σκεφτόμουν για πέρισυ, αλλά δεν πρόλαβα...

COFRA Wittenau​


View attachment 26215
Μπεκατσοπαντέλονο της Cofra κατάλληλο για το κυνήγι μπεκάτσας αλλά και όλων των θηραμάτων, για την ορειβασία, τους περιπατητές βουνών κλπ. Εξοπλισμένο με COFRATEX WATERPROOF μεμβράνη που το καθιστά πλήρως αδιάβροχο και ιδιαίτερα ανθεκτικό στη χρήση. Με θερμοσυγκολλημένες ραφές, διαθέτει πιστοποίηση EN 343:2003+A1:2007 και EN ISO 13688:2013. Ότι καλύτερο μπορείτε να επιλέξετε για το αγαπημένο σας χόμπυ.

Διαθέτει 2 φαρδιές πλαϊνές τσέπες με επικαλλυμένα φερμουάρ, 2 πίσω τσέπες με φερμουάρ με καπάκι, 2 φαρδιές μπροστινές τσέπες, ύφασμα ανθεκτικό στην τριβή στις περιοχές που υπόκεινται σε μεγάλη πίεση στο μπροστινό μέρος μέχρι το κάτω πόδι, το πίσω μέρος και τους αστραγάλους, ελαστικό μέση, υπερυψωμένη πίσω μέση, εργονομική σχεδίαση γονάτου και ποδιού, κουμπιά για τιράντες, θερμοσυγκολλημένες ραφές.

Σύνθεση: 100% πολυεστέρας + μεμβράνη COFRA-TEX 230 g/m² - ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΤΡΙΒΗ: 100% πολυεστέρας + μεμβράνη COFRA-TEX 300 g/m² - ΦΟΔΡΑ: 100% πολυεστέρας


Καλημέρα φίλε Γιάννη! Το έχω είναι πολύ ωραίο κ καλό αλλά έχει ένα αρνητικό για μένα, έχει μια φοδρα εσωτερική κ είναι πολύ ζεστό με αποτέλεσμα να υδρωνω κ να κολλάει πάνω μου κ να δυσκολεύει το περπάτημα! Βέβαια εσύ μπορεί να μην έχεις τέτοια θέματα!
 
Είναι απλά καλό για τα λεφτά του Κώστα....στεγανό δεν είναι και στο πολύ νερό σίγουρα θα σου μπάσει. Θα το έλεγα υδρογόνο και αδιάβροχο μέχρι κάποιο σημείο. Εμένα βέβαια για την δουλειά που το θέλω και τα λεφτά που έδωσα είναι τέλειο! Επίσης είναι ελαφρύ και ανθεκτικό πολύ!! Από βάτα και πουρνάρια δεν καταλαβένει τίποτα!!
Μηπως επεσες σε κανενα ελαττωματικο Θοδωρη;
Εγω εχω και το olympus και το voras.Το voras επισης το εχει και ο Στεφανος.
Πληρως στεγανα και τα 2.Δοκιμασμενα και σε λεκανη με νερο,αλλα και στο κυνηγι,σε ποταμακια,ρυακια κλπ.Επαθα πλακα για τα λεφτα που εδωσα.
Σε βατα θεωρω οτι θελουν προσοχη,αλλα προς το παρων,δεν εχω θεμα.
 
Μηπως επεσες σε κανενα ελαττωματικο Θοδωρη;
Εγω εχω και το olympus και το voras.Το voras επισης το εχει και ο Στεφανος.
Πληρως στεγανα και τα 2.Δοκιμασμενα και σε λεκανη με νερο,αλλα και στο κυνηγι,σε ποταμακια,ρυακια κλπ.Επαθα πλακα για τα λεφτα που εδωσα.
Σε βατα θεωρω οτι θελουν προσοχη,αλλα προς το παρων,δεν εχω θεμα.
Δε ξέρω μπορεί κιόλας, έτσι και αλλιώς για τα λεφτά που έδωσα δεν περίμενα να είναι και στεγανό πλήρως. Για τα κυνήγια τα δικά μου μια χαρά είναι πάντως και δεν έχω κανένα παράπονο. Εγώ στα βάτα κτλ δεν το πρόσεξα καθόλου και 2-3 χρόνια που το έχω είναι σχεδόν άθικτο!!! Θα πάρω κανά σπρέι αδιάβροχο ποίησης φέτος να το φρεσκαρω. Να είμαστε καλά και να κυνηγήσουμε φέτος θα πάρω το olympus.
 
To voras είναι και ζεστό και αδιάβροχο και ειναι παρά πολύ καλό. Θέλει προσοχή σε τσαλιά γιατί μπορεί να σκιστεί ή να φθαρθεί. Της μπερετας το παντελόνι μπορεί να είναι πολύ ακριβό αλλά δεν φοβάσαι ουτε τσαλιά ουτέ βάτα.
 
Αδιάβροχα για καρτέρια θα είναι αρκετά παντελόνια, στην μπεκάτσα αδιάβροχα κάτω από τα 120€ εγώ μέχρι τώρα δεν έχω βρει παντελόνι και εάν έβαλα κάποιο θα ήταν για 2-3 κυνήγια.
Παρε το olympus Λευτερη.
Το εχω 3-4 χρονια στην μπεκατσα.Ουτε σταγονα δεν περναει.
 
Back
Top