Λαθροθηρία - Κρεατοσυλλογή

Εδω οι δικοι μας το πανε και κληρονομικα. Από παππού σε γιο και τώρα τα εγγόνια. Τι καταγγελίες και καρφωματα τους έχουν ριξει! Αυτοί εκεί ακάθεκτοι. Στυλιαρι τους χρειάζεται μήπως και βάλουν μυαλό αλλά δύσκολο ακόμα και ετσι.
Είναι τόσο μικρές οι ποινές (ακόμα κι όταν επιβάλλονται) που το κόστος μιας σύλληψης είναι πολύ μικρότερο από το "κέρδος" της λαθροθηρίας, και, υπό αυτό το καθεστώς, αντί να αποτρέπεται η λαθροθηρία εδραιώνεται.

Κανονικά, για τέτοια κακοποίηση και υποβάθμιση της πανίδας και της φύσης εν γένει, θα έπρεπε να προβλέπεται προσβολή πατρότητας (αν είναι δυνατόν και στείρωση) και μεταβίβαση της περιουσίας των θητών στους απογόνους του …λαγού. Να μην έχουν δηλαδή να κληροδοτήσουν ούτε περιουσία ούτε και νοοτροπία αλλά ούτε καν απογόνους για να μεταβιβάσουν κάτι, αφού, τέτοιες συμπεριφορές που κρύβουν από κάτω βαθιά ψυχοπαθολογία, μεταφέρονται από γενιά σε γενιά στη συσκευασία του παραδοσιακού και του συνηθισμένου, και ως τέτοιες καθαγιάζονται. Ως κοινωνία, βρίσκουμε πολύ βολικό το να τοποθετούμε στη θέση της παθογένειας τη λέξη «Οικογένεια».

Σε κάποιο βαθμό, οι αντικυνηγοί δικαιολογούνται (λόγω άγνοιας) να μας τσουβαλιάζουν όλους, διότι οι λαθροθήρες (και υποβαθμιστές της φύσης) πιθανότατα είναι και αδειούχοι κυνηγοί. Αδειούχος όμως κυνηγός δεν σημαίνει απαραίτητα και ηθικός. Αυτή την ποιοτική διαφορά όμως έχουμε υποχρέωση εμείς οι κυνηγοί, που είμαστε αντίθετοι στη λαθροθηρία και ευαίσθητοι ως προς τους κανόνες της φύσης και την ισορροπία, σε κάθε ευκαιρία να την καθιστούμε αντιληπτή στους ανθρώπους που τυχαίνει να τους διαφεύγει.
 
Είναι τόσο μικρές οι ποινές (ακόμα κι όταν επιβάλλονται) που το κόστος μιας σύλληψης είναι πολύ μικρότερο από το "κέρδος" της λαθροθηρίας, και, υπό αυτό το καθεστώς, αντί να αποτρέπεται η λαθροθηρία εδραιώνεται.

Κανονικά, για τέτοια κακοποίηση και υποβάθμιση της πανίδας και της φύσης εν γένει, θα έπρεπε να προβλέπεται προσβολή πατρότητας (αν είναι δυνατόν και στείρωση) και μεταβίβαση της περιουσίας των θητών στους απογόνους του …λαγού. Να μην έχουν δηλαδή να κληροδοτήσουν ούτε περιουσία ούτε και νοοτροπία αλλά ούτε καν απογόνους για να μεταβιβάσουν κάτι, αφού, τέτοιες συμπεριφορές που κρύβουν από κάτω βαθιά ψυχοπαθολογία, μεταφέρονται από γενιά σε γενιά στη συσκευασία του παραδοσιακού και του συνηθισμένου, και ως τέτοιες καθαγιάζονται. Ως κοινωνία, βρίσκουμε πολύ βολικό το να τοποθετούμε στη θέση της παθογένειας τη λέξη «Οικογένεια».

Σε κάποιο βαθμό, οι αντικυνηγοί δικαιολογούνται (λόγω άγνοιας) να μας τσουβαλιάζουν όλους, διότι οι λαθροθήρες (και υποβαθμιστές της φύσης) πιθανότατα είναι και αδειούχοι κυνηγοί. Αδειούχος όμως κυνηγός δεν σημαίνει απαραίτητα και ηθικός. Αυτή την ποιοτική διαφορά όμως έχουμε υποχρέωση εμείς οι κυνηγοί, που είμαστε αντίθετοι στη λαθροθηρία και ευαίσθητοι ως προς τους κανόνες της φύσης και την ισορροπία, σε κάθε ευκαιρία να την καθιστούμε αντιληπτή στους ανθρώπους που τυχαίνει να τους διαφεύγει.
Νά μου ζήσεις χρυσοστομε αν μπορούσα 1000 likes θα σου βάζα γι'αυτα που γράφεις!!!!!
 
Είναι τόσο μικρές οι ποινές (ακόμα κι όταν επιβάλλονται) που το κόστος μιας σύλληψης είναι πολύ μικρότερο από το "κέρδος" της λαθροθηρίας, και, υπό αυτό το καθεστώς, αντί να αποτρέπεται η λαθροθηρία εδραιώνεται.

Κανονικά, για τέτοια κακοποίηση και υποβάθμιση της πανίδας και της φύσης εν γένει, θα έπρεπε να προβλέπεται προσβολή πατρότητας (αν είναι δυνατόν και στείρωση) και μεταβίβαση της περιουσίας των θητών στους απογόνους του …λαγού. Να μην έχουν δηλαδή να κληροδοτήσουν ούτε περιουσία ούτε και νοοτροπία αλλά ούτε καν απογόνους για να μεταβιβάσουν κάτι, αφού, τέτοιες συμπεριφορές που κρύβουν από κάτω βαθιά ψυχοπαθολογία, μεταφέρονται από γενιά σε γενιά στη συσκευασία του παραδοσιακού και του συνηθισμένου, και ως τέτοιες καθαγιάζονται. Ως κοινωνία, βρίσκουμε πολύ βολικό το να τοποθετούμε στη θέση της παθογένειας τη λέξη «Οικογένεια».

Σε κάποιο βαθμό, οι αντικυνηγοί δικαιολογούνται (λόγω άγνοιας) να μας τσουβαλιάζουν όλους, διότι οι λαθροθήρες (και υποβαθμιστές της φύσης) πιθανότατα είναι και αδειούχοι κυνηγοί. Αδειούχος όμως κυνηγός δεν σημαίνει απαραίτητα και ηθικός. Αυτή την ποιοτική διαφορά όμως έχουμε υποχρέωση εμείς οι κυνηγοί, που είμαστε αντίθετοι στη λαθροθηρία και ευαίσθητοι ως προς τους κανόνες της φύσης και την ισορροπία, σε κάθε ευκαιρία να την καθιστούμε αντιληπτή στους ανθρώπους που τυχαίνει να τους διαφεύγει.
Συμφωνώ ρε φίλε αλλα αν αποδοθεί δικαιοσύνη οπως περιγράφεις θα φτάσει το έθνος μας στο οριο του αφανισμού.
 
Η λυση είναι μια κυριοι. Εξοντωτικά πρόστιμα που να μην μπορούν να σβηστούν από κανενα. Προβολακιας είσαι μάστορα? Πάρε ένα δεκαχιλιαρο! Έχεις και λαγούς ένα ταλιρακι εκαστος! Μπεκατσουλα καρτερατη , ταλιρο. Κραχτομαλακας , ταλιρο. Να σου πω εγώ πως μαζεύονται οι εξυπνακηδες. Τσούξιμο στην τσέπη θέλουν γιατί εκεί ποναει. Δικαστήρια για μηνύσεις που κατά πάσα πιθανότητα θα παραγραφούν δεν τους φοβίζουν.
 
Η λυση είναι μια κυριοι. Εξοντωτικά πρόστιμα που να μην μπορούν να σβηστούν από κανενα. Προβολακιας είσαι μάστορα? Πάρε ένα δεκαχιλιαρο! Έχεις και λαγούς ένα ταλιρακι εκαστος! Μπεκατσουλα καρτερατη , ταλιρο. Κραχτομαλακας , ταλιρο. Να σου πω εγώ πως μαζεύονται οι εξυπνακηδες. Τσούξιμο στην τσέπη θέλουν γιατί εκεί ποναει. Δικαστήρια για μηνύσεις που κατά πάσα πιθανότητα θα παραγραφούν δεν τους φοβίζουν.
Και στη εφορία κατευθείαν..
 
Χαλαρώστε λίγο με τις ποινες που θέλετε να επιβάλλονται για κάθε παράβαση που κάνουν οι αλλοι γιατί είμαι σίγουρος ότι καποιος άλλος θα θέλει να επιβάλει σε εσάς πολλαπλάσια από όσα προβλέπονται για ενεργειες που κάνετε σε άλλους τομείς
 
Χαλαρώστε λίγο με τις ποινες που θέλετε να επιβάλλονται για κάθε παράβαση που κάνουν οι αλλοι γιατί είμαι σίγουρος ότι καποιος άλλος θα θέλει να επιβάλει σε εσάς πολλαπλάσια από όσα προβλέπονται για ενεργειες που κάνετε σε άλλους τομείς
Σοβαρά τωρα? Να χαλαρώσουμε με τις ποινές για τους λαθροθήρες που είναι ανύπαρκτες η χάδια στην παρούσα φαση? Ωραία λοιπόν τάιζε και φρόντιζε σκυλιά εσυ και όταν αμολας και σταματάνε μετά από 20 λεπτα σε μαλλιά και αίματα στην μέση ενός δρόμου 6 στις 10 φορές να είσαι χαλαρος. Όταν περιμενεις να ρίξεις 5 τουφεκιές στα μπασιματα και ο άλλος με το εργαλείο στην διαπασών ρίχνει 10 κουτιά και εκεί χαλαρός να εισαι. Και στους άλλους τομείς που λες δεν με νοιαζει. Εδώ μιλάμε για την λαθροθηρία. Όλοι οι άσχετοι πιστεύουν ότι λαθροθήρες=κυνηγοί και αυτο είναι το καρκίνωμα στον χώρο μας που πρέπει πρώτα απ'όλα να απομακρυνθεί.
 
Μήπως αντί για εξωντοτικά πρόστιμα να το βλέπανε αλλιώς....και σε ορισμένα είδη να επιτρέψουν και το καρτέρι αλλά και τον κράχτη σε κάποια άλλα??? Όταν σε άλλες χώρες επιτρέπονται κανονικά και στις Αραβικές χώρες γίνονται πραγματικές σφαγές, στη χώρα μας τα μετράμε με το σταγονόμετρο και εχεις χίλλια δυο εμπόδια.
 
Μήπως αντί για εξωντοτικά πρόστιμα να το βλέπανε αλλιώς....και σε ορισμένα είδη να επιτρέψουν και το καρτέρι αλλά και τον κράχτη σε κάποια άλλα??? Όταν σε άλλες χώρες επιτρέπονται κανονικά και στις Αραβικές χώρες γίνονται πραγματικές σφαγές, στη χώρα μας τα μετράμε με το σταγονόμετρο και εχεις χίλλια δυο εμπόδια.
Άλλο παντζούρι άλλο παντζάρι Θοδωρή...Εδώ έχουμε κανόνες, άμα θες να το παίξεις καμποσος (δεν μιλάω προσωπικά) να έχει ποινές που σου κόβεται το γέλιο,άμα γουστάρεις φιντες,κραχτες, μαλλιαρά ανδρείκελα τραβά στο εξωτερικό και χέσε μας.Καποια στιγμή πρέπει να μπει το νερό στα αυλάκι γιατί μας τραβάνε μαζί τους οι κρεατοσυλλεκτες.Φτανει πια!!!
 
Άλλο παντζούρι άλλο παντζάρι Θοδωρή...Εδώ έχουμε κανόνες, άμα θες να το παίξεις καμποσος (δεν μιλάω προσωπικά) να έχει ποινές που σου κόβεται το γέλιο,άμα γουστάρεις φιντες,κραχτες, μαλλιαρά ανδρείκελα τραβά στο εξωτερικό και χέσε μας.Καποια στιγμή πρέπει να μπει το νερό στα αυλάκι γιατί μας τραβάνε μαζί τους οι κρεατοσυλλεκτες.Φτανει πια!!!
Εχω άλλη άποψη στο θεμα Αλέξανδρε και επιμένω σε αυτή. Αυτό βέβαια δεν πάει να πει ότι συμφωνώ με τους λαθροθήρες.......αλλά θεωρώ πως θα ήταν προτιμότερο να κυνηγάς παπιά με φιντες....μέσα στην λίμνη/βάλτο....παρά να σου λένε κάτσε 500m έξω.....και βάρα ότι βλέπεις .....και αν απλά τα σακατευεις και τα χάνεις...στ αρχιδι@ σου και πάλι. Πρέπει λιγο να τα δούμε διαφορετικά τα πράγματα. Και έξω κανόνες έχουν.....αλλά έχουν και νόμους υπέρ των κυνηγών.
 
Συμφωνώ ρε φίλε αλλα αν αποδοθεί δικαιοσύνη οπως περιγράφεις θα φτάσει το έθνος μας στο οριο του αφανισμού.
Χα χα, έχεις δίκιο, αλλά, δε νομίζω να μας χαλούσε και πολύ –εμάς τους φυσιολάτρες–, ο πληθυσμός της Ελλάδας να ήταν στα επίπεδα της εποχής του Όθωνα. :rolleyes:

Χαλαρώστε λίγο με τις ποινες που θέλετε να επιβάλλονται για κάθε παράβαση
Το να αφαιρείς σε μια νύχτα πέντε και εφτά λαγούς από μια περιοχή, Απρίλη μήνα και Μάη, δεν είναι απλά μια "παράβαση". Δεν βάρεσες λαγό το Δεκέμβρη και ήταν Πέμπτη αντί για Τετάρτη, ούτε είχες 5άρα την καραμπίνα στα γουρούνια. Εδώ μιλάμε για διατάραξη της ισορροπίας της φύσης και για ένα ψυχικό και ιδεολογικό υπόβαθρο το οποίο κρίνεται ακατάλληλο για παιδαγωγό.
Η τιμωρία για μένα θα πρέπει να αναλογεί στην αντιμετώπιση των συνεπειών της πράξης από τον ίδιο το δράστη. Τα οριζόντια πρόστιμα πολλές φορές καθιστούν την παραβατικότητα προνόμιο των πλουσίων. Σκεφτείτε μόνο πόσο κοστίζει ένα ΣΚ για σαφάρι κάποιου σπάνιου και ίσως υπό εξαφάνιση ζώου στην Αφρική και πόσοι είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν για κάτι τέτοιο.
 
Χα χα, έχεις δίκιο, αλλά, δε νομίζω να μας χαλούσε και πολύ –εμάς τους φυσιολάτρες–, ο πληθυσμός της Ελλάδας να ήταν στα επίπεδα της εποχής του Όθωνα. :rolleyes:


Το να αφαιρείς σε μια νύχτα πέντε και εφτά λαγούς από μια περιοχή, Απρίλη μήνα και Μάη, δεν είναι απλά μια "παράβαση". Δεν βάρεσες λαγό το Δεκέμβρη και ήταν Πέμπτη αντί για Τετάρτη, ούτε είχες 5άρα την καραμπίνα στα γουρούνια. Εδώ μιλάμε για διατάραξη της ισορροπίας της φύσης και για ένα ψυχικό και ιδεολογικό υπόβαθρο το οποίο κρίνεται ακατάλληλο για παιδαγωγό.
Η τιμωρία για μένα θα πρέπει να αναλογεί στην αντιμετώπιση των συνεπειών της πράξης από τον ίδιο το δράστη. Τα οριζόντια πρόστιμα πολλές φορές καθιστούν την παραβατικότητα προνόμιο των πλουσίων. Σκεφτείτε μόνο πόσο κοστίζει ένα ΣΚ για σαφάρι κάποιου σπάνιου και ίσως υπό εξαφάνιση ζώου στην Αφρική και πόσοι είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν για κάτι τέτοιο.
Συμφωνώ σε αυτά που γραφεις αλλά νομιζω ότι εάν σε πιάσουν σου κατάσχουν το οπλο το αυτοκίνητο και την άδεια οπλοκατοχης, μετά έχει δικαστήρια. Οποιος είναι διαθετημένος να μπει σε τέτοιες περιπέτειες τι να πω...
η αλήθεια είναι ότι ήξερα κάποτε έναν τέτοιον ο οποιος είχε τα μόνιμα την καραμπίνα στο τζιπ. Ένας άλλος έγλυψε τα @@ οποιου έβρισκε για να παρει πίσω το αυτοκινητο.
 
Καλημέρα. Οι ποινές που ισχύουν δεν είναι αμελητέες απλά δεν εφαρμόζονται . Στην περιοχη μου οι παραβατικοι εχουν πλεον αποθρασυνθεί γιατί χρόνια τώρα δεν τιμωρήθηκε κανείς ( χάριν και της συγκάλυψης των συλλόγων δυστυχώς), και η κατάσταση είναι απελπιστική. Η αμμεση επιβολή προστίμων και το επιλεκτικο κλείσιμο δρομων είναι νομίζω μονόδρομος . Ισως φανεί απίστευτο αλλά τα τελευταία χρόνια ο μόνος που γνωριζω πως τιμωρήθηκε είναι ενας απο τους ελάχιστους που σέβεται τα θηράματα, επειδή πηγε για εκπαιδευτικο , ενω ολοι οι εκατοντάδες λαθροκυνηγοι απολαμβάνουν την υποστηριξη των δημοσιων <λειτουργων>.
 
Παιδιά συγνώμη αλλά μπερδεύονται κάποια θέματα νομίζω! Το ότι είναι λάθος να γίνονται κάποια κυνήγια χώρις ομοιοματα το αντιλαμβάνομαι κ πρέπει να διορθώθει αλλά το να βγούμε το βράδυ με προβολείς κ να ξεκλειρησουμε ότι λαγό υπάρχει είναι γενοκτονία! Έχω παρακολουθήσει εκπομπές σε συνδρομητικό με δράση θυροφυλακων στις ΗΠΑ! Παιδιά καλύτερα να ληστέψεις τράπεζα παρά να κάνεις λαθροθηρία η να παραβεις κάποιο νόμο κυνηγιού!
 
Παιδιά συγνώμη αλλά μπερδεύονται κάποια θέματα νομίζω! Το ότι είναι λάθος να γίνονται κάποια κυνήγια χώρις ομοιοματα το αντιλαμβάνομαι κ πρέπει να διορθώθει αλλά το να βγούμε το βράδυ με προβολείς κ να ξεκλειρησουμε ότι λαγό υπάρχει είναι γενοκτονία! Έχω παρακολουθήσει εκπομπές σε συνδρομητικό με δράση θυροφυλακων στις ΗΠΑ! Παιδιά καλύτερα να ληστέψεις τράπεζα παρά να κάνεις λαθροθηρία η να παραβεις κάποιο νόμο κυνηγιού!
Τα εχω δει και εγω στο outdoors channel της cosmote tv.
Ποσο απλά γίνεται η θυροφυλαξη, παρανομησες; το χαρτάκι σου με το χρηματικό πρόστιμο και βουρ να το πληρώσεις .
Επίσης παρατήρησα οτι 9 στις 10 ηταν απο καταγγελίες τρίτων....το βαρύτερο πρόστιμο που θυμάμαι ηταν σε μια παρέα 5 ατόμων για υπέρβαση ορίου σε παπια με τη χρήση κράχτη...5.000$ έκαστος, 25.000$ στο σύνολο....άχνα δεμ έβγαλαν και ειπαν και ευχαριστώ.....τόσο απλά, ούτε δικαστήρια ουτε τιποτα.
 
Δεν μου αρέσει να κρίνω τον καθενα κ ουτε κ είμαι ο αρμόδιος να το κανω..
Ουτε κ δίνω ελαφρυντικά σε κανέναν αλλά είμαι σίγουρος κ εχω ξαναπει ότι η λαθροθηρια πρωτίστως είναι ένα μεγάλο (πεστε το κ αρρωστημένο αν θέλετε) παθος, οπως είναι το αλκοόλ, τα ναρκωτικά, το τσιγάρο κ αλλά παθη.. Και ότι είναι παθος δεν κόβεται ευκολα η δεν κόβεται κ καθόλου.........
Λέμε για τσουχτερά προστιμα κ αξιόλογες ποινες για μια καρτερατη μπεκάτσα, ένα λαγό η ένα γουρουνι την νυχτα....
Οταν την ίδια στιγμή βλέπουμε εγκληματίες την επόμενη μέρα να βγαίνουν έξω κ να συνεχιζουν την δράση τους ή να μην τους αγγίζει κανείς...και πολλα αλλά θεματα πιο σημαντικά απο την λαθροθηρια που θα έπρεπε εδώ κ χρονια να έχουν κοπεί μαχαίρι κ όμως συνεχίζουν....

Πιστευω πως κ προστιμα να επιβληθούν δεν θα παταχθει η λαθροθηρια κ εφόσον ο λαθροθηρας είναι βρίσκεται έξω......
Είναι να μην κυλάει στο αίμα του...............
 
Last edited:
Δεν μου αρέσει να κρίνω τον καθενα κ ουτε κ είμαι ο αρμόδιος να το κανω..
Ουτε κ δίνω ελαφρυντικά σε κανέναν αλλά είμαι σίγουρος κ εχω ξαναπει ότι η λαθροθηρια πρωτίστως είναι ένα μεγάλο (πεστε το κ αρρωστημένο αν θέλετε) παθος, οπως είναι το αλκοόλ, τα ναρκωτικά, το τσιγάρο κ αλλά παθη.. Και ότι είναι παθος δεν κόβεται ευκολα η δεν κόβεται κ καθόλου.........
Λέμε για τσουχτερά προστιμα κ αξιόλογες ποινες για μια καρτερατη μπεκάτσα, ένα λαγό η ένα γουρουνι την νυχτα....
Οταν την ίδια στιγμή βλέπουμε εγκληματίες την επόμενη μέρα να βγαίνουν έξω κ να συνεχιζουν την δράση τους ή να μην τους αγγίζει κανείς...και πολλα αλλά θεματα πιο σημαντικά απο την λαθροθηρια που θα έπρεπε εδώ κ χρονια να έχουν κοπεί μαχαίρι κ όμως συνεχίζουν....

Πιστευω πως κ προστιμα να επιβληθούν δεν θα παταχθει η λαθροθηρια κ εφόσον ο λαθροθηρας είναι βρίσκεται έξω......
Είναι να μην κυλάει στο αίμα του...............
Τάσο μου σωστά σαν συμπέρασμα αυτά που λες κ δίκιο έχεις αλλά τα άλλα πάθη που λες κάνουν πρωτίστως κακό σε αυτόν που τα έχει,ενώ η λαθροθηρία εκτός από την καταστροφή του ζωηκου πλούτου κάνει κ κακό σε όλους τους νόμιμους κυνηγούς! Αφού μας τσουβαλιαζουν, όλοι μας νομίζω το νιώθουμε αυτό! Αλλά ούτε δικαστές είμαστε, ούτε νομοθέτες! Αιδιασμενοι είμαστε με αυτά τα σιχαματα που λερώνουν αυτό που αγαπάμε!
 
Το ότι μας τσουβαλιαζουν κ μας περνει όλους η μπάλα είναι γιατί έτσι τους συμφέρει να λένε κ οχι γιατι δεν ξέρουν να ξεχωρίσουν τον κυνηγό από τον λαθροθηρα η τον αλιεα από τον λαθραλιεα...
Όπως υπάρχει το καλό δυστηχως υπάρχει κ το κακό από τότε που πατησε ο άνθρωπος το ποδι του στην γη, και μακάρι να μπορουσαμε να αλλάξουμε εντελώς τα πράγματα κ σε άλλους τομείς φίλε Γιάννη..........
 
Δεν μου αρέσει να κρίνω τον καθενα κ ουτε κ είμαι ο αρμόδιος να το κανω..
Ουτε κ δίνω ελαφρυντικά σε κανέναν αλλά είμαι σίγουρος κ εχω ξαναπει ότι η λαθροθηρια πρωτίστως είναι ένα μεγάλο (πεστε το κ αρρωστημένο αν θέλετε) παθος, οπως είναι το αλκοόλ, τα ναρκωτικά, το τσιγάρο κ αλλά παθη.. Και ότι είναι παθος δεν κόβεται ευκολα η δεν κόβεται κ καθόλου.........
Λέμε για τσουχτερά προστιμα κ αξιόλογες ποινες για μια καρτερατη μπεκάτσα, ένα λαγό η ένα γουρουνι την νυχτα....
Οταν την ίδια στιγμή βλέπουμε εγκληματίες την επόμενη μέρα να βγαίνουν έξω κ να συνεχιζουν την δράση τους ή να μην τους αγγίζει κανείς...και πολλα αλλά θεματα πιο σημαντικά απο την λαθροθηρια που θα έπρεπε εδώ κ χρονια να έχουν κοπεί μαχαίρι κ όμως συνεχίζουν....

Πιστευω πως κ προστιμα να επιβληθούν δεν θα παταχθει η λαθροθηρια κ εφόσον ο λαθροθηρας είναι βρίσκεται έξω......
Είναι να μην κυλάει στο αίμα του...............
Οχι Τασο δεν είναι πάθος η λαθροθηρία, το κυνήγι είναι πάθος. Η λαθροθηρία είναι οπως το πλιάτσικο στο Δημόσιο , οσο η ατιμωρησία και το κουκούλωμα μας βρίσκουν απαθείς δεν πρόκειται να σταματήσει. Άκου ενα παράδειγμα, ο χειρότερος λαθροθηρας λαγων του χωριού μου οταν τον ρωτησα κάποτε για την συμπεριφορά του στην Γερμανία οπου ήταν μετανάστης μου είχε πει πως φοβόταν και να κοιτάξει λαγό στον δρομο μετα το σούρουπο και πως εναν γνωστό του τουρκο τον ειχαν απελασει μετα απο σύλληψη για τοποθέτηση θηλιων. Αλλα οταν επέστρεψε συνταξιούχος εδώ ξεσαλωσε αφου δυο ή τρεις φορές που πιάστηκε δεν τιμωρήθηκε και του επεστρεφαν και το όπλο. Αθανατο Ελλαδιστάν. Και κατι ακομα , οταν τον ρωτησα γιατί τοση ξεφτίλα μου απάντησε είναι πάθος δεν ελέγχεται, ηταν βλέπεις τα 50 ευρώ ο λαγος και αφου εδω δεν είναι Γερμανία.......
 
Λευτέρη κ η λαθροθηρια πάθος ειναι, ίδιο κ χειρότερο με το "νόμιμο" παθος που έχουμε ολοι εμεις... Και δεν μιλάω για όταν αυτό γίνεται για το κέρδος...

Ένα παράδειγμα κ λόγω εποχης,Τα εαρινά περασματα των τρυγονιων που αρκετοί λαθροθηρες τα περιμενουν πως κ πως κ βάζουν σαν στόχο πουλια "κουτσουρα" που ουτε γευση δεν έχουν..
Πεινάνε? Οχι.. Τα εμπορεύονται? Οχι..
Ρισκάρουν? Σίγουρα.....
Το ξέρουν ότι είναι λαθροθηρες?Το ξέρουν..
Τι είναι όμως αυτο που δεν τους αφήνει να σκεφτουν λογικά?Η "αρρώστεια" που εχουν.......



Για το εξωτερικό έχεις δίκιο.. Το παιδι σου κ το σκυλί σου όπως το μάθεις......

Βέβαια κ η Αμερική έχει νόμους και.... αστυνομους που δεν θα διστάσουν να πυροβολησουν "χωρίς αιτια", όμως κ εκει η εγκληματικότητα είναι στο φουλ......

Σε αλλά κράτη οποίος κλέψει πεφτει μπαλτάς κ του περνει τα χέρια συριζα,αλλά κ παλι κάποιος θα βρεθεί να κλέψει...

θελω να πω ότι όταν κάτι έχει μπει στο μυαλό κ το " πιπιλαει" δεν υπάρχει αυτοέλεγχος.......
 
Back
Top